Dluh

Lovci nacistov

Dlh

Drama / Thriller

USA / Velká Británie / Maďarsko, 2010, 109 min

První polovina mě neskutečně bavila. Atmosféra starého Berlína, postupně se prohlubující ponorka, nepovedený útěk… to vše mě opravdu bavilo a já jsem byl spokojený. Jenže pak film přišel do současnosti a už to ztratilo ono kouzlo. Pořád to byl zajímavý film, pořád to mělo o čem vyprávět, ale už tam nebyla ta tíživá atmosféra. The Debt je především film o ženských rolích - v první polovině mu kraluje Jessica (kterou uvidíme na plátnech mnohem častěji, alespoň já tomu věřím) a v té druhé její starší verze Helen a obě jsou zkrátka skvělé, nedělá vám problém věřit, že už si něco prožily. Chlapi trochu zaostávají, ale takový Sam mi potvrdil, že není dřevo, jak si to o něm někteří myslí. Škoda, že Ciarán neměl větší roli. Sečteno a podtrženo - jsem spokojen, ale film měl svá slabá místa. Mohlo to být ještě o něco lepší, no nicméně mohlo to být také o dost horší… 80 %.(30.7.2012)

Přesto, že jsem filmu příliš nevěřila, ženské postavy jsem si opravdu užívala - sledovat Helen Mirren kombinovanou Jessicou Chastain byla radost, i když ani muži v mladším vydání nijak nezaostávali. Snímek sám tak trochu zaváněl televizní produkcí a myslím, že bylo chybou ukázat téměř na začátku vyústění tehdejší mise, jako bych se dozvěděla konec knihy a neměla důvod v četbě pokračovat, i když jsem se překvapení dočkala, nebylo už zdaleka tak působivé. Nejvíce zpackaný a nejméně uvěřitelný se mi jevil konečný překombinovaný slepenec zoufalých pokusů o zadostiučinění, vyzdvihnout bych naopak chtěla snahu zprostředkovat, jak hluboce byly zakořeněny myšlenky zla ve vymytých germánských mozcích, dobře fungovaly i vztahy Rachel & David = vzájemná přitažlivost, oproti Rachel & Stephan = viditelný nesoulad. Celek však vidím jako mix slabších i výborných momentů, které se nebyly schopné sloučit v jeden velmi dobrý film, který jsem ovšem ochotná vidět opakovaně, už pro dvě ženské hvězdy, zmiňované na začátku.(29.3.2012)

Výborný film - mohu doporučit. Tematika 2.svetove valky, Nacisti, Mossad, hledání spravodlivosti... O ano, to je moje... Dá sa vubec tato tema pokazit? Mozná ano, ale v tomto pripade se to nekona. Zpočátku se film jeví jako tuctový, aby se později vyvinul v zajímavé drama s výborným pojetím. Závěr se však opravdu povedl.(22.3.2015)

Veľmi slušné. Ako psychologická dráma, aj ako napínavý thriller. Ale lepšie by bolo pritlačiť a koncentrovať sa viacej na jednu, či druhú stranu. Film by si potom v kinematografii našiel výraznejšie miesto, napr. po boku dramatického Mníchova, či thrillerovej Valkýry, popri ktorých je takto ľahšie zapadateľný prachom. Madden sa za každú cenu snaží aj strhnúť amerického diváka, aj myšlienkovo naplniť toho európskeho, a tesne míňa trefu do čierneho. Záver ignorujte, ten je vyslovene nevhodný a spochybňuje aj moje štvorhviezdičkové hodnotenie.(1.11.2011)

Je těžké se dívat na americkou verzi izraelského filmu The Debt. Jedná se o dobře pojatý remake, ale každý má své klady a zápory (upřímně u tohoto filmu váhám mezi 3 až 4 hvězdami). Zatímco izraelský "Dluh" je postaven hlavně na psychologii postav, tak americký si hraje hodně s napětím (vyníkající scéna z vlakového nástupiště, které v původním filmu zcela chybí), ale postrádá zase nějakou souvislou střihovou skladbu. Americký "Dluh" si mě získal první polovinou filmu, zatímco druhá už se vleče nepříjemným tempem. Rozhodně musím říct, že doporučuji obě verze filmu.(28.10.2011)

• - Rachel (Jessica Chastain), Stephan (Marton Csokas) a David (Sam Worthington) používají ve filmu izraelský sebeobranný systém Krav Maga. (RadarCZ)

• - Přestože se děj filmu odehrává v roce 1965, žlutá tramvaj ve druhé polovině je ČKD T6A2, která byla vyráběna až po roce 1985 v Praze a poté dodávána do Drážďan a Budapešti.   (Malaga)

• - V jedné ze scén je vidět i německý sanitní vůz Barkas, všestraný užitkový automobil, vyráběný v letech 1957 až 1991. (JARDAHONDA)