poster

Praha - Železná opona (TV film)

 • Německo

  Prager Botschaft

 • Slovensko

  Za železnou oponou

 • USA

  Prague: Iron Curtain

Drama

Německo, 2007, 96 min

 • boshke
  **

  Dokonale nemastný, neslaný, nevýrazný film. Přitom látka je to tak vděčná, zajímavá. Nejsmutnější na tom je, že si na ničem nespravíte chuť. Zajímáte se o Hitlera? A viděli jste špatný dokument? Žádný problém, je bambilión dalších, kouknete se na jiný. Žádný jiný film však tématiku exodu DDRáků na spolkové velvyslanectví v Praze nezpracovává (alespoň o něm nevím). Jste tedy v podstatě odkázáni na toto pochybné nudné dílko. Kdyby zplichtili dokument o poloviční stopáži s autentickými záběry a svědectvími, udělali by líp... 50%(23.11.2009)

 • triatlet
  ***

  Výchozí námět je zajímavý, ovšem zpracování odpovídá televiznímu podání. Vadila mi průhlednost partnerských problémů (špatně uložený dopis od milence) a celkově slabší prokleslenost charakterů postav; lynčování spolupracovníka Stasi připomínala dětskou hru na policajty a zloděje. Nevadil mi civilní projev herců.(9.10.2009)

 • petaspur
  ***

  V roce 1989 praskalo pražské velvyslanectví NSR ve švech po náporem dederónů vyznávajících sportovní disciplínu skok přes plot pro azyl. Prchali odborníci, kteří si mohli v kapitalismu zajistit slušnou obživu, vyžírkové připravení vysávat štědrý systém sociálních dávek i konfidenti Stasi, kteří vše řádně zadokumentovali. Na pozadí těchto historických událostí je vyprávěn příběh Bettiny, která již stanuje v zahradě velvyslanectví, jejího manžela Stefana, který prchá se synem před důsledky udání a diplomata NSR Steina, který kdysi s Bettinou sdílel společné lože. Snímek je celkem působivý, avšak drobné historické nesmysly, završené trojnásobným nesmyslným ukecáním příslušníků SNB, mu značně ubírají na věrohodnosti.(8.10.2009)

 • LiVentura
  ***

  Novovdobé německé zpracování dějinných událostí posledních měsíců revolučních osmdesátých let...(7.10.2009)

 • gudaulin
  **

  Na události, které film popisuje, si ještě pamatuju. Jeden můj známý sloužil v té době u Veřejné bezpečnosti a měl za úkol hlídat německé velvyslanectví v době náporu východoněmeckých uprchlíků. Pozval mě, abych si tu absurdní situaci prohlédl na vlastní oči. A tak jsem sledoval dav lidí za plotem a desítky policistů kolem areálu velvyslanectví. A neušly mi ani ty odstavené trabanty, které si Češi pragmaticky přisvojovali. Na německých televizních filmech mě vždycky fascinovalo, s jakou samozřejmostí dokáží zabít vynikající dramatickou látku. To pozitivní, co se na tomhle snímku objevuje, obstaraly dějiny, scénář je ale příliš rozvláčný, užvaněný, v některých detailech příliš nedůvěryhodný a melodramatický. Je to prostě mdlé a minimálně se dá napsat, že daná látka se dala zpracovat neporovnatelně atraktivnějším způsobem. Celkový dojem: 45 %.(7.10.2009)