Jak se vaří dějiny

• Slovensko Ako sa varia dejiny (více)
všechny plakáty
Slovensko / Česko / Rakousko / Finsko, 2008, 88 min

Dokumentárny film o vojenských kuchároch, o tom, ako každodenné potreby tisícok ozbrojených žalúdkov ovplyvňovali víťazstvá a prehry štátnikov. O poľnej kuchyni ako modeli sveta, kde sa príprava jedla stáva taktikou boja. Boja o veľké ideály, ktoré stoja na pevných nohách kuchynského stola. Film Ako sa varia dejiny je postavený na dvanástich receptoch vojenských kuchárov od druhej svetovej vojny až po vojnu v Čečensku, od Francúzska cez Balkán až po Rusko. (RTVS)

HrochOch

Příklad, kdy forma vítězí nad obsahem. Dokument ukuchtěný v papiňáku. Po celou dobu varu moc pěkně voněl. Po odendání poklice vůně zmizela tak, jako pára nad hrncem a u dna zbylo pár telecích vtípků a nemastná, neslaná omáčka z příběhů.( A ve mně hlad.) ()

jefimyc

vojna vas pomelie ci ste kuchar alebo velitel. jest sa vsak musi a mnohokrat miesto tej stipky soli by na dochutenie nestacili ani moria slz ()

feefoo

Skvelé. Slovenský dokument svetovej úrovne. Geniálny nápad, výborné spracovanie po obsahovej i technickej stránke. A veľká radosť z toho, že sa to urodilo na Slovensku. ()

Ruadek

Unikátní dokument o kuchařích, co si prošli zásadními dějinami svých zemí. Postavy za tou vší hrůzou, mnohdy silně nestranné, se svéráznými pohledy na svět okolo sebe. Více než vaření dokument ukazuje syrovost doby, ve které se vařilo, kamera se nevyhýbá odkrvení zabíjených kusů zvířat ani nejbrutálnějším záběrům v dobových dokumentech. Zabíjelo se pro zabíjení. _____ Vše výborně a především nápaditě natočeno, názor na celkovou hodnotu a výpověď dokumentu ať si udělá každý sám. Já osobně jsem rád, že takováto věc byla vůbec natočena a že v ní mluví lidé, kteří nejspíš nikdy netušili, že by se kdy před kameru dostali natož aby někoho zajímala jejich výpověď o době, jakou zažili. **** 6.2.2010 ()

garten

Kuchári z rôznych krajín rozprávajú svoje príbehy z vojny. Páči sa mi téma kuchárov, pretože cez ňu sa dá marginálne popísať celá situácia konfliktov v Európe. To, že kuchári sú rovnako dôležitým aspektom ako zbrane si len málokto uvedomoval. Kuchári rozprávajú svoj pohľad na vojnu, pričom každému je jasné že vojna nemala zmysel a ony boli len obyčajnými vykonávateľmi rozkazov nadriadených. Dokument má svoj humor. Pekná kamera a investigatívny autor to všetko sa podpísalo pod moje päťhviezdičkové hodnotenie. ()

WHMMD

Zaujímavý spôsob spracovania dokumentu o vojnách a vojenských konfliktoch (2. svetová, okupácia Maďarska, okupácia Česko-Slovenska, rozpad Juhoslávie, vpád Rusov do Čečenska, boj Alžírska o nezávislosť). V hlavnej úlohe vojenský kuchári z celej Európy a niekoľko domestikovaných zvierat. ()

ELDoctorow

Úžasné, čo režisér dostal z obyčajných ľudí. Je to smutné, tragické, reálne, vtipné a miestami skutočne múdre. „Život nie je kaša, podľa receptu ho neuvaríš.“ ()

Quak

Jestli režisér umí všechny jazyky, které v dokumentu zazněly, tak tedy klobouk dolů! Originálně zpracované téma (hlavně když donutil kuchaře pracovat na místě činu v někdy dost extrémních podmínkách). |Vtipné a zároveň pravdivé. ()

demovka

Jednou jsem se zúčastnila večírku s přítomností mnoha cizinců a každý z nich měl připravit na ochutnávku nějaký pokrm, ať národní nebo jakýkoliv. Moc se mi to líbilo a bylo to poučné. Celý večer byl přátelský a příjemný. Po zjištění o vzniku tohoto filmu, jsem si ho sehnala a těšila se na něj. Vaří se tam ano, ale spíš mě ten dokument zklamal. Nejzajímavější mi přišlo vaření v ruině na hranici bývalých jugoslávských států, kde spolu vaří dvě ženy z bývalých nepřátelských národností a kolem sebe mají ještě podminované území. Další, co mě zaujalo, byly záběry lidí (ženy), co pekla pečivo pro německé (nacistické) vojáky. ()

Fortius

Jednoznačne nadpriemerný dokument. Najskôr ma zaskočilo pôvodné znenie s titulkami ale potom sa mi to zapáčilo je lepšie počuť pravé hlasy ľudí a nie dabované. Je to ďalšie plus tomuto filmu. Pohľad na vojnu očami kuchárov sa nevidí až tak často. Každopádne sa oplatí pozrieť si tento dokument. ()

jaco

Originálna téma to možno je, ale na to dôvod - vojnové dokumenty sa dajú točiť o omnoho zaujímavejších ľuďoch ako sú kuchári. Technicky dobré spracovanie a pár zaujímavých momentov to ale zachránilo, takže je z toho slušný dokument, hlavne na slovenské pomery. A áno, vojaci musia jesť aby mohli bojovať, ale aj tak je myšlienka, že kuchári vyhrávajú vojny trochu hlúpa. ()

Umělec

Nápad to nebyl špatný, ale sklouzlo to do hodně rozvláčného povídání. Chtělo by to zkrátit a dát tomu v druhé polovině nějaký další nápad. Přesto se tam zajímavé momenty rozhodně našly - 70% ()

Vlad

Tento film ma úplne uniesol a prikoval k obrazovke. Celkovo som veľkým fanúšikom dokumentov, nemám problémy s artovým netradičným poňatím veci a celkovo som taký "militantný" typ a preto mi tento film sekol ako uliaty. Páčil sa mi netradičným poňatím rozprávania ľudí preživších rôzne ozbrojené konflikty, tým že mapoval rôzne konflikty Európy - neustrnul v nejakom ohraničenom priestore a období a podával názory ľudí z oboch strán konfliktu. Celkom som sa do postáv vžil, pretože mnohé svoje historky sprostredkovali celkom umne. Kuchárska línia bola síce len taká doplnková, ale najmä vďaka nej film vybočuje z rady dokumentov s vojnovou tématikou. Podľa mňa jeden z naj filmov zo slovenskej produkcie. ()

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny