Jak se vaří dějiny

• Slovensko Ako sa varia dejiny (více)
všechny plakáty
Slovensko / Česko / Rakousko / Finsko, 2008, 88 min

Dokumentárny film o vojenských kuchároch, o tom, ako každodenné potreby tisícok ozbrojených žalúdkov ovplyvňovali víťazstvá a prehry štátnikov. O poľnej kuchyni ako modeli sveta, kde sa príprava jedla stáva taktikou boja. Boja o veľké ideály, ktoré stoja na pevných nohách kuchynského stola. Film Ako sa varia dejiny je postavený na dvanástich receptoch vojenských kuchárov od druhej svetovej vojny až po vojnu v Čečensku, od Francúzska cez Balkán až po Rusko. (RTVS)

conejo

Pohled na válečné konflikty skrze konkrétní zážitky veteránů (se všemi riziky o "objektivnosti" výpovědi) a vojenských kuchařů a kuchařek. Na hranici tragiky a lehké komiky, v promyšlené formě, se skvělou hudbou. Takže snad téměř pět:). ()

Burdock

Trochu uspávací dokument, na můj vkus.. Kuchaři vaří a vaří a k tomu komentují a komentují. Něco o válkách, něco o jídle, něco o nepříteli atd. Velmi dobrý je ale ten poslední, kuchař z německé ponorky. Jeho příběh má grády. ()

decay

Veľmi originálne pojatie dokumentu a výber témy. Prvky a postupy, ktoré Kerekes využíva, sú veľmi netradičné a po zhliadnutí je vidieť, že to čo robí ho nesmierne baví. Už tu možno badať, že má vlastný rukopis. Teším sa na ďalšie veci, ktoré sa mi od neho dostanú pod ruku. ()

Mlle

Must see. V člověku není dobré a špatné, dokud to někdo nepojmenuje. Pojmenuje to, když to chce využít a s pomocí srdce a duše druhých "změnit svět". V prosté smysluplné činnosti a práci je nejhlubší krása. Lidská duše tu není od toho, aby byla dobrá. Je tu proto, aby byla. Baví-li vás dobro a krása, pěstujte je ve své duši. A jezte k tomu dobré jídlo. ()

agassi68

Interesantný pohľad na vojnové konflikty z pohľadu kuchárov rôznych krajín. Spracovanie zaujímavé, výpovede tiež. Slabšie žalúdky by nemali pozerať lebo je tu dosť veľa záberov na zabíjačky rôznych zvierat :). Keď sa opýtali po známom konflikte Chorvátsko-Srbsko kuchárky zo Srbska, či by varila s Chorvátom tak bez problémov. Chorvátsky kuchár so Srbským za žiadne peniaze na svete.. Pointa: štáty by mali viesť ženy. ()

sumperacek

Trochu jiné než jsem čekal. Ocenil bych více faktografických údajů než jen dokument poskládaný z výpovědí pěti lidí. Úplně chybí vypravěč. Na množství informací natáhlá stopáž. ()

mi-ib

Tak tohle jsem nedokoukal. Po prvních dvacetiminutách jsem získal pocit, že tenhle dokument nemá hlavu ani patu. Tím, jak výpovědi pamětníků hodně rychle skákaly sem tam, jsem v tom měl už od začátku obrovskej guláš. Po 20 minutách jsem to přepnul jinam, ale kdybych to dokoukal soudím, že bych měl z tohohle snímku stejný pocit, jako tady popisuje uživatel sharky, s tím rozdílem, že já bych tomu podle prvních dvaceti minut dal tak jednu hvězdu. Jenže nedokoukal jsem to, tak hvězdama nehodnotím. ()

sanikope

Absolútne sa zhodujem s Hygienikom. Film sa pozeral naozaj pekne i keď musím priznať chvíľu mi trvalo kým som sa dostal do toho o čo vlastne beží a načo to tie televizie prispeli-skutočne mrhanie ( hlavne v prípade STV ktorá nesponzoruje oveľa lepšie veci). Kvalitou film kymáca z nudy do silnej nápaditosti. V podstate by som to zhrnul-najsilnejšou pre mňa zostala trojhra medzi dvomi srbskymi ženami a chorvatským kuchárom. Ale tie zbytočne otázky boli veľmi zavádzajuce. 50% ()

Joski

Dokumentárny film je asi jediná forma kinematografie za ktorú sa Slovensko nemusí hanbiť. A Kerekes je príklad kvalitnej mladej generácie filmárov. Originálny koncept a jednoduché spracovanie. Možno trošku bude niekoho táto forma filmu nudiť. Ale divák nemôže od dokumentu z jednoznačným cieľom čakať bombastické zvraty. Ja dávam plný počet hviezdičiek, pretože slovenská filmová tvorba je v troskách a konečne po Škopovych "Iných svetoch" máme další film na celkom slušnej úrovni. Škoda, že od roku 2000, s hranými to nemožno ani okrajovo porovnávať!!! ()

sehe

Určite zaujímavý námet,ale tá toľko spomínaná štipka soli mi tam chýbala k skvelému dokumentu. ()

BDMarty007

Příjemný dokument, který prizmatem vojenských kuchařů ukazuje zázemí různých válečných konfliktů od druhé světové války až po nedávnou současnost. Překvapivě je to velmi civilní a o vojácích a válčení to až zas tak moc není. Spíše to ukazuje charakter a priority různých národů, jejich vztah k jídlu, jejich kulturní pozadí a spíše společensko-politické pozadí konfliktů. Pro mě nejzajímavější je hned úvodní část z ruské zkušenosti na Kavkaze a pak část věnovaná rozpadu Jugoslávie a balkánskému konfliktu. Stařík, který byl Titovým vrchním šéfem přes jídlo na svém deníčku přesně ukazuje jak se prostřednictvím jídla odehrával rozpad Jugoslávie a vyjednávání nástupnických zemí. Zajímavé, úžasné. Možná to je jen zbytečně trochu dlouhé a chybí mi u toho nějaký tah na branku, nějaké ucelené vyjádření. Je to spíše takový konglomerát epizod, kdy některé jsou více a některé méně zajímavé. Jako celek ale originální a zajímavé. ()

rivah

Soubor zajímavostí ohledně dávných a nedávných vojenských kuchyní podaných s lehkou ironií. Takové pele-mele. ()

-henry-

Přes evidentní množství práce a poctivou snahou dokument ozvláštňovat, výsledné dílo působí nudně, repetetivně, bez pořádného rytmu a informačně vcelku nezajímavě. Takže jsem to nedokoukal. ()

Zamex

Videl som včera, a veľmi sa mi páčilo. Vtipné a zároveň vážne, veľmi dobre spracované. Miestami sa pýtali tých kuchárov príliš detinské otázky, ale vždy prišla múdra odpoveď. Určite odporúčam vidieť každému. ()

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny