Historický velkofilm se vrací do poloviny 13. století, kdy v Rusku probíhaly pohnuté válečné události. Pro svá vojenská vítězství se stal legendou a je považován za jednoho z největších panovníků v historii Ruska. Alexander Něvský byl milován svým národem a nenáviděn svými nepřáteli. Proslavil se především coby úspěšný vojevůdce v Něvské bitvě, kde porazil Švédy. Dokázal se také vypořádat s řádem německých rytířů v takzvané Bitvě na Čudském jezeře. Film sleduje pohnuté osudy Alexandra, od jeho mládí přes válečná tažení až po smrt v roce 1263 ve věku pouhých 43 let. (oficiální text distributora)

Branicky

Poměrně slabý historický film, který potěší nanejvýš ruskou duši. Klasický příběh, o tom jak se ubránili dalšímu útoku na Matičku Rus. Závěrečná bitva, kterou měl příběh gradovat, byla naopak nejslabším místem celého filmu. ()

Lady Grey

Možná kdyby se v půli filmu kníže Alexandr proměnil v upíra a začal bojovat s draky o záchranu, do toho by se zamíchala oslnivá leč po smrti knížete prahnoucí krasavice, tak by měl film lepší hodnocení. Ale jedná se HISTORICKÝ film, čili si opravdu scénáristé nemohli nic vymyslet (naštěstí). Kdyby si někteří předtím, než film zhodnotí, ověřili historická fakta, věděli by, proč vše vrcholí "malou" bitvou… ale to ne. Ona doopravdy ta bitva nebyla nijak extra velká. Na jedné straně stáli Švédové na druhé Alexandr později Něvský, který měl v bitvě jenom svojí družinu a nějaké ty dobrovolníky, které cestou posbíral. Čili se ani na konci filmu nedaly čekat krvavé orgie, jelikož opakuji, jednalo se o historický film, ne žádnou fantas magorii. Ano vážení, minulost nezměníte, a ne vždy se sváděly velké bitvy. Zato ty malé měly někdy obrovský dopad… jak v případě ty Něvské. Já jsem s filmem nanejvýš spokojená (Alexandr zde byl vylíčen stejně, jak ho popisovaly texty, kterých se žel moc nedochovalo), rozhodně nemám důvod mu dávat špatné hodnocení, jelikož už to udělal někdo přede mnou nebo nebyl uspokojen můj po krví toužící chtíč. ()

veverysiak

Nepoznám zámery a ambície tvorcov, ale na mňa to zapôsobilo ako televízny film s jasne inscenačným charakterom s jedným exteriérovým pokusom, ktorý dopadol značne nepodarene, keď k tomu pridám amatérske kulisy, nepresvedčivých hercov a chabučké dialógy, výsledkom je ťažko stráviteľné pozeranie na inak zaujímavú časť dejín východných susedov, takže 25%. ()

cernymotyl

Poměrně povedená a slušně natočená pohádka o hodném knížeti Alexandrovi. Příběh je sice předvídatelný a ničím originální, ale to už u pohádek bývá. *** Zdálo se mi to, nebo jsem na Švédském hradě zahlédl Jiřího Krytináře? ()

Šefča

Zklamání jednoznačně. Kdo to točil? Ochotnický soubor? Hrůza. Herecké výkony mi přišly béčkové. Děj jaksi postrádal spád. Označení "velkofilm" není z mého pohledu příliš trefné. Vypadá to spíš na nějakou nízkorozpočtovou fušařinu. ()