Barbar

V dobách, kdy křesťanská víra téměř nedosahovala k hranicím Skandinávie, byl po dlouhých letech žaláře osvobozen němý muž, divoký barbar. Neznal svůj původ, ani cíl. Říkali mu One-eye. Ocitl se na lodi uprostřed neprostupných mlh severního Atlantiku, která směřovala na západ, vstříc břehům neprobádané Ameriky, snad i bájné Valhally. Po vzoru starých pohanských bohů objevuje One-eye svou pravou podstatu. (oficiální text distributora)

Xmilden

Nevím co si mám o filmu myslet a tak raději nehodnotím. Obrázky + hudba na velice špičkové úrovni. Děj kravský, nemá to pro mě hlavu ani patu. Mads Mikkelsen jako excelentní zabiják, který skutečně za celou dobu nepromluví, přestože jsem visel na jeho rtech, ty se ovšem nepohnuly. K filmu jednoznačně nevím jak se mám postavit, buď byl geniální anebo prostě nesmyslný. Tuším první variantu. ()

sniper18

Je to zaujímavý dobrodružno-historický film z dánskej produkcie. Má celkom dobrý príbeh o nemom bojovníkovi, ktorý je už dlho v zajatí, kde je často nútený bojovať v súbojoch na život a na smrť a doteraz nespoznal premožiteľa. Ale keď sa mu podarí utiecť, pridá sa k nemu chlapec, cestou narazia na skupinu kresťanských vojakov a spolu putujú do vzdialených oblastí. Spracovanie ale pôsobí až príliš rozporuplne. V tomto filme prakticky nejde o žiadny dej, ten je úplne jednoduchý, tvorcovia si zvolili pomalý poetický štýl, čo ale rozhodne nie je zápor, práve naopak a prvú tretinu filmu som bol úplne nadšený, každý záber, pohľad alebo čokoľvek iné je prakticky dokonalé, ale potom sa to začne výrazne kaziť, stále sa ešte nájde plno vydarených scén, ale úvodnej tretine sa to už nevyrovná a čo je horšie, už sú tu aj časti, ktoré mi nesadli ani trochu. Ale aspoň záver je zaujímavý. Veľkým kladom je akcia, ktorá ma veľmi prekvapila. Samozrejme jej moc nie je, v tomto filme o ňu predsa ani moc nejde, ale je úplne naturalistická a dosť drsná, hlavný hrdina tu nemá s ničím problém a k protivníkom je úplne nekompromisný, takže kľudne niekoho rozseká sekerou alebo aj vyreže črevá a zaujal ma hlavne jeho spôsob zlomenia väzov lanom. Herecké obsadenie je na tom dobre, najväčšiu pozornosť na seba samozrejme strháva hlavný hrdina Mads Mikkelsen, ktorý tu má nesmiernu charizmu a nepotrebuje na to ani jedno slovo, všetci ostatní sú už len vedľajšie postavy, ale s nikým nemám problém. Réžia a technická stránka sú výborné, film má skvelú atmosféru, veľmi dobrú kameru, hlavne spočiatku aj dobre zvládnutú poetiku, dobrá práca. A zaujalo ma aj prostredie. Škoda, keby si celý film udržal úroveň prvej tretiny, tak by som s plným hodnotením pravdepodobne neváhal, táto časť ma úplne dostala, ale potom sa to už len predsa zhoršilo a niekedy aj výrazným rozdielom, čo ma veľmi mrzí. Ale aj tak je to veľmi zaujímavý film, ktorý určite stojí za pozornosť. 72% ()

tron

Taký kvalitný a intenzívny zážitok som nečakal. Miestami som zvažoval hodnotenie 100% a mysľou mi behalo prirovnanie k veľdielam svetovej kinematografie (Apokalypsa, Stalker). Výsledné nadšenie síce v závere troška zvädlo, ale i tak je to niečo, čo som nevidel možno celé roky. Ak vôbec niekedy. Trvá to len hodinu a pol, no stane sa v ňom toľko vecí, že by sa podľa nich dal nakrútiť štvorhodinový epos za 150 miliónov dolárov. Nakoniec z toho vznikol 96-minútový dánsko-britský film, ktorý je miestami taký komorný, až som tomu nemohol veriť. Paradoxne, práve oná komornosť mu dodáva osobitú a jedinečnú atmosféru. vynikajúci Mikkelsen, čarokrásna príroda a veľmi zaujímavá atmosféra "novoobjaveného nového sveta, v ktorom akoby ešte nikto nežil, len zvieratá". ()

Adam Bernau

Původní název filmu mi připadá ještě blbější než jeho česká náhražka, ale jelikož mi údajný ideál starogermánských válečníků stát celou věčnost jako socha ve Valhalle po vidění tohoto filmu už nikdy nemůže připadat tak nepochopitelný a úchylný jako dosud, něco na tom názvu možná bude. Oneeye je tak radikální postava, že mi moji milovaní Kurosavovi strozí hrdinové najednou připadají jako sentimentální užvaněné primadony. (Dál SPOILERY.) Křesťany jsem tam žádné neviděl, umanuté "MŮJ nový Jeruzalém" bylo dost přetažené, ale zase: ten střet "nositelů", náboženská konfrontace na úplně neviditelné úrovni, navíc tak zakonfůzovaná, že nevím, čí jsem a samozřejmě zajížďka místo do Svaté země do Nového světa... No a jeden barevný obrázek za druhým, divačkám se taky našinec nediví, kupodivu nikdo ani slovo na oblíbené téma "děti ve filmu"... bodejť. Koho tento film neuhranul, ten ho neviděl. Hezky o něm referují Radek99 a hirnlego. ()

sochoking

Chlapíci si veselo pobehovali v takej klemre vo vreciach od zemiakov a my si kupujeme goretexky a windstopperky ! Inak samotný film na mňa pôsobil hypnoticky spavo . Záver : Musím si ísť kúpiť hodinky , lebo som zistil , že neustále čumím na tie na mobilu ! Boha , ja fakt nemôžem , ale toto bola kurevská , ale mega kurevská , nuda !!! ()

• Film měl premiéru 4. září 2009 na MFF v Benátkách. Premiéra v Dánsku byla 31. března 2010. (mahler)
  • Na oficiálnej webstránke sa možno dočítať, že postava Madsa Mikkelsena sa volá Harald. Pritom vo filme ho každý oslovuje One-eye (Jednooký). (m.a.t.o.)
  • Rozpočet filmu byl 39 000 mil. DDK. (mahler)

Ryan Gosling dupne na plyn

Ryan Gosling dupne na plyn