Barmský videožurnál

• Dánsko Burma VJ: Reporter i et lukket land (více)
všechny plakáty
Dánsko / Švédsko / Norsko / Velká Británie, 2008, 84 min

V roce 1988 byl Joshua jako malý chlapec svědkem brutálního zásahu barmské vojenské junty proti demonstrantům, během něhož byly zabity více než tři tisíce lidí. Od té doby se rozhodl bojovat za demokracii. "Vyzbrojen" malou kamerou a mobilním telefonem se společně s třemi desítkami dalších odvážných mladých Barmánců ze skupiny Democratic Voice of Burma rozhodl podrobně zachytit protivládní demonstrace v září roku 2007 a jejich následné surové potlačení. Záběry dramatických událostí z kamer těchto reportérů se objevily ve zpravodajství všech významných světových médií a byly po určitou dobu jedinou možností, jak se svět mohl dozvědět o skutečné situaci v Barmě. Strhujícím způsobem sestavený dokument nabízí podrobný a navýsost autentický záznam tehdejších událostí, kdy Barmánci po devatenácti letech překonali svůj hluboce zakořeněný strach z vládních represí a vyšli za mohutné podpory buddhistických mnichů do ulic Rangúnu. Skrze detailní záznam práce Joshuy a jeho kolegů, kteří svou činností riskovali život, film ukazuje nepopiratelný význam nezávislých médií v boji proti totalitní moci. Barmský VJ získal řadu ocenění na mezinárodních festivalech, mimo jiné hlavní cenu na dokumentárních festivalech CPH: DOX v Kodani a IDFA v Amsterdamu. (Jeden svět)

K.B.L.

Pokud se rozhodujete, zda se na tento dokument podívat, tak se rozhodně podívejte, ne třeba kvůli kuturnímu zážitku, ale proto, že v Barmě je někdo, kdo obětuje svůj život, abysme my mohli vidět a dozvědět se, jak to v Barmě chodí a pomoct tak ke splnění poslání tohoto dokumentu. ()

radektejkal

Podle statistik týkajících se náboženství (?) je v Barmě (Burmě, Myanmaru) převládajícím náboženstvím (?) buddhismus, a sice v původní théravádinové formě. "Úzká cesta - théra váda", je tu tedy hodně široká. Není tedy divu, že původní Buddhovo učení na tomto místě a po tak dlouhé době, čas roztavil a vykrystalizoval tak, že by ho Mistr možná ani sám nepoznal: buddhističtí mniši jako vedoucí politická síla.... Druhým aspektem, který zde zaujme je samotná síť kamerových a mobilových dokumentaristů, kteří se snaží všechno perfektně zachytit, a předat (nejspíš i prodat) dál do světa, v čemž se neliší od řemeslných (citový vztah k předmětu jim neupírám, ale ten mají všichni) kameramanů, ať už filmují gorily, vulkány, tsunami, rebelie, teroristické akce, či jiné věci. Bez nich bychom ovšem tento dokument spatřit nemohli. A tak bychom se ze svých křesel a pohovek nemohli rozhořčovat nad tím, co se to v té Barmě zase děje, a nemuseli myslet na to, co se děje tady. ()

snob

Snaha o svobodu zmařená světovou ignorací. Přeci jenom nešlo o ropu nýbrž o lidskou svobodu. O tu směšnou. Media burácela na poplach, protože to byl trhák. Zase se v té Asii něco bouří. Ta naše zviřátka, vpravdě snad až domácí. Kdo chce kam, pomožme mu tam, ale po koutku se patří hledět, co za to. Bože, snad ne další hromadu lidí, kteří se budou domáhat práv? Ježiš, rychle, utněte jim to. Něco takového se nám nemůže hodit do krámu. Další co touží po lidství, takových už tu máme, že nevíme kde nám hlava stojí. Dost už. Nechte nám naši Barmu takovou, jaká je. Máme tu v té svobodě i humanisty a ti se chtějí pohoršovat. Vždyť by se nám bez té ztyranizované Barmy vrhli třeba...no třeba na drogy. Pakáž jedna humanistická. Krásný dokument o strašném konci jednoho statisícového chtění. ()

MarekT

Nepopírám, že dokument popisuje zajímavé téma, které i mě osobně zaujalo, nicméně pochybuji o té, v souvislosti s filmem neustále proklamované autentičnosti, jelikož záběry z exilového velitelství vypadají naaranžovaně a není vyloučeno, že snímky z ohniska dění jsou převzaté od zpravodajských agentur. (Shlédnuto v rámci školní výuky.) ()

BoXBe

Burma VJ byl včera dost drtivý rozjezd hned na úvod ostravské etapy Jednoho světa. Pěti hvězdičkami nehodnotím uměleckou kvalitu, ale intenzitu výpovědi snímku. Kluci běhají po Barmě s příručními digitálními kamerami. Po Barmě, která je hned od prvního okamžiku ve filmu světem jaký si my do bezmála třicátníci v teplíčku 20 let od pádu komunistického režimu, upřímně, opravdu nedokážeme ani představit... Barmě se věnují média již delší dobu, i minulý Jeden svět, tento německý snímek se týká demonstrace, do které se před dvěma lety zapojili i buddhističtí mniši a kterou známe i z našich médií. Po 19 letech pocítili barmané nádech svobody, ale režim se opět zachoval krutě a diktátorsky a tomu jsme byli včera u tohoto snímku svědky přímo na místě v "reálném" čase díky týmové práci odvážných barmanů se schovanými kamerami v podpaží. Každou další vteřinou natočeného materiálu ohrožovali svůj život bezprostředně. Byli jsme svědky silného záchvěvu svobody utlačovaného lidu, ale bohužel taky brutálních metod vojenského režimu. Na závěr jsme tleskali....a co dál? ()

T-pack

Dokument, který vznikl za velmi specifických okolností - vlastně jediný měsíc, kdy protagonista není v zemi a stane se největší událost posledních bezmála dvaceti let. Dokument nám potom neposkytuje pouze syrové svědectví z videodeníků, ale naprosto strhujícím vyprávěním nám dává ochutnat strachu, který v Barmě panuje. Počáteční nadšení z víceméně spontánních demonstrací během několika dní střídá panika v ulicích a nevyhnutelné ticho obyvatelstva po násilných represích. Stejně rychle, jako se euforie z možné vyhlídky na demokracii dostavuje, také vybublá. V odevzdaném hlase Joshe je slyšet zoufalství - jeho vůle pokračovat v ilegálním točení ulic zní spíše jako povinnost, než nadějná úloha situaci změnit. Takže krom pouhých faktů dokument vyvolává emoce potřebné k pochopení situace v zemi. Tedy více než jen dokument! ()

ivo333

Jednoznačne najlepší dokument aký som kedy videl. Reálne zábery tomu dávajú autentickosť a súcit s hlavnými hrdinami je na mieste. Celých 84 minút som od obrazovky neodtrhol oči, tak ma to chytilo. 10/10 ()

jitrnic

Určitě je to zajímavě natočené, já však od dokumentu očekávám nové informace resp. nový úhel pohledu a toho jsem se moc nedočkal. I tak je to velmi působivé. to, co jsem se dozvídal o Barmě z médií, jsem měl najednou z první ruky. ()

lskala

Existence tvrdých ekonomických sankcí, celosvětový politický nátlak,Liga na ochranu lidských práv. Bylo a je mnoho možností, jak Barmskému lidu pomoci. Proč se světu do to nechce? .... Výborný dokument s gradujícím napětím. 85% - 4**** ()

Maynard.

Tohle by se mělo hodnotit na dvě půlky. Tu první jako dokument je to natočený převážně roztřepanou ruční kamerou, takže záběry nic moc. Já chápu, že je těžký filmovat, když na tebe vojáci střílej a všude kolem... Druhá stránka je o odvaze lidí, kteří byli schopni se postavit diktátorskýmu režimu v Zemi, o který sem do tohodle dokumentu nevěděl vůbec nic. Blbý je, že i když v ulicích protestovalo tolik lidí, stejně jim to bylo plat prtný, když dojde na zbraně, tak je to většinou na prd. ()

Sten-li

Barmský VJ, který vznikl s nasazením vlastních životů, není jen obyčejný dokument. Nese v sobě odvahu, naději, odhodlání, chtíč po změně i spojení sil lidí, kteří se narodili na nesprávném místě a na druhou stránku strach, prohru, potlačování lidských práv a nesmyslnost tamního režimu. Především druhou polovinu snímku jsem sledoval s husí kůží. ()

Ilhan

Tady je jakýkoliv komentář zbytečný. Každý kdo se alespoň trochu zajímá o světové problémy by se tomuto dokumentu neměl vyvhnout. ()

showxman

Těžko u tohoto kousku hodnotit něco jako filmařskou kvalitu, na místě je ovšem obdiv pro nebojácné žurnalisty-amatéry, kteří v jednom z nejtvrdších režimů současnosti riskovali a možná ještě riskují (ti co nebyli chyceni) svou kůži a vlastně celý svůj osud, protože trest by byl z nejtvrdších. Smekám a obdivuji. ()

Neotom

Ani nevídaná odvaha barmského civilního obyvatelstva i mnichů poháněná touhou po svobodě a základních lidských právech zatím nepřinesla toužebné výsledky. 84 minut o zrodu a umírání naděje. Nezbývá než držet palce dál. 80% ()

Teabag

Vynikající lidkoprávní dokument. Výpovědní hodnota tohohle filmu je vysoká a barmští tvůrci VJ mají můj obdiv! ()

SHit4U

Strhující "Found footage" dokument o hrstce odvážných kameramanů, kteří s nasazením vlastního života natáčeli represálie v totalitní Barmě. Pokud neznáte barmské dějiny, nezoufejte. v dokumentu je ve zkratce na začátku vše vysvětleno a díky formě, kterou je to celé natočeno, vás to ihned vtáhne přímo do ulic této 100% vlhkostí nasycené zemičky...o to víc mě pak zasáhlo to, jak se z postupně sílící euforie a naděje, že 100 000 protestující davy lidí a buddhistických mnichů dokážou svrhnout diktátorský režim, atmosféra postupně měnila v totální beznaděj a strach, když vladní jednotky začnou pálit ostrejma. Tohle bohužel není hollywood a film končí špatně, což mu jenom přidává. Tvůrci se nebojí ani rýpnout do vlastních řád, a to především když posloucháte jejich telefonáty (ano, revoluce potřebuje první mrtvé a ví to i novináři a ideálně kdyby to byl mnich a nejlíp reportér z cizí země). Nicméně intenzivní revolucionářská atmosféra z toho sálá takovým způsobem, že by jste okamžitě sbalili svojí domácí kameru a vydali se podkopávat silné nohy vojenských režimů. ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky