Reklama

Reklama

Wallander - Série 1 (2008) (série)


Firewall (S01E02)

(epizoda)
Krimi / Thriller / Drama
Velká Británie / Švédsko / USA / Německo, 2008, 1 h 28 min

Obsahy(1)

Osmnáctiletá Sonja Hokbergová způsobí smrtelné zranění nožem taxíkáři Johanovi Lundbergovi. Při výslechu nespolupracuje a jen prohlásí, že už na tom nezáleží. Její otec sdělí policii, že byla v patnácti znásilněna Lundbergovým synem a taxíkář mu poskytl alibi. Při poruše policejního elektronického systému Sonja z vězení uteče. Její přítel Jonas Landahl má v pokoji tři počítače, na nichž běží nějaký program, o Sonje nic neví. Po odchodu policejního inspektora Kurta Wallanera si sbalí věci a zmizí. Na náměstí u bankomatu je nalezen mrtvý Tynnes Folk. Policie usuzuje na infarkt, ale podle lékařů měl zdravé srdce. Folk byl IT odborník a pracoval i v Africe a podle manželky překypoval plány, jak zachránit svět. Z patologie zmizí Folkovo tělo. Ve městě dojde k výpadku elektrického proudu a někdo se vloupá do trafostanice. Policie tam objeví Sonjinu mrtvolu, vrah ji ale předtím zlomil vaz. Je objeveno i Jonasovo tělo, které prošlo drtičem. Folkovo tělo bez rukou a nohou je nalezeno na pláži. Zemřel na mozkovou embolii. Wallanderovi je jasné, že mezi případy Sonji a Folka existuje spojitost. Wallanderova manželka se s ním chce rozvést a jejich dcera Linda otce zaregistruje na seznamce. Odpoví mu Ella, s kterou se začne scházet, Oba si rozumí. Ella žila s manželem, zaměstnancem US Bank, v Angole a potom jejich vztah skončil.. (TV Prima)

(více)

Recenze (6)

Miagy 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Firewall, kniha - Neviditeľný múr je takou mierne slabšou detektívnou časťou inak výborného seriálu a detektívnej série od Mankella. Z úcty k tomuto človeku dávam plné hodnotenie, pretože Branagh sa zhostil svojej úlohy výnimočne dobre. Firewall je akousi úvahou o modernej dobe, o zraniteľnosti ľudí a finančného sveta. Mankell sa pravdepodobne nikdy nestotožnil s prudkým nástupom moderných prvkov, a to dokázal scenárista aj režisér spolu s výbornými hercami preniesť do seriálu... ()

rashaverak 

všechny recenze uživatele

Krimi zalozena na nahodach a nesmyslech nemuze byt dobra. Dale obsahuje spoilery: Nahodou vyzvedne znasilnenou divku prave tento taxikar. Nahodou dostane jeden z akteru spiknuti na namesti mozkovou prihodu. Nahodou vypadne na policejni stanici system procez se odemknou cely. Nahodou narazi na seznamce na naseho detektiva. Nahodou netopiri sniper trefi po sluchu telefon. Nahodou detektiv zakopne o koberec, zrejme je to zakopavaci koberec a protoze divak je hnup je potreba mu to ukazat dvakrat. Nahodou nas pocitacovy vseznalek potrebuje s detektivem mluvit osobne pred jeho znamosti namisto pouziti telefonu. Nahodou je na miste vrah pri druhem prohledani bytu. Pan tatinek take pri vidine dcerusky na dozivoti v lochu po spachane vrazde nechce detektivovi ze zacatku sdelit polehcujici okolnost, bude lepsi pomlcet, preci to nevyzradime hned na zacatku, je potreba drzet napeti. Uteklo to sice rychle ale pokud se na to clovek podiva zpetne tak je to strasna blbost. A pointa se svetovou revoluci znicenim finacniho systemu, neni to ponekud velke sousto na maly lokalni serial? Pusobi to nemistne a pri nutnem zjednoduseni uplne dementne, zhruba jako by v Chaluparich demontovali kapitalistickou jadernou hlavici pro zachranu sveta. ()

Reklama

tron 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Tak akčné scény ozaj nepatria k veciam, ktoré tvorcovia Wallandera ovládajú, našťastie tento seriál nikdy nebol akčný, takže to zas až tak nevadí a tých pár akčnejších momentov, ktoré pôsobia skôr ako vystihnuté scény z Monty Python´s, nejako, snáď, pretrpíte. Tradične veľmi veľa tomu dáva skvelý, pochmúrny ústredný hrdina. ()

JitkaCardova 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Nemůžu se posunout od hodnocení prvního dílu ani na jednu stranu. Kdyby logika spění byla celou dobu stejně neúprosná jako kamera a jako celkové zarámování a zacílení sdělení (lidskost-lidskost), bylo by to za plný počet. Ale kauzalita má nepříjemné mezery, váhavé momenty, kdy prostě víte, že by bylo pravděpodobnější, aby se děj ubíral jinudy, nebo cítíte, že co se zobrazuje, je příliš okatě, modelově nápovědná výseč, abyste nepřemýšleli nad dalšími přirozenými možnostmi. Proč Kurt při prohlídce bytu zavadí právě jen o tři věci, které později hrají roli, a jinak se po ničem ani nepodívá? Proč tohle - proč támhleto - proč ne to... člověka tyhle otázky napadají příliš často, než aby to nebylo rušivé a něco podstatného nevypovídalo o dotaženosti tvůrčího záměru. * Nicméně právě tomu záměru se zároveň nedá upřít odzbrojující bezelstnost tam, kde se týká bytí člověka ve společnosti, a také práce s kamerou je tu opravdu mistrovská - jako by film a příběh snímalo bdělé nervní zvíře pasoucí se na momentech neklidu. A opět je tu silný konec, nikoli pokud jde o rozuzlení zápletky (i když zrovna tady byla poutavá sama o sobě - člověk by vlastně zrovna chtěl, aby se jim to bylo povedlo - bankovní krize, kdy hrozil kolaps celého finančního systému, přišla jen o pět let později a kdoví, na jak dlouho byla utlumena, to téma vyhmátli skvěle), ale o ten povzdech a nepovznesený, bezradný morální komentář na adresu dnešní společnosti a soukromého i veřejného života jedince a jeho příliš vzdálených blízkých v ní - začíná to vypadat jako podpisová značka, ta závěrečná důvěrná seance syna s otcem, otce s dcerou a tak. Podívám se i na třetí snímek série, dál zaujatá - zvědavá na další závěr - další lucidní pozdrav smutného bojovníka se zlem okouzleného životem z uprostřed bitevního pole a na konci nějaké další etapy a uvědomění. *~ ()

Galerie (7)

Reklama

Reklama