Před více než dvaceti lety došlo k prvnímu kontaktu mimozemské civilizace s lidstvem. Lidé očekávali děsivou bitvu nebo významný technologický pokrok. Nedošlo ani k jednomu. Mimozemšťané byli uprchlíky z vlastní planety. Stvoření byla ubytována v nouzových domovech v jihoafrickém Okrsku 9 (District 9), zatímco se státy celého světa dohadovaly, co a jak dál. Teď všem dochází trpělivost. Dohled nad mimozemšťany byl svěřen MNU, soukromé organizaci, které je osud mimozemšťanů lhostejný. Měla by ale naději na obrovský výdělek, pokud dokáže zprovoznit mimozemské zbraně, které vyžadují k aktivaci mimozemskou DNA. Napětí mezi mimozemšťany a lidmi dospěje ke svému vrcholu ve chvíli, kdy začne MNU obyvatele Okrsku 9 stěhovat do nového tábora. Jeden z agentů MNU, Wikus van der Merwe (Sharlto Copley) se nakazí mimozemským virem, který začne měnit jeho DNA. Záhy se stává nejhledanějším mužem planety – je klíčem k odhalení tajů mimozemské technologie. Vyděšený muž má jedinou možnost: ukrýt se v Okrsku 9. (oficiální text distributora)

DeathTheKid

Musím kompletně přehodnotit vše, co jsem si o Distriktu 9 doposud myslel. Nechal jsem se příliš ovlivnit velice neortodoxním pojetím vztahu mezi lidstvem a kreveťáky. Bylo to fakt směšné, což mohlo za 1*, ale směšné to bylo i teď, jenže teď jsem úplně jiný čumil. Pochopil jsem, že Sharlto hrál výborně - bravo, také to působilo velice dynamicky, díky vynikajícímu střihu a třesoucí kameře, i když ta nemusela být skoro všude. Plus změna charakteru Wikuse hýbající celou atmosférou byla jen třešnička na Whiskasu. Po druhém a konečně úplném shlédnutí rozhodně palec gore! ()

Pipes

První polovina filmu mi přišla chvílemi až trapná. Sem tam ten nesmysl, to vem čert, ale nějak mě to nedonutilo tomu věřit. Druhá půlka už byla zajímavější a určitě se mi dost líbila. Co se příběhu týče sice film nic nového nepřinesl, ale ztvárnění bylo celkem osvěžující. O čem bude Disctrict 10 je asi každému jasné :) ()

milancecil

284. Nechceme-li být napadnutí pro rasově zaujatý názor, ale chceme tak závažnou problematiku spojenou právě s rasismem a obecně xenofobie dostat co nejblíže k očím veřejnosti, vymyslíme si a obsadíme do rolí prostě nějaké ty mimozemské, ale stále ještě humanoidní bytosti, právě na jejich příběhu pak neohroženě ukážeme i to nejhrubší zlo, se kterým se všechna menšinová společenství na Zemi vždy potýkala, opravdu pozoruhodné, velmi sugestivní pojetí tak závažného téma, vyloučení, odpírání, útlak, zneužívání, záminky k nepřátelskému jednání se vždy více méně objeví, stačí jen odlišnostem dát ten patřičný důraz a prezentovat je pak většině jako narůstající, rozmáhající se hrozbu, povzbudit v ostatních strach, pocit ohrožení, tíseň, znejistit je, rozptýlit jakékoliv případné vstřícné snahy, ano, taková je bohužel realita, takový je stále uplatňovaný a převládající mocenský princip, lidstvo rozdělovat, roztřídit, postavit nesmiřitelně proti sobě. ()

Hugo01

Když jsem se poprvé pokoušel shlédnout District 9, tak jsem viděl první půlhodinu, byl jsem hrozně unavený, tím pádem jsem vnímal tak na 20% a pak jsem šel spát. To mi (mojí vinou) oddálilo skvělý špinavý johanessburský zážitek o nějaký ten měsíc. Ale teď jsem už byl ve 100% formě, abych si tuhle pecku mohl naplno užít. Začít musím u přízvuku hlavního protagonisty, jehož hlas bych mohl poslouchat před spaním místo ukolébavky. Pak také velmi dynamická kamera, která vás ani nemůže nevtáhnout do děje, si zaslouží vypíchnout. Samozřejmě největší díl slávy si zaslouží asi Neil Blomkamp, jehož (teď už) 3 filmy, které jsem viděl, si dám kdykoliv znova, protože jsou řemeslně i nápadem skvělé. Těžko říct, na kolik se na úspěchu D9 podílel producent P. Jackson, ale myslím, že dle jeho dalších (skvělých - někteří asi budou nesouhlasit) snímků, na kterých už se nepodílel, si svojí slávu vydobyl v podstatě sám. ()

Soweek

District 9 má vše co dnes člověk čeká od sci fi filmu. To že je v podstatě nízkorozpočtový v poroovnání s jinými filmy mu akorát hraje do karet a udržuje komorní atmosféru, kterou by bylo absolutně zbytečné rozšiřovat. Navíc unikátní zápletka, příběh i zpracování filmu dlá z těchto dvou hodin naprosto jedinečný zážitek. ()

BMAJTZ

Poměrně geniální počin na poli scifi, konečně totiž někdo dostal ten nápad kdy lidstvo nevykreslí jako dokonalou utopickou společnost, ale poměrně reálněji a o to mrazivěji. Dokumentární styl tomuhle snímku jenom přidává na poutavosti, opravdu tleskám Neillu Blomkampovi za to co se mu povedlo. Osobně jsem uchvácen, něco takového a hlavně originálního tady už dlouho nebylo. Připouštím jisté nelogické chyby a občasné opravdu podivne momenty (takzvané WTF), ale za tu atmosféru jakožto nadšence do scifi si to ode mě těch pět právoplatně zaslouží (připouštím tedy jistou neobjektivnost tenhle žánr je prostě můj). Snad jenom dodám, že konec byl poměrně otevřený takže se těším na pokračování které doufám bude. ()

DeLaMorte

Velice příjemné filmové překvapení!Precizně natočené sci-fi drama bez použití hvězd.P.Jakson ví do čeho investovat.Skvělá atmosféra filmu ukazuje podle mě přesně to jak by jsme se jako lidstvo asi zachovali kdyby k této události došlo..co nejrychleji eliminovat od lidstva a zneužívat a poňižovat.Svěle byl do filmu zasazen onen Béčkový humor ovšem v Áčkovém zfilmování!Celkově výborné! ()

cyberhawk

V prvnich deseti minutach se dozvime, co se v Johannesburgu stalo za poslednich dvacet let. Spousta osob, hodnosti, zamestnani a divak si ani nestiha zapamatovat vsechna jmena, natoz aby si uvedomil, ktere postavy jsou ci nejsou dulezite pro dalsi dej a co ze se to vlastne stalo. Nasledne se ale dej ustali a zacne se odehravat netradicni socialni sci-fi, abychom skoncili akcnim finale ve stylu megalomanskych prestrelek, jake zname napr. z Transformers - ackoliv zde jsou takove komornejsi, digitalni triky a jejich kvalita jsou na stejne urovni. Dej jako takovy mi zajimavy neprisel, narozdil od vlastni situace vetrelcu a v jakem postaveni se ocitli. Toto tema ma velky potencial, scenariste ho z velke casti vyuzili a v D10 se urcite dockame dalsich konfliktu - pokud se ho dockame. ()

Lukoboss

Po dlouhé době velice povedený sci-fi snímek (a to nejsem jejich příznivce), který má hlavu a patu, příběh, který se aspoň trochu vymyká všemožným klišé. Dalším plusem je dokumentární nádech, jenž působí velice věrohodně a dobře a dává celému snímku nový rozměr. Samozřejmě efekty nesmí chybět, jsou kvalitní, decentní, nic není přeplácané, všeho je akorát. Musím říct, že jsem se nestačil divit. Dávám 4,5/5 a dle ohlasů usuzuji, že se potkáme znovu v Districtu č. 10, který se zase o nějaké ty kreveťáky rozrostl. ()

Maynard.

Už docela dlouho se mi nestalo, že by mě film naprosto pohltil a přikoval ke křeslu na celé 2 hodiny. Opravdu geniální scénář, žádné zbytečnosti, prodlužování, prostě nekompromisní sci-fi. Tento pohled na mimozemšťany je velice netradiční, skoro bych řekl jediný svého druhu. Kreveťáci na mě sice místy působili až trochu komicky, ale to byl přesně účel celého filmu. Žádný taký věci, že nás UFO obsadí a bude zkoumat, ee. Dávám 5* za nejoriginálnější film poslední doby a také za malého prcka kreveťáka :o) ()

bloodvomit

Po hodně dlouhý době super sci-fi. Hlavní hrdina hraje přesvědčivě, vlastně celý je to hodně uvěřitelně nakroucený. Od začátku to jede a akční scény se kupí jedna na druhou. Neni tu moc věcí který filmu vytknout - možná chování alienů v určitejch situacích (proč by se měli chovat stejně jako lidi {hlavně na konci}). Hlavně mě potěšil souboj s "robotem" na konci to byla paráda a hodně realistická animace - stírá se hranice mezi realitou a počítačovou simulací. Hodně našláplej film, kterej si 90% zaslouží. ()

vanderbart

Začátek silně s nadsázkou, poté se film stočí do vážnější roviny, přeměna hlavního hrdiny ala moucha, rádoby autentické záběry a celkově originální vzezření... Ale na 5* mi něco chybělo, těžko říct, každopádně výborná podívaná ()

skinnee

ako matik poznamenal velmi silne 4* a som hodnu chvilu rozmyslal nad plnym poctom...velmi silny zazitok a este lepsie spracovany... ()

Mr.Jackass

4,5*. Námět je totálně dokonalý a z filmu by se časem mohla stát kultovní série.. je určitě na co navazovat. Skvělý hudební doprovod, který mě hodně připomínal film Černý jestřáb sestřelen. Dokonalý je i herecký výkon hlavního hrdiny v počátcích své metamorfózy, ale ještě jednou musím vychválit námět, který je na 6* svojí neotřelostí a i vizuelní provedení filmu taktéž. Ps. výborný nápad zvolit za město Johanesbug a nálepky po městě "jen pro lidkou rasu" geniálně připomínaly apartheid, tentokrát však mezi lidmy jako celkem a "kreveťáky" ()

Luksa

Dravá, adrenalinová jízda, debut jako řemen. Ale nezapomenutelný zážitek? Kdeže. Nevtáhlo mě to, ikdyž kreveťáci byli sympaťáci a měli úžasné zbraně, jak z moderní third-person hry. A to neustálé fuckování mi už v druhé polovině přišlo děsně otravné. 70% ()

slovan1

Od tohohle filmu jsem si sliboval hodně, a to jsem asi neměl dělat. Zajimavý snímek, který je natočen jakoby dokumentární formou zvedl mé očekávání přibližně od půlky filmu. První polovina se nesla v duchu poznávání alienu, jejich života v okrsku a situaci kolem sdělováni informací o přesídlení. Vcelku klasicky dokument o nějakem "živočišném druhu" co známe z Čt 2 :-) Ale v půlce se to láme. Jde do ostrého a to je jen dobře. Jak tady čtu, někdo to přirovnává k Transformers ale to je podle mě nesmysl. Filmy sou strašně odlišné. Kdyby se film alespoň z většiny nesl v duchu akce ke konci filmu tak neváham a dávam 5*, ale bohužel tomu tak nebylo. Snímek, ze kterého si myslim, šlo vytřiskat víc. 80% ()

Reanimated

Revoluce? Nejlepší sci-fi od dob Blade Runnera?! To ne. Jen zatraceně působivý důkaz toho, že vědeckou fantastiku lze dělat originálně, za mizivý peníz, bez adaptování šuntu z regálů hračkářství a bez velkých jmen za zády (i když PJ jako producent je velmi solidní záruka). Míšo Beji, hanba na tebe! ()

Forsberg11

Tak na toto ma trailer vôbec nepripravil. Hm, to už tak v poslednom čase býva, že trailer zavádza, ba až klame aby nič netušiaceho diváka vyviedol z miery a "pripravil" na niečo čo v skutočnosti nie je. Film je omnoho viac béčkový ako sa nám trailer snaží nahovoriť, no prekvapujúco to vôbec ale vôbec nevadí, práve naopak, dodáva to filmu to ono neopakovateľné čaro, ktoré je v týchto fantazi-sci-fi filmoch tak potrebné, aby človeka zaujali. Alieni sú až prekvapujúco vierohodný a mal som dokonca občas pocit, že sú to len kostýmy. Aj dej je koncipovaný oveľa zaujímavejšie ako som si myslel. District 9 má veľmi strhujúce tempo, keď na začiatku začína veľmi pomaly a dosť nudne, ale postupom času to naberá tie správne grády a sme svedkami nekompromisnej akčnej žranice so všetkým, čo k tomu patrí, s krvou, brutalitou, emóciami, ľútosťou a všetkým tým, čo je pre Jacksona typické. Snímok si u mňa zaslúži 5* aj kôli tomu, že som sa dokázal dokonale vžiť do deja a prežívať všetko s hlavými hrdinami, hlavne som nesmierne prial Christopherovi a jeho synovi aby sa ich mysia vydarila a oni neboli v poslednej chvíli zostrelení. Ja osobne vidím vo filme ale viac ako len akčnú béčkovú jazdu. Vidím jasnú žalobu zbrojárskeho priemyslu, pokusov na zvieratách, krutosti ľuskej rasy, vypočítavosti, finančných kartelov veľkých obchodný korporácií a mnohé skryté no pre celkový dojem z filmu určite významné odkazy. Koniec bol ako obarenie horúcou vodou. Prial som si aby tento film trval ešte aspoň hodinu, aby sa všetko vyriešilo a dobro zvíťazilo, ale k tomu nás už Blomkamp nedoviedol a my si môžeme len domýšľať ako sa príbeh Districtu 9 odvíjal ďalej. Pri záverečných titulkoch som len nehnute sedel v kresle a vychutnával si tú užasnú hudbu, ktorá ma po celý film sprevádzala a dotvárala nádhernú atmosféru tohto neopakovateľného diela... ()

lskala

Před návštěvou kina, jsem byl natěšený, že jdu na nějaký zcela vyjímečný film. Ale byl jsem trochu zklamán. Příběh, který je velmi originální, drží mé hodnocení hodně vysoko. Akční orgie se konaly až posledních dvacet minut a to je u tohoto žánru málo. 75% - 4**** ()

ZkuKol

Velmi svěží, inovativní a nápaditý přístup k žánru. Neznámí herci, dokumentární zpracování a originální příběh. Poslání a civilizační resp. společenská kritika. Připomíná Monstrum, ovšem v rámci žánru klasické scifi + závěrečné akční inferno. Skvělé triky, vynikající atmosféra a skvělá hudba. Příště (vzhledem k otevřenému konci) bych žádal méně nechutných (zvracení, pojídání syrového masa a odpadků) mimozemšťanů a širší pojetí příběhu (pár nezodpovězených otazníků mi zůstalo). "Kreveťáci" přistanou u Johannesburgu a nikdo neví co s nimi, nakonec je chtějí přesídlit, ale jim se nechce a my nechceme je, co s tím?... 80% ()

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

27.02.2021

Je to už dvanáct let od doby, co do kin dorazilo akční sci-fi District 9 jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa (Elysium, Chappie). Snímek získal velmi pozitivní reakce od kritiků i diváků, byl… (více)

RoboCop přišel o režiséra

13.07.2018

Blomkampův „robocop z chatrče“

Blomkampův „robocop z chatrče“

11.07.2013

Po nečekaně, ale zaslouženě úspěšném Districtu 9 a vysoce očekávaném Elysiu zůstane Neill Blomkamp věrný žánru sci-fi. Jen tentokrát k akci a trikům připojí výraznější komediální prvky. Jeho novinka… (více)