Před více než dvaceti lety došlo k prvnímu kontaktu mimozemské civilizace s lidstvem. Lidé očekávali děsivou bitvu nebo významný technologický pokrok. Nedošlo ani k jednomu. Mimozemšťané byli uprchlíky z vlastní planety. Stvoření byla ubytována v nouzových domovech v jihoafrickém Okrsku 9 (District 9), zatímco se státy celého světa dohadovaly, co a jak dál. Teď všem dochází trpělivost. Dohled nad mimozemšťany byl svěřen MNU, soukromé organizaci, které je osud mimozemšťanů lhostejný. Měla by ale naději na obrovský výdělek, pokud dokáže zprovoznit mimozemské zbraně, které vyžadují k aktivaci mimozemskou DNA. Napětí mezi mimozemšťany a lidmi dospěje ke svému vrcholu ve chvíli, kdy začne MNU obyvatele Okrsku 9 stěhovat do nového tábora. Jeden z agentů MNU, Wikus van der Merwe (Sharlto Copley) se nakazí mimozemským virem, který začne měnit jeho DNA. Záhy se stává nejhledanějším mužem planety – je klíčem k odhalení tajů mimozemské technologie. Vyděšený muž má jedinou možnost: ukrýt se v Okrsku 9. (oficiální text distributora)

eMatt

Nejdříve jsem nevěřil že to bude něco speciálního ale když jsem to viděl, uvědomil jsem si že je to něco extra. Až na trochu delší začátek se prokousáváte velmi zajímavým příběhem. Nejzajímavější je to že nejdříve jste zpřízneni s lidmi a jste rádi že se nikomu z lidí nic nestane a poté se to celé obrací :) ... Určitě to stojí za shlédnutí i když chvílemi dost drsné, vizuální stránka je super a scénář není žádná slátanina - 5/5. ()

teyra

Hodně špinavá sci-fi, které vévodí rasistická témata segregace, degenerace a infikace, což je zdrojem jejího napětí. Na začátku v montáži novinových titulků, leteckých záběrů, záběrů ruční a průmyslové kamery a s nosným nápadem mimozemského slumu velmi neotřelé, jenže za poměrně dlouhým rozjezdem následuje ne zas tak uhrančivý příběh, kterému podráží nohy iritující hlavní hrdina a scénáristický guláš s podivnými zvraty. Je ovšem třeba ocenit originalitu i fakt, že film jen tak z hlavy nevymizí. ()

Mistr.Proupr

Tolik velebené dokumentární zpracování mě moc nedostalo, přesto jsem byl první půlhodinou dobře naladěn. Jenže od nakažení hlavního hrdiny se film začal ubírat směrem akčního béčka, plného do očí bijících nelogičností a atmosféra ve mně vyvolávala zvláštně nepříjemný pocit. Za strhující závěr a za to, že jsem byl dost netradičně nucen fandit mimozemšťanům 4*. ()

Kingjiri

Další důkaz toho, že i s neznámým řežisérem, neznámými herci a střídmým rozpočtem se dá natočit parádní scífko. Pravda, projekt trochu zaštitoval Peter Jackson, ale stejně největší kus práce odvedli samotní tvůrci Districtu. Scénář má jisté rezervy, ale i tak příběh pobaví a patří k tomu lepšímu mezi scifi filmy posledních let. Samotný konec filmu mi přišel tak nějak otevřený, tak se možná v budoucnu dočkáme pokračování. Ještě bych rád vyzdvihl vizuální efekty, na kterých byla odvedena poctivá práce a nezadají si s jinými áčkovými filmy. Blomkamp zkrátka dokázal, že lze udělat "za málo peněz, hodně muziky" a já mu za tuto sympatickou a povedenou snahu dávám pět trošku slabších hvězd. ()

Pathrose

Tak tohle bylo velké překvapení. Čekal jsem od toho úplně něco jiného a velmi mě to překvapilo a hlavně příjemně. Je to přeci jen něco co tu ještě nebylo, výborně zpracované. Chvílema jsem tomu i věřil, že by to takhle mohlo vypadat, kdyby tu mimozemšťani ztroskotali. ()

Claude Speed

Mimozemšťané, co o nich vůbec víme? Že jsou to nadprůměrně inteligentní tvorové, kteří nás sledují a upozorňují na sebe létajicími lampiony na obloze? To nemusí být vždycky pravda a film District 9 Vás o tom jistě přesvědčí. Oni nemusejí být zlí a manipulativní, mohou být i ovladatelní a nesoběstační. Ve filmu uvidíme osud mimozemšťanů, kteří měli tu smůlu, že zavítali právě na naši planetu, lidé samozřejmě vycítí jejich ovladatelnou povahu a začnou si mimozemšťany podmaňovat. Film se mi líbil, splnil mé očekávání a dozajista mě pobavil, z vysokorzpočtového filmu se vyklubal nadprůměrný sci-fi s velmi originálním námětem. 70%. ()

Streamline

Ľudstvo konečne nadviazalo vytúžený kontakt s inou civilizáciou, bohužiaľ boli to len utečenci, vyhnanci, otroci, ktorí ešte k tomu vyzerali ako prerastené prehistorické kobylky. Vytvoril sa pre nich doslova utečenecký tábor, v ktorom bol spôsob života podobný životu v brazilskom či americkom černošskom ghette. Logicky po zabývaní sa v novom priestore, začali robiť návštevníci z vesmíru problémy a stretávali sa aj s nevôľou ľudskej rasy a tak museli byť presunutí na iné, od mesta vzdialenejšie miesto...a vtedy sa začína rozplietať celý príbeh, ktorý má veľmi dobré tempo a nenudí. Efekty vzhľadom na obmedzený rozpočet sú skvelé...čo sa týka zobrazenia mimozemskej lode alebo samotných "emzákov" a efektov ich zbraní. Film má vlastne len jednú hlavnú ľudskú postavu, ktorou je agent van der Merwe, ktorý si vo filme prejde tiež peknou premenou...a to nemyslím len duševnou, hehe. 80%! ()

Martin9

Plně využitý geniální nápad, parádně natočené. Další příklad, že i za docela málo peněz se dá natočit skvělý film, který rozhodně nemine moje TOP 10. Už se nemůžu dočkat na další film od Blomkampa ! 96% ()

FireTight

Po delší době můj další sci-fi film a snad dokonce můj první akční sci-fi film vůbec. No a nedopadlo to vůbec špatně. Původně jsem se totiž na něj vůbec nechtěl dívat (ani jsem o jeho vysílání nevěděl), ale ten dokumentárně pojatý začátek mne zaujal. Škoda, že u něj nezůstalo až do konce, protože přeci jenom, později už to bylo horší, přímočařejší a předvídatelnější. Ale přesto budu hodnotit čtyřmi hvězdičkami, i přes ty všemožné chybky a nelogičnosti (nestopují jej přes mobil, malej mimozemšťan je génius, hlavní hrdina se celou dobu chová jako namyšlenej frajer a pak najednou otočí o 180 stupňů, jen tak z frustrace si usekne jeden pařát a další...), protože mě District 9 zkrátka něčím zaujal. Má v sobě něco, díky čemu jsem si ho zapamatoval. A to se počítá. ()

danny_21

Slátanina jako hrom, na které jsou dobrý snad jen ti nechutní klepeťáci a to jak se rozstřikují. Jinak vetší kopec nelogičností a idiotského chování jsme zase dlouho neviděl a doufám ani neuvidím. Neříkám že to nebyl to dobrý námět, ale dost hloupě zpracovaný, a na tu roztřepanou kameru už začínám být fakt alergickej - 25 %. ()

Acrobat

Hostí vždy v zámorí dávajú na prvé miesto.Som rád, že v pomere k ľudstvu sa prvýkrát obavuje znamienko " < ". Konečne. (14.09.2012, BD) ()

Nocturno culto

Bezvadná záležitost, začátek takový seznamovací, klasika ale od infikování Wikuse to začalo být zajímavé a chytlo to úplně jiný spád .. Místy dost slušná rubanice ale zároveň i prostor k zamyšlení nad chováním lidí coby vládců Země ..Místy by člověk těm bytostem i začal fandit, byly to vlastně kladné postavy a jak se ukázalo i velmi inteligentní, byť se živily kočičím krmením, jen v cizím, nepřátelském území..Nakonec to dopadlo jak mělo, finální scéna je dokonalá .. ()

Sweat55

Deset minut, pak jsem to musel vypnout.Z Found Footage filmů se mi totiž dělá fyzicky špatně a žádnej nedokážu dokoukat do konce. Samozřejmě nehodnotím, ale ta forma byla prostě příšerná a já doufám že žádné takové další filmy nikdy neuvidím. ()

mirra66

Určitě zajímavý pohled na "invazi" z vesmíru, ale do absolutní originality mi trošku vadí podobnost chování a vztahů těch tvorů s lidmi. V každém případě to stojí za podívání, takže pěkných 77%. ()

GTS_PUNK

Pár rokov predtým, než Neill Blomkamp prišiel s filmom Chappie, na scénu uviedol známejšie, a medzi ľuďmi zrejme aj obľúbenejšie sci-fi spracovanie na prvý pohľad zaujímavého príbehu. Nad juhoafrický Johannesburg umiestnil obrovský vesmírny koráb, z ktorého sa vyrojili vesmírni utečenci, už vyše dvadsať rokov prebývajúci v slume nazvanom "District 9". Teraz nastal čas, aby pod vedením Wikusa van der Merwa (Sharlto Copley) boli tieto vesmírne bytosti presťahované inam. Lenže všetko sa vymklo z pod kontroly a tento film, natočený vo väčšine scén formou dokumentu, zobrazuje všetky príčiny a následky. Nielen tie medzigalaktické, ale aj kvalitatívne, keď dôjde na filmové hodnotenie. Čo si pri tomto diele treba uvedomiť hneď na začiatku je fakt, že je do veľkej miery nadhodnotené, a to aj napriek tomu, že celkovou kvalitou vo svojej finálnej forme až tak veľmi diváka oslniť nedokáže. Avšak podobne ako pri viacerých ďalších filmov, ani tento nezačína vôbec zle. Príbeh začína pomerne svižne, ponúka pestré zábery amatérsky pôsobiacich kamier štylizované do "found footage" a dokumentársky nádych filmu dáva znať, že sa môže jednať o pomerne sviežu a netradičnejšiu sci-fi záležitosť. Tou aj film pomerne dlhú dobu je, miestami dokáže do primeranej miery zabaviť a diváka zaujať najmä solídnou juhoafrickou výpravou. Lenže pozitívny dojem vytvára iba asi do polovice, do hlavné zlomového momentu celého filmu. Od tejto chvíle všetko akosi prestáva fungovať. Pomaly, ale isto sa stráca dokumentárna kamera a dej sa, bohužiaľ, stáva omnoho viac akčnejším a vyhrotenejším. Od relatívne ľahko akčného a humorného sci-fi snímku, sa všetko otáča o 360°. Na obraze sa začína vyskytovať množstvo streľby, výbuchov a až priveľmi veľa akčných prvkov. A to filmu najvýraznejším spôsobom ubližuje z dôvodu, že podobné záležitosti má možnosť divák vidieť v takmer každom sci-fi filme. Čo je do týchto chvíľ svieže a jedinečné sa razom mení sa nudný a ohraný stereotyp, ktorý sa s filmom vlečie až do jeho úplného záveru. V ňom je divák možno aj rád, že už je po všetkom. Čo je v konečnom dôsledku možno aj škoda, pretože na začiatku sa film skutočne javí veľmi pozitívne. Ako po príbehovej stránke, tak aj po stránke hlavnej postavy a výpravy. A hoci posledné dva menované faktory dokážu ako tak pretrvať aj v druhej polovici filmu, s príbehom to už, bohužiaľ, také ružové nie je. Niekto by si mohol povedať, že to kompenzujú efekty či digitálne spracovanie mimozemšťanov, ale nie je tomu tak. Modely a animácie nie sú urobené vyslovene zle, ale s odstupom času na nich možno badať menšie nedokonalosti. Ale ani s prihliadnutím na rok vzniku akosi neohurujú. District 9 je typom filmu, ktorý dokáže dokonale zabiť svoj vlastný potenciál. Začína priam skvele, diváka baví a zaujímavým spracovaním snáď ani nenaznačuje to, že sa čo chvíľa premení na nudné stereotypné sci-fi, ktoré stratí všetok svoj šmrnc. Bohužiaľ tomu tak je, a s týmto faktom sa už veľa spraviť nedá. Neill Blomkamp tu diváka uchváti ako pozitívne, tak rovnako aj negatívne. V obidvoch smeroch dokonca v jednej a tej istej rovine. Všetko totižto začína aj končí pri príbehu. A to sa samozrejme nevzťahuje iba na tento film. () (méně) (více)

Inozuka

Výborné. District 9 je rozdělen stylem vyprávění do dvou částí: úvodní je dokumentaristicky civilní a druhá akčně brutální. Obě fungují skvěle a nepozorný divák ani nepostřehne, kdy došlo k jejich prolnutí. Odkazy na Mouchu nebo Tetsua se nabízejí, přidal bych ještě Lebkouny, kteří staví na podobném příběhu vynuceného soužití dvou civilizací. To je ostatně nosným tématem filmu a když si jej člověk převede do současných reálií, dost ho zamrazí. Hodně hustý je i konec, který je takový bezútěšný a depresivní. A tak to má být ... ()

samkko

Můj oblíbený sci-fi thriller. Film má velmi zajímavý příběh, perfektní herecké výkony, dostačující atmosféru a okořeňuje nám to nějaká ta brutalita a krev. V ději se rýpat nebudu ať vás o nějaký ten zážitek neošidím. Pokud jste film neviděli dejte mu šanci, určitě vás pozitivně překvapí. 9,5/10 ()

Nix

Copley je tady fantastický a i on má zásluhu na tom, že film jede. Má dobrý tempo, které si udržuje a kombinace sci-fi a akce říznuté prvky dokumentu je skvělý a mám rád takové nezvyklé mixy. Jediný co mi asi vadí je, že hlavní postava je taková trochu nevyvážená a na pět hvězd to nebylo úplně dotažený, ale pořád je to velice kvalitní podívaná, která funguje i po tolika letech. Blomkamp vystřihl skvělý počin, jen škoda, že si takovou kvalitu neudržel v dalších filmech. Jdu si koupit dalekohled a vyhlížet nějakou tu loď, třeba mi naroste další ruka. ()

gemi

Rádoby-dokument o mimozemšťanech, kteří k nám zabloudili nebo ztroskovali nebo kdovíco. Do poloviny je to docela nuda. Pak se to rozjede, ale stejně je to taková nízkonákladová záležitost točená na digitální kameru. Děj je malinko unylý a prostředí jednotvárné. Snižuji hodnocení na tři. (Druhé zhlédnutí, první 15. 4. 2010) ()

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

27.02.2021

Je to už dvanáct let od doby, co do kin dorazilo akční sci-fi District 9 jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa (Elysium, Chappie). Snímek získal velmi pozitivní reakce od kritiků i diváků, byl… (více)

RoboCop přišel o režiséra

13.07.2018

Blomkampův „robocop z chatrče“

Blomkampův „robocop z chatrče“

11.07.2013

Po nečekaně, ale zaslouženě úspěšném Districtu 9 a vysoce očekávaném Elysiu zůstane Neill Blomkamp věrný žánru sci-fi. Jen tentokrát k akci a trikům připojí výraznější komediální prvky. Jeho novinka… (více)