poster

Spiknutí klanu Jagjú (festivalový název)

 • japonský

  Jagjú ičizoku no inbó

 • japonský

  柳生一族の陰謀

 • japonský

  Yagyû ichizoku no inbô

 • anglický

  Shogun's Samurai, The

Akční / Dobrodružný / Drama

Japonsko, 1978, 130 min

Komentáře uživatelů k filmu (11)

 • Flipnic
  *****

  Epická sága plná intrik, soupeření o moc, válčení, vražd i čestných samurajských soubojů. Takový japonský "Kmotr" z feudálního Japonska. Film je naprosto mistrovským dílem a nejde mu absolutně nic vytknout. Výběr herců a jejich výkony se však tyčí naprosto nade vším. Těžko popisovat něco tak dokonalého, atmosférického, výstižného, něco, co se dá vztáhnout na každou dobu a kulturu, jak již uvedl KITANO. Závěr filmu je něčím tak neuvěřitelným, že jsem řval a skákal 3 metry do vzduchu na pohovce. Po více než dvouhodinových intrikách a zbytečném válčení to "mistr Sonny Chiba" vyřešil po svém takovým způsobem, že mi to zůstane ještě dlouho vryto v duši. (a tím nemyslím nějakou klasickou samurajskou krvavou řežbu). Mistrovské dílo!!!(25.9.2008)

 • kitano
  ****

  Ak ste tuzili niekedy vediet, ako to chodilo v politickych kruhoch sogunatu, tento film je skutocne skvelou moznostou. Osudy naroda vedie a urcuje len uzka skupinka ludi. A su to ludia ako ktorykolvek iny - vedu ich intrigy, klamstva a osobne zaujmy. Pribeh Shogun's samurai by ste mohli ale kludne zasadit do inej doby, ci ktorejkolvek krajiny. Japonsko v periode Togukava je len kulisou a obrazom, toho, ako to vo vladnych kruhoch chodi v ktorejkolvek krajine. Necakajte krasny vizual a hudbu (tak ako to byva v snimkoch od Kurosavy ci Kobayashiho). Formalna stranka je velmi jednoducha. FIlm je predovsetkym zamerany na boj o moc, a je to boj, v ktorom nevitazia armady, ale lstivost a zakernost. Najdu sa aj charaktery a sceny, pri ktorych zaplesa srdce fanusika samuraiskeho filmu. Je to hlavne Yagyu Jubei (Sonny Chiba) a Ogasawara Gensinsai (Tetsuro Tamba), majstri sermiari stojaci na opacnych stranach. Tito ucinkuju v niekktorych paradnych, typickych samurajskych subojoch jeden na jedneho. Potesi aj mala rola Toshira Mifuneho, ktory dviha uroven kazdej sceny kde sa vyskitne, ale aj mladucky Hiroyuki Sanada, ktory si svoje hviezdne chvilky odbije neskor vo filmoch ako Ninja in the Dragon's Den, Twilight Samurai, ci Sunshine. (8/10)(26.3.2008)

 • kinej
  *****

  Absolutní samurajská pecka. Skvělý a vyvážený mix kvalitního příběhu a na svou dobu dobře natočené akce. Režisér Kinji Fukasaku je mistr jak dramatických scén, u nichž záleží zejména na talentu herců ale ostudu si nedělá ani v akční vřavě. Jsou zde sice takové trendy efekty jako pozpátku pouštené seskoky ze střechy, ale vše je vloženo s citem a tak nějak přiměřeně, že to nepůsobí hloupě, jako v jiných filmech. Díky rafinovanýcm úhlům kamery a svižnému střihu nikdy divák nebude mít čas scény pitvat. Ale to hlavní je zápletka plná intrik a konspirace, která nechá vyniknout herce a skoro bych se až nebál nazvat jejich výstupy, v rámci žánru, hereckým koncertem. Kinnosuke Nakamura coby hlava klanu Yagu je geniální, ale japonskému herectví zde nedělá ostudu nikdo. K tomu připočtu parádní soundtrack a mám zde bezchybný samurajský film, který jsem shlédnul jedním dechem.(12.1.2012)

 • LiVentura
  *****

  Souboje cti...(12.10.2009)

 • Rudovous
  *****

  Co vice si muze fanousek samurajskych filmu prat. Skvely az epicky scenar rezirovany jeho spoluautorem slavnym Kinjim Fukasakuem (the yakuza papers, Battle Royale), jasne nesouci charakteristicke znaky jeho tvorby. Uzasne herecke obsazeni, takove tady snad jeste nebylo a nebude. Bojove sceny mozna mohli byt ztvarneny efektivneji, ale jinak kamera a vyprava - radost pohledet. Hlavni devizou presto zustava neotrela forma vypraveni. Je to totiz pribeh ktery nezna vitezu ani porazenych, zadna bojujici strana nepostrada hrdinu i zlosyna a v zaveru je tezke urcit na ktere strane stala pravda bliz.(4.6.2008)

 • stub
  *****

  Skvělá našlapaná klasika plná hereckých hvězd (Nakamura, Sanada, Mifune, Tamba, Chiba, Natsuyagi...), součást základního vzdělání pro každého fanouška žánru. Příběh je poměrně košatý, na japonské poměry však přehledný a srozumitelný i laikovi. Na rozdíl od dílek, která přišla vzápětí, netrpí toto navíc perverzním soundtrackem, monstrózní osmdesátá léta teprve čekala na svou příležitost..;)(5.12.2008)

 • togaf
  ****

  Souhlasím s uživatelem "Flipnic", i mě Spiknutí klanu Jagjú připomnělo Kmotra. Byla to parádní jízda války, intrik a zrady. Moc se mi líbil závěr s rukou a "tvůrčí práce s fakty" Kindžiho Fukusaku. Některé ninža akce byly (hodně) přemrštěné, ale pobavily. Skoky pozpátku ze země na střechu nebyly nikdy vtipnější.(27.1.2014)

 • Kangax
  *****

  Film, ktorý stojí presne na pomedzí "vážnejších, temnejších" samurajských filmov s 70 rokov a "divokejších, fantastickejších ale povrchnejších" 80. rokov. Rovnako je to s hlavnými predstaviteľmi. Sonny Čiba je hviezdou hlavne 70.rokov, Hiroyuki Sanada zase ako divoký mladík hviezdou 80. rokov (napr. Ninja Wars a ešte neskorších období napr. Twilight Samurai, sci-fi Sunshine). Film ani nemá vlastne hlavného hrdinu, Sonny Čiba ním možno je, ale zase sa objavuje na plátne príliš málo a dej sa rozhodne netočí okolo neho. Ten sa točí skôr okolo konfliktu dvoch bratov, nasledovníkov zosnulého šóguna Hidedatu. Tu musím hneď skraja povedať, že historicky je film ďaleko od pravdy. Iemitsu nastúpil ako v poradí "tretí šógun" rodu Tokugawa úplne bez problémov, dokonca ešte za života svojho otca, ktorý v prospech neho odstúpil a aj keď medzi bratmi skutočne vládlo isté napätie, nikdy k nim neprišlo k takým krvavým konfliktom ako vo filme. Kedže je však scenár doslova prešpikovaný skvelými zvratmi, intrigami, bez problémov mu túto "nehistorickosť" odpúšťam. Plný počet dávam aj za výpravu, ktorá je na japonské (tradične skromnejšie) pomery skvelá a fakt, že si niekto dovolil nakrútiť vysokorozpočtový film, kde nie je nič čiernobiele, kde nie je žiadna romantika, kde neviete komu s bratov máte fandiť, kde sa neboja zobraziť vraždenie žien a detí a kde sa proste nedržia žiadnych predpisov a klišé, ktoré tak zúfalo zväzujú súčasnú svetovú kinematografiu...(22.5.2013)

 • Courtemanche
  ****

  A pak že se nedá natočit kvalitní samurajský film. Je to víc drama než akce, ale je víc než dobře napsaný, -možná ani nebudete věřit vlastním očím- , navíc i herecky je jak má být. 4/5(27.6.2014)

 • Pecival
  ****

  Nemilosrdné politické hrátky ve feudálním Japonsku, velmi poutavě podané. Spletitý příběh o dvou znesvářených bratrech bojujících o moc, má sice hromadu vedlejších postav, ale s trochou snahy se dá stíhat ( ty vedlejší postavy ale kontinuálně odpadávají). Nejzajímavější film z tohoto prostředí, jaký jsem zatím viděl (pravda zas tak moc jich nebylo) a tak jediná čistě osobní výtka je menší výskyt Sonnyho, než bych si přál :)(22.1.2010)

 • kadles
  ****

  Syrový snímek, který ukazuje, jak to v tehdejším šógunátu chodilo. Žádné samurajské pozlátko cti. Jediné co mi trochu z historického hlediska vadilo je, že se v šogunátu praktikovala západní medicína. Po prvních krutě potlačených vzpourách japonského obyvatelstva pod vlivem křesťanství se zakázaly západní vědy viz. ohledávání těla. Práce s mrtvými prováděli pouze etové - vyvrhelové, nenižší kasta japonského obyvatelstva. Ale i přes tuto malou výhradu to byl film, který stojí za to vidět vícekrát.(10.11.2013)