Coco Chanel & Igor Stravinsky

• Česko Coco Chanel & Igor Stravinskij (více)

Igor Stravinskij a Coco Chanel se poznali v roce 1920. Stravinskij i s celou rodinou byl nucen emigrovat, Coco Chanel byla v té době již známou módní návrhářkou a úspěšnou podnikatelkou. Velkoryse nabídne rodině Stravinského svůj dům na jihu Paříže. Záhy oba podlehnou vzájemné přitažlivosti, ale Stravinskij má čtyři děti a jeho žena je nemocná. Pro Stravinského je vztah se sebevědomou a nezávislou ženou velmi inspirativní a s nebývalou vášní se noří do komponování. Coco Chanel právě vyvíjí jeden z nejslavnějších světových parfémů – svůj Chanel No.5. Vztah nelze skrýt a rodina, zejména Kateřina, velmi trpí. Kateřina raději i s dětmi odjíždí do přímořských lázní Biarritz. (Česká televize)

PTuranyi

Kvalitne natočená historická dráma zachytávajúca milostnú eskapádu svetoznámych osobností. Historické okolnosti ohľadne baletu Svätenie jari dobre doplňuje film Nižinskij. Perfektná produkcia, skvelé herecké výkony hlavnej dvojice Mads Mikkelsen, Anna Mouglalis povyšuje pomerne jednoduchý príbeh nevery a vášne na vizuálne a emocionálne silné dielo. ()

jarmil8

Zajímavý, leč poněkud odtažitý film o jedné krátké romanci. Coco Chanel je tu prezentována jako nepřístupná ikona, takže vztah je nahlížen spíše ze strany Stravinského. Nicméně nejživotnější a nejkomplexnější postavou je zde jeho žena. Zbytek působí spíše jako koncept, avšak s citem pro detail. Tomu pomáhá výborná kamera a samozřejmě hudba (resp. celé pojetí filmu). Scéna s vytvořením slavného parfému pak působí (mírně řečeno) nevěrohodně a do filmu se nehodí. ()

foils

Koukejte se nabiflovat životopisy Chanel a Stravinskýho, my vám za to pustíme pohádku! :) Největším kladem filmu je bezpochyby neotřelý vizuál. Tvůrci si dobře uvědomovali, že film o špičkové módní návrhářce prostě nemůže vypadat jako 99 procent filmů z období před a po 1. světové válce, a v tomto bodě jednoznačně uspěli (i když ty lampičky, které měli muzikanti v orchestru nad svými pultíky, mi do roku 1913 moc nepasovaly). O poznání problematičtěji se jeví scénář a vůbec obsah filmu. Začnu tím, že snímek na jedné straně vyžaduje od diváka větší než malé znalosti o životě a díle (resp. jeho přínosu) titulních protagonistů nebo francouzských reáliích, na druhé nakládá s historickými fakty poměrně volně - většina děje je fikce, navíc nepříliš hutná. Je to ten typ filmu, kde se moc nemluví, ale když už se promluví, vyznívá to o to trapněji. Motivace hlavních postav je přitažená za vlasy. Pár erotických scén to bohužel nevytrhne. V závěru se sice tvůrci pokusí vytáhnout ještě pár trumfů, přesto se celkově jedná o nedotažený snímek, který vám za chvíli vyšumí z hlavy. ()

Pythonator

Úvodní koncert s šíleným šamanským baletem byl strhující a divák si musí nutně uvědomit, kdo je skutečným zakladatelem moderní dramatické velkofilmové hudby. Bohužel Igor předběhl tak trochu dobu. Zbytek filmu je jen nudná spleť několika souloží s milenkou a žárlivých pohledů usychající paničky. A taky je tu historka o tom, jak vznikla legendární vůně Chanel 5. Původně se měla jmenovat Esence kanálu, ale asi to majitelce Kokotce znělo příliš nearomaticky, tak to zkrátila na prosté Kanál 5. ()

Ammit

Art Deco minimalismus Chanel potkává ruskou zdobnost Stravinského. Interiéry, exteriéry, kostýmy a příběh - rozhodně pět hvězd. Knihu jsem našla kdesi v antikvariátu. ()

DrifterSoul

Skvělé. Napínavé, strhující drama o vztazích. Ponuré, tmavé... rozhodně neservírované "black and white".  A dokonalá Anna Mouglalis, která dokázala jen pohledem, či úklonem hlavy nebo pouhým pohybem rtů, vyjádřit vše podstatné. Do jaké míry je děj jen románovou fikcí či reálným příběhem setkání obou osobností lze (alespoň částečně) najít ve Wiki. ()

madline24

Film, který mi dává mnohem větší smysl než Coco s Audrey Tautou (ten se mi naopak zdál úplně o ničem). Coco & Igor nabízí nádhernou výpravu, velmi dobrou a charismatickou představitelku hlavní role a pomalu plynoucí příběh plný krásných vizuálních podnětů. ()

Sissi

Narozdíl od knihy mě film přece jen trochu zklamal, očekávání bylo větší. Začátek filmu je opravdu dobrý, pak se ale zoufale nudně vleče ke svému cíli. Dva hlavní představitelé jsou až příliš chladní a nevyzařují z nich žádné emoce, natož vášeň milenců. Igor působí jako bezduchá loutka a Coco si zpestřuje osobní nudný život. Jejich vztah film bohužel ničím neobohatil. ()

MiLuka

Příběh tajné lásky, kterou Kounen velmi zajímavě pojal. Tajemství, klid a skrytá vášeň je cítit z každého záběru, z každého pohledu, ukradeného doteku... - Mads Mikkelsen je opět skvělý, hraje více gesty a pohledem, je sexy a tajemný a zatraceně přitažlivý. Vizuálně i herecky je fim velmi povedený. Pro mě velice příjemné překvapení. ()

kodel

Film se skládá ze dvou nesourodých částí - úvodní rekonstrukce skandální premiéry Stravinského Svěcení jara v roce 1913 a následného popisu milostného vzplanutí mezi Stravinským a Chanel, k němuž došlo o sedm let později. Nemohu přijít na to, proč vůbec tvůrci filmu tyto dvě, tak kontrastní epizody spojovali dohromady, zřejmě jen proto, aby film mohl končit obnovenou (a úspěšnou) premiérou baletu, o níž se Chanel měla zasadit. Asi není tolik podstatné, že se ve skutečnosti vše odehrálo trochu jinak (premiéra nebyla propadákem a koncertní verze Svěcení měla už v roce 1914 obrovský úspěch). Spíš si kladu otázku, proč se film o celkem banálním vztahovém trojúhelníku oblékl do dvou výjimečných postav 1. poloviny 20. století. Z jejich génia totiž do scénáře proniklo velmi málo a výsledek, byť scénograficky a hudebně načančaný, se nebezpečně přibližuje voyeurismu společenských týdeníků. Nemluvě o tom, co to udělali ze Stravinského, který byl podle svědectví jiskrný, pohotový a velmi zábavný člověk... ()