Reklama

Reklama

Mahulena, zlatá panna

  • Československo Mahuliena, zlatá panna (více)

Obsahy(1)

Podaří se odvážnému princi a jeho sluhovi zlomit moc ukrutného Zlatovlada a zachránit své království? Malé království stárnoucího krále je již od nepaměti sužováno zlým Zlatovladem, který si každý rok žádá krutou daň – všechno vyrýžované zlato z řeky nebo nové otroky zcela podřízené jeho vůli. Tutu pravdu král dlouho skrývá před svým mladým synem. Když se ale o Zlatovladovi jednoho dne princ dozví, postaví se jeho dani na odpor. Rozhodne se i se svým sluhou Janem odejít do Zlatovladovy země a nalézt překrásnou Mahulenu, zdroj jeho síly. Umírající král ještě před odchodem svého syna požádá Jana, aby na prchlivého prince dával pozor. Daruje mu proto kouzelnou korunu varující svého nositele před hrozícími nástrahami, které na ně Zlatovlad jistě přichystá. Kletba však stihne toho, kdo vyzradí její tajemství, a na místě zkamení… Dobrodružně-pohádkový snímek, jenž mohou čtenáři znát z pera slovenského pohádkáře Pavla Dobšinského i německých bratří Grimů, byl natočen v roce 1986 v režii Miloslava Luthera. Jednalo se o další pohádku, která vznikla z plodné spolupráce slovenské Koliby a německého studia Omnia Film München v 80. letech. Mezinárodnímu obsazení, v jehož čele stanul slovenský herec Ady Hajdu jako sluha Jan a francouzský herec Rémi Martin jako princ, vévodila půvabná německo-italská herečka Lara Lambertiová (uvedená pod jménem Lara Naszinská) v roli Mahuleny a také španělská herečka Maru Valdivielsová jako Živa. Za magickým hudebním doprovodem stálo bratrské duo italských hudebních skladatelů Guido a Maurizio De Angelisovi (uvedeni pod jmény Quido a Michéle), kteří se ve světě filmové hudby proslavili zejména snímky s Terencem Hillem a Budem Spencerem. (Česká televize)

(více)

Recenze (52)

Phobia 

všechny recenze uživatele

Princ s ksichtem třídního šikanéra a chováním rozmazleného spratka, pobočník/přítel se vzhledem a jednáním židovské fetky, nadbytečná "Kráska", co se chovala podle toho, jak právě foukal vítr nebo kuňkaly žáby, půvabná a charakterově plochá Mahulena (jestli i jinak plochá netuším, přes živůtek nebylo vidět) + padouch, vyhlížející jako panáček Michelin olepený blýskavými hovny a svou moc omezující na zlomyslný chechot a ječení "Ne, ne, to nesmíš!" Jako protipól k uvedenému postavím krásné exteriéry, solidní výpravnost, ucházející hudbu a obstojně ponurou atmosféru. Vychází mi z téhle pohádky snesitelný průměr, který nebudu opakovaně vyhledávat. 51% ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Pavol Dobšinský byl sběratelem mnoha pohádek. Mahulena možná pochází z nějaké další slovenské tradiční pověsti nebo folklorní pohádky, kdo ví. Každopádně na mě dvojice hrdinů působila spíš dojmem anabáze s Pánem Prstenů. Putující princ/Frodo Pytlík, Jan/Samvěd Křepelka a jeskyně Zlatovlada jako Mordor. V tomto případě se ovšem princ do svého společníka pustí ze žárlivosti až na cestě zpět. Oba ale při svém putování nemají příliš problémů a i Zlatovlad se vzdává dost snadno. Teprve při návratu domů je čekají opravdové strasti. Kdyby si víc věřili a princi by projevil trochu vděku místo výlevů vzteku, Zlatovladova krutost by vlastně zůstala jen v hlavě starců. ()

Reklama

fabecc1222 

všechny recenze uživatele

Já už těm Slovenskýn pohádkám začínám přicházet na kloub. Další počin, který je oproti počinům z ryze české produkce mnohem více temnější a vyspělejší, nebojí se zabíjet hlavní postavy a nahazuje silná vztahová a společenská témata. Škoda, že tady tvůrci nedokázali víc pracovat s atmosférou a v rámci mezinárodní koprodukce se obohatili o několik nevýrazných zahraničních herců. Pochopitelně to jako vždy vyváží nádherná Slovenská krajina a určitý genius loci tamnějších pohádkových děl. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Pre mňa výborná rozprávka s dávkou temna, tie scény s položením si koruny na hlavy boli až mysteriózne, záhadné, ale aj desivé. Zahraničná spolupráca a možno aj jediný film, kde Ady Hajdu nepôsobí smiešne. Na druhej strane alkoholik Rémi Martin, ktorý robil po Bratislave bordel už v dobe natáčania, je ako princ výrazne nesympatický. Už len mundúr gestapácky mu chýbal. ()

cariada 

všechny recenze uživatele

Na to jsem si matně vzpomínal z konce 80.let kdy to dávali jako štědrovečerní pohádku a vybaví se mě jen řeka. Teď po x letech jsem to viděl a je to celkem pěkné. Je tady vidět ten diametrálně rozdílní styl natáčení slovenských pohádek a českých. Naše jsou víc posazené do humoru, kdežto slovenské jsou hodně depresivní a strašidelný. Slováci točili snad všechny pohádky v koprodukci s Němci a Italy, proto ve výsledku vypadají hodně odlišně než naše. ()

Galerie (6)

Zajímavosti (20)

  • Rozprávka sa natáčala taktiež na poľskej strane Tatier a v slovenskej dedine Vojka nad Dunajom, v chránenej prírodnej rezervácii na Dunaji pri Komárne s názvom Lélský ostrov. (Raccoon.city)
  • Na pohádce se v komparzu podíleli herci z brněnského ochotnického divadla Svatoboj. (BrianStorker)
  • Při natáčení scény uvnitř jeskyně Macocha, kde nevolníci dolují zlaté kameny, byla namísto skutečného vodopádu použita voda z cisterny vozidla Hasičského záchranného sboru. Ačkoliv tato scéna v pohádce trvá sotva dvě minuty, nátáčela se ve skutečnosti plné 2 dny. Venkovní teplota byla sotva 15 °C. (BrianStorker)

Reklama

Reklama