Reklama

Reklama

Johnny Mad Dog

  • Francie Johnny Mad Dog

Kdyby se narodil v Evropě nebo v Americe, mohl strávit mládí nevinnými hrami a ve školní lavici, z níž by posléze odrazil do normálního života, jehož smyslem je být šťastný a tvořit lepší svět. Jenomže patnáctiletý Johnny se narodil v Africe jako člen národa, který už léta tone v občanské válce. A on je jejím dětským vojákem. Stejně jako nejeden jiný po zuby ozbrojený kluk z čety dětí, kterým dospělí vzali právo na obyčejný život a vyslali je do první linie, kde neplatí jiný zákon než právo silnějšího a bezohlednějšího. Společně pak každý den, oblečení do komických přezdívek, vyrážejí ztratit další střípek lidskosti, kterých jim už mnoho nezbývá. A každý další výstřel jen prodlužuje čekání na kulku, která je jim souzena. Kruté, atmosférické, nemilosrdně otevřené a bolestivě realistické drama natočil v exteriérech africké Libérie režisérský držitel ceny Regard Hope Award z Cannes Jean-Stéphane Sauvaire. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (48)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Buďme rádi, že žijeme tady. Buďme rádi, že prezident je jen opilec a ne člen toho či onoho kmene, kterej zrovna bojuje s dalšími kmeny... Já nevím, ale ať koukám na jakejkoliv film z Afriky a je jedno jestli je to Somálsko, Rwanda, nebo prostě kterákoliv jiná část, zkrátka že tahle země ještě nebyla připravena na vlastní svobodu. Po druhé světové a leckde i před ní se vzedmula veliká vlna antikolonialismu. V řadě států Afriky díky segregaci a diskriminaci původního obyvatelstva šli nakonec bílí od válu a začal bordel... Mugabe, Amin a další ,,vládcové'' čerpali z toho co zůstalo po kolonialistech, kteří leckde nechali při útěku veškerý majetek, domy, fabriky... Chvilku z toho nakradeného se dalo vyjít, ale stejně jako po nástupu komančů u nás nastal úpadek. Afrika má ještě tu libůstku, že tam odedávna proti sobě stojí různé kmeny. Když šli kucí po sobě klacka, tak to ještě šlo. Jenže oni teď mají ákáčka a erpégéčka... Co s takovou partičkou dětí co odmala kradou a zabíjejí? Ty už nikdo nepřevychová. A že jich musí po Africe běhat. Padá z toho na mně děs a jen si říkám, že dokud se třískají mezi sebou tam u nich, je to strašné, ale zaplať bůh, že je to tak daleko.... Nechtěl bych být tam v těch oblastech prostým vesničanem, který chce jen být... I bez válek to tam není med, ale mít doma na návštěvě jednou vládní vojsko a pak tyhle chlapečky... Tenhle film schválně neměl příběh. Byla to spíš taková reportáž o ,,působení'' jedné skupinky se vším co k jejímu ,,působení '' patří. Prostě pár běžných dní se skupinkou malých vrahounů, kteří můžou vše, dokud je nějaká ta kulka neoznačkuje na svatebních šatech červeným koláčem. Brrrr. Buďme rádi, že žijeme tady.... 4 pomeranče. * * * * ()

predators 

všechny recenze uživatele

Pokud bych se bral JMD z nějakého historického nebo dokumentárního hlediska, asi bych hodnotil stejně. Jen s tím rozdílem, že by jej vysílali na kanále Discovery nebo by byl součástí žhavých zpráv BBC. Jenže po pár minutách si budete pamatovat jen něco o drsném násilí afrických dětí. Ikdyž Mad Dog nabízí hodně vypjatých situací, většina z nich na mě působila prázdně, paradoxně právě ty o násilí... 50% ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Existují světy, o kterým Čech ani nemá páru. My si tady stěžujeme v Evropě na věci, který ještě nepřišli, ale přijít někdy můžou. V Africe žijou gangy dětí, co mají zbraně a strašně rádi je používají. Zajímavý ale je, že je používají proti všem a především proti místním. Nemá to žádnou logiku, ale nikdo je vystřílat nepotřebuje. Myslej si, že mají vládu své země, svého kmenu, ve svých rukou. Jenže to nemají oni, ale jejich zbraně...MP5ky, kalašnikovy, někdy i M60ky. To je pak těžký, když proti Vám jde deset 12ti letejch harantů, v ruce jednu z těhlech zbraní...sotva to udržej, a už na tebe ječí, že pokud se nepřiznáš k nesmyslnostem, tak ti jí vpálí. A že se s tím srát nebudou, je už od pohledu více než zřejmé. Johnny Mad Dog je tak filmem, který točí překvapivě Francie. Ta sama má teď ve své zemi problémy, že bych na jejich místě bejt ani nechtěl. Jeden Nigériec vedle Muslima a pro Francouze už ani není pořádně místo. Rasové nespokojenosti a nutnost přemýšlet, kam tohle všechno povede. Abychom se jednou nedočkali těchto band i v relativně civilizované Evropě. Člověk nikdy neví. Nicméně plný počet dát nemůžu. Znáte takový ten pocit, kdy sledujete film, a je Vám z něj hrozným způsobem na blití? No tak to si u Johnny Mad Dog rovnou připravte kýbl. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

"Aká je to zbraň?, To je Izraelský Uzi, taký mal Chuck Norris v Delta force..."Aj toto sú vzory sfetovaných detských povstalcov, ktorí bojujú proti vládnym jednotkám, členom iného kmeňa, ale i proti každému, kto im skríži cestu. Znovu Afrika, znova bezmocní UNPROFOR a detskí smrtonoši si robia, čo chcú. Film je v angličtine, ale totálne katastrofálnej...Niekedy som mal pocit, že herci iba čítajú texty, ktoré si komolia po svojom. V prvej polovici sa príbeh iba črtá, ale okrem krvavého besnenia a vymývania mozgov, tu nič iné nie je. Sledujeme dva linky príbehu- besnenie detských rebelov a osud jednej rodiny na úteku. Ťažko si k tejto bande debilov vybudovať nejaký vzťah, preto snímok pôsobí dosť chladne. Záver je nečakane rýchly a celý film tým pádom pôsobí ako epizóda z drsného života, bez akéhokoľvek rozuzlenia, ktoré možno neexistuje dodnes. Chýbal mi silnejší príbeh...60%. ()

Le_Chuck 

všechny recenze uživatele

Skľúčujúce, drsné. Lybijská epizoda z kmeňovej občianskej vojny optikou "tých zlých" (nakoksované a vybrainwashované decká s kalašnikovom v ruke), prakticky bez príbehu. Film si pýta tuhšie tlemidlo, ktoré by dalo silným jednotlivostiam (prasa, TV stanica, dom učiteľov) jasnejší smer. U mňa ale lepšie ako napr. Hotel Rwanda, autorská neutralita tomu dáva tie správne grády. 80% ()

Galerie (13)

Zajímavosti (3)

  • Dětí, hrající ve filmu, jsou opravdoví účastníci občanské války. Když se dozvěděly, že se bude film natáčet, řekly, že jedině ony mohou ve filmu hrát, protože situaci skutečně zažily. Režisér dětem nechal volnou ruku. Nejdřív je nechal improvizovat a pak jim dal vybrat, které scény ve filmu chtějí mít. (camper)
  • Zbraně použité ve filmu použité jsou pouze airsoftové repliky, protože neexistovala právní cesta, jak do Libérie importovat normální zbraně. (camper)
  • Přípravy na film trvaly 2 roky. Nejdříve se vybírali vhodní herci, načež se museli vybraní proganisté učit, jak se chovat před kamerou. (camper)

Související novinky

Něžný upír Edward vs. Saddám Husajn

Něžný upír Edward vs. Saddám Husajn

04.05.2012

Nutno uznat, že Robert Pattinson se docela úspěšně snaží setřást nálepku pobledlého hezouna se slabostí pro podstatně mladší pasivní holky. Nebo má prostě dobrého agenta. Po adaptacích slavných… (více)

Reklama

Reklama