Gregory Peck jako ochránce pronásledované ženy v americkém westernu. Tvůrčí tandem, tvořený režisérem Robertem Mulliganem a producentem Alanem J. Pakulou, vytvořil v šedesátých letech pozoruhodnou sérii filmových děl. Rádi vyprávěli silné příběhy, často vycházející z prověřených literárních nebo jevištních předloh, a soustředili se zejména na vedení herců a na realistickou kresbu prostředí. Největšího úspěchu dosáhli přepisem známého románu Harper Leeové Jako zabít ptáčka (1962) s Gregorym Peckem v oscarové roli jižanského právníka. Jejich spolupráce se uzavřela v roce 1968 (kdy se Pakula vydal na svou vlastní režijní dráhu) westernem Plíživý měsíc, natočeným podle stejnojmenného románu Theodora V. Olsena, který vyšel i v českém překladu. Gregory Peck v něm ztělesnil stárnoucího armádního zvěda, který se ujme ženy zachráněné z indiánského zajetí. Problém je v tom, že žena není sama, ale má u sebe desetiletého syna, jehož apačský otec je ochoten jít doslova přes mrtvoly, aby svého potomka nenechal v rukou bílých. Trochu neprávem opomíjený western vyniká zejména kameramanskou prací Charlese Langa, který dokázal zachytit krásu Mohavské pouště na americkém jihozápadě (natáčelo se zčásti v nevadském Red Rock Canyonu). Partnerkou Gregoryho Pecka je významná hollywoodská herečka Eva Marie Saintová (držitelka Oscara za vedlejší roli ve filmu V přístavu – 1954) a v úloze Peckova parťáka se objevuje tehdy začínající Robert Forster, který se vzápětí prosadil hlavní rolí v průkopnickém reportážním dramatu Medium Cool (1969). (Česká televize)

brasek

Právom zabudnutý western. Príbeh neoslní, postavy nemajú charizmu, celé je to nijaké... aspoň finále snímku prinesie trocha života do príbehu. ()

zigy

Melancholický a lehce psychologický (!) western, kde se toho moc nenakecá, ale když už, je tam starý dabing! Peck - Sejk, hmmmmm. Atmosféra za jedna, ale scénář mnohdy kulhá. ()

PTuranyi

Plazivý mesiac ponúka nie úplne štandardný príbeh z divokého západu, v ktorom ide o stret individualít a príčinou rozporu je dieťa. Sarah Carverová so svojím indiánskym synom vyslobodená z indiánskeho zajatia. Chlapcov otec Salvaje je známy indiánsky desperát a snaží sa získať syna späť. Sarah je stratená, bez pomoci a pokúša sa uniknúť čo najďalej. Prosí o pomoc stopára Sam, ktorý nakoniec neochotne nakoniec pristane. Tu sa začína súboj medzi Samom a Salvajem, snažiacim sa dobyť sa na Samovu farmu. Produkcia a herecké výkony sú dobré. Správanie obrancov farmy je občas komické, pretože vediac, že vonku na nich číha "krvilačný" indián sú opatrní, ale občas pobehujú po vonku bez ohľadu, že sú z nich pohyblivé terče. Túto časť filmu sprevádza výborná hudba, ktorá perfektne dokresľuje atmosféru. ()

DrifterSoul

Tak takhle vypadal Západ na plátně před 50 lety, předtím, než publikum zinfantilnilo a začalo baštit v kinosálech buráky. A než se tu objevily pohádky o pseudoindiánech - spravedlivých a ušlechtilých - podle knih Karla Maye, který nikdy v Americe mimochodem nebyl. Oceňuji sporé tempo a přesto velmi dramatický děj. Film je důkazem, že strhující napětí, zasazené navíc do nádherné divoké přírody a umocněné výbornou kamerou, lze vyvolat téměř i bez pomocí vypjatých akčních scén a bezhlavého střílení. Tedy pokud má divák dostatek empatie a vnitřní představivosti.... Jediným negativem byl nepřesvědčivý a místy stupidně intonovaný CZ dabing. Původní soundtrack a titulky by byly rozhodně lepší variantou. ()

surprise

Westernová psychoterapie s hrdinou, kterému se vyrovná po psychologické stránce jen Captain America. Učarovala mě ta poklidná atmosféra divokého Západu, která je bližší realitě, zdá se mi, než neustále honění a věšení všemožných parchantů. I tady nějakého máme, ale jen zapadá do tohoto Západu. Krásný a napínavý výlet. ()

Ethan

Velmi napínavý western patří mezi mé nejoblíbenější filmy tohoto žánru. Důvodem je hudba, herecký výkon Gregory Pecka, drsná a krásná příroda ve které se děj odehrává. Je to jeden z oblíbených filmů mého dětství mezi které patří také např. Podivné dědictví, Černý korzár, Dívka ze západu. ()

StaryMech

Pomalý western může zaujmout širokoúhlými krajinami, soustředěním na jednoduchou dějovou linii bez odboček a důrazem na napětí, který ho přetahuje na území vzrušounů. Největší americká filmová kritička kdysi psala dokonce o brutálním horroru a dala mu jaksepatří na frak : zejména se jí nelíbilo, jak tvůrci načrtli postavu apačského odbojníka. Také jsem pořád čekal, kdy dají Salvajemu šanci projevit něco jiného než krvežíznivost a zákeřnost. Neudělali to, a šli ještě dál : postavu doslova démonizovali (je třeba hodně dobré vůle, abychom mimo jiné uvěřili jeho stalkingu), odosobnili ji a pokryli zvířecí kožešinou (kritička rozhořčena sledovala King Konga bez Kongovy druhé - sympatické a dojemné - tváře) ; v té bájné bytosti tak shrnuli své předsudky o celé kultuře, ne-li o Divochovi jako takovém. Obraz o to překvapivější, že film byl natočen v roce 1968. Aťsi ; jak říkají sousedi, Ende gut, alles gut. Civilizace, byť se ztrátami, přežila, a divoší mládě dalo přednost matce (přestože se přimkla k těm, kdo vyhnali jeho lid z jeho země), petrolejkám a karbanu. Howgh. ()

honza.g

Vypadá to jako western, ale napětí, které cítíte je citelně jiného druhu, snad připomíná spíš (po)válečné okamžiky civilistů poblíž frontové linie, nebo atmosféu v kraji, kde začala série vražd. Prostě zajímavý příběh, kvalitně natočený po všech stránkách, který je prostě zasazen do místa a času, kdy osud severoamerických indiánů je již nasměrován do propadliště dějin. ()