Přízrak

• ruský

Домовой

Ghost, The

Thriller

Rusko, 2008, 104 min (Director's cut: 145 min)

První hodinku a půl to nebylo vůbec špatné - nadějný, mrazivý thriller se zajímavou zápletkou, který gradoval, až vygradoval ke skvělé scéně na konzertě varhanní hudby. Poté se však (bůh ví proč) všechno "zvrtlo" a - do té doby snadno uvěřitelný "Přízrak" - se stal jen dalším z dlouhé řady předimenzovaných a logiku postrádajících thrillerů ala nízkorozpočtovější Hollywood. Škoda, protože Vladimir Maškov byl naprosto skvělý a Konstantin Chabenskij taktéž.(20.12.2012)

"Colt kedysi povedal, že nezabíja zbraň, ale ľudia. Mohol by som sa podpísať pod každé jeho slovo..." Som spisovateľ a naletel som nájomnému vrahovi, ktorému to myslí lepšie ako mne...Film nebol zlý, ale nedonútil ma klepať sa od nervozity a očakávania ako to dopadne. Napriek dostatku vyhrotených i akčnejších scén sa mi film nedokázal vryť hlbšie pod kožu, emócie jednoducho nefungujú. Fajn, ale iba na jedno pozretie. 60%.(23.12.2012)

Karen Oganesyan se chopil snímku velmi dynamicky a tvůrčně, na což poslední dobou u ruských produkcí zvyklý nejsem. Ve své podstatě je Domovoy dramatem se všemi aspekty tohoto žánru. Moderní střih, dynamická kamera a hudební složka vytvářejí jedinečný spád, Domovoy díky tomu ani na chvíli nezanudí. Vzhledem s dramatické složce nesledujeme ani tolik kriminální zápletku (co by to byl taky za ruský film bez kriminální záplety) jako hlavně vývoj hlavního hrdiny a složitý vztah spisovatele a jeho přítelkyně v kontrastu k jeho vztahu se synem. Často opakovaný motiv deště taktéž dělá své a velmi účelně dokresluje ponurou atmosféru, leč tomu příjemně kontrastují hlavně v začátku jemné komediální prvky osobnosti hlavního hrdiny, čili díky tomuto film neupadá do šedi a monotónosti. Spisovatel sám ztrácí kontrolu nad svým životem, propadá k alkoholismu a naopak získává chorobnou posedlost nesmyslným cílem, ke kterému ho zavedla vlastní zvědavost. Ovšem dle očekávání né každý má plány takové, jaké se zdají býti. Vše funguje s nevídanou přesností a Anton veden za ručičku do puntíku vyplňuje plán pro něj zosnovaný. Je vidět, že obě Hlídky posunuly po technické stránce ruskou produkci zas o krok dále od klasického "Brat" stylu a Rusko, alespoň podle mého skromného názoru, začíná být vedle západních produkcí relativně konkurenceschopné.(17.10.2009)

Prízrak je hereckým koncertom Konstantina Chabenskjiho (Wanted, Nočná, Denná Hliadka)...spisovateľ je zapletený do klbka vraždy s tajomným Prízrakom...a v tento moment sa začína veľmi napínavá a hlavne brilantne spracovaná detektívka...už neodcudzujem ruskú kinematografiu...pretože Prízrak svojim koncom ako vlastne aj celým filmom ma prekvapil..že niekedy neprevarená krajina vie urobiť solídnu kriminálku(14.2.2010)

Svieži a nápaditý thriller s výborným spracovaním, skvelými hercami a technickou rovinou. Jediná výčitka by mohla smerovať k príbehu, ktorý je už po istom čase predvídateľný, alebo minimálne povedomý, no hravo to vynahradí sonda do neľahkého života nádejného spisovateľa, ktorý sa stáva otrokom svojej túžby stotožniť sa so svojím literárnym hrdinom natoľko, že sa rozhodne učiť sa u profesionálneho nájomného vraha známeho ako Prízrak. A k tomu všetkému je to ruskej výroby!(6.1.2013)