O kapitalismu s láskou

• USA Capitalism: A Love Story (více)

Prostřednictvím filmu O kapitalismu s láskou se Michale Moore vrací k tématu, které se objevuje v celé jeho kariéře: ničivý dopad dominance velkých korporací na každodenní život člověka. S humorem a bez úcty klade nepříjemnou otázku na cenu, kterou Amerika platí za svou lásku ke kapitalismu. Nachází klasické zaběhnuté symptomy lásky: klam, zneužívání a zradu. A 14 000 zrušených pracovních míst každý den. Film hledá odpověď na otázku: Kdo jsme a proč se chováme tak, jak se chováme?
Film začíná srovnáním současné americké společnosti s Římským impériem v době jeho úpadku. Různé reality show a zápasy ve wrestlingu, stejně jako kdysi římské „chléb a hry“, mají odvést pozornost a umlčet davy, jejichž jediným úkolem je pracovat a mlčet. Moore za současný stav viní všechny, Reaganem počínaje a Bushem konče, a přitom diváka provádí počínaje bahnem pojišťovacích podvodů přes Wall Street až na trh s finančními deriváty, který je „tak zlovolně nesrozumitelný, že ani experti nedokáží vysvětlit, jakým způsobem funguje“... A Moore se marně ptá: „Kde jsou naše pemníze?“ Oficiální propaganda lidem vtloukla do hlav, že kapitalismus je dobré zřízení poskytující tak velkou svobodu, že nakonec všichni mají šanci zbohatnout. Moore poukazuje na to, že největším zločinem je právě samotný kapitalismus, který umožňuje plnit kapsy několika málo vyvoleným na úkor všech ostatních... (oficiální text distributora)

LuckyK

Manipulativní a účelové jako vždy, ale to každý od něj čeká takové levičácké názory, tadxy skoro komunistické. Podle tohoto filmu by se zdálo, že v Americe si skoro každý přeje komunismus, což opravdu není pravda:) Zajímalo by mne, kde bere ta data, nebot ta jsou velmi neobvyklá. Je to ale silné a člověk začne hned přemýšlet, jak bychom měli regulovat bankovní dravce a spol. ()

JanHá

Jeho aktivismus je mi sympatický... výborně natočený film, i když ne se vším se stoprocentně ztotožňuji... Film nejen pro Američany... ()

lomikarus

Moorův nejslabší film. Pokud bude takto pokračovat dál budou jeho dokumenty už absolutně nekoukatelné. Nové kousky totiž postrádají vtip a švih Bowlingu nebo Fahrnheita a tlačí až příliš na emoce. Moore vždy dokázal skvěle manipulovat, zde už ale překračuje hranice a nesmyslně obviňuje kapitalismus ze všeho zla na této planetě. ()

zjs

Já jsem vděčný za Moorovi dokumenty, neboť se tak dá nahlédnout pod pokličku neustálích korupcí na nejvyšších místech, pochopit moc bank a korporací, viděť ten dopad na obyvatele a poučit se, čemu bychom se měli snažit vyhnout a jak bojovat. Bojovat za něco, to je v našich poměrech zapomenuté slovo. Nechápu časté vyčítky na jeho stranu, že v jeho dokumentech nezazní druhá strana. Copak ta druhá strana chce promluvit? Když vidíte u nás občanské judo nebo podobné reportáže, taky tam chce druhá strana mluvit? Jedině když si je jistá, že je nevinná nebo že jí to projde. Za tu policejní žlutou pásku "crime scene", kterou obmotával banky, dávám pět hvězdiček. To byl nejlepší gig. Diváci sta a lachim mají jedno společné, jejich výčitky filmu jsou prázdné. Možná by mohli uvést, co tam mělo zaznít nebo kdo, aby film byl více vyvážený nebo jaké citová přítěž se jich dotkla v tomto dokumentu. ()

RoyBatty444

Ako vždy Moorovsky jednostranné ak sa o to aj pokúša nemá šťastie na vypočutie druhej strany. Nie je to tak inovatívne ako jeho prevé diela ale pridáva k všetkému ešte aj humor. Naváža sa do kapitalizmu s takou vervou, že by si človek mohol myslieť o ňom, že je socialista. Na pretras prichádzajú hlavne nižšie vrstvy strednej triedy a to sa mi zdá zavádzajúce. Dokument je skôr rýchlokvaška na stihnutie uzávierky (kým sú priložené reportáže ešte čerstvé). Čo sa mi na filme páčilo boli rešerše ohľade pilotov a využívanie pracovníkov na zbohatnutie z ich smrti. Aj keď ako všetko ostatné len z pohľadu ošidených. ()

pepp666

Michael Moorove dokumenty som nikdy nebral na 100% vazne, aj ked sa zakladali na kuse pravdy. Jeho predosle fimy (cisco, bowling for Colombia) ako aj a jeho knihy (Hlupi bieli muzi, Kde je moja krajina, kamos) patria medzi moje oblubene. Tento snimok mu ale podla mojho narozu nevysiel. Napriek tomu ze je natoceny tradicnym "Moorovskym" stylom tu naveznost jednotlivych scen do seba nezapada ako obvykle. Niektore momenty pripadaju silene. Bud Michael straca cit alebo to bolo len chvilkove zavahanie. Pevne dufam v druhu moznost. ()

Formanka

Škoda že Moore tolik sází na populismus a jednoduchost svých spoluobčanů, protože ví co chce říct a navíc to i umí sdělit. Některý momenty byly zbytečný a i když zřejmě měly burcovat, spíš rušily a devalvovaly předchozí informace, viz poslední scéna se žlutou páskou nebo postávání před bankama s pytlem. ()

Adalv79

Michal Moore je podle mě všechno, jenom ne dokumetarista. Je to pro mě takový von Danniken dokumetárního filmu, rozhodně nemá odstup od zpracovávaného tématu, o objektivitu se ani nesnaží a je je jasně tendenční, ale navzdory tomu nebo právě proto mě bavilo tenhle pseudo dokument sledovat. ()