O kapitalismu s láskou

• USA Capitalism: A Love Story (více)

Prostřednictvím filmu O kapitalismu s láskou se Michale Moore vrací k tématu, které se objevuje v celé jeho kariéře: ničivý dopad dominance velkých korporací na každodenní život člověka. S humorem a bez úcty klade nepříjemnou otázku na cenu, kterou Amerika platí za svou lásku ke kapitalismu. Nachází klasické zaběhnuté symptomy lásky: klam, zneužívání a zradu. A 14 000 zrušených pracovních míst každý den. Film hledá odpověď na otázku: Kdo jsme a proč se chováme tak, jak se chováme?
Film začíná srovnáním současné americké společnosti s Římským impériem v době jeho úpadku. Různé reality show a zápasy ve wrestlingu, stejně jako kdysi římské „chléb a hry“, mají odvést pozornost a umlčet davy, jejichž jediným úkolem je pracovat a mlčet. Moore za současný stav viní všechny, Reaganem počínaje a Bushem konče, a přitom diváka provádí počínaje bahnem pojišťovacích podvodů přes Wall Street až na trh s finančními deriváty, který je „tak zlovolně nesrozumitelný, že ani experti nedokáží vysvětlit, jakým způsobem funguje“... A Moore se marně ptá: „Kde jsou naše pemníze?“ Oficiální propaganda lidem vtloukla do hlav, že kapitalismus je dobré zřízení poskytující tak velkou svobodu, že nakonec všichni mají šanci zbohatnout. Moore poukazuje na to, že největším zločinem je právě samotný kapitalismus, který umožňuje plnit kapsy několika málo vyvoleným na úkor všech ostatních... (oficiální text distributora)

Fifer

Celkem moc nechápu názory, že je to film o ničem, kde se mele dvě hodiny o tom, jak jedni jsou bohatí a druzí chudí. Když je ten film tak o ničem, tak proč vzbudil tolik diskuze a upozornil na věci, o kterých valná část Američanů ( o Češích už vůbec nemluvě)neměla ani potuchy? Myslím tím termín Dead peasants, soukromý pasťák a další věci. M.Moore opět manipuluje s fakty, je teatrální a neobjektivní, ale dělá to, co by dokumentarista měl, upozorňuje na problémy, snaží se najít viníky...apod. Většina průměrných dokumentů jen shrne nějaké téma, kéž by každý český dokument přinesl na světlo tolik informací. (jistě je třeba uvědomit si,že Moore má trochu jiný rozpočet :-) ) Nejde o to jestli je Moore levičák, nebo ne, důležité je, že jeho dokument je plně funkční a navíc zábavný. ()

rekkky

Čekání na další z řady dokumentů se vyplatilo! Tištěná média a TV kanály nabízí pohled mnohem méně představitelný než, který podává Michael Moore. To jak probíhá business v USA musí divák zhodnotit sám. Těším se na další usvědčující dokument ... ()

TETŘEF

Tentokrát se to nedá ani dokoukat.. // O "odpadu" ke čtyřem hvězdám a dokoukání s občasnými slzavými momenty? To je nějakej feel the bern ne? ()

Ben Nevis

Dala bych tři hvězdy, kdyby to nebylo tak rozvláčné. Moore je v dokumentu nepřekvapivě manipulativní bijec boháčů a zatvrzelý socialista, který by potřeboval zažít trošku toho socíku na vlastní kůži. Snaží se nám namluvit, že chudá spodina má nárok na barák a auto bez vysvětlení, proč se tak nutně potřebovali zadlužit. Zajímavé jsou reportáže o "death peasants", to jako každý si může platit pojistku na cizího člověka? Reportáž o výchovném ústavu - jako vystřižené z jakéhokoliv socialistického státu. Kde jsou daně, peníze všech, tam bude korupce. ()

Eluin

Raději nehodnotím, neboť film je to skutečně velmi kontroverzní. Oceňuji Moorovu práci s látkou, trefné připomínky, nicméně - byť s esenciální myšlenkou dokumentu víceméně souhlasím - tak je tu i jistá míra demagogie a dezinterpretace. Scéna s občanským zatýkáním nemá chybu. Ano, jen více takových filmů. ()

ZackSawyer

Moore natočil "dokument" zobrazující určité pravdy, avšak kontext se trhá. Skáče v ději a spousta věcí není dotažena do konce, to mi prostě vadilo. Úsměvně působí definice slova deriváty, kdo se nepohyboval ve finančním sektoru, nemůže první půlku filmu vůbec chápat. Některé teatrální výstupy Moorea silně znevažují a zesměšňují nejen jeho osobu ale i celý smysl filmu a poselství. Zaslepenost některých lidí, kteří teprve poté, co přišli o vše procitnou a to ještě s pomocí je zarážející. Líbil se mi detail na Bushe, když čekal jestli mu ty jeho proslovy někdo zbaští, jak se pak koukal a spokojeně skenoval očima. Ještě je pro spoustu lidí to USA vzorem? Bohužel si myslím, že náplň filmu nebyla natolik silná a poutavá, aby dovolila mnoha lidem konečně procitnout. Proto dvě hvězdy. ()

Harts

Moore ma zvlastni styl nataceni dokumentu, bud je to bile nebo cerne a kdyz tak, to vyhrotime do uplnych extremu hranici s fanatismem, ale zajimave ()

dlouha_potvora

Sice by se tu dalo vytknout jisté zkreslení a možná i naivita, jako asi u každého antikapitalistického dokumentu, ale přesto dávám čtyři hvězdičky. Při scéně, kdy Michael Moore otejpuje budovu Wall Street páskou "Crime scene, do not enter", jsem se královsky bavila. Trololo ()

Petula009

O Michaelu Moorovi jsem nevěděla zhola nic.Původně jsme měli mít ve filmovém klubu ve škole film s názvem Sicko ale nakonec od něj lektor upustil a rozhodl se pro tenhle.Snaha Michaela Moora otevřít lidem oči je naprosto zjevná, snaží se tady ukázat co všeho je kapitalismus vlastně schopen.A nemůžete mu odepřít, že nemá kluk pravdu. I když jsem o něm slyšela, že je to zastydlý levičák, tohle mu prostě odepřít nejde.Co se týče zpracování myslím, že je velmi dobré a ve filmu nebylo žádné slepé místo, které by Vás, tak jako skoro v každém dokumentu, unudilo k smrti. ()

Jimy odpad!

Agitace, propaganda a demagogie v praxi. To vše zabaleno do jednoho pytle s velkým nápisem "dokumentární film". To je Michael Moore... ()

Chamyl

Jo, jo, Moore má setsakra dobré oko a vynikající schopnost dávat věci do souvislostí. Zejména začátek tohoto díla je velmi neotřelý a ve své podstatě pravdivý. Další scény a události může divák díky Moorově přiznanému levičáctví filtrovat, bohužel však tato angažovanost ubírá důvěryhodnosti dokumentární stylizaci. Je to škoda, protože Moore netočí lži, ale účelově poskládané pravdy, které by bez jeho výkladu leckdy posloužily sledovanému účelu i sdělení mnohem lépe. Kromě úporné snahy o jednostranné vyznění potom jeho práci shazuje čím dál tím větší potřeba vlastního exhibicionismu. Škoda, škoda - Moora je třeba, ale měl by se trochu více povznést nad dokumentované události a umožnit jim promluvit vlastním příběhem bez berliček. Velmi dobrý komentář od Tetsua. ()

lenzi

Chalan by si mal ujasniť pojmy. Najskôr sa vcelku pozitívne vyjadrí o 50. rokoch v Amerike a potom ešte pozitívnejšie komentuje povojnový vývoj v niektorých európskych štátoch a v Japonsku. Nebol aj tam náhodou kapitalizmus ? Potom tvrdí, že kapitalizmus je prehnilý a treba ho nahradiť - čím ? No predsa demokraciou ! Ak pominieme antickú otrokársku "demokraciu", tak v ktorej spoločnosti sa ľuďom ako tak podarilo udržiavať reálnu demokraciu ? Nebolo to náhodou v kapitalistickej ? Takže toto Mooreovi tiež neuveríme. Šidlo sa z vreca vykľuje úplne na konci pri titulkoch, keď začujeme tóny Internacionály. Toto by chcel zrejme náš Miško ! Tu by sme mu dopriali zažiť na vlastnej koži 70-te, alebo ešte lepšie 50-te roky 20. storočia napríklad aj u nás. To by dlho nebehal s kamerou po uliciach, ale dávno by čušal niekde v chládku za pokusy prejaviť svoj názor. Isteže, nie je všetko OK, ani v dnešnom svete a pozitívne treba hodnotiť poukázanie na niektoré sviňačiny, mňa konkrétne najviac irituje, keď podnikateľ "zabudne" zaplatiť svojim zamestnancom za už odvedenú prácu. ()

Gekon odpad!

Karl Marx by měl radost! Další Moorova pohádka o tom, jak zlotřilí kapitalisté okrádají chudé dělníky. Podle něj je správné si půjčovat a nesplácet, a když po mě někdo bude chtít ty peníze zpět tak ho prohlásit za gaunera :-) Ekonomii ani principům volného trhu vůbec nerozumí a když mu dojdou argumenty tak si pozve pár černoprdelníků, kteří prohlásí kapitalismus za hřích a hotovo. ()

iMilan odpad!

Srdce každého levičáka musí, při sledování tohoto velmi pěkně natočeného "dokumentu", zaplesat. Ano, Amerika má problém. Moore ji chce vyléčit "demokracií". Velmi svérázně. Nepokoje, stávky, anarchie jako prostředek. Proletáři všech zemí, vyližte si prdel! ()

Jaromír

Tentokrát Moore přestřelil a to hodně, film je pro mě velkým zklamáním :(. Jeho film není už "jen" jednostranně zaměřený už není ani vtipný :(. Na jedné straně nechává dlouze promlouvat a brečet zjevně finančně naprosto nevzdělané lidi do kamery a od lidí "kapitalistů" z druhé strany barikády si vytrhne z projevu pár slov, které se mu hodí (jako vždy). Holt Moore, se nedivím, že se s ním už někteří ani nechtějí bavit, ten člověk skládá jejich rozhovor do filmu pak jako skládačku podle toho, jak se mu to zrovna hodí. ()

Mara12

Opět podáno s nadhledem vlastním jenom Mooreovi:) Pokud chcete objektivní (ale co je objektivní?) záležitost rozhodně nedoporučuji, ovšem nesouhlasím s tím, že celý dokument je pouze chorobný manipulativní výmysl radikálního levičáka. Celá část, o Wall streetu a to že střední třída, je vymírajícím druhem, a to nejen v USA, jsou věci, s kterými se nedá nesouhlasit.(P.s. U snahy přiblížení laikovi, co je ten slavný bankovní derivát, jsem šla do kolen). ()

brzozin

Jsem trochu na rozpacích. Filmařsky je to dokonalost sama a Moore opět prokázal, že dokáže točit neskutečně sugestivní, koukatelné a dokonale manipulativní dokumenty, kdy diváka dostane přesně tam, kde ho chce mít. Je zajímavé, že ačkoliv to Moore nikde ve filmu nepřizná, hlásá myšlenky socialismu a družstevního komunismu. Ale protože tahle slova (ať už znamenají cokoliv), jsou dnes v podstatě zakázaná a nesmějí se používat, nikde se o nich ani slůvkem nezmiňuje. Ale proč jsem na rozpacích? Protože s polovinou filmu mohu v podstatě souhlasit, s druhou polovinou ani v nejmenším. Moore vytvořil dokonalý slepenec pravdy, polopravdy a lži. Příklady? Pravdou je, že 700 mld. USD darovaných americkým bankám z kapes daňových poplatníků za velice podivných okolností byla odporná krádež a měl by za to někdo sedět. Polopravdou je, že v Evropě odbory a stát chrání své zaměstnance a život tady je oproti americkému peklu rajská zahrada. Absolutní lež je, že zlé banky vyhánějí nebohé Američany z jejich domovů aniž by ti na tom nesli jakoukoliv vinu. Film je pak totální koláží takto nastříhaných scén a informací. Člověk musí být trochu lépe informovaný, aby dokázal hned rozklíčovat, kdy Moore hovoří pravdu, kdy si s pravdou pohrává a kdy nestoudně lže. A teď si vyberte. Nicméně aby mohl demokracie fungovat (řada mocných v USA by raději kapitalismus než demokracii) , musí kromě oficiální státní propagandy vznikat i takováto díla. ()