O kapitalismu s láskou

• USA Capitalism: A Love Story (více)

Prostřednictvím filmu O kapitalismu s láskou se Michale Moore vrací k tématu, které se objevuje v celé jeho kariéře: ničivý dopad dominance velkých korporací na každodenní život člověka. S humorem a bez úcty klade nepříjemnou otázku na cenu, kterou Amerika platí za svou lásku ke kapitalismu. Nachází klasické zaběhnuté symptomy lásky: klam, zneužívání a zradu. A 14 000 zrušených pracovních míst každý den. Film hledá odpověď na otázku: Kdo jsme a proč se chováme tak, jak se chováme?
Film začíná srovnáním současné americké společnosti s Římským impériem v době jeho úpadku. Různé reality show a zápasy ve wrestlingu, stejně jako kdysi římské „chléb a hry“, mají odvést pozornost a umlčet davy, jejichž jediným úkolem je pracovat a mlčet. Moore za současný stav viní všechny, Reaganem počínaje a Bushem konče, a přitom diváka provádí počínaje bahnem pojišťovacích podvodů přes Wall Street až na trh s finančními deriváty, který je „tak zlovolně nesrozumitelný, že ani experti nedokáží vysvětlit, jakým způsobem funguje“... A Moore se marně ptá: „Kde jsou naše pemníze?“ Oficiální propaganda lidem vtloukla do hlav, že kapitalismus je dobré zřízení poskytující tak velkou svobodu, že nakonec všichni mají šanci zbohatnout. Moore poukazuje na to, že největším zločinem je právě samotný kapitalismus, který umožňuje plnit kapsy několika málo vyvoleným na úkor všech ostatních... (oficiální text distributora)

Antimana

Ano,ano Moore a jeho ďalšia revolúcia.. Opäť nás poučuje aký je americký systém prehnilý a chorý. S väčšinou názorov dokonca súhlasím ,ale je to tak trochu pritiahnuté za vlasy ( viac ako obvykle ),no tentoraz mu to bohužiaľ nie celkom vyšlo i keď v žánri dokumentu stále špička. ()

Danula13

Kousavý Moore tímto dokumentem reaguje na světovou finanční krizi, odstartovanou hamižností světových finančních a bankovních kruhů. Vzal si proto na mušku krom Wall Streetu a bankéřů také fungování kapitalismu jako takového. Může existovat kapitalismus bez krizí a bez milionů nezaměstnaných ? Proč na ekonomické expanzi nejméně vydělají obyčejní pracující, ale nejvíce tratí při ekonomických krizích ? Ti, kdo krize způsobují, dostávají z daní pracujících ještě další dotace. Přijde to někomu normální ? Moore je kritizován za údajnou neobjektivnost a nevyváženost, ale proč by měl být vlastně objektivní, když druhou názorovou stranu slyšíme a vidíme denodenně v tisku, rádiu a v televizi ? A jak by měl vypadat takový objektivní dokument o světové finanční krizi a jejích důsledcích pro lidi na celém světě ? Vše se dnes děje ve jménu modly a tou je globalizace. Světové finanční, hospodářské a politické elity ji podporují a také na ní nejvíce vydělávají. Obyčejným lidem toho moc dobrého nepřináší. Je nám vtloukáno, že kvůli globalizaci pracovního trhu musíme pracovat více za méně peněz, aby se nadnárodní kapitál neodstěhoval někam do Asie. Nadnárodní kapitál se ze státního rozpočtu dotuje a zvýhodňuje, přitom na sociální a jiné služby státu potom nezbývají peníze a čím dál víc služeb si musí lidé platit sami. Naše slavná ČT neustále točí pseudokumenty o socialismu, o disidentech, ale kéž by začali točit i dokumenty o problémech dnešního světa alespoň na úrovni toho Moora. Nevím ale, jestli se toho vůbec někdy dočkám, vzhledem k té klice, která dnes veřejnoprávní ČT ovládá. ()

Smileface

Na Moora hodně složitý dokument a naprosto neuznávám tvrzení některých zde, že by dokázal zmanipulovat nemyslící stádo. Některé perličky stáli za to: U scény Ježíše jako kapitalisty jsem se musel smát. U Moora je potřeba vnímat zejména detaily a nenechat se ovládnout celkovým vyzněním. Revolta vůči bankám samozřejmě opravdu nezačala i když se nám to Moore snaží vnutit, smutné příběhy lidí točící se kolem hamyžnosti jiných a plýtvání státu, který vráží do nenažraných bank miliardy a vůbec se neptá jak s nimi naložili jsou zcela jistě pravdivé. A už kvuli tomuto upozorňování na nepravosti je Michael Moore dnes v Americe nezastupitelný. ()

Pethack

Zásadní slabinou argumentační struktury tohoto dokumentu (možná by se patřilo dát v tomo případě kategorii do uvozovek) je mnohými zde již zmiňovaná Svatá trojice - jednostrannost, minimální nadhled a nadužívání emocí, ale s tím se u Moorea nedá nepočítat. Tohle se, nicméně, týká především případů, kdy MM vyrazí do ulic, mezi obyčejné lidi s jejich srdceryvnými příběhy o tom, že si nedokázali spočítat, že kvůli vysokům úrokům nebudou za několik let schopni splácet hypotéku (to mi jich jako má být líto?) (a propos v USA se opravdu nedá normálně žít, studovat a pracovat bez toho, aby si člověk vzal aspoň jednu půjčku? No to mě pos**er.). Kromě toho jsou zde ale předkládána i poměrně zajímavá fakta poukazující na to, že pro jisté (ano, většinou nadnárodní) společnosti člověk přestává být člověkem, ale je pouhou položkou přinášející zisk, což sice není nijak převratný objev, ale občasné připomenutí neuškodí. Občasné připomenutí, případně posílení odborů a větší angažovanost pracovníků - v této oblasti by se Kapitalismus dal považovat i za celkem smysluplnou agitku. Ano, s tímhle jít mezi obyčejné lidi a ne s tím, ať si nezodpovědně napůjčují dolárky za lichvářský úrok a pak odmítnou nést zodpovědnost. Poměrně solidně - rozuměj v rámci možností objektivně, jakkoliv s nezbytnou estrádou - je zde rovněž rozpitvána státní finanční pomoc krachujícímu Wall Streetu, jejíž schválení Kongresem je zde bráno coby vítězství lobby bank a realitních makléřů a vůbec všeho toho shnilého a odporně bohatého, co produkuje kapitalismus. Nelze se ovšem ani v nejmenším divit, že někdo by rád věděl, kam se ty peníze vlastně poděly, jakkoliv je představa, že stačí si pro ně přijet s náklaďákem ("Já je zavezu zpátky do státní pokladny, fakt, slibuju!") übernaivní. Totiž byla by, pokud by se to nebralo jenom jako další šaškárna, či lépe řečeno provokace. A tak nějak se nemůžu ubránit dojmu, že když něco zesměšňuju, tak nad tím musím mít co? Nadhled... Ještě něco málo k hudebnímu doprovodu - no mezi všemi těmi srdcervoucími šlágry chyběla snad už jenom Beethovenova Měsíční sonáta. Tolik cukru a tolik biče - tomu se občas říká i kýč. ()

BMAJTZ

Tentokráte odkážu na osobu se kterou skutečně souhlasím. S komentářem od Tetsuo se naprosto ztotožňuji. Je fakt, že Moorovy dokumenty mají něco do sebe, bohužel sám Moore trochu pravdu překrucuje a snaží se ji naroubovat tak aby seděla do jeho názoru. Pokud je ale člověk schopen filtrovat osobní propagandu potom je tento dokument opravdu přínosem. ()

DavidS.

Moore definitivně zdegeneroval z filmaře a dokumentaristy na demagoga, který své tažení proti kapitalismu zpracovává způsobem, kterým by se dalo prezentovat instruktážní video o vymývání mozků...Nulová výpovědní hodnota, kterou může akceptovat jen dav bez rozumu a svobodné vůle...Moorovi se díky jeho pověsti fanatického zaslepeného buldoka nedaří také dostat před kameru nikoho odpovědného, známého či vzdělaného, kdo by na dané téma hovořil objektivně a fundovaně...Navíc Moore už ani nešokuje, neoplývá energií ani nápadem...A to, že peníze vládnou světu, víme i bez něj... ()

I.AM.NOT

Michael si tentokrát nevybírá jedno konkrétní téma, kterým se bude zaobírat a bere si na paškál americký trh jako takový, čímž vlastně shrne své předchozí filmy a obsahově by se to dalo dost možná nazvat "best of M.M." Byl jsem zklamán, že ubylo faktů zajímavých a Moore začal hrát na naléhavost. Též zde naplno obhajuje socialistické teze, jakoby v nich bylo všechno svaté (což mi tentokrát vadilo, na konci SiCKA ani tak ne) a při vstupu do amerických bank, se ukazuje jako fanatik (a ne jen bláznivý filmař jako ve filmech minulých) S Obamou přišla změna a byla patrná i z tónu filmu, snad Moore v dalším filmu objeví nové nepopsané zrůdnosti americké historie a současnosti ()

cab

Osobne si myslim, ze (Michael Moore) ma co rict, ale zde se trochu dostava do uzkych, protoze kopiruje sam svoji tvorbu a zdlouhavym dokumentem o zhyralem kapitalismu ztraci dech. Nic poburujiciho ani presvedciveho. Kdo chce videt neco z jeho tvorby, doporucuji pocatecni pecky. Palec mirne dolu 50% ()

Schuldiner

Tak především bych rád řekl, že pokud to bere někdo jako levičáckou záležitost nebo socialistický škvár, přijde mi to stejně stupidní jako když někdo řekne, že je u nás s romskými spoluobčany problém a je hned označen za rasistu. Michael Moore, i přesto, že v tomhle dokumentu často hraničí nebo i překračuje hranici patosu ve zbytečných rozhovorech nebo některých prohlášeních, i přesto, že je možná občas demagogický, i přesto, že některé reportáže jsou úsměvné, se snaží o jediné. Poukázat na to, co ho sere! Dělá to po svém a já nemusím souhlasit se vším a debilně přikyvovat na každé jeho slovo, abych mohl říct, že v základní myšlence s ním naprosto souhlasím. Kapitalismus je zhouba, plíživá vychcaná kurva, která mění lidi na stroje na vydělávání peněz. Ale je v tom bohužel jeden zásadní háček. Nevydělávají peníze ani tak pro sebe samotné, jako pro firmy a korporace, které je zaměstnávají. Firmy, korporace, zkrátka všechny společnosti, jejichž bohatí manažeři zaměstnávají stovky a tisíce lidí, kteří žijí od výplaty k výplatě. Sami tvoří hodnoty, vyrábí, každodenně chodí do práce a celý život žijí od výplaty k výplatě. Bojí se marodit, protože by neměli na živobytí, na splácení hypoték, nebo by dokonce o práci mohli přijít. Což vede k ničení zdraví každého takového jedince. A to jen proto, aby se několik lidí na vyšších postech v daném podniku mělo opravdu velmi dobře a samozřejmě aby zároveň podnik fungoval. Tedy, jednoduše, svým přístupem k tomu, za jakou mzdu dělají, drží v podstatě daný podnik přinejmenším nad vodou, v těch lepších/horších (jak se to vezme) případech ve sférách bohatství a prosperity. V drtivé většině případů (neříkám, že vždy) bez zpětné vazby. Sociální spravedlnost neexistuje. Jistoty neexistují. Odbory v mnoha podnicích dnes vůbec nejsou. Zákoník práce je obcházen pracovními agenturami. Nechci, aby to někdo chápal špatně, já nemluvím o lidech, kteří se práci vyhýbají a kteří zkrátka pracovat nechtějí, to je totiž úplně jiná kapitola. Pokud někdo nemá na jakékoliv splátky, protože nepracuje, protože pracovat nechce, tak ať nebydlí. Mluvím o slušných pracujících lidech, kteří i přes jejich úsilí sotva dokáží uživit svou rodinu. Podpora od státu zanedbatelná. Rodina, tedy základ každého společenství, každého státu, je vystavena neuvěřitelným tlakům. Podlomené psychické a fyzické zdraví mnoha jedinců na sebe pak vrství další a další problémy. Mnoho mladých lidí ze střední generace má jen jedno dítě nebo nemá děti vůbec, protože si to zkrátka nemohou dovolit. Vycházím ze stovek rozhovorů s běžnými lidmi, tedy střední třídou. A nejhorším na tom je, že tohle všechno, o čem tu píšu, je jen malá část toho, co je špatně. Tohle všechno jsou pořád v rámci zákona legální záležitosti (v rámci našeho ´´svobodného´´ světa). Daleko závažnější jsou právě propojení vlád na banky a veškeré další finanční instituce, které využívají a zneužívají běžných pracujících lidí v jejich každodenním životě. Které jim tvrdí, že můžou mít vše, že si můžou žít svůj sen v kapitalismu. Ta vnucovaná iluze je stará nafouklá bublina a ohraná písnička. Ale bohužel pořád a pořád to má úspěch. A to zdaleka není vše, protože nejbizarnější obchod je obchod se životy. Obchod se zdravím. Propojení farmaceutických firem se zdravotnictvím. Zdravotnictví, které by nás mělo chránit. Uzdravovat. Ale realita je někde úplně jinde. A i to je kapitalismus. Zkrátka, o peníze jde až na prvním místě! Jsem unaven názory lidí, kteří nevidí a nechtějí vidět to zlo, co to přináší. Kteří jsou narcisticky přesvědčeni o správnosti svých názorů a nedokáží nad svým názorem pochybovat. Nevím, co je pro lidstvo nejlepší cesta, ale tahle to rozhodně není! Ale to je možná zbytečné řešit, když jsou ty cesty jasně řízeny vlivem těch nejvyšších vrstev. Abych to nějak zakončil.. Nezajímá mě, co je na tomto systému dobré, když se v něm děje to, co se děje. V každém systému můžete ´´vypíchnout´´ výhody. A nemám rád sobecký pohled a postoj typu: ,,Já se mám dobře, já bych nic neměnil.. já nevim, co furt ty lidi blbnou...´´ Nebo v případě doby v komunismu: ,,Já se měl/a dobře, já bych se do toho klidně vrátil/a... ´´ Tahle ignorace společenských nálad a úrovní žití se totiž brzy může týkat úplně každého, i daného spokojeného jedince, když se se ´´zlem´´ nebude něco dělat..... PS: Michael Moore nekritizuje politický systém USA, tedy politický systém takový, jakým se sám oficiálně nazývá, tedy demokracii (i když to demokracie není), on nekritizuje demokracii jako takovou. Ale on to na konci v podstatě jasně konstatuje. Přijde mi, že to někteří jedinci nepochopili, když tvrdí, že je zatvrzelý socialista a že by takhle za socialismu (třeba u nás) s kamerou nikde běhat nemohl. Termínem ´´za socialismu´´ si každý hned vybaví komunismus, ale dejme tomu. No, to by opravdu nemohl, takhle běhat po městě s kamerou, to vím zcela jistě, ale o to tu vůbec nejde :-) Kapitalismus není politický směr. () (méně) (více)

péééca67

Občas je poučné podívat se, jak nadlidé brečí a uvědomit si, že to jsou také jen obyčejní lidé, kteří se snaží dělat maximum pro to, aby přežili v nejdokonalejším státě, kterým je Amerika. Film O kapitalismu s láskou je můj první dokument od Michaela Moora a doufám, že i poslední. V podstatě se jedná o dvouhodinovou nudu sestříhanou z těch nejtragičtějších případů, co se kdy v USA lidem staly. Většinou je vše vytažené z kontextu, takže pořádně ani nevíte proč se to a to děje a Moore vám tím jen vnucuje svůj názor, že bohatí lidé jsou to nejhorší na světě a obyčejná střední třída jsou zase ti největší chudáci, po kterých se vozí banky, největší podniky, Wall Street, kongres atd. V dokumentu je vše jasné od prvních pěti minut. Za vše může KAPITALISMUS. Proč nás teda vyžraný Moore nutí sledovat jeho dvouhodinový průjem a nechápavý ksicht? Zřejmě kvůli tomu, že mu nestačí jen hodina, aby nám vymyl mozek jeho názory a proto to musí natáhnout. Na dokumentu jistě něco bude a byl by i poučný, kdyby se natočil trošku jinak a nekladl se takový brutální nátlak na diváka. Což je především způsobené strašným střihem, který je velmi chaotický, vybranými případy a projevem. O šaškování Moora, kde oblepuje budovy páskou CRIME SCENE DO NOT CROSS, chozením do bank s prázdným pytlem na peníze a snahou dostat se přes ochranku, která je před budovou, aby si pokecal se šéfem, se nemá cenu ani bavit. Na filmu se mi nejvíce líbila skvěle vybraná epická hudba a kočka, která umí sama splachovat záchod. ()

waits

Moorea uvidim jen, jestli budou davat v TV, protoze vstupnym v kine ho podporovat nechci. Ale mozna by mu nekdo mohl sdelit, ze kapitalismus je jediny system, ve kterem muzete zbohatnout jeho kritikou. Po zkusenostech s jeho predeslymi opusy mam silne vyhrady proti oznaceni "dokumentarni". Dokumenty toci napriklad Trestikova, Moore toci manipulativni agitky, ktere jsou pitome, at uz je toci sektari, naborove stredisko FBI, komunisticka inteligence nebo kdokoliv jiny. ()

Kratoc

Moorovsky manipulativní, občas i kousavě vtipné (happening s označováním místa činu, kdy obkrouží kongres a Wall street) a přestože u mnohých lidí si řeknete "mohou si za to sami", tak stejně si z filmu odnesete zajímavé spojitosti a nové objevy. Moore prostě dokumenty umí a i když si upravuje pravdu k obrazu svému, tak celý film je fajn. Pokud k němu budete přistupovat s určitým despektem, pak můžete být jedině dobře pobaveni ;) ()

poet

Asi žiadny politický systém na svete nie je dokonalý práve preto že ho tvoria ľudia. Ani sa veľmi nedivím Moorovej zaujatosti voči kapitalismu. Žiadny extrém nie je dobrý ani prilišná glorifikácia kapitalizmu ale ani zatracovanie socializmu. Samotnou príčinou finančnej krízy asi nie je ani tak kapitalizmus ako skôr nenažranosť indvidualistov. ____Asi kratšia dĺžka by nevadila aj keď ja som sa nenudil, ale predsa len priliš veľa faktov a informácií zakrýva tie podstatné. Moore sa zamerne vyhýba v tomto pripade porovnaniu s inými spoločenskými systémami ktoré majú tiež svoje nedostatky a zameriava sa len na USA a kritiku kapitalizmu. Aj keď uvodná konfrontácia s Rímskou ríšou nemala chybu. História sa predsa len opakuje. Samozrejme typický terč Bush tu nechýba a som zvedavý ako obstojí Obama v Moorovom najnovšom filme:) ()

JM87

Chápu, že tady se tenhle skvělej dokument moc neocení a na Nově ho holt taky nepustí, ale u mě má naprostou podporu. Tohle by se mělo pouštět děckám ve školách a všem těm bezcitným blbům na ekonomkách. Jinak vlastně chápu proč má tak nízký hodcení ;) Jinak jako propaganda slušný :)) Dokonce i přes to, že si uvědomuju tu naprosto černobílost a zjednodušenost celýho filmu ho beru všema deseti :) Kapitalismus je naprostý zlo a tady není čas na nějaký hrátky se slovama, tady převažuje jen černá, stejně jako v realitě. ()

Rekpet

Na tento film se dá dívat ze dvou pohledů, je tu hodnota filmová, která u mě dosahuje maximálně 2-3 hvězdiček. Což je ale pro mě důležitější a z čeho sem vyvodil konečnou "známku", je obsah. Ten je u mně na jasných 5* . ()

Perfo

Pan Moore jaksi zapomněl říct, že 700 miliard dolarů byl plán Obamovi administrativy, která ho pomáhala protlačit a že všichni vedoucí lidé v jeho administrativě jsou, nebo byli činí na Wall street. Takže at si laskavě odpustí záběry na štastný lid po zvolení tohoto člověka do úřadu, protože on se stal bílým koněm této finanční pomoci, která je ve skutečnosti velkou fraškou. Mooreův dokument je silně manipulativní, ale ve svém jádru poukazuje na problém, kterým je potřeba se zabývat a nastiňuje i jeho řešení... ()

barteca

Moorův filmový manifest proti plutokracii, ve které svoboda peněz vítězí nad svobodou člověka, přináší zajímavé historické souvislosti a zprostředkovává emoce, na které dnešní společnost nebere vůbec ohledy. I když to působí neučesaně a místy zdlouhavě, má to vtip a autentickou naléhavost - budit ovčany z letargie je vždy správná věc . ()

TomasKotlant

Sice nevěřím, že je tento dokument zcela objektivní a že není podobně "kapitalistický" jako jeho obsah. Nicméně i tak je potřeba složit velkou poklonu všem účastníkům a tvůrcům, že něco takového dokáží vytvořit a vpustit do běžné distribuce. Film obsahuje spoustu věcí, nad kterými by bylo vhodné se zamyslet, ač to asi není tak černobílé, jak je to zde prezentováno. *** Závěr: Rád bych vám ve vaší vzpouře pomohl, pane Moore, ale víte, já se strašně bojím, že bych do té vaší Améériky musel letět letadlem, jehož pilot bere tolik jako prodavač v jistém fastfoodu. *** Ve zkratce: Lidé jsou oběti systému. (Letní kino 2010) ()