Reklama

Reklama

O kapitalismu s láskou

  • USA Capitalism: A Love Story (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

Prostřednictvím filmu O kapitalismu s láskou se Michale Moore vrací k tématu, které se objevuje v celé jeho kariéře: ničivý dopad dominance velkých korporací na každodenní život člověka. S humorem a bez úcty klade nepříjemnou otázku na cenu, kterou Amerika platí za svou lásku ke kapitalismu. Nachází klasické zaběhnuté symptomy lásky: klam, zneužívání a zradu. A 14 000 zrušených pracovních míst každý den. Film hledá odpověď na otázku: Kdo jsme a proč se chováme tak, jak se chováme?
Film začíná srovnáním současné americké společnosti s Římským impériem v době jeho úpadku. Různé reality show a zápasy ve wrestlingu, stejně jako kdysi římské „chléb a hry“, mají odvést pozornost a umlčet davy, jejichž jediným úkolem je pracovat a mlčet. Moore za současný stav viní všechny, Reaganem počínaje a Bushem konče, a přitom diváka provádí počínaje bahnem pojišťovacích podvodů přes Wall Street až na trh s finančními deriváty, který je „tak zlovolně nesrozumitelný, že ani experti nedokáží vysvětlit, jakým způsobem funguje“... A Moore se marně ptá: „Kde jsou naše pemníze?“ Oficiální propaganda lidem vtloukla do hlav, že kapitalismus je dobré zřízení poskytující tak velkou svobodu, že nakonec všichni mají šanci zbohatnout. Moore poukazuje na to, že největším zločinem je právě samotný kapitalismus, který umožňuje plnit kapsy několika málo vyvoleným na úkor všech ostatních... (oficiální text distributora)

(více)

Videa (5)

Trailer 2

Recenze (137)

Toj 

všechny recenze uživatele

Vtip? Velmi zábavné a to i v místech, kde to zábavné zřejmě nemělo být. Nepopírám, že amerika má problém, ale Moore je příšerný manipulátor, který točí plačící socky v kontrastu s ďábelským obchodníkem s nemovitostmi. Výpovědní hodnota je nulová, vše může být manipulováno, ničemu nemůže být uvěřeno. Odporná agitka, kde se dá jen zvracet, nebo se smát. Micheal Moore by si měl uvědomit, že sám zabíjí možnosti jakéhokoliv řešení, nedává divkovi možnost vnímat cokoliv seriózně. ()

M.i.k.e 

všechny recenze uživatele

veskrze typická Moorovina,která je v mnoha ohledech značně naivní a jak už u Moora bývá zvykem jednoznačně subjektivní a mnohdy si s fakty hrající a pravdu upravující pro potřeby tvůrce.Přesto všechno je ale Kapitalismus velmi dobře řeměslně zvládnutým,vtipně podaným a na kuří oka stoupajícím a ty dvě hodinky příjemně utečou.Kapitalismus přesně splnil očekávání.Úplnou pravdu v něm nenajdete,ovšem pobaví vás a nějaké to zamyšlení také vyloudí...80% ()

Reklama

neoBlast 

všechny recenze uživatele

Problém IMHO je, že se Moore a jeho styl zkrátka za ta léta okoukal. Už to není (za každou cenu zábavný) dokument o vážných věcech, ale neskutečný, přes dvě hodiny, trvající stav moskové vegetace a prázdných slov. Příště by Michael Moore mohl zkusit něco méně ambiciózního, něco kde se bude moci vyblbnout. Zkušený a zručný dokumentarista je na to dost. 50 % ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

Mám rád filmy Michaela Moora, v lecčems s ním souhlasím, rád bych s ním prováděl občanská zatčení nejhamižnějších zmetků a jezdil obrněným vozem pro peníze do bank, ale do boje se systémem po jeho boku nepůjdu. Prvních dvacet let života mi totiž klíny do hlavy vrážela socialistická propaganda, dalších dvacet let činí totéž ta kapitalistická a já jsem tak nějak dospěl k názoru, že každá dobrá myšlenka bude ve finále láskyplně zneužita k něčímu obohacení, čímž pro mě ztrácí smysl za ni bojovat. To se radši pobavím u kapitalistické lovestory, která sice patří ke slabším Mooreovým počinům, ale pro mne má stále obstojné kouzlo. ()

Smileface 

všechny recenze uživatele

Na Moora hodně složitý dokument a naprosto neuznávám tvrzení některých zde, že by dokázal zmanipulovat nemyslící stádo. Některé perličky stáli za to: U scény Ježíše jako kapitalisty jsem se musel smát. U Moora je potřeba vnímat zejména detaily a nenechat se ovládnout celkovým vyzněním. Revolta vůči bankám samozřejmě opravdu nezačala i když se nám to Moore snaží vnutit, smutné příběhy lidí točící se kolem hamyžnosti jiných a plýtvání státu, který vráží do nenažraných bank miliardy a vůbec se neptá jak s nimi naložili jsou zcela jistě pravdivé. A už kvuli tomuto upozorňování na nepravosti je Michael Moore dnes v Americe nezastupitelný. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (7)

  • Michael Moore uvedl premiéru svého dokumentu v kině, které leží v budově vedení General Motors. Nebyl však vpuštěn ochrankou na svou vlastní premiéru po dobu několika hodin. (Othello)
  • Michael Moore považuje tento svůj dokument za nejvydařenější. (Othello)
  • Dokument měl být původně přímým následovníkem Fahrenheit 9/11, ovšem poté, co byl Bush znovu zvolen za prezidenta se Moore rozhodl zaměřit více na korporační USA. Finanční krize v roce 2008 nakonec donutila Moora úplně změnit dosavadní zaměření filmu. (Othello)

Reklama

Reklama