O kapitalismu s láskou

• USA Capitalism: A Love Story (více)
Trailer 2

Prostřednictvím filmu O kapitalismu s láskou se Michale Moore vrací k tématu, které se objevuje v celé jeho kariéře: ničivý dopad dominance velkých korporací na každodenní život člověka. S humorem a bez úcty klade nepříjemnou otázku na cenu, kterou Amerika platí za svou lásku ke kapitalismu. Nachází klasické zaběhnuté symptomy lásky: klam, zneužívání a zradu. A 14 000 zrušených pracovních míst každý den. Film hledá odpověď na otázku: Kdo jsme a proč se chováme tak, jak se chováme?
Film začíná srovnáním současné americké společnosti s Římským impériem v době jeho úpadku. Různé reality show a zápasy ve wrestlingu, stejně jako kdysi římské „chléb a hry“, mají odvést pozornost a umlčet davy, jejichž jediným úkolem je pracovat a mlčet. Moore za současný stav viní všechny, Reaganem počínaje a Bushem konče, a přitom diváka provádí počínaje bahnem pojišťovacích podvodů přes Wall Street až na trh s finančními deriváty, který je „tak zlovolně nesrozumitelný, že ani experti nedokáží vysvětlit, jakým způsobem funguje“... A Moore se marně ptá: „Kde jsou naše pemníze?“ Oficiální propaganda lidem vtloukla do hlav, že kapitalismus je dobré zřízení poskytující tak velkou svobodu, že nakonec všichni mají šanci zbohatnout. Moore poukazuje na to, že největším zločinem je právě samotný kapitalismus, který umožňuje plnit kapsy několika málo vyvoleným na úkor všech ostatních... (oficiální text distributora)

Trailer 2

Tetsuo

U Moora je potřeba rozlišovat a vlastně i odděleně několik věcí: a) samotnou filmařinu, b) kontext, do jakého svou výpověd vsazuje, c) důsledky, které by z jeho filmů měly vyplývat pro reálnou politiku. ____ Pokud Capitalism: A Love Story beru jako pamflet, který se snaží působit proti propagandě amerických mainstreamových médií, a dělat to tak, aby jeho poselství přijaly hlavně obyčejní lidé křesťanského vyznání, kteří obvykle nejsou schopni prohlédnout určitou ideologickou manipulaci, pak je Moorův film obhajitelný a vlastně velmi přínosný. __________ Humornou formou otvírá oči těm, kteří uvěřili, že dnešní podoba vládnutí v Americe je demokracie a že demokracie je slučitelná s kapitalismem, resp. současnou korporátní formou kapitalismu a plutokracie. (Chápu, že ta slova někomu znějí nepříjemně...) Moore vlastně jen říká: americká ústava nestojí na kapitalismu, stejně jako na něm nestojí křesťanské hodnoty, a kapitalismus, jak jsme ho znali a měli rádi v 50. letech, zmutoval v něco úplně jiného. Měli bychom tedy přestat žít v romantické iluzi a zbavit se naší nešťastné a neustále nenaplňované lásky k ideálu, který už dlouho neexistuje. ____________Kromě happeningových provokací s označením Wall Streetu za "crime scene" pak Moore ukazuje i příklady toho, jak je možné zpět navrátit význam odborovým organizacím, případně, jak budovat spravedlivě fungující a plně tržní firmy. Nejde tu tedy o žádnou verzi východních levicových režimů ani utopie, ale ukázky toho, co už zjevně funguje. _______________________ Vzhledem k tomu, že Moore ale nejen analyzuje, ale i provokuje, agituje a sám pochopitelně manipuluje s informacemi, případně používá slova v trochu jiném než obvyklém významu, nedělal bych z něj hlavního mluvčího "západních levicových intelektuálů". Pokud máte zájem o serióznější díla na podobná témata, doporučuju buď Doktrínu strachu od Michaela Winterbottoma zachycující přednášku Naomi Kleinové, nebo starší film Adama Curtise (např. Power of Nightmares). ()

Fanucci

Velmi zajímavé. Moore klasicky provokuje svým levicovým smýšlením. Beru to a člověk musí jeho pohled brát trochu s nadsázkou. Co mi přišlo skvělé bylo rozebrání situauce předcházející obrovské finanční injekci finančnímu sektoru a tlak vytvořený na kongres. Co naopak film v mých očích sráží je glorifikace Obamova zvolení a snaha připodobňování volby prezidenta k otevřené revoltě amerického lidu. Hlavně z toho důvodu, že co se týká sanace problémů Wall Streetu, nenastal příchodem Obami žádný zásadní obrat. Do zkrachovaléhlo finančního sektoru dál proudily další prostředky a kam se poděly ja nadále víceméně záhadou. Takže až nekritické velebení nástupu demokratů mi přijde velmi přehnané a s realitou nemá moc společného. ()

mirec88

Moore sa opäť prekonal. Niektoré jeho názory a skutky sú síce až príliš na hranici (občianske zatknutie banky), ale rozhodne má pravdu. Banky nepotrebujú nič iné len sa nabaliť na cudzom nešťastí a prípadne aj smrti - "mŕtvi roľníci" ma šokli. Niečo také odporne kruté som dlho nevidel. Plný počet nedám len preto, že som sa občas trochu nudil. A vidno, že ľudská sila fakt porazí aj tie najväčšie bankové a vládne korporácie. Záver bol výborný. Inak veľmi pekne ukázaný mylný názor, ktorý som doteraz mal aj ja, že kapitalizmus NIE JE demokracia. To sú dva úplne odlišné pojmy. ()

Smileface

Na Moora hodně složitý dokument a naprosto neuznávám tvrzení některých zde, že by dokázal zmanipulovat nemyslící stádo. Některé perličky stáli za to: U scény Ježíše jako kapitalisty jsem se musel smát. U Moora je potřeba vnímat zejména detaily a nenechat se ovládnout celkovým vyzněním. Revolta vůči bankám samozřejmě opravdu nezačala i když se nám to Moore snaží vnutit, smutné příběhy lidí točící se kolem hamyžnosti jiných a plýtvání státu, který vráží do nenažraných bank miliardy a vůbec se neptá jak s nimi naložili jsou zcela jistě pravdivé. A už kvuli tomuto upozorňování na nepravosti je Michael Moore dnes v Americe nezastupitelný. ()

MartinNDL

Srát na to, že tomu vyžranýmu sympaťákovi, co už léta nakopává prdele zbohatlíků za jejich vlastní prachy, haprujou dokumenty v detailech, kterým se říká objektivita. Inteligentní a vzdělaný týpek si stejně věci ověřuje a neovečkuje se se zbytkem a nakonec (i na začátek) nejspíš uzná, že v zásadních věcech má Michael pravdu, v opačným případě je to zmrd, u kterýho sou mi poznámky typu "Moore je socialistický prase" k smíchu. ČSFD populace se svým průměrným IQ a maturitou k tomu nejsou vlastně ani Moorovou cílovkou. V Capitalism víc než dřív intelektuálně znásilňuje americké pánbíčkářské negříky (černý, bílý, žlutý, Avatary,...) a snaží se pohnout buranskou negramotnou masou (celosvětově miliardy lidí) k socialismu. Nebudu se na něj zlobit za metody, které sou velmi podobné těm, proti kterým fajtí. Výsledkem Moorova snažení nemá být zotročení blbounků pod záminkou svobody, ale záměrnou manipulací s jejich mozečky je svobodě přiblížit. To není zločin. Po filmařské stránce se jedná opět o nadprůmernou dokumentaristiku, která se moc neliší od starších Moorových děl, jenom toho humoru mi tam tentokrát přišlo míň. ()

• Záznam prezidenta Franklina D. Roosevelta, jak hovoří o druhé listině práv, byl považován za ztracený. Moore ho objevil v jedné knihovně v Jižní Karolíně. (Othello)
  • Film vyšiel aj pod ďalšími alternatívnymi názvami, a to The New Movie a Untitled Michael Moore Project. (MikaelSVK)
  • Dokument měl být původně přímým následovníkem Fahrenheit 9/11, ovšem poté, co byl Bush znovu zvolen za prezidenta se Moore rozhodl zaměřit více na korporační USA. Finanční krize v roce 2008 nakonec donutila Moora úplně změnit dosavadní zaměření filmu. (Othello)