O kapitalismu s láskou

Capitalism: A Love Story

O kapitalizme s láskou

Dokumentární

USA, 2009, 127 min

Napriek tomu, ze Michaela Moorea beriem z rezervou, jeho nazory prezentovane "dokumentarnou" cestou treba rovnako brat s poriadnym odstupom, no tie jeho filmy maju svoje nepopieratelne kvality, su viacmenej zabavne, osobne ma nenudia a miestami su aj informativne plodne...a tak je to aj s Mooreovym novym Antikapitalistickym billboardom.(27.5.2010)

Tak především bych rád řekl, že pokud to bere někdo jako levičáckou záležitost nebo socialistický škvár, přijde mi to stejně stupidní jako když někdo řekne, že je u nás s romskými spoluobčany problém a je hned označen za rasistu. Michael Moore, i přesto, že v tomhle dokumentu často hraničí nebo i překračuje hranici patosu ve zbytečných rozhovorech nebo některých prohlášeních, i přesto, že je možná občas demagogický, i přesto, že některé reportáže jsou úsměvné, se snaží o jediné. Poukázat na to, co ho sere! Dělá to po svém a já nemusím souhlasit se vším a debilně přikyvovat na každé jeho slovo, abych mohl říct, že v základní myšlence s ním naprosto souhlasím. Kapitalismus je zhouba, plíživá vychcaná kurva, která mění lidi na stroje na vydělávání peněz. Ale je v tom bohužel jeden zásadní háček. Nevydělávají peníze ani tak pro sebe samotné, jako pro firmy a korporace, které je zaměstnávají. Firmy, korporace, zkrátka všechny společnosti, jejichž bohatí manažeři zaměstnávají stovky a tisíce lidí, kteří žijí od výplaty k výplatě. Sami tvoří hodnoty, vyrábí, každodenně chodí do práce a celý život žijí od výplaty k výplatě. Bojí se marodit, protože by neměli na živobytí, na splácení hypoték, nebo by dokonce o práci mohli přijít. Což vede k ničení zdraví každého takového jedince. A to jen proto, aby se několik lidí na vyšších postech v daném podniku mělo opravdu velmi dobře a samozřejmě aby zároveň podnik fungoval. Tedy, jednoduše, svým přístupem k tomu, za jakou mzdu dělají, drží v podstatě daný podnik přinejmenším nad vodou, v těch lepších/horších (jak se to vezme) případech ve sférách bohatství a prosperity. V drtivé většině případů (neříkám, že vždy) bez zpětné vazby. Sociální spravedlnost neexistuje. Jistoty neexistují. Odbory v mnoha podnicích dnes vůbec nejsou. Zákoník práce je obcházen pracovními agenturami. Nechci, aby to někdo chápal špatně, já nemluvím o lidech, kteří se práci vyhýbají a kteří zkrátka pracovat nechtějí, to je totiž úplně jiná kapitola. Pokud někdo nemá na jakékoliv splátky, protože nepracuje, protože pracovat nechce, tak ať nebydlí. Mluvím o slušných pracujících lidech, kteří i přes jejich úsilí sotva dokáží uživit svou rodinu. Podpora od státu zanedbatelná. Rodina, tedy základ každého společenství, každého státu, je vystavena neuvěřitelným tlakům. Podlomené psychické a fyzické zdraví mnoha jedinců na sebe pak vrství další a další problémy. Mnoho mladých lidí ze střední generace má jen jedno dítě nebo nemá děti vůbec, protože si to zkrátka nemohou dovolit. Vycházím ze stovek rozhovorů s běžnými lidmi, tedy střední třídou. A nejhorším na tom je, že tohle všechno, o čem tu píšu, je jen malá část toho, co je špatně. Tohle všechno jsou pořád v rámci zákona legální záležitosti (v rámci našeho ´´svobodného´´ světa). Daleko závažnější jsou právě propojení vlád na banky a veškeré další finanční instituce, které využívají a zneužívají běžných pracujících lidí v jejich každodenním životě. Které jim tvrdí, že můžou mít vše, že si můžou žít svůj sen v kapitalismu. Ta vnucovaná iluze je stará nafouklá bublina a ohraná písnička. Ale bohužel pořád a pořád to má úspěch. A to zdaleka není vše, protože nejbizarnější obchod je obchod se životy. Obchod se zdravím. Propojení farmaceutických firem se zdravotnictvím. Zdravotnictví, které by nás mělo chránit. Uzdravovat. Ale realita je někde úplně jinde. A i to je kapitalismus. Zkrátka, o peníze jde až na prvním místě! Jsem unaven názory lidí, kteří nevidí a nechtějí vidět to zlo, co to přináší. Kteří jsou narcisticky přesvědčeni o správnosti svých názorů a nedokáží nad svým názorem pochybovat. Nevím, co je pro lidstvo nejlepší cesta, ale tahle to rozhodně není! Ale to je možná zbytečné řešit, když jsou ty cesty jasně řízeny vlivem těch nejvyšších vrstev. Abych to nějak zakončil.. Nezajímá mě, co je na tomto systému dobré, když se v něm děje to, co se děje. V každém systému můžete ´´vypíchnout´´ výhody. A nemám rád sobecký pohled a postoj typu: ,,Já se mám dobře, já bych nic neměnil.. já nevim, co furt ty lidi blbnou...´´ Nebo v případě doby v komunismu: ,,Já se měl/a dobře, já bych se do toho klidně vrátil/a... ´´ Tahle ignorace společenských nálad a úrovní žití se totiž brzy může týkat úplně každého, i daného spokojeného jedince, když se se ´´zlem´´ nebude něco dělat..... PS: Michael Moore nekritizuje politický systém USA, tedy politický systém takový, jakým se sám oficiálně nazývá, tedy demokracii (i když to demokracie není), on nekritizuje demokracii jako takovou. Ale on to na konci v podstatě jasně konstatuje. Přijde mi, že to někteří jedinci nepochopili, když tvrdí, že je zatvrzelý socialista a že by takhle za socialismu (třeba u nás) s kamerou nikde běhat nemohl. Termínem ´´za socialismu´´ si každý hned vybaví komunismus, ale dejme tomu. No, to by opravdu nemohl, takhle běhat po městě s kamerou, to vím zcela jistě, ale o to tu vůbec nejde :-) Kapitalismus není politický směr.(25.1.2015)

Moore je velice silný v montážích, které kombinují TV propagandu s realitou (do toho zní Carmina Burana) či v momentech skutečné satiry (Řím, Ježíš "léčí", hypnoza). Ale když vyrazí do ulic jako jeden z nás a začne se dožadovat spravedlnosti, je křečovitý a trapný. Oliver Stone se ve Wall Street zabývá stejným tématem - rozporem mezi Wall Street a Main Street - a je v rozboru situace mnohem lepší než Moore se svým "infotainmentem". Optimistický závěr by měl Moore co nejrychleji změnit a natočit montáž "Kocovina z Obamy".(2.9.2010)

Aj napriek tomu, ze sa povazujem za praviciara sa mi Michaelove dokumenty pacia. Vidi sice vsetko neuveritelne jednostranne, je demagog a populista a navyse "cerveny", nedava priestor na diskusiu, len sa snazi ludi presvedcit o tom, ze Amerika je v podstate zla, skorumpovana hra, kde politici a ludia su babkami v rukach financnikov.... Ze vsetkym ide o prachy. Ale pockajte... Hm... Sakra, ved on ma pravdu a na to, aby som to vedela nepotrebujem Michaela Moora, ale je fajn sa s jeho dokumentov obcas nieco dozvediet apripomenut si to, co uz clovek vie. Najviac ma teda "sokovali" vypovede mladych z pastaku (hodil som po nevlastnom otcovi steak, napisala som o ucitelke hanlivu stranku na myspace - WHAT???), vypovede pilotov a hlavne "dead peasants". Prijemne stravene dve hodiny :)(2.3.2010)

V případě nejnovějšího filmu Michaela Moora je velmi trefný Tetsuův komentář, do značné míry se s ním ztotožňuji. Moorův film považuji především za politický pamflet se vším všudy, co k tomuhle žánru v pozitivním i negativním smyslu patří. Naprosto není korektní, vyvážený a smířlivý. Klade si za cíl ovlivnit veřejné mínění ve Spojených státech a pro tento trh je také primárně určený. Bez důvěrnější znalosti společenského kontextu, v jakém vznikl, mu v plné míře divák nemůže porozumět. Film vznikl např. jako protiváha zpravodajství vlivné televizní stanice FOX TV nebo konzervativní americké náboženské pravice, která vlastní řadu rádií i televizních stanic. Moore se soustřeďuje na ovlivnění početných nevzdělaných amerických voličů, kteří mají povědomí o světě na úrovni Homera Simpsona, jsou dobře manipulovatelní a svými hlasy opakovaně pomohli americkým republikánům vyhrát volby. Po filmové stránce patří snímek k tomu slabšímu, co Moore dosud natočil, i když některé jízlivosti a fórky si vychutná i středoevropan. Na Moorově pamfletu je specielně u nás zajímavé, jak obtížně se s ním vyrovnává český publicistický mainstream. Moore je pro ně ztělesněním všeho, co odporuje jejim zavedeným šablonkám. Moore jim nevadí, on je přímo ... Celkový dojem: 55 %.(11.2.2010)

• - Dokument měl být původně přímým následovníkem Fahrenheit 9/11, ovšem poté, co byl Bush znovu zvolen za prezidenta se Moore rozhodl zaměřit více na korporační USA. Finanční krize v roce 2008 nakonec donutila Moora úplně změnit dosavadní zaměření filmu. (Othello)

• - Film vyšiel aj pod ďalšími alternatívnymi názvami, a to The New Movie a Untitled Michael Moore Project. (MikaelSVK)

• - Záznam prezidenta Franklina D. Roosevelta, jak hovoří o druhé listině práv, byl považován za ztracený. Moore ho objevil v jedné knihovně v Jižní Karolíně. (Othello)