O kapitalismu s láskou

Capitalism: A Love Story

O kapitalizme s láskou

Dokumentární

USA, 2009, 127 min

Michael Moore určitě umí. Je ovšem otázka co. Tenhle chlapík, pro jedny manipulující levicová kreatura, pro jiné rovný chlapík s čichem na pojmenování palčivostí, umí čerstvě a energicky přesvědčovat. Je bezvýhradně přesvědčen o své pravdě, což mu jedině pomáhá, jeho diváci vědí, že na jeho názor se dá spolehnout jako na stálý a spolehlivý. Ve filmu O kapitalismu s láskou už nevede křížová tažení proti skvrně v systému. Popošel za ty roky o něco dál a staví před tribunál sám systém. Velkými slovy se nešetří (v úvodní scéně se USA srovnává se starověkým Římem, respektive jeho úpadkovou etapou) a pátrá po významu slova kapitalismus. Debatuje s biskupem i normálním člověkem a pomalu kupí nezastupitelné statistiky. Moore je však chytrý a nikdy se neutopí ve vychytralých slovíčkařeních, ví moc dobře, že jeho diváci potřebují jasné stanovisko. Dá jim ho a kritici ho kvapně obviní s populismu. Samozřejmě, jenže si musíme uvědomit pro koho to dělá. Ve filmu pracuje s příběhy a apeluje na ty slabší a zneužitelnější, ty požadují dějinné zkratky a ďábelský střih, kde Moore s Ronalda Reagana udělá kardinálního vola do minuty. Je to manipulace a bezchybně udělaná. Přitom autor určitě moc dobře ví o čem mluví, "žraloci" z Wall Streetu mu pijou krev i s osobního hlediska. Proto tenhle film. A proto umně tvoří vlastní pravdu a nabádá ke společné změně, "sám to totiž nezmůže". Zná zkrátka své diváky více než dobře...(17.8.2010)

Kontroverzný M.M. sa opäť nezaprel. Pokračuje vo svojich jednostranných dokumentoch a máme tu toto dielo. Zhrňuje mnohé známe veci, ale pridáva aj mnohým ľuďom neznáme skutočnosti. Nejedná sa o nejaké extra investigatívne dielo, ktoré by spôsobilo, že ľudia výjdu do ulíc a zvrhnú tento naozaj zlý systém, ale aj tak to dáva mnoho. Prinúti vás to zamyslieť sa, čo je dôležité. Pripomenie ilúzie v ktorých žijeme a ktoré sú do nás vtĺkané z masmédií, či na školách, vlastne skoro všade, že motiváciou k všetkému je zisk, mali by sme sa snažiť najmä oň, že žijeme v spravodlivej a demokratickej spoločnosti, čo nie je pravda, že máme slobodu pohybu, slobodu voľby, čo pravda nie je, ale viete, niekedy pokiaľ niekoho nenaštvete, tak sa nezobudí. Veci vo filme mi prišli občas zdĺhavé, niektoré zbytočné, ale sú to jasné fakty, ktoré ukazujú ako vládne mamon svetu. To, že to sám režisér považuje za svoje najvydarenejšie dielo sa dá pochopiť. K dnešnému dňu to má na tejto stránke hodnotenie 67%, na imdb.com 7.4, čo svedčí o miernej zaujatosti a neznášanlivosti tunajších divákov voči M.M., mám pocit, že aj keby vám priniesol šokujúce dôkazy o problémoch a zle v ktorom žijeme, tak by bol kvôli škatulkovaniu, mudrlantstvu, pózerstvu a iným záležitostiam nedocenený. Pritom on nám chce dobre, ale my ľudia radšej oceníme povrchné a prázdne veci ako dobrý úmysel. Nebudem tvrdiť, že je to ukážkový dokument, je ironický, s čiernym humorom, sarkastický, jednostranný, ale pravdivý. Je škoda, že si mnohí ľudia neuvedomujú veci, čo tu odzneli.(11.1.2013)

Tak především bych rád řekl, že pokud to bere někdo jako levičáckou záležitost nebo socialistický škvár, přijde mi to stejně stupidní jako když někdo řekne, že je u nás s romskými spoluobčany problém a je hned označen za rasistu. Michael Moore, i přesto, že v tomhle dokumentu často hraničí nebo i překračuje hranici patosu ve zbytečných rozhovorech nebo některých prohlášeních, i přesto, že je možná občas demagogický, i přesto, že některé reportáže jsou úsměvné, se snaží o jediné. Poukázat na to, co ho sere! Dělá to po svém a já nemusím souhlasit se vším a debilně přikyvovat na každé jeho slovo, abych mohl říct, že v základní myšlence s ním naprosto souhlasím. Kapitalismus je zhouba, plíživá vychcaná kurva, která mění lidi na stroje na vydělávání peněz. Ale je v tom bohužel jeden zásadní háček. Nevydělávají peníze ani tak pro sebe samotné, jako pro firmy a korporace, které je zaměstnávají. Firmy, korporace, zkrátka všechny společnosti, jejichž bohatí manažeři zaměstnávají stovky a tisíce lidí, kteří žijí od výplaty k výplatě. Sami tvoří hodnoty, vyrábí, každodenně chodí do práce a celý život žijí od výplaty k výplatě. Bojí se marodit, protože by neměli na živobytí, na splácení hypoték, nebo by dokonce o práci mohli přijít. Což vede k ničení zdraví každého takového jedince. A to jen proto, aby se několik lidí na vyšších postech v daném podniku mělo opravdu velmi dobře a samozřejmě aby zároveň podnik fungoval. Tedy, jednoduše, svým přístupem k tomu, za jakou mzdu dělají, drží v podstatě daný podnik přinejmenším nad vodou, v těch lepších/horších (jak se to vezme) případech ve sférách bohatství a prosperity. V drtivé většině případů (neříkám, že vždy) bez zpětné vazby. Sociální spravedlnost neexistuje. Jistoty neexistují. Odbory v mnoha podnicích dnes vůbec nejsou. Zákoník práce je obcházen pracovními agenturami. Nechci, aby to někdo chápal špatně, já nemluvím o lidech, kteří se práci vyhýbají a kteří zkrátka pracovat nechtějí, to je totiž úplně jiná kapitola. Pokud někdo nemá na jakékoliv splátky, protože nepracuje, protože pracovat nechce, tak ať nebydlí. Mluvím o slušných pracujících lidech, kteří i přes jejich úsilí sotva dokáží uživit svou rodinu. Podpora od státu zanedbatelná. Rodina, tedy základ každého společenství, každého státu, je vystavena neuvěřitelným tlakům. Podlomené psychické a fyzické zdraví mnoha jedinců na sebe pak vrství další a další problémy. Mnoho mladých lidí ze střední generace má jen jedno dítě nebo nemá děti vůbec, protože si to zkrátka nemohou dovolit. Vycházím ze stovek rozhovorů s běžnými lidmi, tedy střední třídou. A nejhorším na tom je, že tohle všechno, o čem tu píšu, je jen malá část toho, co je špatně. Tohle všechno jsou pořád v rámci zákona legální záležitosti (v rámci našeho ´´svobodného´´ světa). Daleko závažnější jsou právě propojení vlád na banky a veškeré další finanční instituce, které využívají a zneužívají běžných pracujících lidí v jejich každodenním životě. Které jim tvrdí, že můžou mít vše, že si můžou žít svůj sen v kapitalismu. Ta vnucovaná iluze je stará nafouklá bublina a ohraná písnička. Ale bohužel pořád a pořád to má úspěch. A to zdaleka není vše, protože nejbizarnější obchod je obchod se životy. Obchod se zdravím. Propojení farmaceutických firem se zdravotnictvím. Zdravotnictví, které by nás mělo chránit. Uzdravovat. Ale realita je někde úplně jinde. A i to je kapitalismus. Zkrátka, o peníze jde až na prvním místě! Jsem unaven názory lidí, kteří nevidí a nechtějí vidět to zlo, co to přináší. Kteří jsou narcisticky přesvědčeni o správnosti svých názorů a nedokáží nad svým názorem pochybovat. Nevím, co je pro lidstvo nejlepší cesta, ale tahle to rozhodně není! Ale to je možná zbytečné řešit, když jsou ty cesty jasně řízeny vlivem těch nejvyšších vrstev. Abych to nějak zakončil.. Nezajímá mě, co je na tomto systému dobré, když se v něm děje to, co se děje. V každém systému můžete ´´vypíchnout´´ výhody. A nemám rád sobecký pohled a postoj typu: ,,Já se mám dobře, já bych nic neměnil.. já nevim, co furt ty lidi blbnou...´´ Nebo v případě doby v komunismu: ,,Já se měl/a dobře, já bych se do toho klidně vrátil/a... ´´ Tahle ignorace společenských nálad a úrovní žití se totiž brzy může týkat úplně každého, i daného spokojeného jedince, když se se ´´zlem´´ nebude něco dělat..... PS: Michael Moore nekritizuje politický systém USA, tedy politický systém takový, jakým se sám oficiálně nazývá, tedy demokracii (i když to demokracie není), on nekritizuje demokracii jako takovou. Ale on to na konci v podstatě jasně konstatuje. Přijde mi, že to někteří jedinci nepochopili, když tvrdí, že je zatvrzelý socialista a že by takhle za socialismu (třeba u nás) s kamerou nikde běhat nemohl. Termínem ´´za socialismu´´ si každý hned vybaví komunismus, ale dejme tomu. No, to by opravdu nemohl, takhle běhat po městě s kamerou, to vím zcela jistě, ale o to tu vůbec nejde :-) Kapitalismus není politický směr.(25.1.2015)

Tentokráte odkážu na osobu se kterou skutečně souhlasím. S komentářem od Tetsuo se naprosto ztotožňuji. Je fakt, že Moorovy dokumenty mají něco do sebe, bohužel sám Moore trochu pravdu překrucuje a snaží se ji naroubovat tak aby seděla do jeho názoru. Pokud je ale člověk schopen filtrovat osobní propagandu potom je tento dokument opravdu přínosem.(5.1.2011)

• Toj

Vtip? Velmi zábavné a to i v místech, kde to zábavné zřejmě nemělo být. Nepopírám, že amerika má problém, ale Moore je příšerný manipulátor, který točí plačící socky v kontrastu s ďábelským obchodníkem s nemovitostmi. Výpovědní hodnota je nulová, vše může být manipulováno, ničemu nemůže být uvěřeno. Odporná agitka, kde se dá jen zvracet, nebo se smát. Micheal Moore by si měl uvědomit, že sám zabíjí možnosti jakéhokoliv řešení, nedává divkovi možnost vnímat cokoliv seriózně.(30.10.2009)

• - Snímka O kapitalizme s láskou zozbierala mnoho nominácii za najlepší dokument, niekoľko z nich na cenu aj pretavila. (Marek1991)

• - Film vyšiel aj pod ďalšími alternatívnymi názvami, a to The New Movie a Untitled Michael Moore Project. (MikaelSVK)

• - Dokument měl být původně přímým následovníkem Fahrenheit 9/11, ovšem poté, co byl Bush znovu zvolen za prezidenta se Moore rozhodl zaměřit více na korporační USA. Finanční krize v roce 2008 nakonec donutila Moora úplně změnit dosavadní zaměření filmu. (Othello)