O kapitalismu s láskou

• Nizozemsko

Dokumentární

USA, 2009, 127 min

• xxmartinxx

Tentokrát Moore přestřelil. U jeho předchozích kousků jsem překrucování a jistou formu lhaní obhajoval jako jeho styl a vždy jsem v tom viděl, že jen do extrému žene názor, kterému se dá věřit. Tady ale jen patlá nesmyslné levičácké výkřiky a skutečně to moc nedává smysl. Zároveň jsem měl poprvé pocit, že pro něj obvyklé dvě hodiny jsou trochu moc. Slabé dvě hvězdy.(29.6.2010)

Problém IMHO je, že se Moore a jeho styl zkrátka za ta léta okoukal. Už to není (za každou cenu zábavný) dokument o vážných věcech, ale neskutečný, přes dvě hodiny, trvající stav moskové vegetace a prázdných slov. Příště by Michael Moore mohl zkusit něco méně ambiciózního, něco kde se bude moci vyblbnout. Zkušený a zručný dokumentarista je na to dost. 50 %(10.3.2010)

Tentokráte odkážu na osobu se kterou skutečně souhlasím. S komentářem od Tetsuo se naprosto ztotožňuji. Je fakt, že Moorovy dokumenty mají něco do sebe, bohužel sám Moore trochu pravdu překrucuje a snaží se ji naroubovat tak aby seděla do jeho názoru. Pokud je ale člověk schopen filtrovat osobní propagandu potom je tento dokument opravdu přínosem.(5.1.2011)

Moore stráca šťavu... chýba mu ten povestný nadhľad, ktorý som u jeho skorších diel mnohokrát postrehol... snaží sa človeka presvedčiť, nevravím že sa mu to nepodarilo, avšak chýbalo mi tuna aspoň trochu objektívnosti... množstvo príkladov, množstvo faktov, pohľad však len z jednej strany... s väčšinou súhlasim a zbytok nemienim rozoberať. 6/10(2.3.2010)

Tak především bych rád řekl, že pokud to bere někdo jako levičáckou záležitost nebo socialistický škvár, přijde mi to stejně stupidní jako když někdo řekne, že je u nás s romskými spoluobčany problém a je hned označen za rasistu. Michael Moore, i přesto, že v tomhle dokumentu často hraničí nebo i překračuje hranici patosu ve zbytečných rozhovorech nebo některých prohlášeních, i přesto, že je možná občas demagogický, i přesto, že některé reportáže jsou úsměvné, se snaží o jediné. Poukázat na to, co ho sere! Dělá to po svém a já nemusím souhlasit se vším a debilně přikyvovat na každé jeho slovo, abych mohl říct, že v základní myšlence s ním naprosto souhlasím. Kapitalismus je zhouba, plíživá vychcaná kurva, která mění lidi na stroje na vydělávání peněz. Ale je v tom bohužel jeden zásadní háček. Nevydělávají peníze ani tak pro sebe samotné, jako pro firmy a korporace, které je zaměstnávají. Firmy, korporace, zkrátka všechny společnosti, jejichž bohatí manažeři zaměstnávají stovky a tisíce lidí, kteří žijí od výplaty k výplatě. Sami tvoří hodnoty, vyrábí, každodenně chodí do práce a celý život žijí od výplaty k výplatě. Bojí se marodit, protože by neměli na živobytí, na splácení hypoték, nebo by dokonce o práci mohli přijít. Což vede k ničení zdraví každého takového jedince. A to jen proto, aby se několik lidí na vyšších postech v daném podniku mělo opravdu velmi dobře a samozřejmě aby zároveň podnik fungoval. Tedy, jednoduše, svým přístupem k tomu, za jakou mzdu dělají, drží v podstatě daný podnik přinejmenším nad vodou, v těch lepších/horších (jak se to vezme) případech ve sférách bohatství a prosperity. V drtivé většině případů (neříkám, že vždy) bez zpětné vazby. Sociální spravedlnost neexistuje. Jistoty neexistují. Odbory v mnoha podnicích dnes vůbec nejsou. Zákoník práce je obcházen pracovními agenturami. Nechci, aby to někdo chápal špatně, já nemluvím o lidech, kteří se práci vyhýbají a kteří zkrátka pracovat nechtějí, to je totiž úplně jiná kapitola. Pokud někdo nemá na jakékoliv splátky, protože nepracuje, protože pracovat nechce, tak ať nebydlí. Mluvím o slušných pracujících lidech, kteří i přes jejich úsilí sotva dokáží uživit svou rodinu. Podpora od státu zanedbatelná. Rodina, tedy základ každého společenství, každého státu, je vystavena neuvěřitelným tlakům. Podlomené psychické a fyzické zdraví mnoha jedinců na sebe pak vrství další a další problémy. Mnoho mladých lidí ze střední generace má jen jedno dítě nebo nemá děti vůbec, protože si to zkrátka nemohou dovolit. Vycházím ze stovek rozhovorů s běžnými lidmi, tedy střední třídou. A nejhorším na tom je, že tohle všechno, o čem tu píšu, je jen malá část toho, co je špatně. Tohle všechno jsou pořád v rámci zákona legální záležitosti (v rámci našeho ´´svobodného´´ světa). Daleko závažnější jsou právě propojení vlád na banky a veškeré další finanční instituce, které využívají a zneužívají běžných pracujících lidí v jejich každodenním životě. Které jim tvrdí, že můžou mít vše, že si můžou žít svůj sen v kapitalismu. Ta vnucovaná iluze je stará nafouklá bublina a ohraná písnička. Ale bohužel pořád a pořád to má úspěch. A to zdaleka není vše, protože nejbizarnější obchod je obchod se životy. Obchod se zdravím. Propojení farmaceutických firem se zdravotnictvím. Zdravotnictví, které by nás mělo chránit. Uzdravovat. Ale realita je někde úplně jinde. A i to je kapitalismus. Zkrátka, o peníze jde až na prvním místě! Jsem unaven názory lidí, kteří nevidí a nechtějí vidět to zlo, co to přináší. Kteří jsou narcisticky přesvědčeni o správnosti svých názorů a nedokáží nad svým názorem pochybovat. Nevím, co je pro lidstvo nejlepší cesta, ale tahle to rozhodně není! Ale to je možná zbytečné řešit, když jsou ty cesty jasně řízeny vlivem těch nejvyšších vrstev. Abych to nějak zakončil.. Nezajímá mě, co je na tomto systému dobré, když se v něm děje to, co se děje. V každém systému můžete ´´vypíchnout´´ výhody. A nemám rád sobecký pohled a postoj typu: ,,Já se mám dobře, já bych nic neměnil.. já nevim, co furt ty lidi blbnou...´´ Nebo v případě doby v komunismu: ,,Já se měl/a dobře, já bych se do toho klidně vrátil/a... ´´ Tahle ignorace společenských nálad a úrovní žití se totiž brzy může týkat úplně každého, i daného spokojeného jedince, když se se ´´zlem´´ nebude něco dělat..... PS: Michael Moore nekritizuje politický systém USA, tedy politický systém takový, jakým se sám oficiálně nazývá, tedy demokracii (i když to demokracie není), on nekritizuje demokracii jako takovou. Ale on to na konci v podstatě jasně konstatuje. Přijde mi, že to někteří jedinci nepochopili, když tvrdí, že je zatvrzelý socialista a že by takhle za socialismu (třeba u nás) s kamerou nikde běhat nemohl. Termínem ´´za socialismu´´ si každý hned vybaví komunismus, ale dejme tomu. No, to by opravdu nemohl, takhle běhat po městě s kamerou, to vím zcela jistě, ale o to tu vůbec nejde :-) Kapitalismus není politický směr.(25.1.2015)

• - Záznam prezidenta Franklina D. Roosevelta, jak hovoří o druhé listině práv, byl považován za ztracený. Moore ho objevil v jedné knihovně v Jižní Karolíně. (Othello)

• - Dokument měl být původně přímým následovníkem Fahrenheit 9/11, ovšem poté, co byl Bush znovu zvolen za prezidenta se Moore rozhodl zaměřit více na korporační USA. Finanční krize v roce 2008 nakonec donutila Moora úplně změnit dosavadní zaměření filmu. (Othello)

• - Michael Moore považuje tento svůj dokument za nejvydařenější. (Othello)