O kapitalismu s láskou

Capitalism: A Love Story

O kapitalizme s láskou

Dokumentární

USA, 2009, 127 min

Velmi zajímavé. Moore klasicky provokuje svým levicovým smýšlením. Beru to a člověk musí jeho pohled brát trochu s nadsázkou. Co mi přišlo skvělé bylo rozebrání situauce předcházející obrovské finanční injekci finančnímu sektoru a tlak vytvořený na kongres. Co naopak film v mých očích sráží je glorifikace Obamova zvolení a snaha připodobňování volby prezidenta k otevřené revoltě amerického lidu. Hlavně z toho důvodu, že co se týká sanace problémů Wall Streetu, nenastal příchodem Obami žádný zásadní obrat. Do zkrachovaléhlo finančního sektoru dál proudily další prostředky a kam se poděly ja nadále víceméně záhadou. Takže až nekritické velebení nástupu demokratů mi přijde velmi přehnané a s realitou nemá moc společného.(2.3.2010)

Moore je sice demagog, ale je i zatraceně dobrý filmař. Sice jsem o tom sám začínal pochybovat, ale tohle je jeho nejlepší film od Bowling for Columbine. Montáž jednotlivých scén, jejich postupné řazení dílčí problém za problémem, výběr hudby, humorná odlehčení, vše je na vysoce profesionální úrovni. Snad jen nějaké kašpařiny, co tam sám před kamerami předvádí, si mohl odpustit, ale to by asi nebyl Moore. Soudruzi učitelé, po dvaceti letech zjišťuji, že jste tenkrát měli pravdu, když jste nám tvrdili, že kapitalismus je zlo. :)(22.4.2010)

Tak především bych rád řekl, že pokud to bere někdo jako levičáckou záležitost nebo socialistický škvár, přijde mi to stejně stupidní jako když někdo řekne, že je u nás s romskými spoluobčany problém a je hned označen za rasistu. Michael Moore, i přesto, že v tomhle dokumentu často hraničí nebo i překračuje hranici patosu ve zbytečných rozhovorech nebo některých prohlášeních, i přesto, že je možná občas demagogický, i přesto, že některé reportáže jsou úsměvné, se snaží o jediné. Poukázat na to, co ho sere! Dělá to po svém a já nemusím souhlasit se vším a debilně přikyvovat na každé jeho slovo, abych mohl říct, že v základní myšlence s ním naprosto souhlasím. Kapitalismus je zhouba, plíživá vychcaná kurva, která mění lidi na stroje na vydělávání peněz. Ale je v tom bohužel jeden zásadní háček. Nevydělávají peníze ani tak pro sebe samotné, jako pro firmy a korporace, které je zaměstnávají. Firmy, korporace, zkrátka všechny společnosti, jejichž bohatí manažeři zaměstnávají stovky a tisíce lidí, kteří žijí od výplaty k výplatě. Sami tvoří hodnoty, vyrábí, každodenně chodí do práce a celý život žijí od výplaty k výplatě. Bojí se marodit, protože by neměli na živobytí, na splácení hypoték, nebo by dokonce o práci mohli přijít. Což vede k ničení zdraví každého takového jedince. A to jen proto, aby se několik lidí na vyšších postech v daném podniku mělo opravdu velmi dobře a samozřejmě aby zároveň podnik fungoval. Tedy, jednoduše, svým přístupem k tomu, za jakou mzdu dělají, drží v podstatě daný podnik přinejmenším nad vodou, v těch lepších/horších (jak se to vezme) případech ve sférách bohatství a prosperity. V drtivé většině případů (neříkám, že vždy) bez zpětné vazby. Sociální spravedlnost neexistuje. Jistoty neexistují. Odbory v mnoha podnicích dnes vůbec nejsou. Zákoník práce je obcházen pracovními agenturami. Nechci, aby to někdo chápal špatně, já nemluvím o lidech, kteří se práci vyhýbají a kteří zkrátka pracovat nechtějí, to je totiž úplně jiná kapitola. Pokud někdo nemá na jakékoliv splátky, protože nepracuje, protože pracovat nechce, tak ať nebydlí. Mluvím o slušných pracujících lidech, kteří i přes jejich úsilí sotva dokáží uživit svou rodinu. Podpora od státu zanedbatelná. Rodina, tedy základ každého společenství, každého státu, je vystavena neuvěřitelným tlakům. Podlomené psychické a fyzické zdraví mnoha jedinců na sebe pak vrství další a další problémy. Mnoho mladých lidí ze střední generace má jen jedno dítě nebo nemá děti vůbec, protože si to zkrátka nemohou dovolit. Vycházím ze stovek rozhovorů s běžnými lidmi, tedy střední třídou. A nejhorším na tom je, že tohle všechno, o čem tu píšu, je jen malá část toho, co je špatně. Tohle všechno jsou pořád v rámci zákona legální záležitosti (v rámci našeho ´´svobodného´´ světa). Daleko závažnější jsou právě propojení vlád na banky a veškeré další finanční instituce, které využívají a zneužívají běžných pracujících lidí v jejich každodenním životě. Které jim tvrdí, že můžou mít vše, že si můžou žít svůj sen v kapitalismu. Ta vnucovaná iluze je stará nafouklá bublina a ohraná písnička. Ale bohužel pořád a pořád to má úspěch. A to zdaleka není vše, protože nejbizarnější obchod je obchod se životy. Obchod se zdravím. Propojení farmaceutických firem se zdravotnictvím. Zdravotnictví, které by nás mělo chránit. Uzdravovat. Ale realita je někde úplně jinde. A i to je kapitalismus. Zkrátka, o peníze jde až na prvním místě! Jsem unaven názory lidí, kteří nevidí a nechtějí vidět to zlo, co to přináší. Kteří jsou narcisticky přesvědčeni o správnosti svých názorů a nedokáží nad svým názorem pochybovat. Nevím, co je pro lidstvo nejlepší cesta, ale tahle to rozhodně není! Ale to je možná zbytečné řešit, když jsou ty cesty jasně řízeny vlivem těch nejvyšších vrstev. Abych to nějak zakončil.. Nezajímá mě, co je na tomto systému dobré, když se v něm děje to, co se děje. V každém systému můžete ´´vypíchnout´´ výhody. A nemám rád sobecký pohled a postoj typu: ,,Já se mám dobře, já bych nic neměnil.. já nevim, co furt ty lidi blbnou...´´ Nebo v případě doby v komunismu: ,,Já se měl/a dobře, já bych se do toho klidně vrátil/a... ´´ Tahle ignorace společenských nálad a úrovní žití se totiž brzy může týkat úplně každého, i daného spokojeného jedince, když se se ´´zlem´´ nebude něco dělat..... PS: Michael Moore nekritizuje politický systém USA, tedy politický systém takový, jakým se sám oficiálně nazývá, tedy demokracii (i když to demokracie není), on nekritizuje demokracii jako takovou. Ale on to na konci v podstatě jasně konstatuje. Přijde mi, že to někteří jedinci nepochopili, když tvrdí, že je zatvrzelý socialista a že by takhle za socialismu (třeba u nás) s kamerou nikde běhat nemohl. Termínem ´´za socialismu´´ si každý hned vybaví komunismus, ale dejme tomu. No, to by opravdu nemohl, takhle běhat po městě s kamerou, to vím zcela jistě, ale o to tu vůbec nejde :-) Kapitalismus není politický směr.(25.1.2015)

Další film Majkla Můra. Manipulativní řeči slyšet odevšad. Asi udělám vyjímku. ___ Doporučuji jako protipól české propagandy proti socialismu (příp. komunismu) - jednak nemyslet a druhak navádět. Uřvané děcko by mělo dostat na zadek, ne lízatko. Na Majklově tlustém zadku je sice co plácat, chňochňochňo, ale za (víceméně úspěšnou) snahu o osvětu bych mu dal radši lízatko (každopádně kalhoty půjdou dolů --- teplá poznámka). ___ Film obsahuje několik účelově vybraných případů výhod a nevýhod, dalé několik bodů odsud http://cs.wikipedia.org/wiki/Logický_klam . Jsou to sice okrajové případy, ale jednak se na nich snáze (sic!) odhalují chyby systému a druhak jsou citové. A o citech přeci dokument "je" - ukazuje pěkná zvířat(k)a. Přestože se jedná o dokument obsahuje ironii, zajímavé. ___ OMG, ON POUZIL TO SLOVO NA "S" ___ Socialismus (příp. komunismus) i kapitalismus jsou 2 systémy. Každý z nich řeší určité problémy. Každý z nich v praxi podlehl korupci. ___ Au Contraire tento film přináši alespoň ukázku jedné společnosti která funguje demokraticky, kde všichni lidé co rozhodují věci rozumí (Nerovnoměrné množství znalosti je příčinou korupce. Ironicky, rovnoměrné množství malé znalosti taky.) ___ VUBEC NEMANIPULATIVNI UVAHA, FAKT ___ Dá se vyhánět "zlo zlem", "manipulace manipulací"? Nez začnu dělat nechutné vtípky na ty zelené čuráky (kouří trávu a [navzájem si] ptáky jakkoli říkají jak ptáky milují [a tak se ta barva šíří]), protože "oko za oko" je vítězná strategie a oni mají "nenásilí za nenásilí" (a prachy na trávu za humanistické kecy), tak si přečti, že "oko za oko" je vítězná strategie zde http://maly.blog.sme.sk/hladaj.asp?hltext=v%ECzen%ED&cas=1&zorad=datum&bloger=2929 . Vše, co jsem v "úvaze" napsal není vůbec manipulativní, vulgární, lživé a nesmyslné ... Nene! ___ Další film Majkla Můra. Manipulativní řeči slyšet odevšad. Být vyjímka mi dlouho nevydrželo. Zajímavé.(29.12.2009)

• Dadel

Předchozí Mooreovy filmy byly možná manipulativní, ale měly poselství, se kterými jsem v zásadě souhlasil. Vzkaz, který sděluje tento film je, že kapitalismus je zločinný systém založený na tom, že bohatá menšina okrádá chudou většinu, a že bychom měli tento systém svrhnout a nahradit jej...demokracií (sic)! Moore nám po celý film ukazuje, jak zlé banky, realitky, burzy, korporace, Bush etc. okrádají chudé pracující, vyhánějí je z domovů a nechávají je umřít, ale žádný lepší systém, ve kterém by se toto nedělo, nenabízí. Asi jím má být systém, ve kterém "mají všichni stejně", ale zcela opomíjí historickou zkušenost, že takový systém lze v reálu vytvořit maximálně na úrovni malého podniku s pár zaměstnanci, ale rozhodně ne na úrovni celé země. Oproti předchozím filmům je tu navíc méně (chtěného) humoru a více vaty a opakování již viděného (ano, i zde jsou scény, kdy Moore přijde ke vchodu do nějakého podniku, teatrálně se dožaduje schůzky s ředitelem a strašně se diví, že ho nechtějí pustit dovnitř, hmm).(22.2.2010)

• - Dokument měl být původně přímým následovníkem Fahrenheit 9/11, ovšem poté, co byl Bush znovu zvolen za prezidenta se Moore rozhodl zaměřit více na korporační USA. Finanční krize v roce 2008 nakonec donutila Moora úplně změnit dosavadní zaměření filmu. (Othello)

• - Film vyšiel aj pod ďalšími alternatívnymi názvami, a to The New Movie a Untitled Michael Moore Project. (MikaelSVK)

• - Michael Moore považuje tento svůj dokument za nejvydařenější. (Othello)