Browningův překlad

• Česko Profesor odchází (více)

Každý v sobě může mít skryté hodnoty. Někdy je k jejich objevení potřeba pomoci druhých.  Životní bilancování může být někdy hodně bolestivé. Na vlastní kůži to poznává stárnoucí učitel latiny a řečtiny Andrew Crocker-Harris, který končí po osmnácti letech své působení v elitní internátní škole. Trpce si přiznává, že ve svém životě zklamal nejen sám sebe, ale i své okolí. Žáci si od něho vždy drželi odstup, způsobený jeho chladností a tvrdostí, mnohem mladší manželka Laura zůstala po jeho boku nespokojená. Chtěl být dobrým pedagogem, avšak zapomínal na lidskou stránku svého povolání. Najdou se však lidé, jako jeho nadaný žák Taplow nebo americký kolega Hunter, kteří dokáží ocenit jeho skryté hodnoty a dát mu naději do budoucnosti. Snímek je druhou filmovou verzí hry britského dramatika Sira Terence Rattigana, která byla poprvé uvedena v roce 1948. Tvůrci nového zpracování se soustředili na hrdinův vnitřní svět a jeho vztahy k několika lidem. Zároveň kladli důraz na vytvoření atmosféry britské chlapecké školy, v níž jakoby se zastavil čas. V působivém díle, které vzniklo v produkční společnosti Ridleyho Scotta, dominují zejména herecké výkony A. Finneyho, G. Scacchiové a M. Modinea. (oficiální text distributora)

laik_60

„Držať niekomu stranu sa nepatrí, je to neslušné“ zaznelo z úst odchádzajúceho stárnuceho profesora mladému kolegovi (ktorý naviac ho podvádzal s jeho omnoho mladšou manželkou) . No dokázali by ste to ? byť „nestranný“ ?? tak prísne , anglicky chladno až ortodoxne „nestranný“? Ten úžasný film má naschvál tak pomalý rozbeh, aby ste sa postupne nasiakli atmosférou anglického studeného snobistického prostredia vychýrenej školy, aby ste pochopili myšlienkové pochody človeka bilancujúceho čo vie a čo dokázala a čo nedokázal. Nečakal vďaku od nikoho, bol prísny na seba a na žiakov, napriek tomu si jedného získal, a zaverečným prejavom napokon väčšinu. Skvelý výkon Finneya (nepamätám si kde by tak perfektne hral) , ktorému sekundovala greta scacchi (len si všimnete s akou kamennou tvarou zahrala chladnu ľahostajnosť až opovrhnutie, keď mu „žalovala na malého študentíka Taplowa, to sa len tak nevidí ). To všetko „podmáznuté“ skvelými symfonickými tónmi Mark Ishama, Odporúčam milovníkom anglických filmov. ()

pakobylka

----- "Jak máme vytvářet kulturní lidské bytosti, když už sami nevěříme v kulturnost ?" ----- Neradostné bilancování neosobně přísného, ale čestného, slušného a spravedlivého profesora "ze staré školy", který až na výjimky neboduje ani u svých žáků, jimž se nedokáže přiblížit, ani u své podstatně mladší ženy. Naopak, na konci své kariéry postupně dojde k přesvědčení, že neuspěl jako učitel i jako manžel - a vedení školy s ním hodlá docela nedůstojně zamést. Excelentní drama, jehož podstatu asi nejlépe vystihl igi B. ()

majo25

Príbeh odchádzajúceho profesora, ktorému študenti nepovedia inak než suchár alebo Hitler je citlivým príbehom, ktorého kvality sa skrývajú v detailoch. Tie detaily sa podarilo preniesť na filmové plátno, a to aj vďaka dobrým hereckým výkonom na čele s (pre mňa menej známym) Albertom Finneym. Od vyššieho hodnotenia, ktoré by si námet určite zaslúžil, ho však delia predovšetkým patetické prednesy a okaté citové vydierania, ktoré nielenže nepôsobia vierohodne, ale šperkujú to, čo šperkovať vôbec netreba. ()

asirtes

Skvostný film. Albert Finney je tu perfektný a scenár maximálne prirodzený bez zbytočného pátosu, kudrliniek a prikrášľovania. Má pedagogika čo povedať? Ak áno, prečo to nehovorí? Toto je Najvyšší princíp. Film je krásnou nostalgickou bodkou k odchodu jedného zvláštneho, výnimočného a nekompromisného Profáka. ()

Mytologie

Vždycky mě braly podobný psychologický filmy. Tohle dílko představovalo výseč části života jednoho středoškolskýho učitele klasických jazyků na tradiční anglické škole v době, kdy končí kariéru. Režisér dobře vystihl jeho vztahy k manželce, jenž ho podvádí s jedním s kolegů a s níž si nikdy nerozuměl, k žákům, kteří ho spíše nenávidí pro náročný metody a přístup jak z minulýho století, k řediteli, který by se ho rád zbavil a poslal do důchodu. Do toho zní řečtina a latina. I stoletý pařez je však schopen sebereflexe. ()

dopita

Filmy Mika Figgise na mě vždycky působily těžkopádným a nenápaditým dojmem. Ale Browningův překlad se mu velice povedl. Kvalitní a umírněný scénář a nadprůměrný herecký výkony, to je to oč tu běží. Ale některý pasáže byly zbytečný, hlavně scény kde vystupovali jen žáci bez dospělých. ()

Aslan

Každý túžime potom aby na konci nášho života, bolo vidno že mal zmysel. V tomto príbehu prežívame tú to túžbu starého profesora, ktorý na začiatku túžil dať sa vo svojom povolaní študentom, dať im zápal a lásku preto čo On miloval. A končí s tým že odchádza ako : „Hitler a Suchár“, v slovníku študentov. A len pár slov, malí darček a poďakovanie môže, byť rozdielom medzi zúfalstvom a nádejou jedného muža. Vrelo odporúčam a nezabudni poďakovať tým ktorý Vás viedli ()

kolemjdouc

velice profesionálně natočený film.Od režie,herce,rekvizity a interiéry a exteriéry.Tohle si považuju!Příběh ze staré Anglie.Kdy slušnost v jednání byla na prvním místě.Úcta k učitelům.Inteligentní dialogy. ()

kebom

Film som videl v bývalom kine Družba v Košiciach v roku 94 alebo 95. Väčšina ľudí z večerného sobotňajšieho premietania odišla. Ostalo nás tam asi desať a neľutujem, film bol výborný. ()

sadlokan

Po shlédnutí tohohle filmu už jsem téměř přesvědčen,že synonymem pro morální svědomí lidstva je profesor latiny a řečtiny.Z hlediska vyššího principu mravního.A potěšil mě J.Sands,který si lehce"zapadouší"i v jinak vlastně kladné roli. ()

John80

Príbeh profesora, ktorý odíde zo školy a ešte predtým sa chce rozlúčiť a poďakovať svojim žiakom ,Dráma zo života 3* ()

JK77

kvalitny film, ktory je tak trochu s kazdeho nasho zivota. Vacsina prisnych profesorov autoritativnych zostalo v nasich srdciach po cely zivot. Dokonca ak sa stretnu spoluziaci na stretavke spominaju z ucitelov prave takychto ako je hlavny hrdina tohto filmu. Bravo uz davno som si tak dobre neodychol pri dobrom filme. ()

monikka87

Jednoduchý a silný filmík, na ktorý sa príjemne pozerá a pri ktorom si asi všetci pospomíname, ako učitelia trápili nás a my zas ich (darmo, byť učiteľom nie je jednoduché, no a byť dobrým učiteľom tobôž nie). The Browning Version je ale ešte niečo hlbšie... viď komentár pakobylka. ()

brasek

Film neponúka nejaký veľkolepý príbeh, neponúka dokonca ani zápletku a predsa emócie a Albert Finney hrajú prím a robia tento filmový počin zaujímavým. ()

Martazoe

Zvláštní film, který musí uvnitř trochu uzrát. Při jeho sledování jsem si říkala, že to je takový průměrný film o despotickém učiteli a studentech internátní školy. Teď stále nemohu zapomenout na několik silných momentů a působivý konec, který ukazuje, že odejít se dá se ctí a pokorou. ()