poster

Zlaté ruce: Příběh Bena Carsona (TV film)

 • USA

  Gifted Hands: The Ben Carson Story

 • Slovensko

  Zázračný lekár: Príbeh Bena Carsona

Drama / Životopisný

USA, 2009, 86 min

 • TeeAge
  ****

  Pohodový televízny film o nepohodovom živote neurochirurgov. Cesta, ktorá vedie k tomu, aby človek zvládol podobné zákroky, je neuveriteľne tvrdá, naviac, ako aj v každom inom obore, i tu platí dvakrát viac, že proces učenia a nutnosti sa zlepčovať nikdy nesmie skončiť. Je to obor na plný životný úvezok, a práve pre to zdvýham svôj klobúk pred všetkými, ktorý prinášajú takúto obeť spoločenstvu. Samotný film má svoje muchy, hlavne scenáristicky a obrazovo, ale jeho posolstvo je krásne a dosť efektívne znázornené, takže za mňa spokojnosť.(25.2.2018)

 • Kryšpín
  *****

  Nádherný a dojemný příběh u kterého máte slzy v očích, i když je všechno v naprostém pořádku. Většina filmů je ve stylu "Jak Honza ke štěstí přišel", ale tady štěstí nemá co dělat. Všechno je to vypracovaný tvrdou pílí a podporou osoby, na které vám nejvíce záleží. Určitě jste slyšeli - uč se a někam to dotáhneš. Nevěřili jste tomu, co? Ale i touto cestou se můžete dostat na vrchol. Pokud jste tedy opravdu vyjimečným... A nebo v sobě máte něco vyjimečného. Jako má Ben Carson vyjimečné ruce.(8.2.2010)

 • gogo76
  ****

  "Vždy zvládneš všetko to čo ostatní, ibaže ešte lepšie..." C. Gooding nikdy nepatril medzi hercov, ktorých by som vyhľadával, ale tento malý tv film o zázračných rukách Dr. Carsona ma zaujal. Dnes sa zrastené dvojčatá oddeľujú bežne, hoci stále ide o mimoriadne náročnú operáciu. Dovtedy to však nikto úspešne nezvládol. Film odkrýva detstvo B. Carsona i jeho cestu za doktorským titulom a uznávanou osobnosťou. Keď si tak spätne vybavujem filmy, v ktorých C. Gooding hral, tak ide pravdepodobne o jeden z jeho najlepších filmov aj keď iba televízny. 80%.(26.12.2014)

 • laik_60
  ***

  prvá časť filmu opisujúca detstvo, pripadala zaujimavejšia a živšia, druhá časť už bola medicinska, nepresahujúca iné filmy s podobnou tematikou. V tejto časti je oslovujúce poznanie, že detský mozok (na rozdiel od dospeláckeho) vydrží bez okysličenia nepoškodený hodinu, z tejto hypotézy doktor vychádzal pri operácii siamských dvojčat. Len by ma zaujímalo od kiaľ to medicinska veda vedela :). Oslava človeka neurochirurga podmaznuta americkou "pochvalnou" hudbou niekedy liezla fest na nervy.(13.4.2015)

 • liborek_
  **

  Ben Carson je v současnosti (listopad 2015) hvězdou amerických republikánských prezidentských primárek a je tak docela obtížné oddělit na povrch postupně vyplouvající realitu od egocentrické fikce tohoto filmu. Ano, je pravda, že film Zlaté ruce byl natočen podle autobiografické knihy. Její obsah byl však nedávno do jisté míry zpochybněn (zejména onen klíčový okamžik v Carsonově životě, který se v kontextu knihy i filmu může jevit jako křesťansky inspirující) a autor byl dokonce několikrát označen za "sériového lháře". Ano, je pravda, že Carson byl neskutečně nadaný neurochirurg, ale jeho názory a myšlenky mimo medicínu jsou poněkud bizarní, což vyplývá především z jeho zakotvení v církvi adventistů sedmého dne, Carson tím svůj odkaz odborníka dost ničí (viz např. jeho skálopevné přesvědčení, že egyptské pyramidy vystavěl biblický Josef za účelem skladování obilí, že k holocaustu by nedošlo, kdyby všichni Židé v hitlerovském Německu měli bouchačky, nebo že sexuální orientace je výsledkem volby člověka v dospělém věku; o popírání evoluční teorie, názorech na potraty či jeho rasistických poznámkách na adresu imigrantů nemluvě). Nic, co by nějak problematizovalo Carsonův skutečný (!) život, samozřejmě ve sladkobolném filmu nenajdeme. Vše je podřízeno přímočaré trajektorii od chudého dětství k chirurgickému opus magnum, což (v kombinaci s nudným zpracováním) pochopitelně zbavuje film jakéhokoli napětí. (Kdo by v USA psal a točil o neúspěchu, že ano?) Zpracováním nepřekvapující, místy patetické, obsahově předvídatelné, narativně chudé, nevyrovnané... Jedno z primárních poselství, že lze dosáhnout čehokoliv, pokud budeme cílevědomí a pracovití, působí banálně, pokud uvážíme, jak banálně je film natočen. Zlaté ruce jsou zkrátka klasickým kýčem, a proto po sladkém happy endu už divák není "obtěžován" či "znepokojován" dalším (skutečným) vývojem oddělených hošíků. Věta "Nikdy se přes to nepřenesu. Proč jsem je jen nechala oddělit!?", kterou pronesla jejich matka šest let od slavné operace, ve filmu nezazní. Narušilo by to "krásno" příběhu. Jistě... Můžeme skutečnost hodit za hlavu a nechat se opájet i dojímat jakýmsi ideálem... Ale jaký by to mělo smysl?(23.11.2015)