Bitva u Thermopyl

The 300 Spartans

Dobrodružný / Drama / Historický / Válečný

USA, 1962, 114 min

Rozpočet $8,5miliónaTržby USA ?Tržby Celosvetovo $76,520,000▐ veru zlaté obdobie okolo 60.rokov keď vznikali úžasné historické veľkofilmy a rovnako tak aj tento projekt sa môže radiť k tým lepším, samozrejme bez diskusií sa dá film priamo zrovnávať aj z novou "komiksovou" podobou 300, keď príde na podobné dialógy, scénky, hrdinov, takže je citeľné kde sa veľmi inšpiroval autor komiksovej 300 Frank Miller, určite to stojí za pozretie /70%/(9.3.2014)

S přihlédnutím k době vzniku se musí uznat, že to má grády. Scénář je přes veškerou linearitu (Spartští vojáci dojdou do Thermopyl a tam hodinu stojí a bojují) kompaktní a tenhle film těží hlavně z celkové myšlenky bojovat i proti sebevětší přesile za každou cenu. V promluvách malinko chybí emoce a Leonidasovi v tomhle pojetí bych asi sloužit nechtěl, ale jakmile se rozjede boj, tak se nemusí tvůrci za nic stydět. Většina bitev, i když dnes působí trochu prázdně, má atmosféru, surovost a styl. A závěr je luxusní.(14.2.2007)

Snyderovo-Millerovic 300 je samozřejmě někde jinde.Fakt nesrovnávat.Zatímco 300 je jen a pouze dobře udělaný komiks kdy historický pokřivěniny (často i zhovadilosti) jsou každýmu u zadku,tady to mimo toho hýro a dobrodrůža i docela snaha o jakž takž odvyprávěný příběh jak to možná bylo(ovšem dialogy mezi Themistoklem a Leonidem-prča největší,aneb zkratka především-já su toprý fójak a já zas rozumbrada politik,ug ug,- no a ty sparťanský dresy????,to určitě! -až na štíty v podstatě obšlehnuto od vzoru římský legionář,-to se fakt v produkci nenašel nikdo,aby jim řek že se tehdy chodilo do boje s kulkama ve větru vlajícíma?,asi ne řek). I tak ale dobrý.(7.5.2011)

Dalsi starsi historicky kusok, ktory ma prijemne prekvapil svojim prepracovanym dejom, spadom, ale aj hereckymi vykonmi. Popravde, tento snimok ma prilakal, ked som zhliadol Snyderove 300. Pokial sa radite k ludom ktori stare filmy prilis v laske nemaju, nebude sa vam pacit ani tento. Pokial vsak ste filmovy fanuskovia, ktori sa zo zvedavostou obzeraju aj po starsich kuskoch, budete spokojny. Je to hlavne pribeh, co chybalo Snyderovej 300, avsak v tomto filme je to prvok, ktory uz aj dlho pred stretom armad navodzuje atmosferu a drzi divakovu pozornost. Spartania niesu len skvely bojovnici - su to hlavne slobodny ludia, ktory chcu branit svoju vlast, a cele Grecko. Prave tento prvok je vo filme naozaj vyzdvihovany a aj bez vsetkych tych bombastickych efektov a svalnatych borcov som sympatyzoval s Leonidasom hadam este viac ako s jeho novou "zarastenou" verziou. (8/10)(6.8.2007)

V časoch kompom nedotknutých_keď bojová scéna so živými ľudmi bola. Parta hercov už mŕtvych_históriu oživiť rozhodla. Pár jalových scén, keď papekom rybu lovil_Vystredala bitka ktorej by nik neuveril. Oštepy sa hádzali, tak ako kto chytil._Bezpečnosť je nadovšetko, kto by PN platil? Scenár bol vsak jasný, koniec prezradený._Prekvapiť však mohol, jakže bude prevedený? Žiadna sláva nieje, všetci už sú mŕtvi_Titulky už idú, no ja niesom smutný. Pri tak skorom roku vzniku_Dobrá práca Rudolphíku! Keby viacej boja, koní_Päťku by som ihneď hodil. O pár rokov prišli kompy_a maseker to bol veľký. A anime nula šestka,_gule trhá viac než dneska.(12.2.2013)

• - Mezi zástupy nadšených kluků, kteří v mládí shlédli 300 Sparťanů, byl i budoucí comicsový autor Frank Miller. Film ho nadchl natolik, že se podle něj rozhodl napsat jedno ze svých nejslavnějších děl - "300". (Divočák)

• - Průměrná délka záběru je 6,6 vteřiny. (Mol)

• - Natáčení probíhalo v Athénách. (reich)