Návrat Chen Zhena (festivalový název)

• Hong Kong

Akční / Drama / Historický

Hong Kong / Čína, 2010, 105 min

Wai-keung Lau

Man-Ching Ng

Rozpočet $-miliónovTržby USA $50,433Tržby Celosvetovo $27,386,000▐ Čínsky Batman v podaní Donnie Yena, len škode že to nie je vyvážené lebo chce to byť klasicky super akčné a rovnako tak drsniacky vážne a krvavé, čo sa týka výpravy, vystihnutia obdobia okolo roku 1920 a akcie, tak v tomto sú Čínania borci, takže je snaživé ale len priemer. /55%/(27.1.2011)

Ďalší príbeh s Chen Zhenom, tentoraz s tvárou Donnieho Yena. Národný veľkofilm zaujímavo rozohráva nie len súboje ale aj pozadie japonsko-čínskeho konfliktu, ale práve to je možno problém - film totiž neobsahuje ani jednu famóznu scénu, ani jeden fakt nesmrteľný súboj. Hromadná mlátička má svoje čaro, ale boli tu už aj lepšie (FIST OF LEGEND, DRUNKEN MASTER 2). Inak vpohode akčňák so zaujímavým obsadením...(23.12.2011)

No asi takhle ... Ono se jedná zejména o historický špionážní film, ve kterém Japonci nejdříve tajně infiltrují svoje zabijácké jednotky mezi čínský lid, postupně vraždí důležité činitele atd. Jenomže je zde Donnie, který po vzoru Bruce Leeho seriálu Green Hornet, a dalších USA comixových filmů, obléká černou masku a oblek, aby občas někam vlítl a udělat tam dostatečný (ne)pořádek ... To je základní kostra filmu, který má bohužel zbytečně dlouhou stopáž, pomalé vyprávění a spousta scén je zde nevýrazných, i když měly zřejmě vyvolat nějaké ty emoce. Navíc vykreslení dosti reálných historických událostí spojených s téměř komixovým hrdinou opravdu nesedí, vyloženě je to jak dva filmy v jednom. Donnie je stále ve formě a prostě když zaútočí na zrádce a Japončíky, dává jim takovou sadu a kapky, že jsem znovu nechápal ... Všechny možné styly, rychlost, přehozy, wrestling, kombinuje všechno se vším, plus úvodní souboj na nože (bajonety ...) je snad úplně nejlepší bojová scéna. Bohužel film vykrádá jak Ip Many (to bych ještě snesl ...), tak Bruce Leeho legendární film Fist of Fury/Pěst plná hněvu (1972), kdy ve finále Donnie vymlátí japonskou školu karate a utká se s jediným protivníkem, který mu dá docela kapky ... Tohle si mohli tvůrci odpustit, stěží to beru jako poctu mistru, ale spíš vykrádání již stokrát vykradeného ... Nechme Bruce v klidu odpočívat ... Každopádně souboj s protivníkem ovládající ultra-tvrdý styl karate a zabíjí jedinou ranou na citlivá místa je naprosto exkluzivní ... Problém je v tom, že film jako špionážní historický film selhává, protože prostě není dobrý a jsou daleko lepší. A jako vyloženě martial arts film také selhává, protože soubojů je málo, není na ně kladen důraz (hlavně je kladen důraz na podělané čínské vlastenectví ...) a když už člověk neví na čem s filmem je, vysleče se Donnie do půl pasu a imituje Bruce Leeho ... Takže prostě pak už nevíte která bije. Každopádně pro mne jako milovníka bojových martial arts filmů se započítávají naprosto neuvěřitelné souboje, které fakt berou dech a opět Donnie přichází s něčím novým ... Ale jako celek je to slepenec, který bohužel (jaká škoda!!) nefunguje ...(12.10.2010)

Další z módní vlny hongkongských filmů o boji Číny s usurpátory a rozvraceči národa, zasazen do oblíbené doby, cca před 100. lety. Místní filmaři si vzpomněli, že mají plno národních hrdinů a superhrdinů a počali na diváky chrlit tyto opožděné vlastenecké eposy, které nejsou ničím jiným, než lépe zabaleným kung-fu movie s vysokým rozpočtem. Tu Velkou Čínu totiž stále někdo zlobil a není tedy divu, že je o čem vyprávět a točit. A mládež je tak poučena lákavější formou o složitých dějinách Asie. Děj filmu a kompaktnost je však poněkud záhadná. Reálie s krásnou výpravou o rozkvětu Šanghaje a dějepisné scény versus kung-fu comicsová podívaná. Oboje je přitom zvládnuto na jedničku, jen k sobě sedí asi tolik jako k Donnie Yenovi štramácký knírek.. Film je bohužel spíše dramatický, historický, než-li akční. Obsazení je pro fanoušky martial arts movie však velkou výzvou a režie dává v tom málu scén vyniknout parádní podívané!!! Styl Donnieho s poněkud heroicky maximalizovanými nadlidskými schopnostmi je ultimativně uhrančivě unikátní. Scénu, kdy jde eliminovat německou kulometnou pozici a naprosto nestandardním stylem vyřídí nechápající vojáky, bych prohlásil za nejvyšší školu akční choreografie a vizuální nápaditosti. Jako vždy je i u tohoto filmu točeného Asií v posledních letech naprosto špičkový zvuk.(19.1.2011)

Film o tom, jak se Čína snaží osvobodit od Japonců, kteří si jí chtějí podmanit. Hned v úvodní scéně jsem se musel smát, kung-fu bojovník bojující v 1. světové válce, no pobavilo. Poté se Donnie Yen vrací do Číny a začíná boj proti Japoncům. Myslím, že to mělo celkem dobrý příběh, Donnie Yen jako maskovaný hrdina byl taky fajn, to jeho kung-fu je fakt úžasný!(19.1.2015)

• - Film je režisérem Wai-keung Lauem dedikován památce zesnulého Bruce Leeho. Ten mimo jiné ztvárnil jak postavu Chen Zhen ve filmu Pěst plná hněvu (1972), tak Kata v televizní sérii The Green Hornet (1966). (Conspi)

• - Filmová postava Chena Zhena (Donnie Yen) je oděná v zelenou kombinézu, která je vytvořena na základě identické kombiné maskovaného společníka Zeleného sršně Kata. Ta má mimo jiné znázorňovat poselství všem Japoncům se sebevražednými sklony, aby od nich upustili. (Conspi)