Informátor

Informátor

(festivalový název)

Akční / Drama / Thriller

Hong Kong, 2010, 112 min

TV/// Obsazení 7/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Akce 8/10/// +drsné prostředí, nekompromisní akce až za hranice pudu sebezáchovy, napětí, emoce -znad jen, že mi to kazí iluzi, že v Hong Kongu je taky hezky/// Asijská akční škola je pro mě zatím neprobádané území. I proto oceňuji, že jsem tomuto filmu porozuměl a stal se zároveň pro mě dostatečně poutavým. Možná, že narazím i na lepší filmy, ale tento pro začátek nebyl vůbec špatnej. Škoda, že jsem ještě neměl víc prostoru poznat některé postavy. Mimochodem zaujala mě tu Lunmwi Kwai, seděla by jí nějaká větší akční role./// Celkem 76%///(17.11.2011)

Drsná tak trochu infiltrační kriminálka, kde nehraje moc velkou roli, kdo koho chytí nebo usvědčí, ale spíš jsou tu důležitý osudy jednotlivách postav, což na jednu stranu sice dá divákovi šanci se o těch postavách něco dozvědět a třeba jim fandit, ale na druhou stranu tu ale pak trochu chybí nějakej výraznější bod, kam by měl film celkově směřovat a je jen rozmělněnej do příběhů, který se propojujou(1.11.2010)

• gudaulin

Zástupce moderně pojatého východoasijského kriminálního filmu, který ukazuje současnou tvář čínské popkultury. Pokud jde o řemeslnou stránku, nemám připomínek. Podobný snímek by mohl klidně vzniknout v americkém studiu s prakticky stejným výsledkem. Akční scény jsou nasnímané bravurně, v tom problém nevidím. Zato ten prokletý východoasijský sklon k melodramatičnosti výběrem sentimentálního hudebního motivu počínaje a slzičkami na kriminalistově tváři konče, tak s tím už problém mám, a to zásadní. Celkový dojem: 45 %.(25.2.2015)

Jeden nosný prípad, inšpektor Lee, ktorý je uzlom v sieti vztahov, sám zaseknutý medzi ľudskou a profesionálnou stránkou povolania, poznačený najmä následkami snahy odčiniť svoje predchádzajúce omyly, čo akosi nie a nie viesť k niečomu preňho zmysluplnému. Pohybujúci sa v polosvete nasýtenom postavami, ktoré by na šachovnici niesli rôzne odtiene šedej a je len otázkou osobnej voľby, či sa priblížia bielej, či jej protipolu. Fortuna sa ale rozhodla v tomto prípade byť parádne vrtkavá, a nešetrí nikoho, nehodlá nechať nikoho s čistým štítom. Pekne drsné, old school trúbkové, s cynicky ladeným humorom (sem-tam), no najmä návykové svojou atmosférou, príbehom a silou postáv.(6.10.2011)

Je to celkom dobrý kriminálny thriller od Dante Lama. Má dosť dobrý príbeh o inšpektorovi, ktorý sa dozvie, že v meste chystá lúpežnú akciu nebezpečná zločinecká organizácia a keďže rovnako ako celé oddelenie aj on využíva prácu informátorov, pričom jeho posledného to takmer stálo život, rozhodne sa získať na svoju stranu mladíka, ktorý nedávno vyšiel z väzenia a s organizáciou sa ešte z minulosti pozná. Ten nutne potrebuje peniaze pre svoju sestru a tak to predsa len prijme, pričom sa stane šoférom, no v práci informátora hrozí nebezpečie na každom kroku a čoskoro si to začne uvedomovať. Spracovanie nie je zlé, ale dalo sa z toho získať aj viac. Najviac ma mrzí, že práve kriminálna línia nie je dostatočne zaujímavá a tak mi bolo úplne jedno, ako zločinecká organizácia nakoniec dopadne, rovnako aj potenciál práce informátora mi neprišiel dostatočne využitý, toto mi prišlo až na pár scén len také nevýrazné. No celkom to zachraňujú výborné postavy aj s ich osobnými líniami, ktoré kľudne mohli mať aj viac priestoru, keďže všetky ma zaujali, obzvlášť minulosť inšpektora, páči sa mi vzťah medzi informátorom a členkou organizácie, prípadne inšpektorom a jeho bývalým informátorom a občas sa nájde nejaká skutočne vydarená sekvencia, obzvlášť naháňačka s políciou, behom ktorej hrá vianočná pieseň je perfektná. Takže hlavne kvôli postavám sa na to po celý čas bez problémov pozerá a pár scén sa mi veľmi páčilo, ale inak mi to väčšinu času prišlo skôr len priemerné, čo ma mrzí. Čo sa týka akcie, nájde sa tu viacero akčných sekvencií typických pre tento typ filmu, takže hlavne rôzne naháňačky a občas padne aj pár úderov, prípadne výstrelov a síce ani jedna akčná scéna ma celkovo až tak moc nezaujala, teda až na tú spomínanú s políciou, ale aspoň všetky sú kvalitne natočené a celkom slušne zvládnuté. S hereckým obsadením som dosť spokojný, Nick Cheung v úlohe inšpektora, Nicholas Tse ako informátor, zaujímavé ženské postavy, len mohli mať viac priestoru, bavil ma aj bývalý informátor, sklamaním sú jedine záporáci, neprišli mi moc výrazní. Réžia a technická stránka sú celkom slušné, Dante Lam je schopný režisér a to vidno aj tu, hlavne na vizuálnej stránke. Takže keby tá kriminálna línia bola zaujímavejšia, určite by som dal aj lepšie hodnotenie, ale aj takto sa na to pozerá dobre, keďže kladov je tu dosť. 64%(15.12.2013)