Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Informátor je ukážkovým príkladom špecifického hongkonského žánru, tzv. „cop soap-opera“. Jeho poznávacím znakom sú dynamické akčné sekvencie (povinné zastúpenie v nich majú automobilové naháňačky, prestrelky a kontaktné súboje), prostredníctvom ktorých sa definujú aj väčšinou morálne nejednoznačné hlavné postavy príbehu. Policajný inšpektor Lee hľadá nového informátora, ktorý by mu na základe získaných informácií pomohol dolapiť zlodeja šperkov Tai Pinga. Jeho voľba padne na mladého, z väzenia čerstvo prepusteného delikventa s prezývkou „Duch“, ktorý má z minulosti kontakty na Pingovu skupinu. Duch jeho ponuku najprv odmietne, Lee má však v zálohe ponuky, ktoré sa neodmietajú. Každá minca má však dve strany a cena za zradu býva obyčajne privysoká. Informátor úspešne kĺbi dramatické línie so spektakulárnou a drsnou akciou. Svojím spracovaním je esenciou nielen súčasnej tvorby samotného režiséra, ale aj celého, divácky obľúbeného subžánru policajného akčného trileru. (Art Film Fest)

(více)

Recenze (22)

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Až moc vrstev, až moc velké snahy dát každé postavě a každému detailu příběhu nádech promyšlenosti, osudovosti a emoční hloubky. Informátor na první pohled působí jako jednoduchý film, ale rozvětvením osudů a skoro až "velkolepými" plány tvůrce je jeho výsledná podoba působí nedořečeně a prvky nesourodě. V neposlední řadě je tu trochu televizní vzhled a okamžiky, podobající se spíše kopii Rychle a zběsile než netradičně pojaté infiltrační kriminálce. To označení "cop soap-opera" z obsahu filmu, ať je sebeabsurdnější a možná ani není pravdivé, ale sedí k filmu dokonale. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Zástupce moderně pojatého východoasijského kriminálního filmu, který ukazuje současnou tvář čínské popkultury. Pokud jde o řemeslnou stránku, nemám připomínek. Podobný snímek by mohl klidně vzniknout v americkém studiu s prakticky stejným výsledkem. Akční scény jsou nasnímané bravurně, v tom problém nevidím. Zato ten prokletý východoasijský sklon k melodramatičnosti výběrem sentimentálního hudebního motivu počínaje a slzičkami na kriminalistově tváři konče, tak s tím už problém mám, a to zásadní. Celkový dojem: 45 %. ()

Reklama

Shit 

všechny recenze uživatele

Drsná tak trochu infiltrační kriminálka, kde nehraje moc velkou roli, kdo koho chytí nebo usvědčí, ale spíš jsou tu důležitý osudy jednotlivách postav, což na jednu stranu sice dá divákovi šanci se o těch postavách něco dozvědět a třeba jim fandit, ale na druhou stranu tu ale pak trochu chybí nějakej výraznější bod, kam by měl film celkově směřovat a je jen rozmělněnej do příběhů, který se propojujou ()

JFL 

všechny recenze uživatele

Dante Lam opakovaně potvrzuje pozici předního žánrového mistra soudobého hongkongského filmu, jehož filmy jsou sice podřízené normám čínského trhu, ale současně oslovují hongkongské publikum výraznými lokálními motivy a silným sepjetím s městským prostředím. Lam tedy zastoupil místo po Johnniem Toovi a Derekovi Yee, kterým sice před pěti deseti lety nesahal po kotníky, ale posléze Lam našel svůj styl a jmenovaní velikáni se naopak ve vidině početného publika vykašlali na kvality a lokální appeal svých děl. "The Stool Pigeon" podobně jako "Fire of Conscience" rozvíjí moralistní příběh o zločincích a policistech, kteří překročili své pravomoci; tentokrát podložený tématem důvěry a zrady, které vytváří napětí mezi postavami. Vyprávění stejnou měrou fascinuje a současně zanechává lehkou pachuť kvůli schematičnosti podřízené nárokům čínského trhu na jednoznačné soudy nad postavami. Podobně i akční sekvence sice na jednu stranu berou dech řemeslnou bravurou, dravě živelným stylem, nápaditou inscenací (famózní automobilová honička a bravurní závěrečná sekvence v nepoužívané škole) i plynulým provázáním atrakcí s charakterizací postav a poháněním konfliktů. Ale přes veškerou dokonalost vyvolává také trochu zármutek nad tím, že už se zřejmě nikdy nevrátí akce zlatých let Hongkongu tepající bezprstředností a přirozeným napětím, jež vycházely z natáčení přímo uprostřed kolemjdoucích. Město už je jen kulisa a ne přímo dějiště, byť tento fakt Lam dovedně maskuje až nevídaně hladkým vyprávěním. ()

Adrian 

všechny recenze uživatele

Beast Stalker bol uspech, ktory mozno zaskocil aj samotneho rezisera. Fire of Conscience bol pokusom nadviazat na uspech v tradicnom ponimani "vsetkeho viac", co prispelo k vynikajucim akcnym scenam, ovsem pribeh bol preplneny vela postavami a stracal koherenciu vdaka viacerym nadbytocnym dejovym kluckam a predpovedatelnosti pribehu. Stool Pigeon je Danteho uspesnym navratom k silnym strankam Beast Stalkera, nielen pre angazovanie toho isteho ustredneho hereckeho dua a scenaristu, ale i pre kocenpciu celeho filmu. A hoc samotny pribeh, resp. jeho vyustenie je predpovedatelne (mozno i vdaka skutocnosti, ze ide o film spolufinancovany mainland Cinou, vdaka comu vsetky hlavne charaktery musia prist k zasluzenemu koncu), jednotlive dielce casti obsahuju vsetko potrebne v kvalitnom prevedeni - akcne sekvencie, ktore ku koncu nadobudaju na surovosti, zivelnosti, dravosti a spinavosti (i ked technika vynechavania frame-ov v scenach automobilovych nahanaciek zamrzi), prepracovane charaktery, ktore i vdaka dobrym hereckym vykonom pred divakom postupne zraju, resp. sa vyvijaju s pribehom (okrem ineho zaoberajucim sa tematom slubu vs zrady), a vybornu hudbu, kde hlavne trubkove solo zarucene spolahlivo buduje atmosferu beznadeje a oparu nezvratitelneho marazmu (ono, prave trubka takuto atmosferu uz uspesne budovala v americkych gangster dramach v 70´s - 80´s). Stool Pigeon nebrnka na socialne struny ako Beast Stalker, ale zazitok z jeho sledovania bol pre mna o kusok viac intenzivenjsi. 90%. ()

Galerie (49)

Reklama

Reklama