The Gorgon

Hammer Film Productions (cca 1950 – 1970) dali v tomto „gotickém hororu“ dohromady tehdejší filmové hvězdy Petera Cushinga a Christophera Lee s režisérem Terencem Fisherem.

Děj se odehrává v osamocené, blíže neurčené vesničce. (Podle přileb a uniforem místních strážců pořádku je to nejspíše někde v Prusku.) Příběh filmu začíná smrtí modelky a milenky mladého malíře Heitze, která je v lese nalezena zkamenělá. Místní lékař, Dr. Namaroff (Peter Cushing), se snaží - v této fázi filmu celkem nepochopitelně - vše zaretušovat a přesvědčuje úřady, že na vině je její milenec. Ten je zakrátko nalezen v lese oběšený. Profesor Heitz (Michael Goodliffe) přijíždí, aby záhadě přišel na kloub a svého syna očistil. Jeho krátké pátrání končí opět smrtí – a jak jinak než petrifikací... Ještě než se změní v kámen, stačí napsat dopis svému druhému synovi, Paulovi, pracujícímu v Lipsku na univerzitě (Richard Pasco). Ten po příjezdu z dopisu vyvodí, že vrahem je Megera, jedna z mýtických starořeckých Gorgon, žijící v zámku nad vesnicí. Po příjezdu Paul potkává Heitzovu asistentku Carlu Hoffman (Barbara Steel), kterou Heitz za ním poslal, aby ho špehovala, což nicméně padouchovi nevyjde, neboť oba mladí lidé se do sebe zamilují. Spletitá situace vyžaduje nutné posily, a na scénu se konečně dostává profesor Meister (Christopher Lee), Paulův šéf z Lipska, který přijíždí Paulovi na pomoc. Což se posléze ukáže jako dobrý nápad, protože jeho geniální mozek si vše spojí dohromady a Meister vydedukuje, kdo je Megera a jakéže to strašné tajemství tutlá Dr. Namaroff. Film pak rychle spěje ke svému nešťastnému konci (orig. unhappy ending).

Zajímavá je konfabulace autorů filmu, kteří mytologickou Megeru nekompromisně zařadili mezi Gorgony – i když chudák nebyla Gorgona, nýbrž Erinye – a její jedinou podobností s Gorgonami je jedovaté klubko hadů namísto vlasů. (tuat)

fragre

Navzdory tomu, že je to film z r. 1964 mi tento připadá velice viktoriánský a gotický. Tak nějak je v něm konzervována ta doba, kdy Británie vládla světu, a kdy zapadlé kouty Německa byly končinou natolik romantickou, že v něm mohly, dle názoru "civilizovaných" britských psavců, pobývat i mytologické potvory (asi v jako podobně romantické Transylvánii mohl přebývat bájný krvesavec). K tomu ta pěkně mysogynská, viktoriánsko-dekadentní stylizace ženy, kde se za za přitažlivým a zdánlivě křehkým zevnějškem skrývá Megera-racionalisticky založených gentlemanů ničitelka. Jinak pěkná stylizace a vygradovaný děj, kvůli kterýmžto přednostem našinec překousne i ty (z dnešního pohledu) primitivní triky. ()

Flaxik

Hammerovská gotika jak vystřižená...ale...ta maska je šílenááááá. Mělo to všechno, dobré herce, slušnou armosféru, přiměřený děj, hrad, hřbitov, noční výlety...ale bohužel i hnusnou gumovou tykev hlavní hrdinky, která tomu jednu hvězdu nekompromisně umazala. I tak stojí za podívání. Kdo si nechce kazit zážitek, ať to deset minut před koncem vypne. Sice nebude vědět, jak to dopadlo, ale bude mít pocit, že viděl skvělý horor. ()

Rodriguez

The Gorgon se zprvů tváří jako nevinný gotický horor, ale pak se mění v běsnící příšeru, která se nezastaví před ničím! Hammer opět uhájil svoji pozici v kvalitním díle své rozsáhlé filmové tvorby! 75% ()

Koly

Výborný Hammer... až na to chabé provedení samotné gorgony (v tomto případě snad ani není omluvou rok vzniku filmu). ()

Compadre

Exhibice pána cushinga a Leeho v parádním ultraklasickým hororovým prostředí. hřbitov, hrad, mlha, tma, úplněk...no prostě gotický klišé až za hrob. Ale právě proto jsem do tohohle Hammeru šel a líbil se mi. Kebule Medůzy je vskutku trochu na hovno, ale nezapomente, že se psal rok 1964 a hejbací hadi bylo nedostatkový zboží.. ()

Han22

Opět jeden Hammer, až má člověk pocit že v 60. letech se netočilo nic jiného než Cormanovky s Pricem nebo Hammerovky s Cushingem a Leem. Gorgona je skvělé monstrum do hororu, bohužel v tomhle filmu značně nevyužitá. V plné parádě se ukáže až v závěru filmu a do té doby sledujeme romanticko-detektivní cosi, co rozbředává chvílemi v šílenou nudu. Až finální souboj v hradu má trošku grády, ale jinak velké zklamání. ()

Andronikos

Ak mám usudzovať podľa seba, generácie odchované Súbojom Titánov sú asi prirodzene priťahované postavou, ktorej pohľad mení človeka na kameň. Chybou tejto Gorgóny však je, že medzi jej uzretím a následným ukončením procesu skamenenia je doba, na ktorú nie sme zvyknutí. O komických hadoch medzi jej vlasmi radšej pomlčím. - S príbehom by som problém takmer nemal, až na to, že inkarnácia Gorgóny na danom mieste a v danom čase, avizovaná náznakom už v úvode, nie je nijako vysvetlená. - Film sa evidentne snaží v divákovi navodiť predstavu, že v zobrazovanom mestečku panuje dusná atmosféra a strach. Lenže vôbec sa mu to nedarí; v tomto smere je omnoho lepšia aj Ospalá diera (a že ten film nemám rád!), ktorú mi The Gorgon pripomína. Po akčnosti a dynamike tu na rozdiel od hammerovských Draculov nie je ani stopy a tak jediné, čo napokon stojí za to, je už tradične príjemný starosvetský ráz hammerovských kulís a postáv; otrlejší si môžu užívať zarasteného a plus-mínus "záporáckeho" Cushinga a Ch. Lee, ktorý tu vystupuje v podobe, ktorá rozhodne nepripomína ani Draculu, ani Sarumana. Mám pocit, že dobrý nápad nebol ani zďaleka využitý tak, ako mohol, a preto film posielam do podpriemeru. ()

Raziel_cz

Jedna z těch slabších Fisherovek, což je dáno především tím, že ačkoliv začíná klasickým "Christopher Lee & Peter Cushing in...", oba pánové zde zastávají pouze vedlejší role a The Gorgon se točí kolem méně výrazného Richarda Pasca. Přestože je zajímavé, že si hammerovští tahouni vyměnili obvyklé strany (Cushing je zlovolný doktor a Lee srdnatý profesor) a navíc si oba nechali narůst skvostné kníry, ani jeden nedostal prostor k propuštění veškerého potenciálu. Přesto, Lee je výborný, ale Cushing po démonickém Frankensteinovi působí, jako by tomu moc nedal. Charakter jeho postavy ale není ani nijak zvlášť hluboký, což se dá vyčíst jedině Gillingově scénáři, jenž má do řemeslné kvality a zábavnosti Sangstera nebo Bryana daleko. Tentokrát tedy hodnotím střízlivě. ()

Scaevola

Působivou poetiku a přiléhavé herecké výkony (Ch. Lee bohužel zklamáním) sráží na kolena přihlouplý a nudný scénář. Atmosféru si snímek sice drží, leč jinak ničím neohromí. ()

karnifex

Působivá atmosféra a skvělé kulisy. A legrační mi přišlo, že tou tajemně romantickou zemí je zde Německo - Němci, kteří své romantické filmy zásadně umísťují do exotických lokalit (nebo aspoň do Skandinávie) ani netuší, jaké možnosti doma mají, jako v té pohádce o snu a pokladu tajně zazděném za pecí.. ()

brasek

Film som videl na začiatku 80. rokoch a zapôsobil na mňa dosť pozitívne po stránke príbehu, napätia a tajomna. Dnes na začiatku roka 2019 som si film pripomenul, vzhliadol som ho a už mám viac rokov a kinematografia je už niekde inde. Hodnotenie priamo úmerné roku vzniku filmu. ()

Pan.Antonin

"Jsme mužové vědy, nevěřím na duchy, ani zlé démony a myslím, že ani vy nevěříte." "To je nejméně vědecká připomínka, jakou jsem kdy slyšel. Věřím v existenci všeho, co lidský mozek není schopen vyvrátit." Docela povedený horor, jeho hlavní předností a tahákem je bezpochyby duo Lee-Cushing. Obzvlášť druhý jmenovaný hraje opravdu výborně. Dobře jim sekundují i ostatní, příjemně překvapila i atmosféra (starý hrad, noc a skrývající se antické monstrum). Škoda průhledné zápletky, zastaralých triků, popletené mytologie (jak je napsáno v obsahu, Megera nepatřila mezi Gorgony) a malého času Gorgony na obrazovce. ()

Wez

Super filmeček a parádními hereckými výkony,excelentním prostředím a opravdu parádním dějem-umístit monstrum z řecké mythologie do Anglie 19.století by perfektní nápad-jediná výtka by byla k celkém brzkému prozrazení zápletky-to mohli nechat až jako překvapení na konec..Co se týče vzhledu Megairy,ten byl sice nic moc,ale zase k době vzniku to taková katastrofa nebyla-já se dost dobře bavil.. ()