Reklama

Reklama

Banksy: Exit Through the Gift Shop

  • USA Exit Through the Gift Shop (více)
Trailer

Obsahy(1)

Legendární streetartista a graffiti writer Banksy, který ani přes nominaci na Oscara neodhalil svoji identitu, vstupuje do českých kin se svým provokativním mystifikačním dokumentem o street artové scéně. Excentrický francouzský majitel obchodu Tonny Guetta, který má stovky hodin záznamů graffiti akcí, marně pátrá po tajemném Banksym a sám se po jeho vzoru rozhodne stát kultovním umělcem. Pod pseudonymem Mister Brainwash (MBW) začíná chrlit jeden artefakt za druhým... Zábavný a vzrušující dokument o kultu pouličního umění, který tento fenomén zároveň odhaluje, zároveň jej relativizuje a sebevzhlíživost některých umělců ironicky shazuje. Stejně jako ve svém umění, i ve filmu Banksy zpochybňuje současnou pouliční výtvarnou scénu, která se stala snobským pozlátkem. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (255)

Chupacabra 

všechny recenze uživatele

Zatímco ze začátku to vypadá jako tradiční dokument o počátcích nejznámějších pouličních umělců, zavěrečná půlhodina je neskutečný výsměch současné popularitě street artu, kde absolutně nezáleží na obsahu, ale jenom na hypu. Objasnění faktu, proč je dnes Banksy brán jako designér triček pro turisty. ()

genetique 

všechny recenze uživatele

Hranica, ktorá delí street-art od pravého umenia je skutočné veľmi tenká. Pre niekoho je street-art súčasťou umenia, iní ľudia v tom vidia len povrchný a nezmyselný vandalizmus. Je ťažké špecifikovať a jednoznačne oddeliť obyčajného sprayera, ktorý na verejné miesta len bezúčelne načmára nejakú machuľu a súčasne v tom vidí hlbokozmyselný odkaz. A on pritom aj sám seba a svoje výtvory môže vnímať ako súčasť moderného umenia. A potom sú tu takí, ktorých nočné výlety síce takisto zanechávajú značné stopy, ale často aj s umeleckou hodnotou. Ale aj to je vec názoru a uhla pohľadu. Keby som bol majiteľom nejakého skladu, na na ktorého steny som pred týždňom nahodil novú fasádu, asi by som sa na vec pozeral inak. Iný príklad je, keď som chodil na základnú školu, tak omietka bola natoľko zničená, že škola nemala peniaze na celú jej opravu, a tak si pozvala elitných graffiťákov nášho mesta, ktorí jednu stranu školy kompletne prerobili a z našej školy sa stala najcoolovejsšia budova v meste. :) Trošku som sa nechal uniesť pohľadom na vec, ktorý ukončím tým, že pokiaľ majú podobné obrázky, logá a symboly sebe-menšiu logiku, hĺbku, či nesú určitý odkaz, tak potom majú zmysel a spoločnosť by ich mala aspoň čiastočne akceptovať. Zákony sú ale zákony a ako trestná činnosť by tieto činy mali ostať zachované, pretože potom by bola len otázka času, kedy by sa to vymklo spod kontroly. Ale k filmu: Veľmi dobre obsahovo vyriešené, za hodinu a pol mi dal tento film skutočne veľa. Veľa informácií, vedomostí a nových pohľadov na veci, s ktorými sa bežný človek nemá šancu stretnúť. Koncept celého dokumentu je veľmi zaujímavý, štýlový, dynamický a hlavne komplexný. Nato, že tvorcovia pracovali s materiálom, ktorý zachytáva vyše desať rokov Guettovho amatérskeho nahrávania, sa im podarilo zachytiť skutočnú podstatu hlavnej myšlienky a možno samotného Guettu trošku zosmiešniť, čo mu podľa mňa právom patrí. Názor si urobte sami. 80%. ()

Reklama

Deverant 

všechny recenze uživatele

To že je něco shnilého ve "world of art" je věc známá každému, kdo se o výtvarné umění trochu zajímá. To je důvod proč jsou snahy definovat umění institucionálně tak absurdní - a na škodu věci samé. Způsob jakým funguje trh s uměním se totiž dnes neliší od trhů finančních nebo akciových. Nejistí sběratelé zdivočele skáčou po všem, co jim jejich poradci a kurátoři označí za "trendy", i tak site specifické věci jako street art se zběsile komodifikují a přesouvají do galerií, umělecká díla se stávají investicí, ale nikdo nedokáže říct jak jistou a "továrníci" typu Damiana Hirsta vydělávají miliony dolarů na svých manufakturách produkujících zhovadilosti. Právě zmínka o Hirstovi kterou pronáší Thierry Gueta je klíčová. Byznys a show se dá udělat při troše "dobré" vůle ze všeho. Exit Through the Gift Shop je právě o tom. A je skutečně bravurní. Nakonec, street art je jen poslední položkou na seznamu všeho toho, co establishment dokáže vstřebat a bez ohledu na to jak se tomu dané médium brání, udělat z toho produkt (ostatně srovnání s punkem, které zazní na začátku, je v tomhle naprosto případné). Ať už je celý Mr. Brainwash jakkoli velký či malý hoax, je dobré si uvědomit, že Exit Through the Gift Shop říká nejen "don't believe the hype", ale dost možná také "how don't belive the hype?" ()

Rogue 

všechny recenze uživatele

Mystifikační peklo o několika liniích. Možná o komerci, možná o street artu, možná o tom, kdo rozhoduje co je a není umění a jak dobře se bude prodávat. Zcela nejspíš ale o tom, jak snadné je zblbnout lidi. Každopádně je celý dokument vtipný, což diváci přes svou snahu důvěřovat či naopak objevit pravdu často přehlížejí. ()

swamp 

všechny recenze uživatele

Ha! Banksy je opravdu výborný mystifikátor a na konci tohoto "dokumentu" vážně nevíte, co si myslet. :) Street art je mi velice blízký (ideově.. ne, že bych ho dělal) a chlapíci vystupující zde jsou zkrátka sympaťáci až na půdu (resp. billboard / zeď). A Thierry Guetta aka Mister Brainwash? Těžko říci.. :D ()

Galerie (19)

Zajímavosti (4)

  • Po dlouhých spekulacích a fabulování i ze strany samotného Banksyho, který sváděl novináře na falešnou stopu, je údajně jeho pravé jméno Robin Gunningham. (Ukko)
  • Film obsahuje krátkou ukázku z filmu Life Remote Control, jehož autorem je právě Thierry Guetta, hlavní hrdina tohoto dokumentu. Banksy se rozhodl sestříhat z materiálů, které mu T. Guetta poskytl, vlastní dokument, protože byl nespokojen s provedením připravovaného Life Remote Control. (Rosana)
  • Název odkazuje k jednomu z Banksyho děl, kdy na idylický obraz krajinky přimaloval upozornění na východ vedoucí skrze obchod se suvenýry. (Stegman)

Související novinky

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky

28.02.2011

Stejně jako každý rok, i letos nám akademici připravili nějaké to překvapení. Letos je ve znamení obrovského neúspěchu Opravdové kuráže, která neproměnila ani jednu z deseti nominací a podobně… (více)

Nominacím na Oscary vládne koktavý král

Nominacím na Oscary vládne koktavý král

26.01.2011

83. udělování Cen Americké filmové akademie proběhne v neděli 27. února. Do té doby můžete tipovat, kdo bude vítězem. A nebude to lehké, letos se v pomyslném pelotonu setkali velmi silní běžci.… (více)

Reklama

Reklama