Kandahár

Posádka uneseného ruského letounu v zajetí Tálibánu marně čeká na vysvobození. Drama natočené na základě skutečných událostí nese jméno afghánského města Kandahár, kterého se v roce 1995 zmocnilo hnutí Tálibán. V létě stejného roku odlétá ruské letadlo Iljušin 76 s pětičlennou posádkou na palubě do Afghánistánu a veze munici vládním silám. Kapitán Karpatov je však Tálibánci donucen přistát na letišti v Kandaháru a pro posádku letounu tím začíná drama na dobu neurčitou. Jak dlouho potrvá jejich pobyt ve vězení Tálibánu? Čeká je mučení? Zasadí se ruská strana za jejich propuštění, nebo je rovnou odepíše? Co dělají rodiny doma, mají nějaké zprávy? Všechny tyto otázky muže trápí, zatímco měsíce plynou a plynou a beznaděj, nuda a ponorková nemoc se šíří mezi posádkou jako nákaza. Kapitán a jeho muži postupně pochopí, že si z vězení musí pomoci sami... Snímek režiséra Andreje Kavuna zdařile osciluje mezi polodokumentární rekonstrukcí, napínavým akčním filmem a psychologickým dramatem.
(Česká televize)

Karp

Tohle rozhodně nebyla dovolená... Být vydán na milost Tálibanu, nevědět, kdy se rozhodnou vás popravit a tušit, že i když vás nechají žít, domů se už dost možná nepodíváte, není legrace. A film je myslím si dobře natočený, kvalitní obraz i kamera, kvalitní herecké výkony. Ani mi nepřišlo, že to natočili Rusové. V Americe se za podobně laděné filmy rozdávají i Oscaři viz Smrt čeká všude... ()

iz67

Nazdar starý hnusný osmdesátky: Velký sovětský film, který se tváří jako opravdový film bez hollywoodských schemat. Pouze se tak tváří. Přitom má ta schemata organicky v sobě. A do toho klasicky ruská amaterština a hluboká dramata ruského člověka, která Evropan (nebo aspoň já) nechápe. Komentář od Verbala je bec chyby! ()

Lebowsky

Nechápem toto nízke hodnotenie podľa mňa je toto naozaj vynikajúci film z Ruskej dielne. Toto bol naozaj vynikajúci filmoví zážitok zdôrazňujúci nie len život v zajatí, ale aj skutočný život ľudí okolo pretĺkajúcich sa týmto vojnovým životom kde je smrť na dennnom poriadku. Výkony hercov boli miestami až mrazivé, vtiahnu vás do deja ako keby ste tam boli. Že vraj slabé texty??? Nezmysel týto chlapci sa na seba len pozreli a už som videl skutočnú atmosféru. Nie ako v amerických filmoch umelo vytvorenú a vytunenú na maximum aby sa film dobre predal... Záver mi vôbec neubral na kvalite zážitku toto je plne zaslúžených 5*. ()

nula87

Potenciál tohoto příběhu zůstal totálně nevyužitý. Ta atmosféra nejistoty, bezradnosti a rezignace, kterou museli zcela jistě zajatci prožívat, se do filmu prostě neprotlačila - a přes zajímavost tématu z toho zůstala trochu selanka. 60% ()

Babulik

Dobrý akčkák sa dá natočiť aj s minimom hlavných postáv vtesnaných do malého priestoru, s priemernou výpravou a uveriteľným príbehom bez sračkoidného vlasteneckého pátosu zduplovanom komiksovým superhrdinstvom. Ťažko vysvetľovať našincovi zhýčkanom nasprostastou akčnou americkou pubertálnou produkciou, že skrátka rusi ( a iní) si točia filmy po svojom (áno, aj tie akčné!) a že je to vlastne dobre. A s potešením konštatujem, že ruská filmová škola na poli akčného a vojnového žánru od čias Posádky v ohrození a Osamelej plavby urazila kus cesty. Správnym smerom, samozrejme- Kandahár alebo 9.rota. ()

Ondrew

Vydarena snimka bez zbytocnej vaty a prehnanych kecov. Autentickost, obstojne herecke vykony a skvela hudba, z toho celeho tvoria prijemne ruske prekvapenie. 70%. ()

wray

Na prvy pohlad film co ma velky potencial... Ja som to zazrel pri jednom vecernom prepinani kanalov a po cca 5 minutach som usudil ze je to ozaj "silny" film, akurat sa mi nechcelo v ten vecer pozerat tak som si to odlozil na neskor. Ked som sa k tomu neskor vratil tak - naozaj to zo zaciatku vyzera na fajn film, neamericky, pekne vizualne, netradicni hrdinovia... Jediny, no zasadny problem, je ze sa to uz po par minutach nejak opozera a potom to divak pozera uz len s tym pocitom ze - no, hadam sa uz cosi stane, hadam nastane daky zlom. Ano - je tam nejaka gradacia pribehu, a na konci pride (nie velmi vyrazne) finale ale - je to stale take nejake pomale, snad az nudne, postavy cim dalej tym obycajnejsie. Ktovie, mozno je na to rusky divak zvyknuty - mne sa to pozeralo tazsie... Preto len 2 ()

codyak

Pět rusáků, jedno letadlo a banda magorskejch afgánců ... V reálnym životě to asi bylo k posrání, ale film je neuvěřitelná nuda. Nebýt těch scén, kdy jsou zajatci někam převáženi, tak bych to asi vypnul v půlce... ()

Pignon

Počínající putinovská propaganda vyplodila tento vpravdě pravdivý příběh o skupince čestných vojáčků, kteří neznámo kam vezli celé obří letadlo zbraní a lstiví Afgánci na létajících ptácích je donutili přistát v Afganistánu, tak určitě:) Přátelé, to letadlo přistálo dobrovolně a vezlo zbraně do Afganistánu zcela záměrně. Jinak 2 hvězdx za ty skvělé záběry celého letadla při startu a umění sovětských chudožniků po celé představení. ()

kocurstvo

Naprosto špičkově natočený film. Napětí až do konce. žádná americká slátanina, ale velmi reálně natočený film, který věrně zachycuje atmosféru v Afgánu, ruské piloty jako profíky, ale taky jako lidi. Fakt super film. Mimochodem, někteří tady těžce nepochopili, že jde o film podle skutečné události... ()

GizmoD

Nezdielam take nadsenie ako niektori ini kolegovia. Cely film sa nic nedeje, okrem poslednych 10 minut. Ani prvky dramy tu nie su nijak vyrazne zastupene - ziadna ponorka medzi clenmi posadky, ziadne strety medzi vaznami a strazcami ani stret kultury ci nabozenstva a z toho plynuce konflikty, s vynimkou hry s granatom, co je len pomsta za znicenu futbalovu loptu. Prilis dobre vyzerajuci hrdinovia, ktori vobec vo vazeni nestradaju, skor ako by boli len na dovolenke. Realna udalost prebiehala urcite inak. Sklamanie. ()

cienfuegos

Kandahár je výborný ruský film natočený podle skutečné události, kdy je ruské dopravní letadlo Il-76, dopravující v roce 1995 do Bagrámu zásoby a munici vládním afghánským silám, bojujícím s Talibánem, přinuceno talibánským MiG-21 k přistání na letišti v Kandaháru a posádka je zajata a munice po kontrole zabavena. V zajetí žijí ve strachu, nevědí kdy je podříznou jejich nevyzpytatelní věznitelé jako ovce, jak to mají ve svém bohulibém zvyku, jako se to stalo již tolika jiným zajatým Rusům dříve. Pro strádající Rusy jsou měsíce strávené v zajetí nekonečné, jejich propuštění je stále v nedohlednu. Závěr s přípravou a únosem vlastního letadla byl pak skutečně strhující. Tenhle film mi byl až do dnešního promítnutí na ČT 2 zcela utajený a je tak pro mne velice příjemným překvapením. Možná to podle americkejch sračkovejch akčních filmů nebyl ten správný akčňák, ale mne tenhle autenticky natočený ruský film držel v napětí skoro celou dobu. Jen ty české titulky byly tak mizerně udělaný, že jsem to často nedokázal ani přečíst. Škoda. ()

loďa

Velmi příjemné překvapení z ruské kinematografie, výborně zpracovaný a napínavý film do poslední chvíle. Zajímavý pohled na občanskou válku v Afghánistánu, na charaktery a přežívání zajaté posádky ruského letadla, která čelí tlaku ze strany věznitelů, ale i mezi sebou samotnými. Je to boj a snaha obyčejných lidí vrátit se zpět na svobodu. ()

pyromantik

Ja neviem ci sme uz tak rozhyckani hollywoodskymi filmami, alebo cim to je. Ale ked zhliadneme takyto rusky film, ktory by mohol byt relativne dobre natoceny, citime cistu nudu. Prvych a poslednych 10 minut celkom nadpriemerne napatie, dokonca aj nejaka hudba, ale zvysok filmu som stravil v alfa spanku. ()