Rare Exports (festivalový název)

• Česko

Père Noël Origines

Rare Exports: A Christmas Tale

Akční / Komedie / Fantasy / Horor

Finsko / Norsko / Francie / Švédsko, 2010, 84 min

Miluju vánoční filmy a pohádky zvlášť. A tohle je vlastně takovej druh pohádky (rozhodně víc pohádka než komedie). Ve Finsku se Američani rozhodnou probudit k životu skutečného Santu Clause. Jenže ouha, Finům se to nelíbí. Zachránit Finy, svět i Vánoce se rozhodne malý kluk s hokejovou přilbou na hlavě a s lepenkovou krabicí na zadku. Povede se mu to? Nepovede? To je náplní tohohle filmu. Závěr se mi líbil už proto, že je to rozhodně originální myšlenka. A takových je v Rare exports hodně, proto s klidným svědomím dávám čtyři hvězdy. Pátou dát nemlžu, protože jsem moc nepochopila celý ten nápad s vykopáním Santy.(28.12.2011)

Pozbierajte všetky americké vianočné filmy a nenájdete v nich ani tretinu originality, koľko jej je v Rare Exports. Pobavilo aj zaujalo, preto dávam 4* za film a piatu * za originalitu. Napínavé, temné, vtipné a chvíľami aj dojemné. Parádička! :-) P.S.: niečo podobné v knižnej verzii je Christopher Moore: Nejhloupější anděl. Vrele odporúčam.(15.1.2012)

Slušná vánoční hororová komedie, která nakonec byla úplně jiná než jsem očekával. I přes krátkou stopáž jsem se ze začátku hodně nudil, protože se něco zajímavého začlo dít po docela slušné době. Každopádně námět to je hodně zajímavý a netradiční a hlavně udělat ze Santy Clause to, co udělali tvůrci chce asi kus odvahy.(10.11.2011)

Typicky severská bizarnost, finská úchylárna par excellence. Ale funguje, tím mixem černé komedie, hororu i pohádky, sympatickými herci, dramatickou kamerou a hlavně skvěle znějící finštinou. Pro všechny, kdo mají dost sledování vánočních pohádek, Pretty Woman a Libušek Šafránkových, eventuálně pro ty, kdo Vánoce nemusí vůbec.(23.12.2012)

Severský vánoční fantasy horor(!), dětsky dobrodružný, sněživý, trošku černokomediální. Je hora a v ní Santa, ale není to vysmátý bělofousý špek a la Coca-Cola, nýbrž pradávný děckožravý postrach uklizený do ledu. A pak je tu táta se synem, žijící hned pod tou horou. Film je to střídmý (nečekejte další bláznivinu typu DEAD SNOW, SANTA's SLAY, nebo BAD SANTA) zvláštní, s uklidňující atmosférou. A líbil se mi, nepochybuju, že si ho zopáknu někdy na 24/12.(7.1.2011)

• - Název filmu se objeví až chvilku před závěrečnými titulkami. (noelcoward73)

• - Identifikačné číslo pasu, ktorý patril vo filme Brianovi Greenovi (Jonathan Hutchings), bolo 314159265. Rovnaké číslice aké obsahuje Ludolfovo číslo známe aj ako "pí". (MikaelSVK)