Rare Exports (festivalový název)

• Česko

Rare Exports: A Christmas Tale

Akční / Komedie / Fantasy / Horor

Finsko / Norsko / Francie / Švédsko, 2010, 84 min

• Martrix

I když rozumím tomu, že je tento film potřeba brát s nadhledem a severská exotika mě většinou baví, Rare exports mě většinu času jen a pouze nudil. Nečekejte žádný horor, i když se tak snaží tvářit. Je to jen zfilmovaná povídka, která těží z dobrého nápadu. Ano, má to pěkný look, ale většinu filmu budete čekat na něco, co nepříjde. Navíc se ani moc nezasmějete. Vtipných okamžiků je tam velmi málo...vtipný je pouze nápad dodat Santovi jinou mytologii, než jak ji známe. Pokud nejste gerontofil, neužijete si ani závěrečnou scénu, takže za mě zklamání.(10.2.2017)

Skvělá hororová komedie a nakonec vlastně dost odlišné oproti mému původnímu očekávání. Je prostě fajn se občas dočkat podobnýho zábavně originálního úletu. O to víc ale zamrzí závěrečných dvacet minut, v nichž Rare Exports značně utrpí tím, že zcela zbytečně začnou používat otravná klišé dětských rodinných filmů (do té doby je to téměř čistý komediální horor). Dovětek upomínající k původním kraťasům to pak zase povytáhne drobet nahoru, takže rád udělím 80 %. Každopádně se Rare Exports v mžiku stanou kultovním vánočním filmem.(6.1.2011)

Áno, bolo to originálne, zaujímavé a odohrávalo sa to vo veľmi peknom prostredí. Stále mám však pocit, že sa z toho dalo vytrieskať omnoho viac. Vlastne to bola taký oddychovka, v ktorej sa toho až tak veľa neudialo. Aspoň že som sa v závere dočkal nejakej miernej "akcie", nebyť toho, šiel by som s hodnotením ešte nižšie.(5.1.2011)

• Fr

Tohle budou setsakramentsky chladné vánoce.... To jednou takhle o Vánocích vykopou ve Finsku bohem zapomenutou pohádkovou bytost. Santu Clause! A on přichází zjistit, kdo zlobil a kdo byl hodnej!!!! Nejdřív to vypadá celkem zajímavě, než mi dojde, že je to jen taková vánoční anekdota. Hoďka a čtvrt (na rozdíl od S.Clause) nezabije, ale doporučuji film shlédnout o Vánocích v rodinném kruhu. Třeba některé z dětí odpadne a Vy ušetříte za dárky. (Nebo Vás napadne něco jinýho...) Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Nečtu a proto neznám pravdu o S.Clausovi. 2.) Zjistím, jak slaví Vánoce ve Finsku. 3.) Pochopím, že Santa od Coca Coly je podvod! 4.) Utvrdím se v podezření, že Václav Klaus k nám přijel z Finska. PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE * NAPĚTÍ *(13.1.2011)

Pozbierajte všetky americké vianočné filmy a nenájdete v nich ani tretinu originality, koľko jej je v Rare Exports. Pobavilo aj zaujalo, preto dávam 4* za film a piatu * za originalitu. Napínavé, temné, vtipné a chvíľami aj dojemné. Parádička! :-) P.S.: niečo podobné v knižnej verzii je Christopher Moore: Nejhloupější anděl. Vrele odporúčam.(15.1.2012)

• - Identifikačné číslo pasu, ktorý patril vo filme Brianovi Greenovi (Jonathan Hutchings), bolo 314159265. Rovnaké číslice aké obsahuje Ludolfovo číslo známe aj ako "pí". (MikaelSVK)