Rare Exports (festivalový název)

• Česko

Père Noël Origines

Rare Exports: A Christmas Tale

Akční / Komedie / Fantasy

Finsko / Norsko / Francie / Švédsko, 2010, 84 min

Docela zklamání. Za 80 minut jsem viděl vše z traileru a dál už jen drsný život drsných chlapů pojídajících perník. Děsivou atmosféru to mělo asi jen 5 minut a to možná jen díky velkým očekáváním. Zajímavé to je, ale filmařsky nic extra. Výprodej santů má být asi nějakou kritikou, ale to už mi bylo šumafuk. SPOILER ALERT Radši bych viděl rozmraženého rohatého Santu.(30.9.2011)

Severský vánoční fantasy horor(!), dětsky dobrodružný, sněživý, trošku černokomediální. Je hora a v ní Santa, ale není to vysmátý bělofousý špek a la Coca-Cola, nýbrž pradávný děckožravý postrach uklizený do ledu. A pak je tu táta se synem, žijící hned pod tou horou. Film je to střídmý (nečekejte další bláznivinu typu DEAD SNOW, SANTA's SLAY, nebo BAD SANTA) zvláštní, s uklidňující atmosférou. A líbil se mi, nepochybuju, že si ho zopáknu někdy na 24/12.(7.1.2011)

Typicky severská bizarnost, finská úchylárna par excellence. Ale funguje, tím mixem černé komedie, hororu i pohádky, sympatickými herci, dramatickou kamerou a hlavně skvěle znějící finštinou. Pro všechny, kdo mají dost sledování vánočních pohádek, Pretty Woman a Libušek Šafránkových, eventuálně pro ty, kdo Vánoce nemusí vůbec.(23.12.2012)

Dal by som aj 4 hviezdičky, avšak trailery prezradili príliš mnoho. Ak by som nevidel ani jeden z nich, tak by ma dosť svojský a originálny príbeh celkom určite príjemne prekvapil, takto som však dopredu vedel príliš veľa...V každom prípade skvelý nápad vsunúť medzi všetky tie sladké vianočné filmy pre deti aj niečo pre dospelých, pretkávané čiernym humorom a vskutku netradičným Santom. Ak vezmem do úvahy rozpočet, veľmi podarený film.(16.2.2011)

Fakt správně ujeté. Přesto se však nemůžu zbavit dojmu, že to mohla být ještě větší sranda, kdyby SPOILER jim tam ten Santa roztál. Proč ho sakra nenechali roztát? To všichni zlobili a báli se výprasku? SPOILER K "absolutní bžundě" to má podobně daleko jako Iron Sky dalšího finského tvůrce, Tima Vuorensola.(24.4.2017)

• - Identifikačné číslo pasu, ktorý patril vo filme Brianovi Greenovi (Jonathan Hutchings), bolo 314159265. Rovnaké číslice aké obsahuje Ludolfovo číslo známe aj ako "pí". (MikaelSVK)