Zakázaná zóna

(festivalový název)

Sci-Fi / Drama / Thriller

Velká Británie, 2010, 94 min

Jon Hopkins

Romance za časů migrace nestvůr, které neuznávají hranici mezi USA a Mexikem... Jen taková apokalyptická vyhlídková jízda z bodu A do bodu B bez záruky přežití, poutavá svou osobitostí, civilností a nakonec i jistou uvěřitelností, které výrazně napomáhá příjemně sladěná cestovatelská dvojice. Nemám s tím žádný problém.(22.2.2013)

Na příběh stačí tři věty: Mezi Mexikem a USA se na velikém území rozmohla nebezpečná forma mimozemského života. Mladý muž jede nedaleko od tohoto území vyzvednout dceru svého šéfa. Vlivem okolností jsou oba nuceni cestovat zamořeným územím. Čekáte drsný sci-fi horor s nejednou akční scénou? Monsters jsou ve skutečnosti hodina a půl latentní romance, která je decentně započatá na samém začátku, decentní zůstává po celou stopáž a v samém závěru se dočká rovněž decentního a překrásně elegantního upgradu. Oni jsou ti dva mírně statické a neoriginální figurky, ale jsou také bez problému uvěřitelní. V (nejen) našich končinách těžce nedoceněný film doplatil v hodnoceních možná na to, že není další Válkou světů, Dnem nezávislosti či jinou jednohubkou přeplněnou megalomanskými triky, ovšem tady pozor - tenhle film, který stál jen několik TISÍC dolarů, má triky srovnatelné s výše zmíněnými filmy a to těch triků a různých postapokalyptických panorámat není zase až tak extrémně málo. Nádhera. Edwards pojal celý nesložitý příběh formou jakési pseudodokumentární road movie, přičemž až na několik (strategicky zcela ignorovaných) logických nedostatků úspěšně buduje dojem, že by to takhle nějak vážně mohlo vypadat. Sugesce šlape na sto procent, v patřičných momentech pomáhá atmosférická hudba, monstra jsou působivá a v několika scénách film zdařile reflektuje odvěkou potřebu lidstva vytřískat cokoliv z čehokoliv. Těšily mě i různé detaily, třeba všude rozeseté cedule a plány s infikovanou zónou, reportáže v televizi a drobné komentáře civilistů, které skutečně znějí jako drobné komentáře civilistů a ne jako repliky bezvýznamných komparzistů. Pokud bych měl vybrat přívlastek nejlépe vystihující tenhle film, bylo by to vedle slov "sympatický" a "osobitý" zejména slovo "zajímavý". Gareth Edwards, který je podepsaný pod režií, scénářem, kamerou a vizuálními efekty, má obrovský potenciál. Snad neshoří v monstrózních Hollywoodských stodolách, kterým hodil lákavou vizitku.(4.7.2011)

Mám rád takýto prístup k SF téme, mám rád takúto extrapoláciu dnešných tém... Som rád, že po DISTRICTE 9 je tu neustála snaha o podobný prístup... Ale toto režisér nezvládol. Gareth Edwards si napísal síce slušný scenár vystavaný na klasickej hororovej téme postupného odhaľovania a vymyslel pár originálnych scén, ale nezvládol túto tému pútavo natočiť. Ako strednometrážny film by to možno bola neskutočná bomba, lenže vzhľadom na takmer hodinový balast (ktorý sa nayvše objavuje počas celej stopáže) to celé vyznelo amatérsky. Ale potenciál tu bol...(25.5.2012)

Výborný film z uvěřitelně propracovaného světa, ve kterém část Mexika obydleli hlavnožci z vesmíru. Neuvidíme jich mnoho, ale o to lepší scény s nimi jsou . od začátku do konce jsme totiž na jedné lodi se sympaticky obyčejnými postavami, ne žádnými vojáky, vědci nebo superhrdiny. Gareth Edwards má navíc očividně rád Stevena Spielberga a rozumí jeho práci, a tak si může dovolit například ve scéně s útokem na automobil téměř citovat Jurský park, aniž by to bylo směšné nebo namyšlené. Naopak je to super a já už chápu, proč dostal nabídku režírovat Godzillu a proč je taková, jaká je.(23.7.2017)

• liskam

Tak trošku nudná záležitost. No budu upřímný... né "trošku" ale hodně! Možná by v tom někdo hledal hubokomyslné odpovědi na nevyřeš´čené otázky ohlkedně bytí, existence, soužití, a vlastní lidské identity. Ale v tomhle snímku nic takového není. Je to prostě nudná cestopisná blbost při které si musí každý divák říci.. je to opravdu tak pitomé, a nebo jsou tam nějaké skrité otázky....?? Nic v tom není. Je to prostě pitomé. Za mě 30%(31.8.2012)

• - Bez scenára a z dlhej chvíle vznikli so zámerom "možno z toho niečo bude" aj niektoré zábery, v ktorých sa hlavní hrdinovia predierajú džungľou. Počas nakrúcania tejto scény zrazu začali nepríjemne škriekať opice (vrešťan čierny), čo hercov značne vystrašilo. Ich autentické reakcie boli použité vo filme. (Abiosis)

• - Rozpočet filmu činil 15 000 dolarů, v kinech přitom utržil více jak 700 000 dolarů. (HellFire)

• - Film byl natáčen na skutečných lokacích, často navíc bez předchozího povolení. Natáčelo se bez komparzu. (HellFire)