Zakázaná zóna

(festivalový název)

Sci-Fi / Drama / Thriller

Velká Británie, 2010, 94 min

Jon Hopkins

Film krutě doplácí na hype vytvářený distributory, festivaly a především publicisty, kteří "Monsters" propagují jako "District 9" roku 2010. Ačkoli by jisté paralely daly najít, jedná se o filmy se zásadně odlišnými koncepty. Zatímco "District 9" využívá základ brakového akčního příběhu, který obohacuje o ambice a styl dokumentární kinematografie, potažmo festivalových filmů, v "Monsters" je cesta opačná – od festivalového základu k jeho ozvláštnění žánrovými prvky. V zásadě se jedná o typický festivalový indie film zaměřený na vykreslení nálady a melancholického vztahu-nevztahu dvou lidí. Jen je zde navíc prvek mimozemšťanů a (naivně doslovná) paralela k problému ilegálního překračování hranic USA z Mexika. Striktně řečeno se nejedná o nic převratného, naopak " Monsters" plně spadají do současného trendu, kdy vyčpělé festivalové žánry (zde indie vztahovka) získávají nový dech díky obohacení o žánrové prvky. Snímek představuje famózní projekt pouze tím, že vznikl ve čtyřech lidech a za mizivý rozpočet. Jinak ovšem představuje typický festivalový film, který si libuje v plochých, ale o to křiklavějších poselstvích, která se dobře glosují na rautech a jichž se mohou festivalový psavci chytat k vytvoření rychlých textů ve festivalovém shonu. Ani podmanivá lyrická atmosféra nezastře, že v tomto filmu nic jiného než prchavé hezoučké dojmy není.(25.10.2010)

Pohádka o mladém Angličanovi, který si jako scenárista, režisér, kameraman a autor vizuálních efektů natočil za pár šupů ve střední Americe se dvěma herci monstr sci-fi, má happyend ve formě režie hollywoodské Godzilly. Nejlepší na tom je, že ten jeho v produkčně směšných podmínkách natočený film vůbec není špatný. Ba právě naopak!(22.4.2014)

• Morien

(1001) Tak jo, když se film o ufounech jmenuje "Příšery", tak by jeden očekával, že to ve skutečnosti bude o tom, že ty opravdové příšery jsou lidé. Potom jsem taky předpokládala, že současní post-postmoderní autoři by to mohli nějak rafinovaně otočit. Inu, pan Gareth Edwards mě překvapil tím, že je to o ničem. (A možná tedy o tom, že ani příšery nejsou příšery, ať nejsem příliš protivná.) To souvisí s tím, že hlavní náplní filmu jsou postavy - a ty jsou kompletně nezajímavé. Použití takových herců může "fungovat" v Paranormal Activity, kde je hlavní atrakcí formální stránka, ale tady ne. A proč byla ta hudba tak šťastná? Taky je úžasné, jak se ústřední dvojici, která spolu v reálném světě v té době chodila a teď jsou dokonce manželé, podařilo před kamerou dokonalé ukrýt všechny náznaky společné chemie. A proč se pořád tváří, jako kdyby byli v indie road movie? Na druhou stranu právě takovýhle film je asi opravdově nefalšovaná hipster road movie, ale stejně se divím, že na nich není vidět strach nebo nějaké pnutí. Ano, když vidí chapadla, tak se schoulí do klubíčka, ale kdyby si člověk pustil jenom ty scény mezi tím, tak z jejich body language pravděpodobně nepozná, v jaké situaci se nacházejí. Dále mi přišlo, že fotky, které fotil hlavní hrdina fotograf nejspíš nebudou moc dobré fotky, podle toho, odkud ty věci snímal a celkově jak se kolem sebe díval. A taky si říkám, že ujít třináct kilometrů po rovné silnici bez překážek by jim mělo trvat dvě a půl hodiny a rozhodně ne tolik času, kolik je vidět ve filmu. Takže, abych shrnula své myšlenky: Teze je přijatelná a ve spojení s vyprázdněnou narací a romantikou vlastně geniální, ale skoro všechno na faktickém provedení mě odpuzuje.(24.6.2015)

Děkuji za tento inteligentní sci-fi film, spíše tedy drama / road movie. Pátou hvězdičku dávám za samotnou realizaci filmu, že si někdo dal tu práci vyprávět příběh mimo zaběhaná klišé béčkových sci-fi hororů s bezdůvodně krvežíznivými monstry. Je to podvod na mainstreamového diváka, ale o to víc tomuto filmu fandím. Protikladem tomuto filmu budiž Světová invaze.(26.7.2011)

• heyda

Obrovská režisérská marnost logicky nemůže vyústit v nic jiného než nudu. Stejně tak, jako jsem měl tendence usínat u tohoto sci-fi filmu, tak si myslím, že u něho usínali samotní aktéři natáčení. Něco tak utahaného neakčního a scénáristicky nevýrazného jsem za poslední dobu neviděl. Přitom to má tak zajímavý námět. 20% jen za přírodu a jakous takous atmosféru.(5.4.2011)

• - Natáčecí štáb čítal dva lidi, byly použity kamery běžně dostupné v obchodě a také zdarma použitelné editory videa a programy na speciální efekty. (HellFire)

• - Bez scenára a z dlhej chvíle vznikli so zámerom "možno z toho niečo bude" aj niektoré zábery, v ktorých sa hlavní hrdinovia predierajú džungľou. Počas nakrúcania tejto scény zrazu začali nepríjemne škriekať opice (vrešťan čierny), čo hercov značne vystrašilo. Ich autentické reakcie boli použité vo filme. (Abiosis)

• - Film byl natáčen na skutečných lokacích, často navíc bez předchozího povolení. Natáčelo se bez komparzu. (HellFire)