The Ledge

The Ledge - Am Abgrund

Thriller / Drama

USA / Německo, 2011, 101 min

• Zeck

Největší zážitek jsem měl v prvních 10 minutách, jakmile se začal rozplétat ten děsně "zamotaný" "příběh", skoro jsem se podělal nudou. Hlavní milenecká dvojice se k sobě absolutně nehodila, nevěřil jsem jim ani tu pusu, natož milostné vzplanutí. Souboj fanatické víry a čistého ateismu byl sice zajímavý, ale názorové střety dvou protagonistů byly hrozně sterilní. Přitom potenciálu je v tomto tématu neuvěřitelně hodně. Liv a její hra na cudnou dívku, no možná před deseti lety. Minipříběh policajta naprosto zbytečný, spíše jen berlička pro primitivní scénář, který nedokázal předložit nic jiného než polotovar příběhu, který by se nedokázal udát ani na planetě Prdel. Nelogičnost v každém záběru, soused odhalí nevěru své manželky jen tím, že odhrne igelit a může čumět cizímu člověku do bytu? Samotný závěr naprosto směšný a nereálný. Vše působí nuceně a přitom jde o tak banální zápletku, o které se snad ani nevyplatí točit film. Aby 90% stopáže naplňoval k uzoufání nudný milostný trojúhelník, který kvalitou provedení odpovídá epizodce z Beverly Hills, tak to ne, díky. Ježiši ne, on měl jeden z nich vlastně zbraň ... v tom případě Merloce Place. 40%(16.10.2011)

• Frajer42

Věrohodné chování postav a moc pěkné herecké výkony bohužel nevyrušily moje zklamání. Od filmu jsem čekal hrozně moc, a to byla dost velká chyba. Podle popisu to vypadalo na moc pěkné drama, na která moc často nekoukám, ale když už se kouknu, tak většinou bývám nadšen. Jak už jsem zmínil, tak hercům a herečce nelze vytknout ani "ň". Příběh už mě tolik neoslovil. Když opomenu spousty nesmyslů v ději, tak mě velmi zarazilo, co tak zázračného hlavního hrdinu okouzlilo na té nábožensky fanatické elfce, bývalé feťačce, které už víra přestávala chutnat a moc ráda by si zahřešila. Samozřejmě našla spřízněnou duši ve svém šéfíkovi. Elfí manžel, bývalý feťák, který vyznával Starý zákon, ve kterém se mimochodem píše spousta lahůdek, a to nejsem ani v půlce, nevěru samozřejmě brzy odhalil a rozhodl se jednat. Manžel je v tomto filmu zobrazován od samého začátku jako člověk, vedle kterého by život trávit nechtěl vůbec nikdo. Tudíž se nejde elfce příliš divit. Aby to bylo velmi zajímavé, tak utéct nemůže, protože cítí k manželi jistou oddanost za to, že ji zbavil feťáctví. Teď si uvědomuji, že jsem asi mírně naznačil spoiler, když jsem se zmínil o nevěře, ale vůbec mi to nevadí, ba dokonce rovnou prozradím, že černý rozmlouvač skokanů se, jak na potvoru, dozvěděl, že není otcem svých dvou téměř dětí. Takže máme zápletku jako prase. Do toho máme ještě trošku gayství. Nemohu napsat, že by byl film úplně špatný. To ani náhodou. Jen jsem očekával, že se bude více pohybovat na filosofické rovině a padne mnohem více zajímavých myšlenek. Tohle mi vážně mnoho do života nedalo a ani jsem se výrazněji nebavil. A úplně mě dostalo, když si šel negr otestovat, jestli se mu hýbou spermie, ale už si nezašel pro výsledky. Za to přidávám hvězdu. Takže budou dohromady 2. Ale jsou takové pěknější. Kdybych nedal 2, tak dám určitě 3.(24.11.2013)

THE LEDGE (ŘÍMSA) je dramatický příběh, v kterém osudová nevěra dostane nečekaný spád. Po filmařské stránce jde zcela o průměrný, místy podprůměrný film. Film, který nás však nutí k zamyšlení, co je v našem životě důležité, že ne vše je nutné soudit jen z jedné stránky. Cesta, kterou se vydáme, neovlivní jen nás samotné, ale všechny kolem. V tomhle ohledu je film krásným pojítkem s běžným životem, ukazuje zranitelnost touhy a nebezpečnou povahu posedlosti čímkoliv. Liv Tyler podává z dalších svých přirozených výkonů. Tuhle herečku dokážu obdivovat jak pro její krásu, tak právě i herecký talent. Její přirozenost se vtiskává do všeho, co dělá.(30.10.2011)

Prečo má každý, kto chce spáchať nejaký väčší čin potrebu vyrozprávať svoj životný príbeh? Asi si myslí, že práve ten jeho je v niečom originálny. Očividne nie! Každý kláti niekoho iného, ako by mal. Jediný, kto nekláti nikoho je iracionálne založený sektár. Čo, a povedzme si to na rovinu, nieje žiadna škoda. Na druhej strane i človek pri zdravom rozume dokáže myslieť a konať v štýle "fatal error". Ďalší poznatok vyplývajúci z filmu tkvie vtom, že univerzálny žolík: "Chesus Nás učil odpúštať." už nezaberá ani na najväčších fanatikov. Zrejme koloval nejaký ten pápeženský obežník. Film ale nieje zlý, i keď po čase sa začne čoraz viac točiť namieste. Vtedy by malo nasledovať bulvárnejšie obohatenie príbehu ohľadne vzťahu v rodine slepými nábojmi vyzbrojeného strážnika. Čo sa naneštastie nestalo. Tak či tak sa nejakej tej emócii nakoniec podarilo predrať i cez tú komornú atmosféru, a z projekcie som vytĺkol slušný filmový zážitok. Nebyť ako vodou obliatej Liv hodnotenie by šlo k Olympu. Takto to vyšlo len na lepšie 4*.(2.5.2012)

• M.a.t.t.

Nie príliš vierohodný scenár postavený na téme náboženského fanatizmu a nevery, ktorý sa snaží dialógmi navodiť dojem, že ide o hlbšiu záležitosť. Omyl - pár lepších ale neobjavných slovných výmen síce chce prinútiť k zamysleniu ale zvyšok je banálny a banálne natočený. Lenže korunu všetkému dáva až koniec, ktorý sa tak nasilu snaží o pointu adekvátnu téme, až zabúda na elementárnu logiku, ktorá odhaľuje aj nezmyselnosť zvolenej dejovej výstavby. Chcel som tomu dať šancu, o to výraznejšia bola pachuť, ktorá mi zostala po skončení.(17.8.2012)

• - Číslo 212 na dveřích apartmánu je odkaz na den narození Charlese Darwina (12. února), který byl pra-pradědečkem scénáristy a režiséra Matthewa Chapmana. (vojacekr)