The Ledge

• Německo

The Ledge - Am Abgrund

Thriller / Drama

USA / Německo, 2011, 101 min

Film, ktorý sa formou drámy snaží rozoberať závažné filozofické otázky, počnúc vierou v Boha, homofóbiou až po neveru a smrť. S niečím som súhlasil, niečo mi pripadalo skôr ako klišé a s niektorými vecami som nesúhlasil. To ale nie je podstatné, pretože každý má na tieto citlivé témy svoj vlastný pohľad a filozofiu. Dôležitejšie bolo, že sa tieto otázky aspoň otvorili a snažili sa riešiť. Celkové vyústenie sa mi páčilo, krásna ukážka toho kam až môže zájsť fanatizmus. Nič sa nemá preháňať, ani otázka viery a treba rešpektovať názor a filozofiu aj druhých ľudí, nielen tú svoju. Film mi ponúkol veľa podnetov na premýšľanie a vyvolal zmes rôznych emócií. A to, že tam hrala Liv Tyler, to je čerešnička na torte, okrem iného svoju rolu zahrala perfektne.(30.11.2013)

Inu poměrně hustá káva! Náboženský fundamentalismus v čiré podobě, v tomto případě ten křesťanský odvozovaný strikně ze Starého zákona. Příběh je jednoduchý, což ovšem není problém, přičemž vedlejší povídka, jejímž vyvrcholením má být antiteze k hlavnímu příběhu, je příjemným spestřením. Režisérovi se v průběhu filmu daří budovat stísněnou atmosféru, ve které se ocitá nejen hlavní hrdina, ale v podstatě všechny postavy filmu, ač si to možná nepřipouštějí. Konečná gradace pak směřuje k poměrně očekávanému konci a racionálnímu pohledu na problematiku (racionální v tomto případě znamená logický, založený na vědě či poznání, neznamená to nějaký hodnotový soud). Hunnam je výborný, Liv Tyler po dlouhé době lze věřit každou větu a Wilson je vskutku mrazivý. Celkově působivé a opravdu dobře natočené. 9/10!(9.10.2011)

Matthew Chapman si vydobyl jakýs takýs jméno coby scénárista několika snadno zapomenutelných kousků. Teď si vlastní scénář sám zrežíroval a světe, div se, nedopadlo to zle. Dialogová smršť má silné i slabší momenty, diváka se snaží omotat na téma nevěry, čistého ateismu i oddanosti náboženství, ve finále jsou ale střety zúčastněných zoufale sterilní. Rádoby cudná Liv Tyler ve své nejlepší roli za poslední léta, ostatní mi herecky rovněž sedli. Vedlejší linie policejního vyjednavače byla téměř zbytečná, emocionální rovina selhávala, závěrečné dilema na mě nedolehlo tak, jak bych si přál. Přesto mi tahle látka sedla, tuctové to nebylo, jen si to chtělo s tím, co Chapman sepsal na papír, na place a ve střižně víc pohrát.(17.3.2014)

Co je potřeba k natočení slušnýho dramatu? Pár dobrejch herců a střešní římsu. Charlie Hunnam je velkej sympaťák a Terrence Howard je fakt výbornej herec. Ačkoliv se drama projeví až ke konci, tak film svižně plyne a nenudí. V těžký životní situaci se rázem nachází hned čtveřice postav, ale jen jedna je převyšuje a celý to ovlivňuje, a to je právě Gavin v podání Charlieho Hunnama. Závěr mě dostal. Za posledních cca 15 minut 4 hvězdy.(12.10.2011)

Jax ze Sons of Anarchy stojí na římse, vratce, vysoko, a hodiny neúprosně odtikávají... Podobnost s Telefonní budkou je tu ovšem jen naoko, The Ledge je v jádru intimním vztahovým dramatem s překvapivě filozofickým přesahem. Umně nadhazuje nitky k úvahám, do jaké míry si s čím a s kým zahrávat, a co je vlastně důležité. Kromě ústředního loveboye Charlieho potěšila i (opět) posmutnělá Liv a tlumený Terrence Howard.(14.3.2012)

• - Číslo 212 na dveřích apartmánu je odkaz na den narození Charlese Darwina (12. února), který byl pra-pradědečkem scénáristy a režiséra Matthewa Chapmana. (vojacekr)