Zabil jsem svou matku

• Kanada J’ai tué ma mère (více)
všechny plakáty

Částečně autobiografický příběh o sedmnáctiletém homosexuálovi Dolanovi, který začne být posedlý svou matkou díky jejich bouřlivým vztahům v době, kdy objevuje tajemství dospělosti a potýká se s prvními vážnými nástrahami života.
Hubert Minel nemá rád svou matku. Sedmnáctiletý mladík jí domýšlivě opovrhuje a vidí jen nevkusné svetry, kýčovité dekorace a drobky uvízlé v koutku jejích úst, když žvýká. Kromě těchto iritujících přízemních maličkostí se však na jejich vztahu podepsala také výchova plná manipulace a zneužívání pocitu viny. Hubert, zmatený a rozervaný milujícím a zároveň nenávistným vztahem, který ho každý den víc a víc užírá, se prodírá mystériem dospívání obyčejně a typicky. Objevuje krásy umění, zkouší zakázané, otevírá se přátelům, sexu a společenskému vyloučení. (oficiální text distributora)

Meev

Tomu borcovi bylo 19. Toto je jeho první film. On studoval, on ho zrežíruje, napíše, produkuje a střihne si tam hned hlavní roli. Nutno však dodat, že to, co předvedl bylo úžasné. Od vydařených pocitů po zajímavý děj s mezi scénkami a zajímavým koncem. Tento film u mě vypálil z rampy na cestu, která jde těžko pokořit. ()

jafuska

jen některý filmy mě posadí na zadek a neodejdu od filmů a toto je právě jeden z nich, prostě pecka, úžasný film, ze začátku mě matka a syn lezly totálně na nervy, ale jakmile jsem postupně pronikla do duše mladého herce, který právě zvárnil roli Huberta, byl to pro mě nezapomenutelný zážitek, ano, je to drsný film , ale realistický, ze života, V půlce filmu to nabralo takový grády, že jsem jen koukala a nechtěla jsem, uvěřit, že někdo takto dokáže bravůrně zvárnit roli, Na herce Yavier Dolan kterého bohužel ještě neznám v jiných rolích, ale rozhodně po něm zapátrám, kde ještě hrál šup další film s ním, ()

anyonecek

OMG ve 20 letech natočit něco takového, myslím, že slavní řežiséři Hollywoodu blednou závistí. Xavier Dolan ztvárnil hlavní roli, sepsal vlastní scénář a celé to i zrežíroval. Tenhle kluk má opravdu veliký talent a doufám, že o něm neslyším naposledy. Při náhledu na tento film jsem ani nečekal, že by to mohlo být tak dobré, následně jsem hledal nějaký zdroj odkud to stáhnout a už jsem si říkal, že toto ani nestáhnu, nakonec se to povedlo a výsledek stojí za to. Opravdu velmi silné emoce, skvělé zahrané a perfektní hudba. Na tento film zrovna platí samé nej nej a nej, ale posuďte sami, opravdu něco nevšedního. Je hodně vidět, že je to i autobiografické, protože tyhle city a celý děj, to se nedá asi ani vymyslet, to si člověk musí zažít. ()

greeny

Některé věci nezměníte, ani kdybyste se postavili na hlavu - jsou prostě dané. Xavier o tom ví očividně svoje, jelikož se mu podařilo docela umně zachytit vztah dospívajícího kluka a jeho potrhlé matky. Chvílemi se bytostně nenávidí, chvílemi milují a chtě nechtě nemohou žít spolu ani bez sebe. Dokonalá rozpolcenost. A doufejme i nadějný tvůrce... ()

pafka

Tezko rict, co se komu na tom libilo. Me teda vubec nic. Same urvane hadky a nic vic. O matce se dozvite jen to, ze je nervni a na kluka kasle a o klukovi, ze je homo a ze ho sere mama. Jen jedine se z filmu dalo odnest - materska laska je velmi silna. ()

kokofek

Vztahy mezi rodiči a dětmi jsou ty nejsložitější vztahy vůbec.Jsou pro nás velmi důležité a předurčují naše další vztahy během života.Z těchto modelů většinou bohužel i bohudík vycházíme a dle mého názoru jsou za ně odpovědní především rodiče.Dítě je v tomto vztahu to méně zkušené stvoření a má co dělat s vlastní přeměnou v dospěláka. ()

FilipRut

Oproti známějším Imaginárním láskám je Xavierův debut méně stylový ale zato stokrát palčivější a upřímnější. Vůbec ho nedokážu hodnotit s odstupem a je to snad dobře, protože rozhodně nebyl s odstupem natáčen. Jsem si jenom jistý, že jsem nikdy neviděl pravdivěji a silněji zachycený "moderní" vztah matky se synem. Je to ale hodně specifický vztah i typ postav, kdo nikdy nic podobného nezažil, pravděpodobně mu film nic neřekne. neobjektivních ***** ()

whimsy

Dvaja ľudia, ktorí sa míňajú - pre mňa asi tá najviac rezonujúca a osobná téma, aká sa dá predstaviť. Tento film je pre mňa hlavne o tom - o chybách, ktoré sú na oboch stranách; o ľuďoch, ktorí nie sú zlí, len nedokážu nájsť porozumenie; o živote. Navyše zobrazené s mimoriadne citlivým prístupom. ()

BarVo

Tento film si na mňa počkal do synových šestnástich a dobre tak. Inak by som ho možno mala za samoúčelnú ujačanú pózu nevychovaného spratka. Dnes tú hystériu a hyperkritiku, lásku aj nelásku na oboch stranách chápem oveľa viac. Natočiť toto v 19, sánka dolu. Pri nočnej scéne syna s matkou som sa po rokoch chladného odstupu do Dolana zamilovala. ()

Loganberry

Nezlobte se, ale já už nějak mám všech těch "ublížených" a "nepochopených" týnejdžrů plný zuby... Prostě ne, s davem nepůjdu, jednu hvězdu a to ještě s přimhouřeným okem. ()

breebee

No... Co říct? Chvilkama mi přišlo, že si pan režizér léčil komplexy a nebo toužil po styku s mužem. A tak vznikl film. Ovšem tak nějak, ačkoli tu myšlenku ne úplně chápu, si myslím, že záměr měl dobrý. Pár slov zazněných bylo docela věrohodných a musím říct, že ty opakované fráze z úst jeho a jeho matky jsem již několikrát pocítila na vlastní kůži. V závěru dávám hvězdu za pravdu, hvězdu za ňuňu sexuální scénu a hvězdu za roztomilého "Čezarého" jehož vlasy by chtěla rozcuchat jistě každá dáma, né-li muž. ()

MARLENE.DAFT

Jak já mu rozumím. Film jako dělaný pro lidi, co mají komplikované vztahy v rodině. Pokud zažíváte alespoň z poloviny něco podobného jako Hubert se svou matkou, tak všechny myšlenky tohoto filmu budou, jako by vám je Xavier četl přímo z hlavy. Už kolikrát jsem se chtěla natočit v té nesmírné agónii, tom vzteku kdy chcete všechno rozbít a vykřičet. Nikdy jí nedokážu říct to, co říkám ve tmě v koupelně na zrcadlo. Nevím, jaké to je pro diváka, který vidí v matce nejlepší kamarádku. Ale pro ty, co rozumí větě: ,,Nejde ji milovat, ale nejde ji nemilovat ", je to film přesně na míru. ()

Dolan se učí anglicky

Dolan se učí anglicky

14.12.2014

„Zázračné dítě" a miláček festivalů, kanadský frankofonní režisér Xavier Dolan je v současnosti nejmladším světově uznávaným režisérem. Svůj první film – Zabil jsem svou matku (2009) - natočil v… (více)