Televizní komedie o trampotách, které v jedné rodině způsobil vánoční dárek. Předvánoční čas v domácnosti se čtyřmi malými, temperamentními dětmi už sám o sobě vytváří komediální podhoubí. Když se ale do zmatků přidají ještě potíže se zámkem na heslo, je o legraci postaráno. Zaměstnaný otec rodiny (J. Dvořák) si jeden takový důmyslný zlepšovák pořídí. Tento vynález má ratolestem znemožnit jejich věčné pídění po vánočních dárcích. Napjatá atmosféra a souhra náhodných okolností způsobí, že i malicherné problémy začínají v očích matky (I. Janžurová) nabývat zcela jiných rozměrů. Dříve důvěřivá manželka si po svém vykládá manželovy šachové tréninky, tajuplné telefonáty.... A aby toho nebylo málo, tak otec zapomene heslo na zámku. Vše vyvrcholí, když manželka pod stromečkem objeví dárek, který byl pravděpodobně určen jiné ženě. Záhady se ale objasní až na Silvestra, kdy do příběhu zasáhne – světe div se – tchyně (S. Zázvorková)! (Česká televize)

Olík

Učebnicová osmdesátková rodina a její netypické svátky pohody a míru. Chlebíčková televizní komedie, která jako většina jejich souputníků, stojí a padá s umem herecké generace kolem Menšíka, Sováka nebo Bohdalové (v tomto případě zastoupená Ivou Janžorovou, Josefem Dvořákem, Stellou Zázvorkovou a jako vždy vynikající menší rolí Jiřího Císlera) a kouzlu jednoduchosti. Tohle je typický tovar made in František Filip a jeho pamětníci let osmdesátých mu rozumějí. ()

anitae

Vánoce a přípravy na ně jako u nás doma. Předvánoční úklid, tchýně, cukroví z moduritu, vylomený zub, oslava Vánoc v práci, visaci zámek na heslo, dárek pro manželku - nepadnoucí košilka Afrodita, kterou vybírá kolegyně z práce a je z toho malém rozvod. A jak už tady někdo zmínil - poprvé jsem viděla na obrazovce Zuzanu Bydžovskou jako kočku, fakt jí to moc slušelo. Nenáročná zábava 3,5* ()

ostravak30

Iva Janžurová a Josef Dvořák zavzpomínají na své manželství z Nemocnice na kraji města a opět se stanou manželi. Tentokrát řeší Vánoce. Muž je trochu blbec, protože svými zmatky vyvolá u manželky pocit nedůvěry, ale kdo chce kam... Je to úsměvná komedie, která rozhodně navodí jak Vánoční tak Silvestrovskou náladu, ale bouchat smíchy se asi nebudete. ()

Sfaxia

Pořád vtipnější a koukatelnější než všechny ty depresivní komedie co za desítky milionů točí dnešní neumětelové a obsazují do nich kámoše a kámošky, bez komediálního talentu. ()

Hombre8

Vcelku primitivní "komedie" o osmdesátkové rodince, bez většího nápadu a humoru. Nevypadá to, že by se točilo zrovna v dobré atmosféře. Jediná Janžurka splňuje svoji standardní roli, ostatní místy hrají vlažně, jakoby za trest. Patrně jim bylo jasné, že se dílo příliš nepodaří. Kamera s řadou chyb, zvuk tragický.   30%. ()

vinducha

Klasický František Filip , není to k popukání , ale pro nás Husákovi děti to má prostě kouzlo a je to víceméně takové milé a pořád se tam něco děje. ()

Trucker odpad!

Hysterická, uječená, přehnaná a celkově debilní hovadina, která se nedá vydržet ani při ospalém nedělním odpoledni. ()

Lykos

Velice velice nudné. Beru to jako televizní inscenaci času vánočního, kdy je potřeba něco vychrlit., ale nevím, čemu se tam měl člověk smát. No ale díky množství známých herců to má smysl, alespoň ze studijních důvodů (kdyby třeba někdo chtěl vidět, jak vypadala mladá Remundová nebo Hrzánová s dlouhými vlasy). ()

pajkir

Nejlepší tam byl jeden z těch malejch parchantu, ten nejvíc hyperaktivní, kterýho FF nechal řádit a Dvořák s Janžurkou si vedle něj slušně zaimprovizoval ()