Ip Man: Zrození legendy

Herman Yau

Erica Lee

Kwong-hung Chan

Chun-Hung Mak

Hm, tentokráte pohled na Ip Manovo mládí a studia, daleko před děj Ip Manovy trilogie s Donniem. Pro mě rozhodně lepší po všech stránkách, než celá trilogie dohromady. Je to, ale taky nejméně dramatické a souboje nejsou tolik efektní. Na druhou stranu v rámci tohoto zpracování se mi to líbilo, jak to do sebe zapadalo, jak to vypadalo. Zápletka byla navíc filmovější, než u jeho bratříčků. Mladík Dennis To celkem zaujal. Přišlo mi to i nejpříjemnější na pohled, záběry vypadaly dosti přirozené a akce byla místy zajímavá i po choreografické stránce a nebyla poničená zmateným střihem. Závěr je takový všelijaký co se Ip Manova synka týče, nějak se to vylučuje s tím jak byl vyobrazen v prvních dvou filmech trilogie. Ale není to nic, co by mi nedalo spát, shánět si informace a načítat něco o skutečné postavě a jeho životě, mě v tomto případě nijak zvlášť neláka. Takže toto filmové zpracování další etapy z Ip Manova života mě překvapilo a líbilo se mi.(4.6.2016)

Kvalita filmu rozhodně od prvních dvou dílů výrazně klesla. Film vypadá trochu jako televizní film, obzvlášť v akčních scénách, kde mi chvílemi připadalo, že herci lítají, což by mi nevadilo ve filmech, jako je třeba Matrix, ale v historickém filmu mi to docela vadí. Ale co je podle mě nejhorší, že režisér použil stejné herce jako v prvních dílech k hraní jiných postav. Proto, když na začátku zemřel Chan Wah-shun (Sammo Hung Kam-Bo), myslel jsem si, že to byl Mistr Hong Zhen Nan, který se ve druhém díle, a tedy dějově později, opět objevuje. Nakonec jsem zjistil, že je vše jinak.(29.1.2012)

Velmi důstojné zakončení trilogie, která glorifikuje čínského mistra bojových umění Ip Mana. The Legend is Born - Ip Man dějově předchází první části, kdy líčí Ip Manovo útlé mládí a dospívání, přičemž podobně jako první dva díly trilogie předkládá fikční příběh vsazený mezi několik styčných bodů Ip Manova života (výuka Wing Chun a studia v Hongkongu na St. Stephen's College a pozdější návrat do Foshanu). Menší zajímavost nakonec - v roli Leung Bika, Ip Manova mistra Wing Chun na Hongkongu se představil Ip Chun, skutečný syn Ip Mana.(11.7.2011)

co sa celkoveho pohladu na film tyka, tak o nieco horsie ako 1 a 2 - chyba mi tam charizmaticky Donnie Yen a ta atmosfera filmov... kazdopadne myslim, ze aj tento prequel moze hrdo nosit meno Yip Man, bojove sceny velmi dobre(skoda tych okatych drotov), humor so starym dedkom v Hong Kongu vyborny, hudba ako inak prijemna... kedze dvojke som dal hodnotenie 8, tak tu musim o stupienok ubrat... kazdopadne filmik si odkladam na dalsie projekcie...7/10(13.10.2010)

Celý snímek doprovází píseň, kterou my známe většinou v provedení Marty Kubišové pod názvem "Dobrodružství s bohem Panem". Tohle je motiv, který se mi nikdy neomrzí, ale film samozřejmě nestojí jen na tom. Vracíme se dál do Ip Manovi minulosti a zjišťujeme, kde se učil umění wing chun a jak ho zdokonaloval. I zde jsou prvky politické, prvky utlačování, ale do popředí se dostává i romance, což je celkem příjemné oživení. Mladší herec neztrácí nic z toho, co měl Donnie Yen, snad pouze to charisma mu ještě chybí. Filmu pak chybí více scén, které se zaměřují na souboje.(4.1.2014)

• Ip Chun

• - Ip Chun, který ve filmu ztvárnil postavu mistra Leung Bika, je Ip Manovým skutečným synem. (n42)

• - Obchodník na trhu prodává gramofonovou desku s písní "Greensleeves", za jejíhož autora je mylně považován Jindřich VIII. Píseň je z pozdější doby a její autor je neznámý. (CSSML)