Ip Man: Zrození legendy

• Hongkong Ye wen qian chuan (více)
Trailer

Mestečko Fošan, Čína, píše sa rok 1905. Talentovaný mladík Ip Man (Yu-Hang To) navštevuje školu majstra bojových umení Chana Wah-Shuna (Sammo Hung Kam-Bo), ktorý ho zasväcuje do základov bojovej techniky Wing Chun. Po majstrovej nečakanej smrti sa vedenia školy ujme Ng Chung-Sok (Biao Yuen), ktorý Ipovi pomôže zdokonaliť sa. O niekoľko rokov neskôr sa mladý Ip Man presťahuje do Hongkongu, kde sa spriatelí so starým majstrom Leung-Bikom (Ip Chun), ktorý ho priučí ďalším aspektom der umenia Wing Chun. Rozhodujúca pre Ipov ďalší osud je však konfrontácia a jeho adoptívnym bratom Ipom Tin-Chim (Siu-Wong Fan). Ten totiž skrýva obrovské tajomstvo, ktoré by mohlo ohroziť celú krajinu! (oficiální text distributora)

Trailer

markuc

Ani nevím, proč se někdo rozhodl odklonit od původní linie Ip Mana a natočit vlastní film. Lze to pochopit jedině v případě, že původní Ip Man měl v domovině kasovní úspěch, což nemůžu potvrdit ani vyvrátit. Bohužel odklon od původní linie znamená jiného herce v hlavní roli = velká škoda, taktéž slabší scénař (známý příběh, nic nového) = taky velká škoda. Doporučuji hlavně originál (jedničku i dvojku) - toto má však též dobrou atmosféru, a pokud vás téma zaujímá, film si ve volné chvilce pusťte. ()

majo25

Iba ťažko sa ide odstrihnúť od prvých dvoch filmov s Donnie Jenom, jeho charizma nie je bohužiaľ nahradená. Aj keď je znova obsadený Siu-Wong Fan a aj keď sa nový mladý hrdina činí. Aj historicky sú tam nejaké zádrhely. Našťastie, súboje veľmi neutrpeli a divák sa znova môže tešiť na kvalitnú choreografiu a veľmi dobre natočenú akciu. Príbeh síce začína nie príliš zaujímavými etapami Ip Mana ako je detstvo, prvý učiteľ kung-fu a prvá láska, našťastie sa to v polke zmení na celkom pozerateľnú akčnú drámu s fungujúcou zápletkou. Starý wing-čun predavač dokonale prekvapil. ()

Marek1991

Herec, ktorý mal jednu z hlavných úloh v druhom diely má novú postavu na začiatku toho tretieho, tak to je teda podľa mňa dosť zlé, však toľko Číňanov je, že keď sa dokonca rozhodli nahradiť v celom filme aj hlavného herca s jeho filmovou ženou, tak tuto ten dôvod tohto nechápem. Sú tu však aj iné nezrovnalosti podľa mňa, najmä čo sa týka času, ale ako životopisný film popisujúci úvodnú časť jeho života je to celkom fajn, škoda že tu neboli nejaké výrazné momenty. Bojové umenia, opäť nápaditý film plný čestného a úctivého správania, tak toto si ma opäť získalo, celú túto sériu môžem. ()

teutates

Tak trochu som pozabudol práve na toto pokračovanie... prekvapila ma podobnosť hercov, menšia, ale predsa... Tak ako tu bolo už viackrát spomenuté, Donnie Yen tu nie je, čoš sa nahradiť ozaj nedá, ale aj napriek tomu ide o v celku slušný prológ, ktorý nerobí hambu predchodcom, ktoré nasadili laťku dostatočne vysoko... 8/10 ()

exhoubus

Kvalita filmu rozhodně od prvních dvou dílů výrazně klesla. Film vypadá trochu jako televizní film, obzvlášť v akčních scénách, kde mi chvílemi připadalo, že herci lítají, což by mi nevadilo ve filmech, jako je třeba Matrix, ale v historickém filmu mi to docela vadí. Ale co je podle mě nejhorší, že režisér použil stejné herce jako v prvních dílech k hraní jiných postav. Proto, když na začátku zemřel Chan Wah-shun (Sammo Hung Kam-Bo), myslel jsem si, že to byl Mistr Hong Zhen Nan, který se ve druhém díle, a tedy dějově později, opět objevuje. Nakonec jsem zjistil, že je vše jinak. ()

• Ip Chun, který ve filmu ztvárnil postavu mistra Leung Bika, je Ip Manovým skutečným synem. (n42)
  • Obchodník na trhu prodává gramofonovou desku s písní "Greensleeves", za jejíhož autora je mylně považován Jindřich VIII. Píseň je z pozdější doby a její autor je neznámý. (CSSML)
  • Akčního choreografa na filmu dělal Tony Leung Siu-Hung, v titulcích uvedený pod jménem Tony Leung Siu Hong. Hlavní poradce přes bojová umění byl Checkley Sin. (Rominator)