Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Už samotný název filmu naznačuje, že nepůjde o vážný příběh, nýbrž o komedii. Poměrně lehce můžeme objevit jakousi příbuznost se slovy potrhlý, blázen, pošuk, cvok? Hrdinou je Fielding Mellish, který se pokouší bez velkých nároků nějak nenápadně protlouct životem. Kromě toho, že již delší dobu hledá pevnější milostný vztah a práci, nemá žádné ambice. Téměř systematicky se vyhýbá politice a vlivu televize i rozhlasu. Ještě jedno je na něm pozoruhodné - je věčný nešika a smolař. Ironií osudu způsobí zlom v jeho životě mladá aktivistka Nancy. Od okamžiku, kdy se Fielding do dívky zamiluje, mění se nejenom jeho vztah k okolí, ale i touha navždy zůstat jen nenápadným kolečkem ve společenském dění? Woody Allen vytvořil bláznivou parodii, v níž se místem děje stala smyšlená banánová republika San Marcos. Vysmívá se nejrůznějším vzbouřeneckým hnutím a také politice s jejími viditelnými i utajovanými metodami, mechanismy, rituály. Režisér si také s velkou chutí zahrál Fieldinga Mellishe. Nejeden satirický šleh se dotýká praktik nejmocnějšího společenského média - televize (komentování nejrůznějších zpráv a ovlivňování mínění veřejnosti). Film nezapře, že režisér velmi dobře zná světovou kinematografii a po svém si zažertoval s nejedním filmovým klasikem. A tak můžeme vidět svérázné citace z Bergmanovy Sedmé pečeti (snová scéna Filedinga odnášeného na kříži), proslulého Ejzenštejnova Křižníku Potěmkin (dětský kočárek řítící se po schodech dolů) či křížové výslechy, jak je známe z filmu Kdo seje vítr. Woody Allen tu ovšem vzdal také hold mistrům světové grotesky Charliemu Chaplinovi (etudou na známou Moderní dobu) a bratřím Marxům (připomenutím slavných titulů Psí suchary, Kachní polévka), jejichž gagy se inspiroval při zachycení jednoho lidského údělu a lidské společnosti. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (214)

dobytek 

všechny recenze uživatele

Filmy Woodyo Allena nemam moc rád. Ten jeho "intelektuální humor" mi prostě nesedí. Původně jsem si to pustil jen jako takovou kulisu k vaření, ale hned na začátku mě pobavil atentát na prezidenta v přímym přenosu, následoval cvičební stroj do kanceláře, nákup porno-časáku a další a další scénky a já jsem nakonec začal vařit až po filmu. Najdou se tam občas i nějaký hluchý místa, ale film je celkem krátkej, takže to docela uteče. Film má tady momentálně 77% a s timhle hodnocenim celkem souhlasim. Asi první film od Woodyho Allena, kde se v hodnocení shodnu s ostatníma. P.S. Sylvester Stallone tady dostal němou, asi tak minutovou roli, ve který se pokouší v metru znásilnit nějakou bábu a Woody Allen ho chytne za flígr a z metra vyhodí :-) ()

Vančura 

všechny recenze uživatele

Banány jsem viděl kdysi před lety v telce a od té doby jsem je v podstatě zapomněl; matně si jen vzpomínám, že se mi snad tehdy líbili. Při nové projekci v kině jsem na tento film koukal docela jinýma očima - a uvědomil jsem si spoustu věcí. Třeba to, že kromě řady skvělých fórů je zde i dost těch, které bych si s chutí odpustil. Nebo to, že většina ženských postav, do kterých se Woody ve svých filmech zamiloval, na mě skoro vždy působily jako strašné krávy. A v neposlední řadě to, že z Allenovy filmografie upřednostňuji jeho novější filmy, řekněme tak od druhé poloviny 90. let. Jeho rané filmy moc rád nemám, jejich humor mi často přijde křečovitý a nucený, a nemám v oblibě ani celou tu éru ´70s s jejich příšernými účesy, módou i takovou nějakou celkovou ušmudlaností. Osobně považuji tento film za dost zaseklý v době svého vzniku a nemyslím si upřímně, že by to byla nějaká nadčasová podívaná, na kterou má i po těch letech cenu chodit do kina. Spousta narážek modernímu divákovi podle mě už nic neřekne a celkově si myslím, že tento film hodně zastaral. Za mě osobně spíše slabší 4 hvězdy. ()

Reklama

PetrPan 

všechny recenze uživatele

Absurdní ptákovina. Mé první posezení s Woody Allenem sice nedopadlo špatně, na další skleničku se ale hned tak nepohrnu. Vždy mi přišel jako neduživý chlapík, který své nedostatky ve věčné sebeobraně staví na odiv, aniž by o to posluchač stál či k tomu zavdal příčinu, cítí se pak bezpečněji a nad věcí. Ve společnosti takového člověka se cítím trapně a mám chuť mu tu masku rozdupat a nastavit zrcadlo. Ovšem to jsem trochu moc zabrousil do bahna svých vlastních nepodložených představ. Navíc si uvědomuju, že za a) tahle jeho sebestylizace může býti pouze záměrem a za b) vůbec se tak nestylizuje a já jsem úplně mimo. Nicméně Banáni , ač jsou především lehkým koktejlem všemožných tu více, tu méně vtipných scének a nejen na téma: Podívejte jaký JÁ a zase jen JÁ jsem idiot , mi tímhle stylem už trochu zaváněli. Shrnu-li to, mám rád idioty, na takového Pierra Richarda nedám dopustit, ale "idioti" s pečlivě promyšlenou sebepropagandou mi nesedí. Překvapivé čtyři hvězdy, opravdu jsem se často smál nahlas, a to i přes výše zmíněné. A na závěr slib, že u dalšího Allenova filmu už se nebudu vypisovat z vlastních předsudků. Viděno během Challenge tour 2015 Speciál: Filmový lov ()

Shadwell 

všechny recenze uživatele

Banáni jsou předzvěstí Zeliga a Spáče, nebo-li chrlení satiry na vše možné, co se Fidelovi Woodymu za těch předchozích 35 usadilo v hlavě. Předně ale nejde o nastolení lepších poměrů, socialismus sovětského typu Woodyho nikdy netrápil, nakonec on zaznamenává kulturní a historické reference v povrchní rovině aneb když tomu nerozumím, budu se tomu vysmívat. Woody Allen vám klidně vyjmenuje 50 filozofů, ale maximálně o 2-3 dovede hovořit více jak deset minut. A v neposlední řadě by si měl vzít příklad z hára tehdy mladistvého intelektuála SLYho, který se filmem mihne. Protože vlající sláma kolem Woodyho uší nemá z hlediska kadeřnictví obdoby. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Banáni sú mojim 17. pokusom pochopiť obľúbenosť Woodyho Allena. 16 z nich (okrem Match Pointu) bolo neúspešných. Svedčí to o mojej poctivosti a vytrvalosti, ale tiež aj o neschopnosti obľúbiť si jeho jednotvárnu sebaprezentáciu, nekonečné prepieranie svojich komplexov a fóbií. A pritom to vyzeralo dobre, osobitne prvé minúty priameho prenosu z atentátu na prezidenta boli skvelé. Ale potom sa na scéne objavil Woody Allen, ktorého považujem za vynikajúceho humoristu, dobrého scenáristu a veľmi mizerného herca, a znova som sa ocitol v jednom z jeho sériovo vyrábaných filmov, u ktorých ani neviem, kedy jeden skončil a druhý začal. Banáni sú označení ako komédia a ja som pri jej sledovaní zadriemal. Dopoludnia! A to by pri komédii stávať nemalo. ()

Galerie (27)

Zajímavosti (14)

  • Postava generála Vargase (Carlos Montalbán) se objevuje i ve dřívější Allenově povídce „Viva Vargas!“, jejíž variací snímek je. (Oktavianus)
  • Původně se měl film jmenoval "El Weirdo". (don corleone)
  • Většina scén byla improvizací. Když měl Allen pocit, že se mu povedlo scénu zachytit v nejlepším provedení, posunuli se na další. (don corleone)

Související novinky

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

21.01.2011

Čtyřicet celovečerních autorských filmů, jeden televizní a jedna spolupráce na povídkovém díle – a to všechno během jednačtyřiceti let! Americký filmař Woody Allen se za svou pracovní morálku určitě… (více)

Reklama

Reklama