Fracek

Scénografie:

Roshelle Berliner

Kostýmy:

Erika Munro

Překvapivě nenápadný dramec a jedno z dalších překvapení, která mě zastihla začátkem roku. Stoprocentně koncentrovaný Road movie na téma malá holka proti škaredému zlému světu, v postavách a scénáři dost připomínající Tarantinův rukopis. To je začátkem a koncem Hyku, který stojí jen a jen na hercích (jak jen je to možné v americkém filmu z léta páně 2011?), kteří dávají scénám náboj a cit (hlavně Chloë a Eddie). Nepůsobí to ani trochu normálně, ale kdo po tom bytostně touží (a že se tu pár lidí najde), v naší produkci se mu dostane „sráčů jako vy“. Ačkoliv i takový erudovaný génius jako já povětšinou nevěděl, o čem že to vlastně je, nijak jsem se nebránil hereckému umění Chloë, Eddieho a dalších, protože i přes všechny chybějící skládací roboty a homoseksuální upíry mi tu ani trochu suchý Martini naservíroval hutnou procítěnou podívanou, která je chytře vymyšlená a chytlavě natočená.(10.1.2015)

Přiznám se, že na začátku jsem na film koukala docela s odporem a jediné co mě napadlo bylo: Proboha kde je ta Blake Lively? Nemám ráda herečku Juliette Lewis a taky mi na začátku dosti lezla na nervy hlavní herečka Chloë Grace Moretz. Ale co bych pro své oblíbené herecké tváře(B.Lively) neudělala? A tak jsem dále přihlížela utlačovanému a osamocenému děcku co si chtělo někdy připadat výjimečně a tak se i v tak docela nízkém věku chytlo příležitosti, kterou považovalo za nejlepší...Neuvěřitelný závěr a hodně dobrá zápletka mě donutila změnit názor z asi maximálně dvou a půl hvězdiček na 4, protože to se jen tak nevidí abych u filmu koukala jako šílenec. Hodně se mi líbila role Blake, to jak kreslila Luli a vedlejší role Roryho Culkina.(23.2.2013)

Ten trailer vypadal tak dobře a tak mě navnadil...o to smutnější byl fakt, že tenhle film je v podstatě úplně o něčem jiném, než na co nás lákal. Těžko jsem se rozhodovala, jaké hodnocení dát....zvláště jsem pak dlouho přemýšlela mezi 2 a 3*...nakonec jsem se rozhodla trošku nadsadit. Hrají tu skvělí herci jako Chloë, Blake, Eddie, Alec........i jejich postavy jsou hodně zajímavé jen co je pravda..........ale to co se tu odehrává po stránce dějovosti či příběhu...no potěš. Hlavně se nenechte zmást tady tím popisem...komedie? těžko....drama a road movie by sedělo. Sebere pistoli rodičům? Prdlajz, dostala ji k narozeninám. Loupežné přepadení? Cože? Jedno loupež a to nebylo ani přepadení, ale prostá loupež potom, co dostal dědula za pultem infarkt a tak jim nic nebránilo si ty prachy sebrat. Eddie se objevuje už dááávno předtím, než se Luli potká s Glendou...a je to prostě všechno jinak. Rozhodnutí 3* zvítězilo proto, že role Eddieho byla docela zajímavá, ne že bych nějak fandila pedofilům, násilníkům a bláznům...ale tenhle herec je strašně zajímavý, rozhodně ne typ typického krasavce a tím to bylo právě jiné a koukatelné. Jinak Chloë jen tak dál....už od Kick ass máš dobře našlápnuto a pokračuješ v tom.(28.10.2012)

• Morien

Těšila jsem se, že se budu hodinu a půl dívat na Eddieho Redmayna, jak si hraje na kovboje. Výsledek se od mých očekávání docela lišil. Opět nechápu zcela zavádějící uvolněnou hudbu (a za Dylana k záchodové scéně patří všichni, co za to můžou, do pekla!), stejně jakožto jakým žánrem film aspiroval být. Po hodině filmu jsem se musela zvednout a jít chvíli chodit po kuchyni a přiškrceným hlasem vykřikovat: "Co to má být? Proč neuteče? Kde je zákon? Je to vše jen halucinace?!" Přísahám, že jsem i jedenkrát udeřila temenem hlavy do lednice, ale nepomohlo to k žádnému prozření. Jo a ještě je to prý retro, co se odehrává někdy na konci sedmdesátek či začátku osmdesátek, to jsem taky nepoznala. Jako univerzální stížnost/radu autorům bych měla to, že v knize stačí říct, co se tam všechno stalo v minulosti, abychom chápali vztahy mezi postavami, ale ve filmu to nestačí. Ve filmu je to třeba ukázat. Návaznost jednotlivých sekvencí je taky dost podivná, občas do té míry, jako by to dramaturgovali a stříhali v kuchyňském mixéru. Zkrátka a dobře, zase můžu po delší době s čistým svědomím dát odpad, ale není to takový ten odpad, co si člověk užije a má z něj vlastně radost, tohle je odpad, který ve mně vzbuzuje temnou beznaděj.(2.7.2015)

Když je život posraným navrch, člověk asi nemá moc možností jak ho změnit. Mladá Luli se rozhodla opustit své zcela troskoidní rodiče a dát si road movie.To se ovšem odehrává zcela ve scénáři jejího předchozího života, těžko překročit vlastní stín. Divný film plný divných lidí, jehož sledování vyžaduje tvrdou sebekázeň. Málem jsem nevydržel. Závěr nakonec film posunul o hvězdičku nahoru, ale jen tak tak....55%(3.8.2015)

• - Natáčelo se v amerických státech Nevada a Severní Karolina. (Cheeker)

• - Do role Eddieho tvůrci zvažovali také obsazení Colina Farrella. (beyli)

• - Film je natočen podle stejnojmenné novely, kterou napsala Andrea Portes, jež stojí také za scénářem k filmu. (Claude Speed)