Trabantem napříč Afrikou

• angličtina Trabant Goes to Africa
všechny plakáty

Sny – malé, velké, nesplnitelné… Kde ale je hranice nesplnitelného? Zkuste ji překročit a uvidíte. Tohle je vyprávění o jejím překročení. O cestě, kterou prý nejde uskutečnit. 20 000 kilometrů a jedenáct afrických států – Tunisko, Libye, Egypt, Súdán, Etiopie, Keňa, Tanzanie, Zambie, Botswana, Namibie a JAR. Afrika nás pohltila, sežvýkala a vyplivla. Ohromené, odrovnané, odhodlané se vrátit. Co obnáší projet ji v jednom z nejprimitivnějších aut, jaká kdy byla vyrobena? Co se dělo v trabantech a okolo nich? Jak jsme auta stavěli, jak jsme spali, co jsme jedli, co jsme opravovali, jak jsme opravovali, kdo nás naštval, kdo nás okradl i kdo nás potěšil. (Doc Alliance Films)

vabambule

Fandim :) určitě narozdíl od první Hedvábné stezky posun ve zpracování, pěkně sestříhané zážitky, záběry atd. ()

rodan21

Veľmi dobrý dokument. Perfektne sa to pozeralo a až mi je ľúto, že už skončil :D Perfektný, super proste!!!! ()

Majxi

Strašně pěkně provedený dokumentární film. Nečekal jsem od toho hodně, ale ve výsledku mě mile překvapil. ()

rezor

Cestopisných dokumentů je spousta, každý je zajímavý, ale ne všechny jsou tak poutavé jako tento. Sice v něm neuvidíte potrhlé nápady Clarksona z Top Gearu, ale za to můžete pozorovat příběh jedněch cestovatelů, kteří si tímto splnili svůj sen. Zároveň jsou zde vidět necenzurované záběry toho, jak to běžně v Africe chodí (aneb. každý se vás snaží obrat o poslední cent a ještě vám prodat ten největší šmejd). Jelikož se jedná o real dokument z pohledu první osoby, tak zde úplně nemůžeme soudit nějaké herecké výkony. Za mě plný počet, pohodový dokument na večer. ()

turkish44

Egu a Babu, dva žlté trabanty, ktoré toho za tri mesiace prežili viac ako väčšina aút na svete. Prežili Afriku a jej šialené cesty, nástrahy, ľudí a rôzne režimy. Prežila dokonca aj ich posádka. Ja by som po prvom mesiaci na afrických cestách, kde denne prejdete menej ako 400 km, vyvraždil ponorkou posadnutý zvyšok posádky a sám sa trabantom rozbehol do Viktóriiných vodopádov. Oni to neurobili, čomu doteraz nerozumiem. Film, pri ktorom mi najviac prekáža to, že má iba 96 minút. Zvládol by som aj dvojnásobnú dávku. Aj vďaka skvelému voiceoveru a Danovi, ktorý je šoumen a dobre sa počúva, prečo nie? ()

Jard

Zostava, ktorá dokázala aj takúto nemožnú úlohu - pre bežného človeka nemožná. Dokument mi priniesol celkom iný pohľad na viaceré africké štáty, ktoré som doposiaľ bral len ako zaujímavé exotické destinácie. Naozaj klobúk dole pred celou posádkou, ktorá to šťastne zvládla aj napriek viacerým poruchám či nečakaným výdavkom. 85% ()

Kivis

Dlouho jsem trabanťáky lehce obdivoval, ale po sledování jejich příběhů jsem nijak netoužil. Až jednoho svátečního dne v televizi vůbec nic nedávali, mně se nechtělo přesouvat do postele a tak jsem to na trabanty v Africe přepnul. A zaujalo mě to natolik, že jsem dokument musel další den dokoukat. Má totiž nakažlivě svižné tempo a zážitky z cest jsou zpracované sice profesionálně, ale mají pořád trochu nádech amatérského videa, což v tomhle případě vnímám paradoxně jako plus. Trabanty v Africe mě moc bavily. Milé překvapení. ()

draxxi

Jak ja zavidim takovym lidem tu vytrvalost a elan. Gratuluju... Paradne jsem se bavil. Jen me mrzi, ze uz se nepocita s nama, co se anglicky nikdy neucili... 25/8/2020 95% ()

corax8

Výborná věc. Bez nějakých zbytečných příkras se vynořuje úžasná cesta za snem a na konec světa. Stačí chtít a život je docela jednochej. ()

alien99

Jedním slovem SMEKÁM před tou odvahou, odhodláním a bláznovstvím projet černý kontinent takovým střepem, jakým trabant bezesporu je. Ale pokud byste jeli takovým mercedesem 200, tak byste na něj sehnali díly snad po celé trase...přesvědčili se o tom i chlapci z Top Gearu....Jinak ,Reaspekt. ()

JARDAHONDA

Výborný dokument....miluji dobrodružství a to co dokázali odvážní borci s Trabantama,tak to smekám klobouk...Jedním slovem paráááda....Závěr = 100% ()

AdamDM

Musí to byť skvelý pocit zvládnuť niečo, o čom ostatní hovoria, že je to nereálne. Hneď by som išiel s nimi. Dokument si udržiaval moju pozornosť po celý čas. Škoda, že nevzniká viac takýchto cestopisov. Kameraman odviedol skvelú prácu a skvelí boli aj ostatní členovia výpravy. Väčšia časť dokumentu je nadsadená s humorom a láskou (občas nenavisťou) k svojim trabíkom. Hviezdičku navyše si zaslúžia aj za pevné nervy pri vybavovaní roznych dokumentov, povolení, víz a neviem čo všetkého. Som rád, že ich to neodradilo a my sme vďaka tomu mohli uvidieť tento krásny dokument. ()

strpozdiv

Velké dokumentární šméčko. Chtěli jsme ukázat, že to jde. Ano, dnes jde opravdu všechno, když máš sto tisíc na úpravu bezcenného auta, například. Trabant jako marketingový tah zafungoval dobře. PR pro tohle home-video v tisku rozhodně nezahálelo. Jistá odtažitost protagonistů od prostředí a domorodců je někdy až zarážející. Neubráníte se kolikrát dojmu, že už chtějí být od těch negrů pryč doma v Evropě. Komentáře jsou velmi amatérské a kolikrát zbytečné. Vůbec netuším, jakou funkci plní v této expedici mladá slečna - asi žádnou, dovolená - ale až začne mluvit raději si ztlumte zvuk. Největší prdel je pro mě, když potkají dva německé důchodce na bmw sajd-káře, kteří jedou opačným směrem. Žádné napětí, překvapení, poselství, minimum informací. Afrika už není, co bývala... :) Afriku neznám, ale cestopisů jsem viděl opravdu hodně. Koho má tohle ohromit?? ()

Tomas_2002

Jednoznačně nejhezčí dokument, který jsem kdy viděl. Má to vtip, skvěle se na to kouká a člověka to vtáhne, jako by tam sám byl. Krásný příběh o strastiplném dobrodružství. Každému mohu vřele doporučit. ()

fcapab

Tak jsem se do toho zažral, až mi to přišlo strašně krátké. Což je hlavní nedostatek, na takovou štreku by asi přišlo víc dílů vhod.. A ten dabing, no, taky ne úplně 100%. Respekt k celé bandě dobrodruhů a k tomuhle počinu. ()

+sfinx+

Těžko zvládnout celý černý kontinent v hodině a půl, ale to je jediná malá výtka, která se k tomu váže. Je to opravdu jen drobnost a ani si nejsem jistý, zda by delší stopáž či rozkouskování na seriál bylo přínosem nebo zda by to bylo spíše na škodu. Je obtížné konkurovat dokumentům o Africe, kterých je bezpočet, je nemožné konkurovat technice a záběrům přírody i civilizace s milionovým rozpočtem, proto si myslím, že to hlavní ořezané téma zlatých českých ručiček a kvapíku napříč Afrikou nebyl zase tak špatný nápad a dost možná to bylo tím nejlepším řešením. Vše ostatní jsou pozitiva - přístup k natáčení, osazenstvo bakelitů, snaha zachytit co nejvíce věcí a samozřejmě i dokumentace technických problémů - snad nejlepší část dokumentu. ()

LameHand

Úžasná podívaná plná humoru, nečekaných událostí, boje s místními úřady, ale především plná krásné "civilizací" nedotčené africké přírody. Nemohl bych se tohoto dobrodružství zúčastnit, na to jsem moc velký posera, ale obdivuji lidi, co to dokážou. ()

Robbisek

Na tomhle filmu je už vidět plánování, narozdíl od prvního dokumentu stejného autora. Celý film působí promyšleně, nechybí mu vtip a autenticita. Záběry jsou výrazně kvalitnější. Navíc má docela slušnou dávku vtipu, divák se zasměje, což se u cestopisů moc nestává, ale je to vítané zpestření. V porovnání s prvním filmem si zalsouží výrazně lepší hodnocení, proto 4/5. ()