Trabantem napříč Afrikou

Dokumentární / Road movie

Česko, 2010, 96 min

Dan Přibáň

Moc hezký cestopis plný zajímavých obrázků, napětí i humoru. Klukům (a holkám) od Trabantů fandím teprve krátce a přiznám se, že koncept i profesionální úroveň seriálu z Jižní Ameriky mi sedí více, ale ani film z Afriky není vůbec špatný. Takže ještě Hedvábná stezka a pak už jen zase dlouhé měsíce čekat na další misi. 4*(21.7.2014)

• WANDRWALL

Tenhle dokument mě strašně nudil, byl otřesně vleklý, skoro mi to až připadalo, že je to záměr, jak odradit diváka. Proč tedy dávám dvě hvězdičky? Než jsem shlédl tenhle dokument, který je volně na youtube, tak jsem náhodou slyšel v rádii, jak o své cestě trabantem hovoří její účastníci, a to byl jiný šálek kávy. Mluvili věcně, líčili vše, s čím se museli vypořádat, a moc mě to tehdy zaujalo, takže jsem očekával, že se to dobré přeneslo i do dokumentu. To se ale k mému údivu nestalo. Nicméně jim jejich zážitky s tak podivným autem závidím, neb těžko bych takovou partu dal dohromady, co by do toho šla, vydržela všechny potíže a absolvovala...A to asi zná každý, kdo se zúčastnil i méně náročné expedice.(6.5.2012)

• neoBlast

Jo, já jim fandil, ale prostě nemůžu držet na stejném rovnítku, v rovnocenné databázi hodnotit dokumenty Morrise či Herzoga s tímhle. Trabant je prostě amatéřina, záznam cestovatelů a ne filmařů. Jsem zkrátka asi rozmazlený a očekávám od cesty Afrikou hlavně pěknou podívanou. To se zde prostě nekoná a proto místo vypulírovaného National Geographic čekejte spíše kocourkov na téma "zlaté české ručičky" a "jak se vaří z vody". 40 %(1.12.2013)

Výborný cestopis, který našince potěší svojí proveniencí. Záživnost pak spočívá nejen v samotné cestě po Africe, ale také ve skvělém komentáři hlavních protagonistů. Velikým lákadlem ovšem je vozidlo Trabant, od kterého by asi málokdo čekal obdobnou cestu. Nezbývá než před hrdiny tohoto dokumentu smeknout pro jejich odvahu, dobrodružnou povahu a jejich počin.(3.8.2014)

Viděno už 3x a pokaždé naprosto skvělý zážitek. Film o životě, o přírodě, o dobrodružství a o jednom velkém snu - probindit Afriku trabantem. To vše je podáno neskutečně zábavnou formou s příjemnou hudbou a sympatickými Čechy a Češkou. Výsledek tedy nemůže být jiný než, že tato parta lidí vytvořila nejlepší a nejpřirozenější český dokument současnosti, a proto bez diskuzí maximum !!! :-)......Snižovat hodnocení jen kvůli tomu, že měly polepené trabanty, mi přijde velmi hloupé a jen to odráží naprostou neznalost některých diváků. Slyšel jsem celou přednášku, četl jsem rozhovory a mám myslím dobrou představu o tom, jak vypadaly přípravy i jak náročný bylo vše zařídit a sehnat prostředky. Navíc jednání se sponzory není (jak několikrát zdůrazňoval Dan) zrovna příjemná věc, takže nesuďte, když neznáte fakta.(24.5.2011)

• - Ujetá trasa: 19 640 km + 230 km na korbě náklaďáku (heyda)

• - Svoji expedici zahájili trabanti 6. září na Vyšehradu. Plánovaný odjezd byl přibližně na poledne, z důvodu poruchy na expedičním trabantu se o několik hodin opozdil. (heyda)

• - Průměrná vzdušná vzdálenost z Prahy do Kapského města je 19 400 km. (LEGACY)