Trabantem napříč Afrikou

Dokumentární / Road movie

Česko, 2011, 96 min

Dan Přibáň

Co se týče dokumentaristické hodnoty, tak nejdůležitějším poselstvím filmu je, že trabantem bych necestoval ani na výroční slavnost facky Heleny Růžičkové v Hošticích, až tak rozkřáple na mě ty stroje působily. Koncept je hodně zkratkovitý a občas nedotažený, ale co si budeme nalhávat, kouká se na to zkrátka parádně, cestovatelské nadšení všech aktérů je nakažlivé, jejich přisprostlá a ironická hodnocení africké kultury a nátury zcela souzní i s mými názory a všemu nasazuje korunu týpek Jason, bývalý student v ČR, kterému se ve společnosti těch ošklivých goril upřímně stýská po nádherných českých holkách. Sám bych do něčeho podobného klidně šel, ale pouze s autem, které vydrží alespoň dvě zatáčky bez závady, a s trasou daleko mimo arabské země, kde se nesmí pít alkohol.... 80%(23.1.2017)

Velice zajímavý dokument o jedné velké pouti napříč Afrikou. Kamera a hudba stojí určitě za to a celkové kouzlo dokumentu je taky velice silné. Přestože je to určitě povedený dokument a podobnou pouť by chtěl podniknout kde kdo, tak to na úplný vrchol nevidím, zas až tak mě to nezaujalo. Ale klobouk dolů před hlavními aktéry.(28.6.2011)

To nejde? Fakt to nejde? A vo co? :o) Tak asi takle nějak podobně si myslím, že začali hlavní aktéři debatovat o cestě napříč černým kontinentem. Tenhle dokument sem viděl ráno po Ůderníkovi, takže moje chutě na jakoukoli podívanou nebyly zrovna velký. Ale nechalo se to. Abych řekl pravdu, tak sem teda čekal něco zajímavějšího, něco, u čeho bych ani na minutu neusnul :o). Dokument je to naprosto průměrný, ale s parádním tématem. Těmhle nadšencům sem držel od začátku konce. Jen si říkám, herdek, co je táhlo zovna do Afriky. Tam bych nejel ani vlakem, kterej by nikde nestavěl, natož pak károu, která naopak staví kde se jí zachce. Asi bych tam píchnul lepší muziku a víc kreslených vychytávek jako byla třeba cesta trabantem na mapě. Klobouk dolů před dobrodruhy, ale další jejich tůru si asi pravděpodobně nechám ujít (narozdíl od Ůderníka) :o)(4.3.2014)

Pohodovej poloamatérskej cestopis o putování napříč Afrikou. Má mé velké sympatie, chytají mě též chutě se vydat někam za poznáváním cizích kultur. Zpověď jednoho afričana mě odbourala "Pěkný holky máte tam v Čechách, každá je jiná, s každou si musíš pokecat, tady v Namibii jsou 2,3 dobrý nebo taky žádná, ale v Čechách, ty vole, každá, každá, až na výjimky, že některý jsou třeba mrtvý nebo tak..." /žluťáckej zkracovač času/(10.4.2012)

Projet Afriku (ne s trabantem) bylo kdysi mým snem, proto pro mě film měl specifické kouzlo a byl pro mě i přínosný. Provázejí nás jím vcelku sympatičtí hrdinové a my se dozvíme mnoho zajímavého nejen o černém kontinentu, ale hlavně o mezilidských vztazích. Bylo to inspirující, silné dobrodružství plné nevšedních zážitků, kteréžto pocity autoři dokázali převést i na diváka.(21.4.2014)

• - Na otázku proč se expedice vyhnula Demokratické republice Kongo a Zimbabwe odpověděl ´“náčelník´´ a vedoucí expedice Dan Přibáň přibližně takto: „No Demokratické republice Kongo se vyhýbáme, protože nám to nepřijde úplně bezpečný a Zimbabwe, protože Mugabe je prostě blb a všechny ty peníze, které bychom tam dali, by šly do toho režimu.“ (heyda)

• - Kvůli vízům do afrických zemí se členové výpravy museli obrátit na africké ambasády ve Vídni, Berlíně a Londýně. Víza do Súdánu expedice získala až v Káhiře. (heyda)

• - Přednáška „Trabantem napříč Afrikou“ vyhrála hlavní cenu festivalu Caminos v Karlových Varech. (heyda)