Trabantem napříč Afrikou

Dokumentární / Road movie

Česko, 2011, 96 min

Dan Přibáň

To nejde? Fakt to nejde? A vo co? :o) Tak asi takle nějak podobně si myslím, že začali hlavní aktéři debatovat o cestě napříč černým kontinentem. Tenhle dokument sem viděl ráno po Ůderníkovi, takže moje chutě na jakoukoli podívanou nebyly zrovna velký. Ale nechalo se to. Abych řekl pravdu, tak sem teda čekal něco zajímavějšího, něco, u čeho bych ani na minutu neusnul :o). Dokument je to naprosto průměrný, ale s parádním tématem. Těmhle nadšencům sem držel od začátku konce. Jen si říkám, herdek, co je táhlo zovna do Afriky. Tam bych nejel ani vlakem, kterej by nikde nestavěl, natož pak károu, která naopak staví kde se jí zachce. Asi bych tam píchnul lepší muziku a víc kreslených vychytávek jako byla třeba cesta trabantem na mapě. Klobouk dolů před dobrodruhy, ale další jejich tůru si asi pravděpodobně nechám ujít (narozdíl od Ůderníka) :o)(4.3.2014)

Pohodovej poloamatérskej cestopis o putování napříč Afrikou. Má mé velké sympatie, chytají mě též chutě se vydat někam za poznáváním cizích kultur. Zpověď jednoho afričana mě odbourala "Pěkný holky máte tam v Čechách, každá je jiná, s každou si musíš pokecat, tady v Namibii jsou 2,3 dobrý nebo taky žádná, ale v Čechách, ty vole, každá, každá, až na výjimky, že některý jsou třeba mrtvý nebo tak..." /žluťáckej zkracovač času/(10.4.2012)

Neobyčejně zajímavé, africký cestopis a bez machrování cestovatelů. Sympatické, obdivuhodné, poučné, osvěžující. I já jsem měl trabanta, ale netroufl bych si s ním ani do Rakouska.... K dokonalosti mi tu přece jen chyběla trošičku větší hloubka (myslím, že by byla možná i při omezenosti časového prostoru dokumentu) ohledně charakteristiky a mentality lidí v jednotlivých zemích, zvláště vlivu náboženství.(27.2.2014)

Není tam podrobněji vysvětleno plno věcí, třeba způsoby přespávání, způsob přepravy jídla a hlavně doplňování zásob tekutin nebo řešení oprav, mnohdy to vypadá na neřešitelný problém, najednou střih a zase se jede. To jsou ale výtky shrnuté rozumem spíše z povinnosti, čistě pocitově jsem na takové myšlenky neměl moc času, neb jsem byl od začátku do konce stržen viděným, k čemuž vydatně přispívaly Přibáňovy hlášky, provázející hlas Davida Novotného nebo perfektně zvolená hudba. A hlavně africké scenérie a informace, které vydají za několik poučných dokumentů naráz.(22.3.2014)

Neuvěřitelné se stalo skutkem, s odpovědností mohu říci, že taková odvaha se dnes již málo vidí, prožít si špetku dobrodružství v jedenadvacátém století jako doktor Emil Holub. Může být něco krásnějšího? Tak je to víc, než překvapující, splnit si velkolepý sen v bakelitové legendě z NDR. Riskli to a teď na to můžou vzpomínat celý život. Takový film dokáže být nejen zdrojem inspirace, ale i lákadlem pro odhodlané cestovatele s toulavou krví. Upřímný dík vzdávám oběma posádkám trabantů za vzrušující zážitek z tohoto jedinečného kontinentu, který navzdory nelehkým podmínkám projeli s humorem.(10.10.2011)

• - Přednáška „Trabantem napříč Afrikou“ vyhrála hlavní cenu festivalu Caminos v Karlových Varech. (heyda)

• - Kvůli vízům do afrických zemí se členové výpravy museli obrátit na africké ambasády ve Vídni, Berlíně a Londýně. Víza do Súdánu expedice získala až v Káhiře. (heyda)

• - Expedice jela trasu: ČR, Německo, Rakousko, Itálie (nalodění v Janově), Tunis (vylodění), Libye, Egypt, Súdán, Etiopie, Keňa, Tanzanie, Zambie, Botswana, Namibie a Jihoafrická republika. (heyda)