Trabantem napříč Afrikou

• angličtina Trabant Goes to Africa
všechny plakáty

Sny – malé, velké, nesplnitelné… Kde ale je hranice nesplnitelného? Zkuste ji překročit a uvidíte. Tohle je vyprávění o jejím překročení. O cestě, kterou prý nejde uskutečnit. 20 000 kilometrů a jedenáct afrických států – Tunisko, Libye, Egypt, Súdán, Etiopie, Keňa, Tanzanie, Zambie, Botswana, Namibie a JAR. Afrika nás pohltila, sežvýkala a vyplivla. Ohromené, odrovnané, odhodlané se vrátit. Co obnáší projet ji v jednom z nejprimitivnějších aut, jaká kdy byla vyrobena? Co se dělo v trabantech a okolo nich? Jak jsme auta stavěli, jak jsme spali, co jsme jedli, co jsme opravovali, jak jsme opravovali, kdo nás naštval, kdo nás okradl i kdo nás potěšil. (Doc Alliance Films)

LuciusWlk

Úžasný cestopis, který mě neuvěřitelně bavil. Všichni účastníci mají můj obrovský respekt, za houževnatost, vytrvalost a vtipnost. Když už nic, tak jeden další člen do fanklubu. ()

Maynard.

To nejde? Fakt to nejde? A vo co? :o) Tak asi takle nějak podobně si myslím, že začali hlavní aktéři debatovat o cestě napříč černým kontinentem. Tenhle dokument sem viděl ráno po Ůderníkovi, takže moje chutě na jakoukoli podívanou nebyly zrovna velký. Ale nechalo se to. Abych řekl pravdu, tak sem teda čekal něco zajímavějšího, něco, u čeho bych ani na minutu neusnul :o). Dokument je to naprosto průměrný, ale s parádním tématem. Těmhle nadšencům sem držel od začátku konce. Jen si říkám, herdek, co je táhlo zovna do Afriky. Tam bych nejel ani vlakem, kterej by nikde nestavěl, natož pak károu, která naopak staví kde se jí zachce. Asi bych tam píchnul lepší muziku a víc kreslených vychytávek jako byla třeba cesta trabantem na mapě. Klobouk dolů před dobrodruhy, ale další jejich tůru si asi pravděpodobně nechám ujít (narozdíl od Ůderníka) :o) ()

Zemi11

Naprosto perfektní práce! Tohle je to pravé cestování, odsuzuji hotelové týdny v Egyptě s vycházkami do města jen za dozoru průvodce a do vytyčených obchodů. Dýchlo to na mě. ()

Sdoom

Musím říct, že tihle dobrodruzi mají docela můj respekt, já bych na to asi neměl koule i s podstatně lepším autem. Poučný dokument, který přináší spoustu nového v pohledu na Afriku do zdejších krajin plných předsudků. V rámci české fimové tvorby (jedno či dokumentární, televizní atd.) naprostá perla. (SD) ()

noctambule

Objektivně to možná na plný počet není, ale hodnocení je přeci vždy subjektivní:-) Tahle parta sympatických lidí mě ihned chytla a "donutila" mě fandit jim. Dokument baví, ale i poučuje a dává podněty k zamyšlení. Všechno jde, když se chce... ()

bari68

Tejto expedícii patrí veľká poklona a uznanie. Tomuto ja hovorím dobrodružstvo, bolo to vtipné , napínavé, dychberúce... I keby iba z princípu mám prideliť hodnotenie, tak svedomie mi nedovolí dať inak než 5*. ()

Zagros

Po dlouhé době jsem viděl parádní cestopis. Již začátek mě navnadil, konkrétně věty: „všichni říkali, že to nejde, tak jsme to zkusili“ a „jeden přerušil studium, druhý dal výpověď v práci a vyrazili jsme.“ To odhodlání a nadšení se podařilo dostat i do dokumentu a díky tomu z něj čiší napjatě dobrodružná atmosféra. Přes časté záběry na různě porouchané trabanty a jejich opravy, celá cesta příjemně a plynule ubíhala a než jsem se nadál, byl konec. Dobrou nadstavbou byly i zajímavosti z jednotlivých zemí Afriky. Poctivě prožité čtyři hvězdy. ()

CSSML

Vítězná jízda trabantem napříč Afrikou, při které se divák i něco málo dozví. Například že Člověk v plísni už od roku 2011 šíří v Africe zvrácenosti. ()

I.AM.NOT

Jako rozvinutí reklamy na Google super, jako plnohodnotný dokument zcela dostačující, ačkoli o kvalitě některých záběrů by se dalo polemizovat a chybí též nějaký zásadní problém, který by dodal cestě dramatickou složku (což ale týmu člověk stejně nepřeje) ()

Junglista

Na rozdíl od Hedvábný stezky, je tohle "dospělej" dokument a kvalitativně nesrovnatelně vejš. Detailně se věnuje jak projížděnejm zemím, tak i trabantům, čili přesně tomu, co od toho očekáváte. Pěkný záběry doplněný vhodnou hudbou, nemám co vytknout. Doufám, že cesta po Jižní americe bude zpracovaná minimálně stejně. A příjemně mě překvapil ten bodrej černoušek v závěru, co uměl perfektně česky :-) ()

Ondracius

Vtipný, svižný a zajímavý dokument. 95minut uteče velmi rychle díky vtipnému komentáři, krásným záběrům a dobré hudbě. :-) ()

Neotom

V mnohém inovativní cestopis odhalující krásy i vrásky černého kontinentu. Český dokument na světové úrovni. Mimochodem, popis českých holek v podání namibijského frajera mi přivodil záchvat smíchu. 95% ()

ondrula

Nejkrásnější cestopis svého druhu - tedy poloamatérsky točené dobrodružství pošuků, kteří si vymyslí ujetou cestovatelskou myšlenku a také jí zrealizují; osobně mám pro takové povahy slabost. Záběry z cest jsou úchvatné a jestli tenhle snímek ve vás nevzbudí touhu cestovat po Africe, tak už asi žádný. Perfektně jsou tu vidět všechny strasti a slasti cest po tramtáriích. ()

Sasanka20

Vtip, kamera, hudba, odvaha a hlavně poznání. To jsou ty nejdůležitější ingredience, které tvůrci potřebovali pro namíchání vynikajícího afrického koktejlu, po jehož požití už mi nezbývá nic jiného, než ho ohodnotit tou nejvyšší možnou známkou. Klobouk dolů, pánové...a dámo :)) ()

Pablinho

Taky bych si nechal takovou cestu líbit. Nejvíc mě na tom zaujaly životy lidí. Ať už místních, jakým způsobem a v jakých podmínkách žijou nebo mě překvapilo, že narazí za jednu cestu na tolik "bílých uprchlíků" v Africe, jiný cestovatele nebo na poměrně dost lidí (oproti mýmu ne-očekávání), co se domluví česky nebo slovensky. Malej svět? Jinak stačilo ubrat některý ty opravování trábošů, což mě fakt nebavilo, a šel bych pravděpodobně ještě na pět. ()

Kuzzie

Mám ve zvyku začít kritikou, protože ta mi utkvívá v paměti nejlépe. A tak tedy- ten trabant. Hm. Dobře, chápu takový ten pocit, když vám někdo řekne, že je něco nemožné a vy mu chcete dokázat opak. Jenže tohle mi připadá jako kdyby někdo nebyl dobrý trojskokan, tak se rozhodl, že bude nejlepší čtyřskokan. Jasně že jde Afrika projet trabantem, když si každou jednotlivou součástku s sebou povezete aspoň třikrát, budete mít štěstí a vašim snem je se každý den několik hodin věnovat tomu, aby ta rachotina aspoň nastartovala. I v Africe totiž nečekaně existují silnice či zpevněné cesty. A popravdě, kdyby mi ti cestovatelé řekli, že chtějí v trabantu překonat 20 000 kilometrů zkrz celým kontinentem, představovala bych si tu jejich cestu přesně tak, jak dopadla. A když se tam jeden aktér strašně rozčiloval nad prasklou trubkou, jen jsem protočila oči a říkala si: " A cos čekal?" Ačkoliv je ale celý ten nápad s trabantem přinejmenším zvláštní, samotné cestování a poznávání Afriky bylo fajn i pro diváka u obrazovky. Možná bych to nebrala ani moc jako dokument, protože o nějakým bližším popisu jednotlivých zemí, jejich kultur a zvyků nemohlo být ani řeč. K mým nevelkým znalostem Afriky přibyl snad jen fakt, že Viktoriiny vodopády nestojí mimo období dešťů za nic ,a že na hranici Súdánu s Etiopií vás čeká ještě větší šok, než když z domoviny vyjedete do Rakouska. To ale nevadí. Celý ten dokument byl takový rozverný a pozitivní. Některé záběry krajiny uchvacující a komentáře typu " To, v čem Etiopané opravdu vynikají, je nehybně stát a několik hodin na vás zírat" , mě opravdu bavily! ()

mosnak

Výborné dobrodružství, které by chtěl zažít snad každý. Obdivuji všechny "hrdiny" tohoto snímku a zároveň jim závidím tu odvahu a zápal do toho jít. Ještě jednou VÝBORNÉ! 90% ()

Oyer

Zajímavá cesta trabanty přes Afriku, nic víc, nic míň. Příště by to mohlo být: zajímavá cesta na kole přes Andy, takových vášnivých cestovatelů je. Nemyslím si, že by dokument byl něčím extra výjmečný. Zažil jsem i jiné šílence, kteří podnikli ještě bláznivější výlety... Zpracování a podání na průměrné úrovni. ()