Mnich

Le Moine

The Monk

Drama / Thriller / Mysteriózní

Španělsko / Francie, 2011, 101 min

Rozpolcený Vincek váhá mezi kundou a Bohem. Nakonec zvítězí zdravý rozum a smočí. A to nikoliv oplatku v mešním víně. Je z toho pak pěkná polízanice. Kudlanky v 15. století totiž nerady vidí, když jim personál vykropí cokoliv jiného než hrobku nějakého sveřepého světce. A tak milému Vinckovi řádně zatopí. Takže vy, co si i v 21. století myslíte, že je celibát zdravý, vůbec není proti přírodě a stačí sem tam přeleštit u nějaké pohádkové modly či baculatého andělíčka, do toho jděte po hlavě, neváhejte pak vykasat sutanu a přinutit nějakou jeptišku ječet fistulí Kyrie Eleison po dvou hodinách nepřetržitého bušení. Uleví se vám a dneska už vás za to snad ani nikdo neugriluje.(19.10.2012)

• DJ Kritik

Vnútorný boj zvádza snáď každý človek. A diabol sa skrýva vždy tam, kde je to najmenej pravdepodobné. Ako sa i vo filme vraví "Diabol má len takú silu, akú mu dáme", Ale je ťažké svojou pravou rukou poraziť ľavú a pritom dovoliť tej ľavej vyhrať. Film má širokú paletu, kde mohol rozvinúť hocičo. Sny, mocnosti, vieru, boj, vinu, hriechy a pod. Bohužiaľ neukázal nič z toho a tak zostane v zabudnutí ako mnoho iných.(9.10.2012)

JE TO PROSTĚ FAKTICKY DOBRÉ . A TO ZATRACENĚ . CASSEL JAKO VŽDY VE FORMĚ . S ODSTUPEM ČASU PŘI DRUHÉM SHLÉDNUTÍ ZJISTÍTE , ŽE VÁM NĚCO UNIKLO . A PROTO JE TO ZA PĚT . I KVŮLI DÉBORACH F . ČLOVĚK MUSÍ NĚKDY HOOOODNĚ PŘEMÝŠLET , NEŽ SE PRO NĚCO ROZHODNE. I TOHLE MI ŘEKL TENTO FILM . JOJO .(26.6.2013)

Takové trošku teologické cvičení na téma hřích a ctnost. Samozřejmě, že pravidla jsou dána katolickým pojetím, na tomto hracím plánu musíme tedy postavit své figurky. To se asi leckomu v dnešní moderní době nebude líbit a film svrhne do kategorie "čarodějnictví, satanismus". Kdo chce kam, pomozme mu tam. Já si myslím, že tvůrcům nešlo vůbec o nic. Chtěli prostě natočit film, který vyvolá nějaké pocity, diskusi. Banální téma svedení nejčistšího z věřících Satanem k hříchu dnes už asi nikoho nedojme. Takže diskuse se asi konat nebude. Alespoň si Vincent C. zahrál zase nějakou "ujetou" roličku. Vyrobeno je to dobře, jinak mi to ale malinko proklouzlo mezi prsty...70%(22.12.2012)

Rozvláčné a nudné něco co táhne Vincent Cassel. Pokud v tom budete hledat nějakou božskou filozofii asi si smlsnete. Jako ateista jsem byl ale trochu unuděn. Nicméně jedna scéna s nůžkami byla tak krásně natočená, že jsem nemohl odolat a ty tři hvězdy jsem musel napálit. To ostatní bylo bohužel stejné jako v miliardě jiných filmů. Škoda téma dobré...pojetí ale trochu moc mastné. A když to není čím zapít tak z toho člověka bolí břicho ještě dva týdny....(4.11.2012)

• - O knize "Mnich", kterou je snímek inspirován, se zmiňuje spisovatelka Jane Austenová ve svém díle "Northangerské opatství". Titul je pak zmiňován i ve stejnojmenném filmu  Northangerské opatství (2007). (Asmodin)