„Ďábel má nad námi takovou moc, jakou mu sami dovolíme.“ Příběh, odehrávající se v 18. století, líčí rychlý vzestup i pád uznávaného mnicha Ambrosia. Jeho silná oddanost Bohu je pomocí intrik vědmy Matyldy naprosto podlomena a Ambrosio se tak dostává před Svaté oficium. Touha vyhnout se trýznivému trestu, který ho čeká, ho dovádí až k domluvě s ďáblem. Zde však čeká další zrada. (Ena.)

Trailer

verbal

Rozpolcený Vincek váhá mezi kundou a Bohem. Nakonec zvítězí zdravý rozum a smočí. A to nikoliv oplatku v mešním víně. Je z toho pak pěkná polízanice. Kudlanky v 15. století totiž nerady vidí, když jim personál vykropí cokoliv jiného než hrobku nějakého sveřepého světce. A tak milému Vinckovi řádně zatopí. Takže vy, co si i v 21. století myslíte, že je celibát zdravý, vůbec není proti přírodě a stačí sem tam přeleštit u nějaké pohádkové modly či baculatého andělíčka, do toho jděte po hlavě, neváhejte pak vykasat sutanu a přinutit nějakou jeptišku ječet fistulí Kyrie Eleison po dvou hodinách nepřetržitého bušení. Uleví se vám a dneska už vás za to snad ani nikdo neugriluje. ()

Padme_Anakin

Tento snímek má mýma očima jednu velikou přednost a tou je Vincent Cassel, zejména v té první půli byl skvělý..  Zajímavý námět se ovšem utopil ve zpracování, prapodivném střihu a v závěru na mě působil jako nesourodý žánrový slepenec.. Nicméně atmosféra středověkého kláštera je podmanivá, otázky ohledně víry a hříchu pozoruhodné, no a neodpustím si poznámku na závěr - možný spoiler - chce-li ďábel svést na zcestí mnicha, pošle mu Déborah? Jako vážně? Nedivím se, že ho musel nejdřív dostat na pokraj smrti, tahle podpásovka mi zkazila dojem.. ()

Ony

Lewisův román je takový správný brak. Moll se jím však inspiroval natolik volně, že z filmu zdaleka nelze mít stejný požiteček. Vášně působí příliš cudně, umírání moc bezbolestně a nadpřirozené jevy jako pěst na oko. Ještě smutnější než srovnání s předlohou je nevyužitý potenciál filmu samého – herecké obsazení a atmosféra prostředí jsou přece tak silné... ()

StarsFan

Těžko říct, o jaký žánr se v tomto případě jedná, protože z toho, co jsem pochopila z vyprávění pana režiséra během diskuzní sekce, která následovala po promítání filmu, neměl ani on sám moc ponětí, co vlastně točí. Škoda. Mnich má totiž v jistých scénách přesně tu zvláštně temnou atmosféru, kterou bych od něj čekala (Ambrosiova otázka po mši s trnovou korunou týkající se toho, jak dobře si vedl, nebo nejistota z příchodu nového, maskovaného mnicha), nikdy si ji ale nedokáže dlouhodobě udržet. Ano, pan Dominic Moll má cit pro hezkou kameru (krásná balance mezi slunečnými a temnými částmi), pro dobré obsazení, hezké lokace, slušný hudební podkres. Bohužel vše dohromady nevysílá žádnou zprávu; tedy minimálně ne tak silnou, jak by ve srovnání s předlohou mohlo. Tomuto filmu totiž chybí jasné určení toho, jak chce na diváka zapůsobit, čímž nakonec přichází i o intenzivitu. [Glasgow Film Festival 2012] ()

Big Bear

Doufám, že ďábel nezískal moji duši, ale mně se to líbilo moc. Nevadí mi ten mix žánrů. Není to ani thriller ani historické drama... Příběh nás zanáší na konec šestnáctého století kamsi do Španělska. Za městem v pustině stojí osamocený klášter a právě tam jedné deštivé noci kdosi před vstupní portál položí novorozeně. Mniši se jej i přes ďáblovo znamení na rameni ve tvaru ruky ujmou a po letech z dítěte vyroste bratr Ambrosius (naprosto skvělý Vincent Cassel). Pro jeho nadšení pro Písmo i pro víru jej ostatní bratři obdivují, ale zároveň se jej i bojí. Málokdo je ve své víře a v souboji s hříchem tak neochvějný a tak si jistý jako on. Jeho kázání stahuje lid z širokého okolí. Poté co vydá řádovou sestru její matce představené, protože se mu u zpovědi přiznala že miluje jednoho muže a že s ním intimně stýká v klášterních zahradách naberou události rychlý spád. Ambrosiu netuší, že zakrátko bude před největší zkoušku víry postaven i on.... Dále nebudu spilerovat. Ano, prostředí bylo úžasné. Středověký klášter i nedaleké městečko nemělo co do kulis tohoto dramatu chybu. Nejvíce paf jsem však byl z Cassela. Je jedno jestli tenhle borec hraje popeláře, mafiána či důstojného mnicha. Vždy to dá tak přesvědčivě, že člověk musí jen v uznání pokývat hlavou v obdivu... Filmu bych trochu ubral na stopáži, přes některé dramatické zvraty plyne velmi pomalu a hrozí občasné zívnutí. ------ A nezapomeňte, Ďábel má jen takovou moc, jakou mu umožníme. * * * * ()

• O knize "Mnich", kterou je snímek inspirován, se zmiňuje spisovatelka Jane Austenová ve svém díle "Northangerské opatství". Titul je pak zmiňován i ve stejnojmenném filmu  Northangerské opatství (2007). (Asmodin)

Související novinky

Vincent Cassel zůstává králem zločinu

Vincent Cassel zůstává králem zločinu

09.08.2010

Právě dotočil gotický thriller ze 17. století The Monk, na podzim jej uvidíme v roli baleťáka v Aronofského Black Swan, ale pak se vrátí k tomu, co mu jde poslední dobou nejlépe – likvidování lidí. A…