Mnich

• angličtina

The Monk

Drama / Thriller / Mysteriózní

Španělsko / Francie, 2011, 101 min

Rozvláčné a nudné něco co táhne Vincent Cassel. Pokud v tom budete hledat nějakou božskou filozofii asi si smlsnete. Jako ateista jsem byl ale trochu unuděn. Nicméně jedna scéna s nůžkami byla tak krásně natočená, že jsem nemohl odolat a ty tři hvězdy jsem musel napálit. To ostatní bylo bohužel stejné jako v miliardě jiných filmů. Škoda téma dobré...pojetí ale trochu moc mastné. A když to není čím zapít tak z toho člověka bolí břicho ještě dva týdny....(4.11.2012)

A takhle to dopadne, když si do kláštera plného cudných mnichů pustíte Déborah Francois. Film má stoprocentně svá pozitiva a svá negativa. Negativní je jeho délka a také děj, který i kdyby se zkrátil o 20 minut, tak člověk, který ho sleduje musí být trpělivý, jako bratr Ambrosius. Pozitivem jsou rozhodně krásné exteriéry i interiéry a kostýmy. A hlavním pozitivem je naprosto parádní Vincent Cassel, který ovšem nezklame nikdy. Pan Herec! Musím říct, že konec filmu mě přesvědčil, že ty tři * jsou rozhodně zasloužené a nedá se uvažovat o horším hodnocení. To, že Matthew Lewis sepsal něco s takovýmto vyústěním někdy v 18. století je pro mě úctyhodné.(21.11.2018)

Filmy z prostředí mnišských klášterů mám rád. Dýchá na mě to tajemno. Navíc Vincenta Cassela jsem v této poloze ještě neviděl. Film je o tom, že i přísně asketický, duševně čistý mnich může podlehnout světským svodům podle hesla: čurák v piči, mozek v řiti. Prostě šukat chce každý. Film má celkem znepokojivé, pro některé diváky až šokující vyvrcholení. Dobrá kamera, nádherné exteriéry. Film mi trochu připomínal "Most osudu". Tedy víceméně o ničem, ale pro mě svou tajemnou atmosférou také čtyřhvězdičkový.(6.4.2017)

Príbeh o tom, že Lucifer nikdy nespí, a vždy sa snaží získať duší (hlavne) tých, ktorý žijú veľmi vzorný život. Bohužiaľ, jeho obeťou tentokrát je jeden mních (V. Cassel). Na svoje možnosti veľmi dobre režírovaný a veľmi zaujímavý príbeh. V. Cassel opäť ukázal niečo zo svojho veľkého hereckého talentu – skvelý výkon. Osobné hodnotenie: 92% (*****) (27.10.2012)

• DJ Kritik

Vnútorný boj zvádza snáď každý človek. A diabol sa skrýva vždy tam, kde je to najmenej pravdepodobné. Ako sa i vo filme vraví "Diabol má len takú silu, akú mu dáme", Ale je ťažké svojou pravou rukou poraziť ľavú a pritom dovoliť tej ľavej vyhrať. Film má širokú paletu, kde mohol rozvinúť hocičo. Sny, mocnosti, vieru, boj, vinu, hriechy a pod. Bohužiaľ neukázal nič z toho a tak zostane v zabudnutí ako mnoho iných.(9.10.2012)

• - O knize "Mnich", kterou je snímek inspirován, se zmiňuje spisovatelka Jane Austenová ve svém díle "Northangerské opatství". Titul je pak zmiňován i ve stejnojmenném filmu  Northangerské opatství (2007). (Asmodin)