Duch doby - Stále kupředu

• USA Zeitgeist: Moving Forward
všechny plakáty

Již třetí film ze sárie Zeitgeist opět poskytuje kritický náhled na společnost dnešní doby. Tentokrát se zabývá tématy jako neudržitelnost peněžní a tržní ekonomiky, neefektivní využívání zdrojů vedoucího k poškozování lidského zdraví a planety a tím, do jaké míry jsme ovlivněni okolím oproti genetické výbavě. Řešení, které zde je nastíněno, stojí na co nejefektivnějším udržitelném využívání energetických zdrojů a zajištění co největšího blahobytu pro všechny lidi, bez propastných rozdílů a nerovností, na kterých je systém založen v dnešní době. (Narya89)

Doomer

Další utopisticko scientokratická agitka - a mě se to líbí, souhlasím s tím že politik musí narozdíl od vědce říkat co lidé chtějí slyšet ale problematice nerozumí. ()

Petike odpad!

Mocibažný a po prachoch prahnúci Joseph završuje arcidemagogický proces budovania svojej sekty. Riefenstahlová by bola hrdá. :-P ()

Maniik88

Veľmi zaujímavé prvé dve časti, ktoré rozhodne nútia človeka premýšľať, uvažovať, vstúpiť si do svedomia. Tretia časť sa snaží ponúknuť riešenia, tie sú žiaľ tak moc nereálne, a tak moc nudne podané, že tretia časť zhadzuje môj skvelý pocit z dokumentu. Určite sa ale oplatí pozrieť min prvé 2/3 filmu, kde sa dozviete o psychike ľudí, vplyvu prostredia na správanie, pamäť, výchova detí, spúšťače chorôb, príčiny nešťastia v modernom západnom svete. V druhej sa dozvieme o zhnitom (ne)ekonomickom systéme sveta a ako sa rúti do záhuby. Tí čo ste dali odpad, potom si o pár rokov spomeňte, že niekto sa vám snažil poradiť a keď budete sedieť v polmiliónovom meste plnom hladných a vzbúrených ľudí, že mali ste šancu čosi urobiť. ()

cesp

tady neokomentuju film, ale komentáře ostatních.... slibuju, že je už příště nebudu číst, protože většina z vás jsou blbci:-) ()

blondboss

No po zhliadnutí tohto dokumentu mám dosť depresívne pocity, lebo na jednej strane v tomto filme padajú veľmi zaujímavé myšlienky, o ktorých je nutnosť rozprávať a brať do úvahy navrhované riešenia, ale na druhej strane je problém takéto myšlienky presadiť cez korumpovaných predstaviteľov moci, ktorých jediným zmyslom života sú peniaze na úkor chudobných ľudí. Bohužiaľ, takto funguje naša spoločnosť založená na peňažnom systéme a myslím, že budúcnosť sveta závisí od podobných koncepcií ako je Ekonomika založená na zdrojoch. Vytknúť tomu treba taký trochu propagandistický nádych, hlavne v poslednej 10minútovke. Predsa len tvorcovia filmu tiež môžu mať svoje motívy, ale každopádne myšlienky sú tam veľmi zaujímavé a je naozaj životne potrebné sa nimi zaoberať. 85 % ()

exoomer

Prve dve casti fajn, aj ked vacsinu veci asi vela ludi vie, avsak si ich neuvedomuje. Opat, nie je iste co je v spominanych 2 castiach ozajstne a co nie, ale clovek si vybere sam. Tretia a stvrta cast je sracka jak na konci kazdeho zeitgeistu v podobe "ako by sme mohli zit keby..." To je pekne, avsak pes by nesral keby nemal rit. Ale on tu rit ma a serie. Takze zbytocne je hovorit, ako by to bolo, kebyze ludia nie su idioti, ak nimi su. ()

Eywa11

Pre konšpirátorku ako ja je Zeitgeist povinná jazda. Toto je asi jeho najpodarenejšia časť, ak sa dobre pamätám. Prvé dve som pozerala long long time ago, ešte na strednej, boli zaujímavé, no prišli mi podané dosť jednostranne. Táto časť je prepracovanejšia, lepšie vyargumentovaná, no odrádza ma stopáž. (Rozložila som si to na dva dni, keby to pozerám vkuse hodnotenie by išlo dole.) .....Ekogenocídny konzum, brainwash, reklama, porucha rebríčka hodnôt, politika ako biznis......všetko rozhodne zaujímavé témy, nad ktorými rada filozofujem........Priznávam, že sama som občas expert na kupovanie somarín, ktoré mi netreba......ale plne súhlasím s myšlienkou, že peniaze a materiálne veci človeku šťastie neprinesú. No ten koniec ma až tak nenadchol. Už som asi starý skeptik a miznú moje ideály. Keď som bola mladšia, chcela som zachrániť celý svet..ale čím som staršia,stále viac si vravím, že ľudia sú nekonečne hlúpi a sami si môžu za všetko...neničíme planétu...tá si s nami hravo poradí...ničíme samých seba....... ()

ElisD

Jako psycholog jsem zde hlavně v první část slyšela krásný souhrn toho, co jsme se na škole a výcviku učili, co nám vtloukali do hlavy a co lidi tak ignorují... konečně! A i jinak bezvadné. ()

krt7236826

ako som už napísa .. .len slepý a hlúpy si nepripustí, že je to všetko pravda. Niektoré pasáže sú tam akoby piaty krát, niektoré akoby tam ani nemali byť ... ale celý dokument akoby nám chcel len ukázať, že nemáme ukazovať na ľudí a kričať fašista, komunista a podobne ale že sú tu aj iné riešenia a taktiež nám ukazuje pravdu nad ktorou už asi každý rozmýšlal len o tom nechce hovoriť. O tom kto riadi celý svet a prečo to ho nieje možné udržať v mieri a dostatku. V tom s dokumentom súhlasím, veď každý deň vidím niekde zlé správy o ekonomike, o tom kde všade sa bojuje a samozrejme..... kde je ropa tam je vlajka USA. Dokument zo spojených štátov ktorý hádže špinu na spojené štáty ... stále mi nejde do hlavy ako je možné, že dovolili aby tento film uzrel svetlo sveta ()

alex011

Zvláštne spracovaný snímok. Veľa veľa a veľmi veľa právd o dnešnom svete, ktoré by si mal pozrieť každý človek na planéte. Škoda, že sa k veľa ľuďom nedostane. Za to hociaká komerčná zlátanina druhu telenoviel a priblblá reality show si užije diváckej populárnosti až až. ()

DJether

V tomto komentáři ohodnotím všechny tři díly dokumentu najednou, protože se od sebe nijak zvlášť neliší. Jedná se určitě o hodně rozporuplnou sérii dokumentů, což se odráží i na hodnocení od jednotlivých uživatelů (od "odpadu" až po "pět hvězd"). Škoda jen, že mnozí, kteří film ohodnotí jako "odpad" pak ve svém komentáři přiznají, že to vlastně ani neviděli. Každopádně celá série nám nabízí celou řadou více či méně kontroverzních materiálů a popisuje současnou společnost jako monetárně-kapitalistický systém. Pozornější lidé si jistě všimli i bez pomoci tohoto snímku, že tento systém je z dlouhodobého hlediska neudržitelný, což se projevuje už dnes jako světová ekonomická krize nebo jako ekologické problémy. Kromě těchto faktů je v dokumentu nastíněn i způsob možného řešení nazvaný "Project Venus", což je dle mého názoru utopistická představa o uspořádání světa. Kdyby to fungovalo, jistě by to bylo pěkné, ale v tomhle ohledu jsem silný pesimista. Nějvětším přínosem této série dokumentů je, že ukazuje světové problémy z trochu jiného úhlu pohledu a to, zda je to pravda, nám s jistotou ukáže pouze budoucnost. ()

Kulik- odpad!

ta ekonomická část mě smíchy rozbrečela... neříkám, že mainstreamová ekonomie dává smysl, ale takové bláboly? že nemoc je dobré pro hdp? come on... je obv, že kdo je nemocný nemůže pracovat atd. a když vím, že tahle část je nesmysl tak prostě nevěřím ani těm ostatním ()

Bartson

Tento dokument jistě hýbe internetem a tak jsem se ho snažil posoudit ze všech stran, můj výsledek...současná ekonomika je opravdu neudržitelná a budeme si muset zvolit alternativu, tady se nabízí. Osobně vidím tyto a podobná hnutí jako přirozený vývoj lidstva, který už v minulosti několikrát nastal. Dospění z barbarství na antiku, do systému středověku, a z tohoto systému do moderní doby...zde se nám představuje nová doba, doufejme že nastane. ()

wetrix

Já tohle prostě zbožňuju a jak to tu psal/a někdo přede mnou - charakteristika společnosti je tady vystihnuta perfektně, nicméně řešení problému jejich systémem vidím jako opravdu ideologický a utopický scénář. Je to krásná představa ale za předpokladu toho, že by vznikla něco jako "sekta", protože jinak to je neproveditelné. Už vidím jak někdo se bude starat o údržbu automatického systému, někdo to bude celé řídit a mít kupu zodpovědností a budou za to odměněni všichni stejně. Taky nějak nechápu, kdyby se dělaly věci které by měli extra životnost, kam by se asi pokrok pohnul, kdyby nebyl tlak něco zlepšovat. Jak chce někdo ugradovat crt televizi na LCD?? Každopádně, jdu se zaregistrovat. :-)) ()

snowman

Ze tří dílů mi přišel tento nejkompaktnější a nejzřetelnější. Myšlenky i emoce ve mě vřou, a jsem rád, že nejsem jediný. Chvíli po shlédnutí jsem s tím trochu bojoval a říkal si, zda raději nechci znovu být připojen k Matrixu. Asi nejsem tak silný, jak jsem si myslel. Každopádně, než se tak stane, nemohu hodnotit jinak než plným počtem. A to zejména za podstatu sdělení, které se zde podařilo formulovat velmi obratně a pochopitelně. P.S.: že to někteří lidé hodnotí jako "odpad", mě vůbec nepřekvapuje, a jen to podtrhuje významnost potřebné změny... ()