Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V Anglii roku 1941 se připravuje skupina mladých československých vojáků na náročné úkoly v okupované vlasti. V té době nikdo z nich netuší, jaké konečné důsledky bude mít jejich čin pro historii. V malé osadě Ležáky na Chrudimsku se formuje nová odbojová skupina. Jejich úkol je jednoduchý - shromaždují zbraně na budoucí boj proti německému okupantovi. Na první pohled ale romantické údolí žije svým poklidným každodenním životem. Do místního mlýna nastupuje jako učedník cechu mlynářského Jan Pavliš, mladík původem s Pusté Rybné. V té době ještě netuší jak zásadně tato volba ovlivní jeho budoucí život. S příchodem nového roku se poblíž mlýna objevují i českoslovenští výsadkáři s úkolem koordinovat odbojovou činnost v Protektorátu. Honzík pochopí jediné, a to, že klidné období jeho života je pryč. Výsadkáři s pomocí obyvatel Ležáků a přilehlých Miřetic organizují různé odbojové akce, mezi nimiž je i jedna prioritní - připravit atentát na zastupujícího říšského protektora, Reinharda Heydricha. Důsledky tohoto činu na sebe nenechají dlouho čekat. Jak prožije osudové okamžiky mlynářský učedník? (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (61)

Thomassi 

všechny recenze uživatele

No tak nevidím důvod, proč to tu má tak slabé hodnocení. Mě to naprosto dostalo, až jsem měl mrazení. Ono to má nádech dokumentů BBC. Je to pojato jako dokument, ale vše je doplněno hranými záběry. Příběh je vyprávěn Radoslavem Brzobohatým, který mluví za Jana Pavliše, svědka těch strašných událostí, které následovaly po atentátu na Heydricha. A mluví to z úctou, až strachem, který je i po tolika letech stále v nás, a tím na mě velice zapůsobil. Celý příběh má spád, v některých místech dokonale vygradovaný. Jediné, co bylo až na amatérské úrovni, byly dialogy herců. Jakoby se jim do toho nechtělo, jakoby to četli a tím to pak vypadá jako odříkání nějaké básničky a nepůsobí to přirozeně. Ale jinak naprosto skvělý dokument, který připomíná, k čemu války, která dělá z lidí bestie. ()

Tom_Lachtan 

všechny recenze uživatele

jsem ochoten ignorovat chabé herecké výkony u hraných pasážích, protože mají pouze ilustrační hodnotu. Ale co nelze odpustit je nechutně podbízivý komentář (nemyslím pana Brzobohatého, ale text) snažící se hrát na emocionální strunu stejně, jako moderátoři telovizních novin. Absolutně nevyvážené a dokonce i hlavního nazi padoucha si našli (no samozřejmě že ne Nikoho z vrchního velení ale řadového důstojníka). Tohle NENÍ dokument, to je citové vydírání vydávající se za historickou pravdu (ač z drtivé většiny "správnou"). Jedna hvězdička za téma ()

Reklama

Lottr 

všechny recenze uživatele

Konečně se do podvědomí diváků dostaly i dlouho opomíjené Ležáky ( stejně jako třeba Javoříčko ) Jen převeliká škoda, že zrovna takhle nepovedenou formou hraného dokumentu. Herecky naprosto příšerné, dialogy strašné a celkové zpracování je neuvěřitelně amatérské. Celá podoba dokumentu se mi příliš nezamlouvala a žádné nové, podstatné informace jsem se vlastně nedověděl, jen několik spekulací o osudech jednotlivých postav. V závěru potěší i dojmou dobové fotografie obětí a stručný popisek o jejich životě. Film mi sice v paměti nezůstane, ale osudy obyvatel Ležáků rozhodně ano! ()

swinevenca 

všechny recenze uživatele

Propásnutá šance. Udělat dokument o Ležákách je záslužný počin, udělat z toho napůl hraný dokument je zajímavý nápad, ale nechat to odehrát takhle je skoro v rozporu s úmyslem přiblížit divákovi, jak bylo během pár dnů rozhodnuto o osudu této osady. Hlas Radoslava Brzobohatého jako vypravěče se poslouchá dobře, ale ty hrané scény, zvláště ve věci takhle citlivé, nemůžou vyznít takhle amatérsky. Velká škoda, ale dám něco navíc za to téma. ()

Pttak 

všechny recenze uživatele

Jako rekonstrukce určitě dostačující. Popis jednotlivých osob před závěrečnýmí titulky rozhodně dobře přehledný, ale ty hrané scény vážně mohly být lépe zahrané o tom žádná. Ovšem záleží prostě, jak se na to díváte, jestli jako na film nebo jako na dokument. V každým případě si myslím, že i Ležáky by si zasloužily klasický celovečerní film jako mají Lidice. ()

Galerie (20)

Zajímavosti (18)

  • V březnu 1939 vznikla v obci odbojová organizace ČENDA, která udržovala kontakty s okolními odbojovými sítěmi, v Pardubicích a v Praze. [Zdroj: Stream.cz] (majky19)
  • Protože neměl štáb finance na zaplacení hotelu, spali herci ve stanech. (morgos)
  • Před zapálením osady byla rozbita domovní okna a shozeny střešní tašky, aby plameny měly větší rozsah. Švandův mlýn byl zapálen až jako poslední. Většina policistů během vypalování osady pila alkohol a dění v osadě fotografovala. [Zdroj: Stream.cz] (majky19)

Reklama

Reklama