poster

Vesmír: Utajená historie

 • Česko

  Tajné dějiny kosmických projektů

 • USA

  Space: The Secret History

Dokumentární

USA, 2005, 120 min

Diskuze k filmu (3)

  • 17.6.2012  10:49
  ČeskýTulák
  (hodnocení, komentáře)

  Tento dokument mne velice sklamal. Místo aby se opíral o skutečná fakta a filmové záznamy, jedná se pouze o informace novinářů, kteří snad pracovali v SSSR v šedesátých letech, ale prakticky se objevují najenou až dlouho po rozpadu SSSR.

  Vše se v prvé řadě opírá o politický protisovětský názor , než technický. Osoba Iljušina je zde podána pouze slovy  novinářů a redaktorů. Jak je zde i uveno údajně Iljušin sám "nakone" si své tajemství ponechá pro sebe. Rozhovor s ním prakticky žádný není použit. Naopak s Gagarina je nakonec udělán opilec a prospěcháž, který se musel hlídat, aby něco neprozradil. To je k zasmání.

  Je zde jmenován i konstruktér Koroljov, opět pouze okrajově. Ale zde přeci existuje vynikající životopisný film o celém vývoji kosmonautiky v SSSR.

  Většina novinářů a reportérů vystupujících ve filmu jsou američané či uprchlí sovětští občané. Novinové články,zobrazované jsou z amerických novin z doby studené války. Kde jsou uváděné dokumenty z údajného tajného ruského archivi, když již byl dle slov ve filmu odtajněn.

  Rovněž řada filmových záběrů mi připadala jako ilustrační , některé byly použity i dvakrát s jiným komentářem. Jedna zajímavost - příprava startu Iljušina - má na sobě vše , skafandr, helmu s SSSR, usedá do rakety, kolem vidíme techniky jak mu pomáhají. Jedno zde však chybí - pohled do průzoru obličeje. Vždy při startech ruských kosmonautů si na toto sovětští filamři potrpěli. Zde je však pouze pohled do týla kosmonauta.

  Rovněž je ve filmu snaha kritiky výstupu prvvého člověka do vesmíru - Leonova. Je možné, že měl potíže s návratem do kabiny, ale přeci není nutno vše uvádět. To nedělali ani v USA.

  Vždyť se mohlo i kritizovat, že první americký kosmonaut J.Glenn byl osobní přítel rodiny presidenta Kennedyho.

  Ještě k druhé části dokumentu, kterou jsem již nedokoukal. Je zde řada záběrů nepovedených startů raket USA, některé opět i dvakrát, ale nikdy není komentář kdy se to stalo, o jakou raketu a pod. Dvakrát je zde zmiňována tragedie akde zahynulo 160 osob - není však ani jedna fotografie těchto osob. Hovoří se pouze o technikovi, který nechtěl opustit místo vedle startující rakety.

  Závěrem - film je pouze o očernění výskumu a úspěchů kosmonautiky v SSSR s použitím politické nenávisti.

  Boj o dobytí vesmíru existoval, to nikdo nikdy nepopřel , rovněž to, že tato snaha rychleji být první v určité oblasti, přinela i tragedie má svou logiku a lze ji pochopit.

   

  A tak tento dokument snad plní pouze medvědí službu - zachovat nenávist mezi Ruskem a USA.

  • 13.6.2011  18:15
  aurelius181
  (hodnocení, komentáře)

  Súhlasím zo Inkvizite , je to taká istá propaganda akú oni sami kritizujú . Čo sa týka z filmovej stránky, je to veľmi zaujímavý dokument, viac menej náučný,ale na moj vkus príliž politicko ladení  ,namiesto toho aby hladali pravdu  tam len neustále  kritizujú.Ked nejaký dokument  točiá amíci o rusoch je len negatívne hodnotení,asi preto lebo oni sami žijú v takéj istej  zvrátenej spoločnosti.

  • 4.5.2011  23:48
  Inkvizite
  (hodnocení, komentáře)

  Tenhle dokument postrádá všechny znaky empirické práce. Je to velice špatný dokument, který pouze přetlumočuje názor autora. Už jen výběr osob ke komentářím, je opravdu neuvěřitelný. Neumím si představit, kdo na to dal peníze.

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace