Pollyanna

• USA Pollyanna
Rodinný / Komedie / Drama
USA, 1920, 58 min

Pollyanna je malé osiřelé děvče a tak je poslána, aby žila u své náladové, nevrlé tety Polly. Brzy Pollyanna zjišťuje, že spousta lidí v tetině městě v Nové Anglii je stejně mrzutých jako teta. Avšak dívčin nevyléčitelný optimismus, například v případě její "radostné hry", kterou hledá světlou stránku na každé situaci, přináší mladistvou, veselou změnu do usedlého starého města... (ČSFD)

MickeyStuma

První filmová adaptace povznášejícího příběhu s nejoptimističtější hrdinkou své doby, Pollyannou, od literární autorky Eleanor Hodgman Porter. Vypráví o osiřelé dívce s pozitivním přístupem k životu, která využívá životní filozofii, jíž se naučila od svého otce. Používá něco, čemu se říká hra na radost, což znamená, že bez ohledu na situaci vždy hledá něco, z čeho by se mohla radovat. Je to tedy takové téma o radosti, solidaritě a laskavosti. Ale bude k ní osud stejně laskavý? Vidět všude a na všech jen to dobré je možná synonymem ve smyslu benevolence, ale koneckonců vždy se někde nějaké ale najde. Z příběhu tak nenápadně čiší poselství či ponaučení o vytváření dobré nálady za všech okolností, ale je třeba se mít na pozoru. Dějově je scénář dobře zvládnutý, a to nejen ve veselých scénách či dramatizacích, které se objevují, ale především v emotivních situacích. Technická stránka je pro němý film typická. Krátká stopáž tomu dává větší punc, ale i tak se to bohužel neobešelo bez určitých nedostatků. Každopádně jako hodinová filmová reklama na literární předlohu funguje dobře. ()

arthur.22

Jako ztvárnění optimistické dětské knížky je to neuvěřitelná hrůza, i když bereme ohled na rok vzniku. Sedmadvacetiletá Mary Pickford je v roli jedenáctileté Pollyanny zoufalá a záplava lokýnek to nezachrání. Ostatní postavy se taky moc nepovedly. Téměř celým filmem nás provází dost depresivní hudba, mající s původním posláním knihy pramálo společného. Když se Pollyanna po úrazu poprvé znovu snaží postavit a dá si na hubu, je to tak pro diváka docela velkým zadostiučiněním. Jako hororově-komická parodie na sladký příběh mě to ale nesmírně bavilo, i když to asi nebyl záměr.. ()

Kass

První filmové zpracování úspěšné dětské knížky z pera Eleanor H. Porter. Nakažlivě pozitivní přístup titulní hrdinky a její bytostná snaha vidět ve všem a ve všech jen to dobré mezi čtenáři knížky a diváky filmu brzo zlidověl. Jméno Pollyanna tak časem získalo ve společnosti až pejorativní přídomek. Asi každý známe ze svého okolí nějakou Pollyannu. Triviální příběh je po filmové stránce zručně zpracovaný a obsazení miláčka Ameriky Mary Pickford do hlavní role bylo sázkou na jistotu. Mary má i lepší filmy, ale "Pollyanna" nabízí klasicky milé a bezelstné pohlazení po duši, a to není vůbec málo. ()

Flego

Knižka Eleanor H. Porterovej je známa na celom svete a populárnu dievčenskú postavu sa rozhodla stvárniť na nemom filmovom plátne Mary Pickford, jej nižšia postava ju predurčovala k Pollyanne. Filmársky na slušnej úrovni, medzi divákmi mal veľký ohlas. Druhá recenzia. ()

• Mary Pickfordová ztvárnila roli dvanáctileté dívky, i když já bylo 27 let. (Lenarek)