Ačkoli zbytek světa zná troly především jako figury z fantasy či malé roztomilé skřítky s velkými bříšky a naježenými vlasy, v Norsku jsou postavami národního folkloru, vystupujícími v báchorkách, které čtou rodiče dětem před spaním. Mají vlastní propracovanou mytologii a existují v různých podobách, od dobrotivých bytůstek po gigantická krvežíznivá monstra. Jenže co když trolové opravdu žijí a norská vláda jejich existenci tají? Tříčlenný tým studentů se vydává po stopách bizarních medvědích útoků v horách a lesích Norska a setká se s podivínem, jehož pomlácený džíp se smradlavým karavanem je vždy poblíž podobného incidentu. Muž, jehož mají v okolí za pytláka, o sobě tvrdí, že je lovec trolů, a dovolí štábu, aby ho doprovázel. Důmyslně vystavěný mystifikační pseudodokument se vedle samotných trolů zaměřuje také na otázku, jak by dnes žili bájní rekové bojující s monstry. (oficiální text distributora)

Rocky62

Nemám zrovna slabost pro podobné snímky (viz Cloverfield), ale zde je na místě spokojenost. Už jen z hlediska atmosféry se má divák na co těšit. Za pozitivum bych rovněž považoval i biologickou charakteristiku trolů, jejich hlasové hrůzu nahánějící projevy a celkový zjev. Není sice znám původ, ale to bych rovněž nevytýkal, neboť je téma zase o kus mystičtější. Hlavní hrdina má své sympatie a jeho postoj k práci má šarm a vtip. Závěr není třeba nijak zvlášť rozebírat, pokud divák ví co sleduje, musí počítat s tím, že je konec takový, jaký je. Za mě 75% ()

Bachy

Zásadně si o tomhle filmu NIC nezjišťujte a ani NEKOUKEJTE na obrázky!...Stejně jako jsem nečekal, jak moc se mi bude Lovec trolů líbit, tak jsem rozhodně nečekal, že přirovnání, které budu chtít k tomuhle filmu napsat bude "krásný". Jenže tenhle film má sice opravdu téma, které prozrazuje název. Nicméně hlavním nosníkem snímku je fakt, že z každého záběru je obrovsky znát, jakou ohromnou radost měli autoři snímku a jak moc si to užili a jak moc to chtěli předat. Což se v mém případě povedlo. Samozřejmě je to ohromně originální, ale i s tímhle nápadem nebo dokonce právě s tímhle nápadem mohl film dopadnout jako neskutečná debilita. Nicméně ti, kdo za trolem stojí, si vyhráli s finální podobou tak obratně a tak detailně, že na mě výsledek hodně zapůsobil. Výsledek je pro mě důkaz toho, že když se chce, všechno jde. A takové důkazy potřebuju vnímat. Nicméně - jak jsem psal shora, téměř nejlepší by bylo si o filmu nezjišťovat vůbec nic a pokud možno ho pustit někomu, kdo nezná dokonce ani ten název. Perfektní dokument. ()

Chrustyn

Popravdě jsem zvyklý, že ze zemí jako je třeba Norsko se do širší distribuce dostávají spíše festivalová komorní dramata ale "Troll Hunter" dokazuje, že se tam točí i zábavné komerční snímky. Snímek se drží novodobého trendu pseudodokumentu, kdy nesmyslné téma ukazuje v jakoby reálném duchu. Snímek směle kombinuje "Monstrum" (přerostlé potvory v hlavní roli) a "Záhadu Blair Witch" (film se odehrává převážně v lesních exteriérech) a překvapivě se mu daří, jak navodit atmosféru, (převážně pomocí působivých zvuků a špatné "viditelnosti") tak i slušně pobavit zdařilými trikovými sekvencemi, ve kterých nám tvůrci ukazují jak různé druhy monster, tak i odlišné způsoby jejich likvidace. I přes celkovou hloupost film dokáže zabavit, jen se vše velmi rychle přejí, (nejen tím, že film nemá v dnešní době čím překvapit) herci jsou mimořáně nepřesvědčivý (snad jen lovec je alespoň žánrově "cool") a titulní montra moc nevyděsí. Pro příznivce tohoto žánru a příbuzných snímku se jedná o nenápadné ale slušné překvapení a ostatní se budou buď nudit nebo filmem zhnuseně opovrhovat. ()

iamek

Tvůrci přišli sice s ohraným námětem co se týče zpracování a stylu kamery, ale aby v moderní době chodil po lese Troll to jsem ještě neviděl. Zpracování a triky vzhledem k rozpočtu a podmínkám při kterých byl film natáčen jsou na velmi dobré úrovni. ()

klerik

Vôbec nie zlé. Vďaka priamočiaremu reportážnemu prístupu to vyznieva poctivo, aby vzápätí divák pochyboval, nakoľko vážne je film myslený (masky). Ale tvorcovia neskĺzavajú k paródii, len si akoby uvedomujú absurdnosť samotnej existencie trollov... ()

bassator

46th KVIFF 2011 - MIDNIGHT SCREENINGS - Půlnoční filmy (Trolljegeren / THE TROLL HUNTER / Lovec trolů) - Podobným filmům vždy odpouštím hodně, ale tohle bylo i na mě asi moc. Zde mě s.... snad úplně vše - to neustlé chytračení, ty totálně ZCESTNÉ "logičnosti" co tam byly slyšet v každé druhé větě, z těch jsem fakt rostl. Trolové poznají křesťana, natírání pižmem či originální způsoby jejich zabíjení je jen pár příkladů z totálních absurdit tohoto filmu... Ale nejspíš v atmosféře festivalu by to bylo stravitelnější než doma na DVD, proto film nechci úplně zatracovat... - 28. 7. 2011 - 40% ()

korbitch22

Perfektní efekty a bravurně ztvárněná výprava, zbytek nesledovatelná scénáristická debilita.Parta nesympatických hovad honí obří mega Trolly, o kterých ví jeden starý lesa pán co vypadá jako pedofilní verze hajného Straky od malého Vény na Trollí stezce.Např. jsem absloutně nepobral, jak jedna z hrdinek zemře, nikdo to vůbec neřeší a najednou čekají někde na nádraží na další holku co zastoupí její místo.Pamatuju si, že mě to ze začátku dost bavilo, ale snad nikdy jsem neviděl tak dobrý námět, s dobrými efekty a kamerou, totálně zničený nesnesitelně kreténským scénářem, ze kterého mi bylo tak zle, že nemůžu dát větší hodnocení.20%. ()

lola3121

Tak tahle trolí naháněčka ve stylu Blair Witch se u mě nějak minula účinkem. Dokumentární styl mi po chvíli začal lézt na nervy a když jsem spatřila trola, přišel mi spíš legrační než strašný, stejně jako způsob jejich "lovu". Jako horor teda opravdu nic moc. Leda že by měl pravdu kolega Oskar a tvůrci to celé zamýšleli jako komedii. V tom případě bych byla ochotna ještě jednu hvězdu přihodit. ()

heyda

Je trochu hloupý, že nám film hned na začátku lže, jenom aby nalákal co nejvíce diváků do kin. Nebo snad někdo věří, že Trollové opravdu existují? Ale ten nápad se musí ocenit stejně tak jako famózní triky i přirozené vystupování herců. 65% za neotřelý nápad, grandfinále i za krásnou norskou krajinu. ()

rollman1

Trůůlové jsou fuckt kůůůůl. Já myslel, že fakt nejsou a bum, je tady film přímo o nich. Začínám nepochybovat i o existenci Satan Clause. Partička nadějných studentíků se vydá hledat nějákého toho pytláka aby zažili nějaké žůžo a položili mu pár otázek, ohledně ztracených touristů nebo mrtvých medvědech, Po chvilce s Hansíkem ( tím pytlákem ) se dozvídají, že trůlové vážně existujou, že nejsou tak lidumilní jako v pohádkách a že nemají rádi křesťany. Máme tady další Fuj-Fottage filmek, který k nám přišel až z Norska a ukazuje se v dobrém, ultrafialovém světle. Herci si hrajou na neherce a Hans je fakt frajer, který se nebojí i toho největšího trůla. Kamerka není vůbec roztřepaná, jako kdyby kameraman byl osouložen koněm. Konečně je vidět víc, než jen něčí nogy. Mám důvod si myslet po těch všech Recích a Paramálních Aktivit, že tady máme skvělý FF, který nic nekopíruje a má konečně nápad.. 95 % ()

helianto

Hmm, tohle bude složité hodnocení. On to není špatný film, je nesmírně autenticky podaný. Způsob snímání filmu, to je důvod minimálně pro jednu hvězdu. Pojmout film jako amatérský dokument, syrový nesestříhaný materiál se vším všudy, to je opravdu dost originální. Já jen ale nevím, proč je to předkládané jako horor? V tom filmu se nebojíte ani jedinou milisekundu. Trolové, z nichž by měla jít hrůza, jsou celkem roztomilé loutkové postavičky (jen, pravda, poněkud větší a agresivnější). Ani atmosféra není nijak hororová. Je to prostě zajímavý dokument o existenci trolů v Norsku a o tom, jak se s jejich existencí vyrovnávají oficiální místa. Tečka. Žádný horor. Proto nemůžu jít s hodnocením výš. Ta druhá hvězda, ta je pak nostalgická. Za tu krásnou norskou přírodu a za to, že mi některá místa z filmu byla důvěrně známá z mých toulek po této čarokrásné zemi. (Challenge Tour – duben 2015) ()

Stanislaus

Trolljegeren coby norský mix Monstra a Záhady Blair Witch zaujme svým pojetím a vcelku promyšlenou "trolí mytologii" - ať už šlo o dráty vedení či vitamín D. Efekty byly celkem zdařilé, stejně tak jako hlasové projevy trolů. Mé první setkání s norskou produkcí dopadlo obstojně. ()

BMW12

Opravdu hustý film! Vlastně je to záznam z kamery, která byla nalezena, osud filmařů není znám. Ale to co natočili je úžasné, nejdříve to vypadá, že se jenom trojice studentů snaží dopadnout pytláka. Pak ale zjistí, že to není pytlák, ale lovec trolů. A začíná pořádná akce a je to opravdu napínavé po celou dobu. Konec je mi pak záhadou, jelikož je ten chlápek chytí a přeci když by je chytnul, tak by získal i ty nahrávky, tak jak je pak možné, že se ty nahrávky někde nalezli, ale těla filmařů ne? Jinak musím říci, že já jsem si po celou dobu filmu myslel, že to je opravdu skutečný autentický záznam, i se ten film tak tváří. Ale teď po zkouknutí všude čtu, že prý je to jenom "jako", že to je celé nahrané a trolové jsou vytvořeni pomocí triků, tak nevím. Ale jelikož kameraman Tomas Alf Tomas, kterého sežral trol, tak pořád žije, tak to bylo fakt asi jenom jako. Ale ani bych se nedivil, kdyby to byla opravdu pravda. Na tomto světě, v tomto vesmíru je možné všechno, ani Zemi nemáme úplně celou prozkoumanou, i když si to většina lidí myslí. A ono někteří si řeknou, že to je totální blbost, aby existovali trolové, ale co když opravdu existují? Je to něco jako když se řekne, jestli jsou mimozemšťané na Zemi, většina tomu nevěří, ale co když tady jsou? Jenže společnost tomu nikdy neuvěří, i když jeden astrounat NASA co byl ve vesmíru, říkal v živém rádiovém vysílání, že tady jsou, tak lidé stejně neuvěří. A to může být i s těmi troly, lidé prostě raději uvěří tomu, že tu spoušť způsobilo tornádu, nikdo nebude věřit tomu, že to byl trol, i když třeba skutečně byl. ()

honajz

Výborně natočená věcička, s nadhledem, skvěle vybranými herci, norskou krajinou, celá ta mytologie je moc dobře vymyšlená. Triky na jedničku. Jen to mohlo být kratší. Časem už je to zdlouhavé. ()

hrona

V Norsku jsou zkrátka trolové, tento fakt po zhlédnutí filmu bude znát již každý. Jedná se vyloženě o televizní projekt, bez super moderních triků a efektů, avšak chytře, pěkně a velmi věrohodně zpracován. Film je sám o sobě blbinka, ale s lehkou nadsázkou a ironií, si člověk dokáže tento zážitek patřičně užít. Provedení alias Blairwitch, Monstrum atd.. s roztřesenou, věčně zapnutou kamerou zde funguje. Cestovatelský zážitek napříč Norskem je další velmi pozitivní stránkou tohoto fiktivního dokumentu. ()

poz3n

Jediné možné a logické řešení pro Lovce trolů by byla půlhodinová stopáž. Stal by se totiž zajímavou a především včas ukončenou hračkou. To se však nestalo, a tak je Lovec trolů po první půlhodině obsahově naprosto vyčerpaný a další hodinu nemá pro mě absolutně co nabídnout. Čekal jsem, že se tahle nízkorozpočťárna bude alespoň řídit klasickým zlatým pravidlem, aneb čím míň, tím líp, divákova představivost je mnohem silnější než jakékoliv rozpočet postrádající efekty. Ale ani to se neděje. Opravdu hodně nudný film. 4/10 ()

jonyyy

Opravdu povedená záležitost, banda z Norska se vyznamenala. Konečně nějaký pořádný sci-fi horor i mimo USA. Triky výborné, atmosféra taky. Člověk by řekl, že dokumentární kamera už bude nuda, ale opět je to něco nového. 85% ()

Othello

Problém Trolljjegeren je, že nenabídne divákovi jakýkoli úvodní výběr jak k filmu přistupovat. Po circa třiceti minutách nemáte za sebou jedinej vtip, jedinou napínavou scénu a postavy spíš nesnášíte, zato máte před sebou tříhlavýho trola, přesně s tou vizáží jakou najdete v každym norskym obchodě se suvenýry. Mno, co s tim teďko, žejo? Buď položíte karty anebo budete filmu důvěřovat v tom, co přinese dál. Následující hodnocení filmu odpovídá, jak moc se chcete bavit a jak moc v tom šťourat, protože logických pakáren je tady víc než v projevech českých odborářů (no teď sem to možná trochu přepísk). Osobně mě bavilo všechno, co se týkalo trolů a zesvěcování diváka do celé problematiky. Vykreslení těchto roztomilých zvířátek jako naprosto tupých stvoření, vypatlaně se brouzdajících po norské krajině, likvidujíc všechno kolem je vtipný samo o sobě. Vtípky sami o sobě mají hroznej potenciál - kýbl křesťanský krve, vysvětlení elektrického oblouku, křesťanská odrhovačka z amplionu jako návnada na trola a vůbec spousta hlášek ("Jsem křesťan, všichni tady chcípneme!") mají náběh na kult, nicméně Trolljegeren je neumí prodat. Stejně jako téma. Do konce filmu nevíte, jak se na něj vlastně dívat. Hluché momenty, kdy postavy na něco čekají či pobíhání po lese z absolutně nesledovatelnou kamerou bez jakéhokoli světla trvá déle než by mělo a navíc se docela opakuje. Pozadí národní konspirace nefunguje, protože ho reprezentuje jeden týpek, kterej sice hrdinům vyhrožuje, že si záběry nenechaj a ať netočej, ale oni ho v pohodě točej dál a chlapík odjede bez toho, aby jakkoli dodal svým slovům váhu. Režisér ale nakousne docela zajímavé téma s muslimskou kameramankou, kterou trolové nechávají bejt, zatímco křesťany nemůžou vystát. Je možné, že trolové jen umetají cestu, ale muslimská integrace do Evropy má další silnou zbraň. Nenávidějí-li křesťanství a žijí několik tisíc let, tu nenávist v nich musel někdo vypěstovat. Ale nezapomínejme, že trolové jsou naprosto stupidní a dle vykreslení ve filmu tupější než většina zvířat. Kdo jim vštípil onen ikonoklasmus, jenž vztahují pouze k Evropskému majoritnímu náboženství? A dají se drezůrovat black metalem? Nebyly právě trolové to, na co se Breivik ve svém úporném snažení měl zaměřit především? Budu se muset vydat do Norska s kamerou a pokračovat ve výpravě za pravdou. Kdyby měl někdo zájem, můžete se ozvat. Křesťany beru jako návnadu a osobně doufám, že tváří v tvář dvacetipatrovému smradlavému trolovi nenaleznu Boha. ()

Režisér Tomb Raidera chystá Trolla

Režisér Tomb Raidera chystá Trolla

26.08.2020

Režisér Roar Uthaug (Vlna, Tomb Raider) se upsal režii norské fantasy Troll pro streamovací službu Netflix. Snímek dorazí v roce 2022 a bude se odehrávat hluboko v norských horách, kde se probudilo… (více)

Režisér Lovce trolů se vrací

Režisér Lovce trolů se vrací

29.03.2015

Po lovu na trolly hon na pekelné démony

Po lovu na trolly hon na pekelné démony

08.03.2012

Nor André Øvredal po víc jak dvou stovkách reklam a krátkometrážních filmů celovečerně debutoval zábavným „found footage“ fantasy hororem Lovec trolů. Udělal jím doslova díru do světa (velký úspěch,… (více)