Ačkoli zbytek světa zná troly především jako figury z fantasy či malé roztomilé skřítky s velkými bříšky a naježenými vlasy, v Norsku jsou postavami národního folkloru, vystupujícími v báchorkách, které čtou rodiče dětem před spaním. Mají vlastní propracovanou mytologii a existují v různých podobách, od dobrotivých bytůstek po gigantická krvežíznivá monstra. Jenže co když trolové opravdu žijí a norská vláda jejich existenci tají? Tříčlenný tým studentů se vydává po stopách bizarních medvědích útoků v horách a lesích Norska a setká se s podivínem, jehož pomlácený džíp se smradlavým karavanem je vždy poblíž podobného incidentu. Muž, jehož mají v okolí za pytláka, o sobě tvrdí, že je lovec trolů, a dovolí štábu, aby ho doprovázel. Důmyslně vystavěný mystifikační pseudodokument se vedle samotných trolů zaměřuje také na otázku, jak by dnes žili bájní rekové bojující s monstry. (oficiální text distributora)

ghatos

Originální námět měl monstrózní potenciál. Mohlo to být výjmečné, jenže nelze nevidět negativa, která se zmiňují ve zdejších komentářích. Více napětí (ve všech směrech) schází, naopak různé humorné prvky fungují dobře. Tak či onak to nenudí. Určitě je to lepší než Rare Exports. 69%. ()

drackula

"Found footage" na nórsky spôsob dopadol nad očakávania. Dokázalo sa mu totiž skĺbiť naozaj viacero elementov do jedného kompaktného celku. V prvom rade dusnú atmosféru z neznámeho v duchu Blair Witch alebo Rec, a zároveň pridali aj trochu megalománie v štýle Cloverfieldu. Väčšinu faktov z mytológie sa snažili vcelku obstojne a s prižmúrenými očami aj uveriteľne vysvetliť a to dodávalo trollom spolu s podarenými efektami na reálnosti. To, že dokážu vycítiť kresťanskú krv je síce milé, ale už trošku prepísknuté a dosť to podrážalo nohy snahe o už spomínanú snahu vysvetliť mýty vedecky. Celkovo som sa však nesmierne bavil, a Troll Hunter je len ďalší dôkaz toho, že Nórsko už patrí medzi relevantné horrorové krajiny s obrovským potenciálom a širokou škálou subžánrovej pôsobnosti. 80 % ()

Ravi

Moderní severská pohádka, které sice neuvěříte, ale přesto vás dokáže vtáhnout. Je to jen na vás, jak tento film vezmete. Já ho nebral vážně a tak jsem sledoval, jakou hru tvůrci rozehrají. Byl jsem mile překvapen tvrdohlavostí vyprávění tohoto těžkouvěřitelného příběhu tak, že jsem mu začal fandit. A i když jste skeptici a neradi, když vás někdo krmí, tak je přinejmenším zajímavé, jak se dají překroutit nepopiratelná fakta ve prospěch oné báchorky. Na takovéhle filmy, které posunují fikci směrem k nám, se chci koukat. 80% = 4/5 ()

Kurikmoon

Ohromný dokumentárny úlet z pohľadu ručnej kamery. Avšak postupne stráca tempo. A to je škoda, pretože nápady sú tu zaujímavé. A za to dávam jednu navyše. Jedna otázka na záver? "Aký spor majú kresťania a trollovia z minulosti?" ()

Kosmik 1

Mohlo to být hodně zajímavé téma a čekal jsem něco ve stylu Cloverfield. Bohužel jsem se po první polovině filmu začal nehorázně nudit. Ocenit se dají pouze efekty, naopak herecké výkony už moc ne. Nápad by to nebyl špatný, ale filmu by prospělo celkové překopání provedení. Chyběla tomu šťáva, napětí a atmosféra. 55% ()

vyfuk

Záležitost VFX. Film doporučený grafickým expertem, což je záležitost zajímavého příběhového zážitku s ne moc, ale přesto hodně dobré efektové práce. Menší Záhada troll bitch. Found footage z toho jak Norové začali někoho pronásledovat a vyklubal se z toho hon na bájné postavy. V rámci originality deset bodů. V rámci efektů něco pod to, ale stále se musí říct, že jde o pokrokový kus. Chybí mi v tom ten freeping efect, ale to není nic, co by mi rvalo srdce. A tím to končí. Ale hodně dobře. ()

Tft

Found footage žánr má jen málo milníků, které opravdu stojí za zmínku a Lovec trolů k nim určitě patří. André Øvredal dokazuje, že fantazii se meze nekladou a kde není dostatek peněz, postačí lidská vynalézavost. Líbí se mi, že tvůrci šli do svého bláznivého nápadu all-in, kolem existence trolů vybudovali opravdový lore a jejich soustředěnost na detaily dodává filmu pevné a uvěřitelné základy. Zároveň oceňuji i humornou stránku filmu, Øvredal sice přistupuje k látce realistickým způsobem, ale věci jako mrtvé ovce pod mostem nebo byrokracie spojená se zabíjením trolů jsou geniální pomrknutí na diváka, která snímku dodávají lehkou nadsázku. Nejen že si tak užijete zabíjení trolů, ale ještě se u toho parádně pobavíte. Found footage, který je častou zkázou filmařů, je zde chytře vyřešen, film vypráví příběh amatérských dokumentaristů, Øvredal si tak může dovolit větší obrazovou kvalitu a zapojení dokumentaristických filmových postupů. Lovec trolů kráčí na pomezí found footage a mockumentary, šikovnou hravostí tyhle dva žánry prolíná a hlavně tím šetří rozpočet. V kasičce tak zůstalo víc peněz a díky tomu dostáváme CGI troly, kteří na rok výroby filmu vypadají opravdu luxusně, především pak poslední obří trol, který je takovou třešničkou na dortu celého filmu. Øvredal k zobrazování lovu trolů přistupuje se Spielbergovskou zábavností, k tomu dopomáhá i sám velký lovec Otto Jespersen v hlavní roli, kterému bych existenci trollů klidně i věřil, kdyby mi o nich nad pivem vyprávěl. Jak říkají sami dokumentaristé "je to Norský super hrdina". Lovec trolů je jedním z nejzábavnějších filmů ve svém žánru, přistupuje k věcem novátorsky, nebojí se experimentovat a snaží se posouvat hranice found footage žánru. André Øvredal si tímhle filmem udělal velké jméno, takhle odvážná a sebejistá prvotina se jen tak nevidí. ()

Skeksis

Ale no dobre, trolovia boli pekní, tým, že bol film natáčaný ako dokument, boli kvázi uveriteľní, ale celkovo strašná blbosť. Zvlášť stupídne rozhovory o absurdných veciach - trolova najväčšia pochúťka je vraj betón s čiernym uhlím, pritom trol sa ani nedokázal zahryznúť do nejakého debilného plechového brnenia z hrncov či z čoho (ktorým asi jediného zabijaka trolov v Nórsku vyzbrojila vláda:))). Mimochodom, zvuky, aké tí trolovia vydávali, mi pripomínali, čo som bežne počúvala ako tínedžerka - príklad: Brighter Death Now. ()

Drnqonovic

Rozhodně příjemné překvapení. 'Pravdivý' dokument o tom, že v Norsku trollové nejen žijí, ale stojí za spoustou problémů a vláda nám (tradičně) zas a znovu lže. Hezké zobrazení samotných trollů (trnu hrůzou, aby nikoho nenapadlo něco podobného udělat u nás), zajímavá mytologie a tradiční konec useknutí v nejlepším. Bohužel, film samotný je trochu únavný a příliš dlouhý, nicméně to na samotném zážitku nic neubírá. ()

zolo23

Po prečítaní názvu filmu som si skoro dolámal jazyk. Nórština je naozaj ťažký, ale zato vtipný jazyk. Dlho som rozmýšlal či si to vlastne pozriem, ale po pár hodinách mi zavolal kamarát a spýtal sa ma : "Počúvaj Zolo videl si už Trolljegeren?" Ja ,že "čo či som videl?" "Trolljegeren"..."to je taký nový nórsky film o Trolloch natáčaní na spôsob Záhady Blairwitch alebo Cloverfield"..."úplná šupa" vravel..No nedalo mi a tak som si prečítal pár komentárov od popredných užívateľov na CSFD. Po pozitívnych ohlasoch som si povedal : "Tak fešák poď do toho". Po dopozeraní Trolljegerena som usúdil, že Nóri už nie sú len krajinou lyžiarov ale aj filmárov. Čo ma však potešilo najviac bol fakt, že i pri takto "dokumentárne" natočenom filme to kameraman zobral citlivo a dokázal, že nie vždy je efektné trepať so svojim nástrojom. No, aby som ho toľko nechválil, pár záberov tam bolo roztrepaných, ale hlava nepociťovala žiadnu ujmu..takže OK. Film bol skvele ozvučený a na moje prekvapenie i vizuálne efekty na solídnej úrovni. Maličké mínus by som dal výtvarníkom, ktorý sa s výzorom jednotlivých Trollov mohli viac pohrať a celkovo túto stránku trošku odflákli. Nevadí. Bavil som sa a nebyť niektorých nudnejších pasáži, flákol by som plný počet. Prekvapenie roka ale určite. ()

manonfire

Ačkoliv fandím všemu vzniklému z hor Skandinávských.....tak tohle je prostě o ničem. Výhody filmu natáčeného úprkem roztřesenou ruční kamerou tady nefungují, protože bát se trollů prostě nejde...pokud nejste skutečně nemocný paranoik, jemuž ze záhrobí usiluje o život i strýček Jedlička. Hovada jsou to sice i desetimetrová, až tříhlavá, ale.....no prostě ne.Tvářit se jako děsivý, vážný dokument o Jožinovi z Bažin...to prostě nefunguje. Film se má sice brát s nadsázkou, ale ani diváku s tímto pohledem nemá moc co nabídnout, protože za celý film se ani jednou nezasmějete, což je trapná a smutná bilance autorů. Plusem je nakonec jen velice slušná animace a příjemné závěrečné schození toho všeho od norského premiéra. 40% ()

Pecival

Říci, že podobný typ filmu nemám rád by byl hodně velký eufemismus, z čehož plynou moje neobjektivní dvě hvězdy, ale když už jsem se na to díval ... Trollové sou sice fajn, ale jinak jsem se hrozně nudil. Jediné co se dá obdivovat je nádherná norská příroda. ()

Fony

Z počátku velké zklamání, ale pak jsem prokoukl (:-), že tenhle film tvůrci nemysleli až tak vážně a celé to pobíhání po lesích a pláních Norska mě začalo bavit. Nevím, kolik na tenhle film dostali peněz, každopádně si za to, co vytvořili, získali můj respekt. Kvelertak při závěrečných titulcích taky potěší. ()

Šakalík

Na legendy o trollech v Norsku narazíte doslova na každém kroku, o čemž jsem se mohl sám přesvědčit v červenci 2010, kdy jsem tam byl na dovolené. Představy o jejich vzhledu se dost výrazně liší, ale nejčastěji se vyobrazují asi tak jako ten troll na konci filmu, akorát teda v poněkud redukované velikosti. Co se samotného filmu týče. Přestože se nám může zdá hon na trolly jakožto námět filmu poněkud přitažený za vlasy, pro norského diváka, který na pohádkách o těchto tvorech vyrůstal, to je téma určitě přitažlivé. Já osobně tyhle filmy točené amatérskou kamerou prostě žeru a navíc to prostředí temných norských lesů, které nahání strach i bez trolla číhajícího za smrkem, je k natočení strašidelného filmu jako dělané. Přesto se film nevyhne několika hluchým místům, což je sice škoda, ale řekl bych, že si to divák vynahradí v těch pasážích, kdy se ukážou samotní trollové, protože ty jsou nesmírně zajímavé. Velmi mě pobavila i ta myšlenka trolla – antikřesťana, kterýžto mýtus patrně souvisí se vzdorem Norů proti násilné evangelizaci. Tímto přístupem si mě trollové okamžitě získali. :-) ()

BMAJTZ

Hodně zábavná záležitost, přecijenom je to pojaté trochu jinak než třeba Záhada Blair Witch. Jedna věc je, ale jasná, že tento způsob natáčení je poslední dobou nějak častý. ()

Cejny

Páni, tak Trolljegeren mě příjemně překvapil. Výborný zážitek a dojem z celého filmu. Rozklepaná, dokumentární kamera, překrásná norská příroda a využití místní trollí mytologie - více než solidní základ pro tajemný snímek. Vyzdvihnout musím také zcela reálné vystupování hlavních herců a samozřejmě také triky, přestože v jednom místě si trikaři vybrali slabší chvilku. Ve finále musím zopakovat, že z tohoto nenápadného norského filmu mám velice kladný dojem a jsem naprosto spokojen. A norština? super jazyk. 90 % PS: Příští rok musím jet do Norska hledat trolly. :) ()

kisha

Je to v podstatě jenom o tom, jak pár lidí chodí každej večer na procházku a následnej jogging do lesíka, natáčejí se u toho a pokaždý čirou náhodou potkají trolla. Pár dobrejch vtipů, jinak ideální na uspání. ()

Režisér Tomb Raidera chystá Trolla

Režisér Tomb Raidera chystá Trolla

26.08.2020

Režisér Roar Uthaug (Vlna, Tomb Raider) se upsal režii norské fantasy Troll pro streamovací službu Netflix. Snímek dorazí v roce 2022 a bude se odehrávat hluboko v norských horách, kde se probudilo… (více)

Režisér Lovce trolů se vrací

Režisér Lovce trolů se vrací

29.03.2015

Po lovu na trolly hon na pekelné démony

Po lovu na trolly hon na pekelné démony

08.03.2012

Nor André Øvredal po víc jak dvou stovkách reklam a krátkometrážních filmů celovečerně debutoval zábavným „found footage“ fantasy hororem Lovec trolů. Udělal jím doslova díru do světa (velký úspěch,… (více)