Ačkoli zbytek světa zná troly především jako figury z fantasy či malé roztomilé skřítky s velkými bříšky a naježenými vlasy, v Norsku jsou postavami národního folkloru, vystupujícími v báchorkách, které čtou rodiče dětem před spaním. Mají vlastní propracovanou mytologii a existují v různých podobách, od dobrotivých bytůstek po gigantická krvežíznivá monstra. Jenže co když trolové opravdu žijí a norská vláda jejich existenci tají? Tříčlenný tým studentů se vydává po stopách bizarních medvědích útoků v horách a lesích Norska a setká se s podivínem, jehož pomlácený džíp se smradlavým karavanem je vždy poblíž podobného incidentu. Muž, jehož mají v okolí za pytláka, o sobě tvrdí, že je lovec trolů, a dovolí štábu, aby ho doprovázel. Důmyslně vystavěný mystifikační pseudodokument se vedle samotných trolů zaměřuje také na otázku, jak by dnes žili bájní rekové bojující s monstry. (oficiální text distributora)

Al44...

Film, který se snaží dnes již otřepanou "blairwitchovskou" metodou zachytit nové a neokoukané monstra - trolly. Jedná se však o horor nebo o dobrodružný dokument? Já si myslím, že je to tak něco mezi tím. Dozvíme se opravdu hodně o životě těchto potvor - příběh jako takový se ale mírně řečeno nerozvíjí. Nedochází k žádným překvapivým momentům. Trolové působí spíše komicky než strašidelně. ()

Charlie84

Je to jako kdyby jste si místo libovolného seriózního zombiehororu pustili na něčí doporučení Soumrak mrtvých. Že se skutečně jedná o parodii jsem prokoukl až ve chvíli, kdy si z auťáku udělali kyberpunkový tank. Pravda, když se "lovec" převlekl do středověkého brnění a šel s monstrózní stříkačkou odebrat desetimetrovému trolovi při smyslech dva litry krve, aby následně použili jednu kapku k identifikování vztekliny,mělo mi to asi dojít. A teď babo raď. Vynášet tvůrce do výšin za to, že mě opravdu až do poslední chvíle udrželi v domění že točí horor? Svědčí to o tom, že ona dokumentární forma fungovala, páč jsem je neprokouknul. Když se na to ale podívám jinak, vlastně mě filmaři, kteří si bezpochyby užili ohromné švandy, vodili za nos a na konci se mi vysmáli hahaha, ty jsi idiot ty jsi nás bral vážně. Odpad...pět hvězd....odpad...pět hvězd...odpad! ()

darkreider

Výborné! Je paráda ako plynulo nám osvetľujú pointu života trollov a všetko im to pekne baštím, až kým si jeden nepošmákne na jednom študákovi. To samotné užranie z bandy bezvercov mi nevadí, ale fakt že to je ostatným úplne jedno, je do neba volajúci. To bola jediná vec, ktorá mi v tomto inak výborne vymyslenom filme vadila. Stačilo málo, len trochu ukázať, že sa stalo niečo tragické a vedia o tom aj postavy, nie len divák. Inak je to paráda, celá story o troll huntingu ma zaujala na 100 percent. ()

kluzo

Nejlepší z "reality camera" filmů. Triky přesvědčivé. Nádherná krajina. Herecké výkony všech hrdinů taky dobrý. Příběh celkem nic moc, ale, co byste chtěli od dokumentu, že :-) ()

PEZ

Pohodovy maly norsky filmik v style Cinéma vérité, vtipne sa tvariaci, ze Trollovia, ktori su velmi silno zviazany s norskou mytologiou, naozaj existuju. Akurat napatia mohlo byt viac, akosi som sa vobec nebal (aj pri scenach, kde by sa to ocakavalo) a ku koncu mi to prislo uz troska dlhe. ()

katmandzoo

asi môj prvý film o troloch, ktorý som videl a hneď sa mi veľmi páčil..po mystickom začiatku žánru Blair Witch sa postupne stretávame s rôznymi druhmi trolov, ktorý vyzerajú absolútne neškodne, avšak z neznámych príčin začínajú vyliezať zo svojich úkrytov, vymedzených vládou, ktorá oi. ich existenciu až do zhliadnutia nahrávky tajila..na záver zistíme prečo tomu bolo tak..ja som sa bavil a určite by som si niečo podobného žánru ešte rád v budúcnosti pozrel..P.S.:ten záverečný trol(obor) bol vážne coolový.. ()

AngelG

Tak tenhle film je absolutním překvapením..! člověk si říkal " to musí bejt blbost.." a pak mě ani únava, představa ranního vstávání a opravdu pozdní hodina, nedokázaly odtrhnout se a dokoukat to druhý den..! Tohle je tak absurdní, až je to naprosto úžasné.. skvělá atmosféra a skvělé efekty všemu jenom pomáhají.. a skutečně jsem byla mile, ale mile překvapená.. a teď chci taky vidět 100 metrového trolla sakra..! ()

Ondr@932

V celku fajn vymyšlené dobrodružství za honem za trolly :-) Krásná Norská příroda. Občas tam byly docela vtipné úseky. Ale jinak celkově jsem z toho na prdel nespadl. Prostě film na jedno zkouknutí. Dávám 6/10 ()

Pekisan

Takto by to dopadlo, keby sa stredoskolaci rozhodli natocit nejaku srandu a jeden z nich mal tatu pracujucom v digitalnom studiu, ktory im lacno vyrobi pekneho pocitacoveho trola. Deti maju pocas celeho nakrucania obrovsku srandu. Dokonca sa obcas zda, ze ledva zadrzuju smiech, pocas vaznych investigativnych chvilach. Chapem, ze to tak zpolovice mala byt komedia/parodia, ale na to tam bolo primalo vtipov a privela minut filmu. Norsko je krasne, ale uvidime asi 2-3 lokacie sikovno zakamuflovanymi radoby amaterskou kamerou, ktora aj tak toci nekonecne krasy travy, zeme, cesty.....a inak k tej trave len dodam, ze clenovia csfd by mozno mali obmedzit jej pouzivanie. ()

KUFI

Me to teda prislo dost nudny. Jediny pekny na filmu byl 16:9 format bez cernych nudli po stranach (dneska zazrak), takze si clovek moch nalezite vychutnat nadhernou norskou krajinu ve fullhd. ()

tranquill

Úsměvná parodie na King Konga zkříženého se Záhadou Blair Witch :-)) Ale Kvelertak na závěr k titulkům já můžu! ()

bobrux

Podobnou šílenost aby člověk pohledal. Vskutku originální námět sráží zvolený způsob natáčení, kdy má být vše na oko jako z ruční kamery. Chaotické záběry se dají čekat, ale úhly pohledu a klidná ruka kameramana v mnohých scénách už tak reálně nepůsobí. Škoda, potenciál film má, ale takto se z toho stává dialogová nuda proložená několika akčními scénami. ()

KafuR

Klasické dilema mezi čtyřmi a třemi se tady nakonec zvrhlo do červena, protože takový úlet prostě jen tak někde neuvidíte. Na horor sice zapomeňte a ani sedět hoďku a půl zařezaní v křesle nebudete, ale.. natolik vážně se tvářící a přitom vědomě se parodující snímek dokáže přesvědčit o tom, že pro kvalitní realizaci dobrého nápadu nepotřebujete stamiliony ani nápis "Hollywood". A pro vyznavače konspiračních teorií je to úplné Eldorádo! Je sice pravda, že chvílemi se to táhlo jako trolí myšlenkové pochody a celkově to mohlo být napínavější, ale.. vem to trol. ()

Darckol

Severská mytológia očami dokumentárneho fantasy počinu pôsobiaceho až neskutočne realisticky - zaujalo a nenudilo, spomienky však prekvapivo neblednú po pár dňoch. Nórska kinematografia ma v poslednom čase priťahuje čoraz viac - netuším, či som len prejedený kvantami ako vajce-vajcu podobnými zahraničnými filmami, alebo je v tom niečo iné :) 8,0/10 Určite povinnosť pre fanúšikov bájnych potvor akéhokoľvek ranku. ()

AloeB

Strašně rád bych tomuto filmu dal plný počet, ale nejde to. Ona se mi totiž celá ta základní myšlenka, tedy utajovaný lov trollů organizovaný vládou, líbí. Ale to by to nemělo mít tolik naprosto nesmyslných chyb, failů, nesmyslů, prostě nic co by si nějaké dobré hodnocení zasloužilo. Ono animaci a efekty to má dokonalé, reálné a uvěřitelné, výborně vsazené do stylu snímku. Sledovat norské prostředí plné hor, fjordů, vodopádů, trollů, to má prostě něco do sebe. Ale co ten zbytek? Styl sice zaujme a mně se líbil, přeci jenom zkombinovat "studentský rádoby dokument" s realfantasy lovem na trolly je geniální, zvlášť, když snímek chce působit skutečně věrohodně. To ale nepůsobí! Samozřejmě, nevěříme, že je to skutečné, ale snímek tak prostě má působit. Co je nám do začátků, kde vysvětlují, že film je sestříhán z nalezených záběrů, když všechny ty záběry jsou až okatě natočené pro účely filmu. Jak máme věřit "supertajné" národní organizaci, která ze sebe dělá debily většině záběrů a chová se tak,, že by ji odhalil i průměrný norský horal, kterému lesík zcela jistě zdecimovalo tornádo, a tak si naši studentíci přes několik unáhlených cholerických varování mohou točit dál jakkoliv se jim zamane. O jejich falšování medvědích stop ani nemluvě. Jak máme věřit fiktivní biologii trollů, když přestože je z velké části vysvětlená bravurně, lze jdou nalézt chyby jako "když jsou trollové savci, do které vývojové větve patří" (v jednu dobu mají "lidskou" fiziologii, někdy zase vypadají jak obří krtci), nebo se vůbec nedozvíme čím je způsobena ta averze trollů ke křesťanům, zatímco muslimka asi nevadí. Protože jestli jsou trollové obyčejná hloupá zvířata, co že najednou vycítí křesťanský pach na sto honů. Dalo by se to aplikovat na jakékoliv náboženství, v každém případě by to byl ale solidní nesmysl. Prostě spousta vrtání ale o tom to je. Film je jistě zajímavej, skvělej ke shlédnutí... ale to je tak bohužel vše. Kdyby skutečně působil jako reálný a nejen si na realitu hrající, bylo by to o dost lepší a je škoda že si to tvůrci víc nepromysleli. ()

Vabr

Čekal jsem nějaké chladné zimní Norské prostředí s gigantickými trolly (podle plakátu atd.), ale byla to dost slabota. Trollové byli dost meh, bylo jich vcelku málo a opravdu je nebylo možné brát vážně, natož pak se jich bát (horor!), byli dost k smíchu (tím nemyslím, že by tu jakkoli komedie fungovala, žádné jsem si totiž ani nevšiml). Příběh byl chabý a vážně nic inovativního do FF subžánru nepřinesl a stopáž byla delší než bylo potřeba, celkem jsem se totiž nudil. Herci průměrní, k postavám jsem měl nulový vztah, kamera průměrná, prostředí bych očekával lépe vybrané, takže zklamalo, že zasněžené krajiny se dočkáme až na konci a to je asi tak vše. Tady toho fakt moc není, je to prostě nuda s trolly, kterých se nedá bát. Zklamalo. Vyhodnocení: Přirovnání trollů k žížale Julii je vcelku dost trefné ()

mudvayner

Tak tu máme další snímek, který je zaručeně autentický. Film se drží všech myslitelných klišé tohoto nově vzniklého žánru - opět točeno mladými lidmi na ruční kameru, opět roztřesené záběry, opět chvílemi nelogické chování postav, opět pravidlo "hlavně toč, i když umíráš", opět nalezená nahrávka a opět nevíme, co se s postavami stalo. Pár nelogických momentů se zde vyskytlo, ale na to už si divák tak nějak zvyknul. Na rozdíl od americké produkce Trolljegeren působí i vcelku autenticky, což je podtrženo hrubým střihem (na který budeme hned na začátku upozorněni), dokumentárním vyzněním a také studeným norským prostředím. Trolové jsou vlastně úplně přirozená věc, jen se o nich moc nemluví. Občas to bylo i zábavné :) Pár poučení: našprtat skandinávské pohádky, nebýt křesťan, nepotit se a rychle utíkat. Pak si můžete s Troly zahrát i pexeso. A pokud se v okolí děje něco divného, může za to Trol, novinám nevěřte. Jsou to silnější tři hvězdy, ale tu čtvrtou dávám za vtipný závěr s norským premiérem. Škoda, že nemohu posoudit pravdivost tvrzení, neznám norské politické osobnosti v roce 2005 a ani jejich jazyk mi není zrovna srozumitelným. A vlastně ani nechci :) ()

Baron Noktur

Vyborny napad len bohuzial v tak klise podani. Tajne zabery? hruby zostrih? Ale no tak, chodte s tym niekam.Take nieco je uz davno vycucane z prsta. Tento film stoji akosi na pol cesty medzi polodokumentom a hranym filmom,co je skoda lebo z toho pramenia najvacsie chyby filmu. Realnosti nepridavaju ani pochybne herecke vykony. Chcelo by to viac minimalizmu,viac desu a hlavne zmenit vizaz lesnych trolov. Vtedy by to bola bomba.Tak je to len mierne nadpriemerny film. Aj ked uznavam ze ta posledna scena s trolom-obrom bola bohovska. ()

Lumberjack

Vcelku zajímavý námět a nádherná norská příroda, bohužel jsem se nedokázal "vtáhnout" do děje. Ale i tak se jedná o slušný počin... ()

Deftie

Chcelo to byť Blair Witch Project, ale bohužiaľ je to len pomaly sa rozbiehajúca nuda, ktorá síce ku koncu už slušne spôsobuje zimomriavky, atmosféra je dobrá, nórska krajina nádherná a aj herci sympatickí, ale jednoducho prvá polovica je neodpustiteľná a mala chvíle, kedy som to ledvou nevypla. ()

Režisér Tomb Raidera chystá Trolla

Režisér Tomb Raidera chystá Trolla

26.08.2020

Režisér Roar Uthaug (Vlna, Tomb Raider) se upsal režii norské fantasy Troll pro streamovací službu Netflix. Snímek dorazí v roce 2022 a bude se odehrávat hluboko v norských horách, kde se probudilo… (více)

Režisér Lovce trolů se vrací

Režisér Lovce trolů se vrací

29.03.2015

Po lovu na trolly hon na pekelné démony

Po lovu na trolly hon na pekelné démony

08.03.2012

Nor André Øvredal po víc jak dvou stovkách reklam a krátkometrážních filmů celovečerně debutoval zábavným „found footage“ fantasy hororem Lovec trolů. Udělal jím doslova díru do světa (velký úspěch,… (více)