Ačkoli zbytek světa zná troly především jako figury z fantasy či malé roztomilé skřítky s velkými bříšky a naježenými vlasy, v Norsku jsou postavami národního folkloru, vystupujícími v báchorkách, které čtou rodiče dětem před spaním. Mají vlastní propracovanou mytologii a existují v různých podobách, od dobrotivých bytůstek po gigantická krvežíznivá monstra. Jenže co když trolové opravdu žijí a norská vláda jejich existenci tají? Tříčlenný tým studentů se vydává po stopách bizarních medvědích útoků v horách a lesích Norska a setká se s podivínem, jehož pomlácený džíp se smradlavým karavanem je vždy poblíž podobného incidentu. Muž, jehož mají v okolí za pytláka, o sobě tvrdí, že je lovec trolů, a dovolí štábu, aby ho doprovázel. Důmyslně vystavěný mystifikační pseudodokument se vedle samotných trolů zaměřuje také na otázku, jak by dnes žili bájní rekové bojující s monstry. (oficiální text distributora)

Hees

Niektoré udalosti nedávajú zmysel. (Možný SPOILER: Sedia za trolmi a odrazu utekajú. Vystreli s tej svetelnej zbrane ako keby z bazuky. Púšťajú hudbu s náboženskou tematikou - ako trol vie, že je o tom tá hudba keď má byť sprostý? ) Tieto udalosti čo nedávajú zmysel robia z dobrého nápadu trochu hlúposť. Ale inak film stojí za pozretie, ostatné sa mi páčilo a nenudil ma. (Hodnotenie 3,5) ()

Joe321

Tyhle různý pseudodokumenty nemám rád hlavně kvůli kameře, ale tohle je asi nejlepší, co jsem zatím viděl. Nevím, jestli je to pohádkovým základem nebo uchvacující přírodou. Možná ne až tolik protivnými postavami. Lovec je vyloženě sympaťák. Až na ne zrovna vysvětlitelný příběhový posun v podobě výměny kameramanů se líbilo a klidně bych si dal i více. ()

zbyshek

Norská kinematografie vyplodila do světa originální snímek. Tato tématika je zajímavá, ale i tak jsem nečekal nikterak dobré pobavení. Ale to se dostavilo, už po ukázání se prvního trojhlavého "trolláka" jsem věděl, že jak po příběhové, tak po stránce s efekty to bude dobré, a ještě více jak dobré. Nebál bych se použít slovo výborné pro 2 třetiny tohoto filmu. Povedené skandinávské fantasy. 85%. ()

Havaj8

Found footage o trollech? Hned sem si řikal, jaka to bude ptákovina, ale když pomineme tu možnost, že neexistujou, tak se na to koukat dá a je to celkem v pohodě. Hodně to zachránil i ten žánr tady Fantasy, protože sem měl odzačátku za to, že to považujou za horor, s kterým to až tolik společnýho nemělo. Ty trollové jako takoví byli sympatický, mohli bejt přece jenom větší bombarďáci, když už to byl horor, víc krve, ale dobrý. A na konci i sám norskej premiér potvrdil, že tam opravdu trolly maj, tak tomu holt věřit musíme... ()

honajz2

Z většiny filmu jsem byl nadšený. Ano, opravdu, navzdory tomu, jak mě vyděsila úvodní slova a found footage styl. Ono to totiž má skvělý a originální nápad v rámci hororů i celkově, se kterým umí pracovat a hned jak mi to při sledování došlo, začalo mě to celé bavit. Dokonce to svůj styl bere s nadhledem, takže to není jen další vyloženě tupé found footage, ale horor, který tenhle styl povedeně a lehce paroduje a cením také to, že nejdůležitější postavou tu je lovec a ne ti dokumentaristé, protože ti jsou mnohem méně zajímaví než on a režisér si to nejspíš moc dobře uvědomoval. Škoda jen poslední cca čtvrtiny, která už na mě působila vlekle a moc obyčejně. A celý ten parodický styl z ní buď zmizel nebo se tak moc rozmělnil, že pomalu ani nebyl poznat, protože poslední minuty byly hodně podobné dementnímu Cloverfieldu, který se bral strašně vážně, ale tady to z něj má tak mechanicky zkopírované scény, že těžko říct, jak byly zamýšlené. A o klasickém hororovém konci nemluvě. Ale slabé čtyři hvězdy tomu ještě dám, vzhledem k tomu, že se mi nelíbila jen ta poslední čtvrtina a jinak jsem byl spokojený. Navíc bych to rád hodnocením odlišil od ostatních současných hororů, které jsou zaměnitelné a nanejvýš lehce nadprůměrné, protože tohle je i přes pokažený konec stále převyšuje. Slabé 4* ()

Nautila

Jé, já mám ty seveřany tak ráda! Sarkasmus ztuhlý mrazem, a pocit: celé to dělám pro radost, protože nás to zkrátka baví. A je to z toho cítit, i když je to filmařsky řádná blbost. Na pomezí 3* a 4*. ()

Rocky88

Nemůžu upřít nápad a překvapivě ani slušnou trikovou stránku, nicméně dokumentární styl tenhle počin zaříznul jak tlustou slepici. Celé je to neskutečně nudné - nebýt těch třech setkání s troly, poslal bych to rovnou do kytek. Příště buď klasický formát, nebo Greengrass :) ()

Mefistofelle

Konečně po dlouhé době originální handycam film! Po všech těch duchařinkách, zombíkárnách a jiných tématech přišlo něco úplně nového. Trojice studentíků se vydává do lesa hledat údajného pytláka medvědů. Ovšem tenhle týpek má ve skutečnosti políčeno na daleko větší potvory - trolly. Ti jsou zde prezentováni vskutku neobvyklým a zajímavým způsobem. V podstatě vypadají jako pohádkové bytosti a přesto, kdykoliv se objeví, působí to na vás tím správným hororovým dojmem. Zvláště pak se to týká prvního setkání s trollem nebo scény na mostě. Myslím, že kdybyste ty potvory viděli někde na obrázku, v životě by vás nenapadlo, že když je někdo rozpohybuje a dá do filmu, že budou děsiví. Budete z nich mít zkrátka respekt. Další plus je pak krásná severská krajina. Postavy samotné kdovíjak nenadchnou (snad kromě lovce trollů) a i děj se občas dost vleče, což jsou ovšem jediné chyby, které film má. ()

cubajz

již několikrát viděné schéma nalezené pásky s podivným záznamem ničím extra nepřekvapí, ale už jen kvůli té, v našich luzích poměrně exotické, trollí mytologii a krásným exteriérům se to určitě vyplatí vidět. ()

TomikZlesa

Pominu li šílenost, že vedle na louce pobíhaj trolové velký jak barák a nikdo, prostě nikdo si jich nevšimne, jedná se o celkem zábavný a napínavý film, vlastně pardon, skutečný dokument :-) Pekné efekty, hnusná trolové a velká škoda že sem nemohl cejtit ten puch když se usere trol v jeskyni. ()

humanbeing

Norský flák Troll Hunter je podívaná, která je na jednu stranu úžasnou exkurzí do podivného světa - trochu jiného, než jak ho známe z televizních obrazovek -, a na tu druhou ne až tak originálním filmem, u nějž musíte mít jistou dávku tolerance, abyste si ho vůbec mohli užít. Norové se po Fritt Viltu opět vyšvihli. Těším se, co nám nabídnou příště. ()

Kwaichi

Veľmi podobná snímka Záhade Blair Witch, aj keď táto sa mi zdala byť trochu "kvalitnejšie" prepracovaná.Sú tu obsiahnuté pomerne "cenné" informácie o nepekných stvoreniach, troloch, ktorí blúdia okolo po nórskych lesoch a spôsobujú ich obyvateľom nemalé škody, aj keď si to ľudia nechcú pripustiť. ()

dubinak

Tak dlouho jsem to odkládala! Potom jsem si z toho sedla na prdel. Téměř luxusní podívaná z norských lesů. Tenhle film nemá obdoby a s ničím podobným jsem se zatím nikdy nesetkala. Absolutně první setkání s výskytem trolů v nějakém snímku. Konec trochu zamrzel a mělo to pár mrtvých míst, ale jinak pecka. Doporučuji! ()

C0r0ner

Found footage je samozřejmě plně na místě. Na druhou stranu je bez nějaké vnitřní mrdy jako v Blair Witch nemožné opomenout děj a setkat se s plným přijetím. Trolové ale byli špičkoví a celou dobu jsem se tak nějak vesele usmíval, protože je to samozřejmě splněný sen fanoušků fantasy. Jenom škoda, že to prostě nijak neskončilo. 90% ()

Dannysek4U

Tak jako jasne, videl film v puvodnim zneni s ruskym rychlodabingem, to neni uplne idelani. Ale i kdybych ho mel nakrasne v cestine, nejsem si jistej, ze by me bavil vic. Jiste umi snimek vzbudit sympatie - krajina, solidni triky, mytologicky novum, idea jako takova. Ale ten vnitrek je trochu prazdnej. Navic pseudodokument by mel bejt asi preci jen vic pseudo - i kdyz klepajici se kamera vzdyky tesi, tady to proste nepusobi ani trochu autenticky. A ten multizanrovej bordel? Ani horor, ani pohadka, ani dobrodruzstvi, spousta klise, ale vysledek trochu bez tvare, Samozrejme, kazdej podobnej pokus se pocita, ale asi to chtelo trochu pritlacit. V cemkoli, od napeti po pohadkovost, dat tomu fazonu. Takhle to stoji uprostred jako nedodelek a je to hrozna skoda. ()

destroy83

Další z řady dokumentárně načichlých handcamů ve stylu sestříháno z objevených pásek. Pásky se našly v lese, kde řádila čarodějnice z Blair. Také jste je mohli najít v Poughkeepsie, kde řádil sériový vrah. Zombies byli objeveni na páskách Romera i v bytovém domě kdesi ve Španělsku, kde zůstali po rutinním výjezdu hasičů. Bylo toho ještě více a bylo toho hodně, ale pásky s troly můžete najít až nyní ve velmi originálním, nízkorozpočtovém, leč kvalitním snímku norského tvůrce THE TROLL HUNTER. Ruční kameru zde drží v ruce trojice norských studentů, respektive jen jeden z nich, kteří dokumentují útoky medvědů. Při svém pátrání narážejí na podivného lovce, kterého ostatní medvědobijci považují za pytláka. V jeho stopách a později i s ním samotným jsou svědky řádění trolů, kteří jsou trikově bravurně ztvárněni a tvůrci, jež evidentně netroškaří, předvádějí divákovi různé druhy těchto bájných stvoření. Lovec se s tím nepáře a kosí jednoho trola po druhém na pozadí tutlání existence těchto monster a oblastí kde žijí před celým světem (funkce okruhu vysokého napětí mě opravdu odrovnala). Politika, vtip, napětí, akce, lesní šílené úprky působící jako THE BLAIR WITCH PROJECT, kuriózní technika pro lov, narážka na křesťanství, dobré herecké výkony, kapka krve – to vše dotahuje téměř k dokonalosti tento unikátní pseudo dokumentární trolí koktejl, kterému ubírá na chuti pouze několik nudných vatážních částí, díky kterým srážím hodnocení na poctivě čtyři hvězdy. ()

Martrix

Nemám rád filmy točené ve stylu Záhady Blair Witch. Cloverfield jsem ani nedokoukal dokonce. Bolí mě z toho oči a děj si prostě neužiju. Ale v Trolljegeren mi to tolik nevadilo a vlastně to byl asi jediný způsob, jak podobnou věc natočit. Navíc od poloviny filmu se kamera zklidnila, jako kdyby se kamaraman naučil líp s ní pracovat. I přes dokumentární pojetí, na mě Trolljegeren působil jako velmi profesionálně zvládnutý film. Ve snaze udělat opravdu autentický dokument, bylo na vše myšleno a "herci" byli dokonalí. Z celého filmu na vás dýchne atmosféra Norska a trolly berete prostě jako součást místní přírody. Tedy pokud chcete. A to je asi ten rozdíl mezi hodnocením Livingdead a mým. I když vás trollové moc nevyděsí a humor je jen vedlejší produkt absurdních situací, bavil jsem se báječně. Přestože tvůrcům jejich nabídku nežeru, zvedl mi Trolljegeren náladu a dal mi chuť položit si otázku: "Ale co když.... " ()

campix

Opravdu zajímavý námět, který musí být výrazným osvěžením během festivalově náročných filmů a věřím, že kdybych Troll Huntera viděl přímo ve Varech, tak bych udělil trošku vyšší hodnocení. Jinak nápad se rozhodně cení, podání jako dokumentární film bandy studentů, aby se dodalo na serioznosti a zároveň ne vůbec špatně vypadající digitální trollové. Nízkorozpočtové, nápadité a místy trochu víc strašidelné. Co víc si přát společně s krásnou Norskou přírodou. ()

Režisér Tomb Raidera chystá Trolla

Režisér Tomb Raidera chystá Trolla

26.08.2020

Režisér Roar Uthaug (Vlna, Tomb Raider) se upsal režii norské fantasy Troll pro streamovací službu Netflix. Snímek dorazí v roce 2022 a bude se odehrávat hluboko v norských horách, kde se probudilo… (více)

Režisér Lovce trolů se vrací

Režisér Lovce trolů se vrací

29.03.2015

Po lovu na trolly hon na pekelné démony

Po lovu na trolly hon na pekelné démony

08.03.2012

Nor André Øvredal po víc jak dvou stovkách reklam a krátkometrážních filmů celovečerně debutoval zábavným „found footage“ fantasy hororem Lovec trolů. Udělal jím doslova díru do světa (velký úspěch,… (více)