Rozchod Nadera a Simin

• Írán Jodaeiye Nader az Simin (více)

Strhující manželské drama ze současného Iránu ukazuje, jak fatálně mohou být lidské osudy a rodinné vztahy ovlivněny společenskými předsudky a přísným právním systémem. Manželská dvojice, Nader a Simin, čelí životnímu rozhodnutí, které ovlivní nejen jejich vztah, ale především budoucnost dcery Termeh. Jedině pokud odejdou z Iránu, zajistí jí svobodný život, ale Nader odmítá opustit vážně nemocného otce. A tak Simin nezbývá, než požádat o rozvod. Jedinou zbraní matky a manželky v iránské společnosti je vyčkávat. Jenže Nader, který se má náhle sám starat o dceru i otce, selhává a zaplétá se do problémů se zákonem. Co mělo být jen zkouškou vztahu se brzy prohloubí v opravdové drama. (oficiální text distributora)

Upswing

Pôvodne som si myslel že na rozvod stačia "figožrútom s uterákom na hlave" len 3x SMS. A ono nie, je to zložitejšie aj keď v tomto filme ide aj o niečo iné ... Každopádne je to zaujímavé aj poučné, ale či aj reálne (?) to neviem, pochybujem. Pritom stačilo hneď na začiatku vytasiť Korán, prísahu a bolo by po probléme. ()

vixina

Film, ktorý našinca zaujme exotikou - tamojšími iránskymi pomermi - a zároveň mu ucelí obraz o tejto krajine a mentalite jeho obyvateľov. Scenáristicky uznávam, no vadila mi absencia prakticky akéhokoľvek hudobného podmazu. Mojou obľúbenou scénou bolo, keď opatrovateľka volala na tel. linku, aby si ujasnila nezrovnalosti ohľadom viery(: ()

Stransky

Nejpozoruhodnější mi přišly ty drobné kulturní rozdíly, odvislé především od víry. Jako třeba, když ošetřovatelka konzultuje po telefonu (zřejmě s jakousi teoautoritou, dostupnou imrvere na speciální lince), zda není hřích, omyje-li pomočeného starce svěřeného jí do péče. S vírou, konkrétně s obecně sdíleným přesvědčením, že lhaní je hřích, ostatně úzce souvisí i celkové vyznění filmu. Můj hlavní dojem (vedle šoku z dost nesnesitelně intenzivního autoprovozu v Teheránu) je, že pro lidi v Íránu mají termíny jako čest a pravdomluvnost daleko větší význam než pro nás, sekularizované neznabohy. ()

HanLiuKun

Vůbec nesdílím nadšení ostatních. Strhující? Nikoliv - pro mě nudné. Na konci mi ani nepřišlo, že bych to rozhodnutí nějak toužila znát. Pro našince je zajímavé asi jen vidět, jak to funguje v odlišných kulturách, ač může být obraz filmem značně zkreslený. Po 120 minutách v kině jsem prostě znuděná a nezaujatá odešla ()

ceemel

Zápletka de facto okresního formátu, ovšem rozehraná do skvělých hereckých výkonů, konzistentního scénáře a chutné kamery. Autentické, dechberoucí a bez hluchých míst. (I bez megalitických prostředků se dá udělat super film, hurá!) ()

Ferguson

Nejsem si jistý, zda nám tento film nepředkládá neobjektivní pohled na iránský právní a společenský systém. Z tohoto filmu to vypadá, jako kdyby Irán byla nejdemokratičtější země na světe s vyváženou mírou rodinných tradic, hierarchie a poslušnosti . Nicméně film utekl jako voda, dialogy a herecké výkony byly kvalitní. Ale obsahově jsem k tomuto filmu ostražitý. ()

cRocco9

Fantastický film, který z počáteční trošky vytváří fresku íránské společnosti. Mnohem přesvědčivější než tady tolik vyzdvihované Božské děti s jejich botami. ()

radek.896

Zajímavé sledování rozvodu v islámské kultuře, kde se událo mnoho zvratů. Matka vyčkávala a mezitím se vyrojil problém s ošetřovatelkou...čekal jsem, že Nader skončí ve vězení. Místo toho jsem se dočkal různých zápletek a strhujícího konce. ()

suts

Dobre sa to sledovalo pretože takéto sociálne "dominá nepredvíteľných udalostí" sú univerzálne ideálny recept na tvorbu niečoho, čo sa dobre a pútavo sleduje. Postavy sú uveriteľné pretože sa chovajú ako normálni ľudia a divák sa s nimi ľahko stotožní. Ešte pred chvíľou sa mi to chcelo skritizovať pretože sa mi zdalo, že ženy z filmu vychádzajú oveľa horšie ako muži a že otcove najväčšie klamstvo v tom celom akosi "zaniklo" a zostalo nepotrestané, narozdiel od prúseru tej pani, ktorá potratila. Ale spätne si uvedomujem, že aj ono je súčasťou a prehlbuje celý ten nekonečný spor, ktorý pravdepodobne na konci ešte nevyvrcholil. ()

RonnieR

Ako? Ako je možné rok aj pol odkladať pozretie tohto filmu. WAW! 100%. Neskutočný film! A záver...P.S.Život a jeho radosti, starosti a útrapy je rovnaký v Iráne V Česku či na Slovensku... ()

Chillik

Nijak světoborný zážitek, ale rozhodně zajímavý pohled na arabský svět a především naší kultuře takřka neznámou bezvýhradnou víru. Nepříjemný otevřený konec jenom přispívá k celkové tíživé atmosféře neřešitelných problémů, nekonečných odkladů a rozhodnutí, která nikdy nemohou být správná. Pro intenzivnější prožitek doporučuji sledovat film v arabském originále s titulky. Na film se podívejte, jste-li fascinovaní arabskou kulturou a islámem, rodinnými dramaty a prudkými dějovými zvraty. Na film se nedívejte, pokud nemáte v oblibě otevřené konce, Korán a soudy. ()

stuj

Mile překvapilo. Ze začátku to totiž vůbec nevypadalo na až psychologické drámo, které se z toho vyklubalo. A klobouk dolů před klidem hlavního hrdiny. Já bych se takhle dlouho asi ovládat nedokázal a vybuchl bych . ()

kodel

Viděl jsem film dvakrát; jen si na ten zážitek vzpomenu a mám opět husí kůži. Dokumentárně natočený, strhující a přitom civilní příběh. Všichni aktéři jednají naprosto pochopitelně, nikdo z týchž pochopitelných důvodů nemluví pravdu a shoda nešťastných náhod urychlí cestu k tragédii, která se nakonec sbíhá k nešťastné Termeh, jediné nevinné postavě. Současný Írán je jen rámec a umocnění, příběh má zcela univerzální vyznění. Film nemá slabé místo, běží obrovskou rychlostí vpřed a přesto neztrácí na empatii. ()

Oscar 2012 - výsledky

Oscar 2012 - výsledky

27.02.2012

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

Oscarové nominace 2012