Rozchod Nadera a Simin

• Írán Jodaeiye Nader az Simin (více)

Strhující manželské drama ze současného Iránu ukazuje, jak fatálně mohou být lidské osudy a rodinné vztahy ovlivněny společenskými předsudky a přísným právním systémem. Manželská dvojice, Nader a Simin, čelí životnímu rozhodnutí, které ovlivní nejen jejich vztah, ale především budoucnost dcery Termeh. Jedině pokud odejdou z Iránu, zajistí jí svobodný život, ale Nader odmítá opustit vážně nemocného otce. A tak Simin nezbývá, než požádat o rozvod. Jedinou zbraní matky a manželky v iránské společnosti je vyčkávat. Jenže Nader, který se má náhle sám starat o dceru i otce, selhává a zaplétá se do problémů se zákonem. Co mělo být jen zkouškou vztahu se brzy prohloubí v opravdové drama. (oficiální text distributora)

djPeťál

Fascinující výpověď o vině, odpovědnosti, hodnotách, tradicích, o životě v Íránské společnosti. Film vás svým názvem nasměruje k očekávání dramatu o rozchodu dvou životních partnerů, ale vy dostanete mnohem víc než složitou situaci několika málo členů jedné rodiny, spíš příběh o tom, co všechno do toho může přijít zvenčí mrknutím oka a jaký život opravdu stojí za to žít. Jedna z nejsilnějších stránek snímku tkví právě v tom, jak Farhadi dokáže krásně skloubit a přecházet mezi mikrokosmem rodiny a makrokosmem společnosti, s jejímiž nástrahami se hlavní postavy musí potýkat - výborné vykreslení fungování rodiny včetně aspektů typických pro danou kulturu, stejně jako obraz zmatku milionové společnosti, která jedince semele a bez varování se ocitne nad propastí.. Jak se s životem poprat se ctí v pozici člověka zahnaného do rohu, o tom vypráví Asghar Farhadi, do příběhu diváka vtáhne s lehkostí, ale zároveň na něj naloží tíhu otázky, jak by se v situaci jeho hrdinů sám zachoval.. ()

Ateina

Strhující příběh, zajímavý hlavně kvůli prostředí, do kterého je zasazen a také díky neokoukaným hercům. Pro Evropany bude asi vždycky zajímavé poodkrýt pokličku jiných kultur. Irán, kde má ve společnosti a před soudem (alespoň dle tohoto fílmu) velkou váhu lidská čest, víra a pravda. Další vydařený film, který mi umožnil nahlédnout do života druhých. ()

yatan

Splnenie obrovskych ocakavani. Je to prvy iransky film, ktory som videl no mozem povedat, ze som maximalne pokoreny urovnou, ktoru Farhadi zadal, napisal a zreziroval. Jednoznacne najlepsi film roku 2011 o hlavu a plecia vyssie a jediny, ktory sa dotyka hlbky a zaroven nerusi logickym ci technickym nedostatkom. Film, ktory v prvej urovni hlbky rozohrava vybrusenu psychologicku dramu/thriller, v druhej zasahuje do kulturnych rozdielov uzko spojenych s nabozenstvom a svedomim a az v tretej sa rozohrava klasicky boj medzi srdcom a rozumom, muzom a zenou. Sposob uvazovania, riesenia a komunikacie medzi muzom a zenou je tu tak dokonale a zaroven prirodzene odprezentovany, ze mi to sice v tragickejsom style, ale predsa pripomina cesko-slovenske Pelisky. Vyborny film, ktory je nadcasovy a velmi silny v svojej vypovednej hodnote..krik a plac v zaverecnych titulkoch je ta ceresnicka, ktora to vsetko zhrna a znovu dava na zaciatok..do kolobehu zivota.. nepamatam sa kedy som dal naposledy 10/10 ()

Vasyl

A já jsem nic "fantastickýho, strhujícího, fascinujícího a cool" neviděl. Vlastně jo, má to fascinující minutáž, odehrává se to ve fantastickým světě, příběh málem strhnul mou ruku k vypínači a holky mají cool školní uniformy. Nudná arabárna, kde nezaměstnanej a po uši zadluženej sympaťák káže něco o hrdosti a kde se všichni bojí říkat pravdu. Jen děda to má všecko na salámu, tu demenci jsem mu fakt věřil. 2* za dědka a krásný smutný oči Íránských žen a dívek. ()

Blazis34

Jako film se mi Rozchod Nadera a Simin velice líbil. Jako životní situace nikoliv. V nezávidihodné roli se střetnou snad všechny postavy tohoto filmu, tak že optimismus opravdu nečiší z ničeho. Chválím proto Asghara Farhadiho jak dokázal zachytit pocity a emoce hlavních postav a vhodně vybral i jejich představitele, které filmový svět neznal. Líbilo se mi také, že toto dílo z Íránu je něco úplně jiného než drtivá většina dramat. Celkově mi přijde Írán jako země, která je opožděná, právní systém na velice nízké a nemoderní úrovni a mentalita lidí na podobné čáře. Jako pozitivum po shlédnutí tohoto filmu, si mužeme najít snad jen to, že v Čechách či na Slovensku není zas tak špatně, jak si kolikrát říkáme. Dávám 80% - čtyři hvězdy. ()

egbert

Vedle příběhu filmu jsem pozoroval další vývoj, tentokrát v mé hlavě. Postupně padající obavy z vlivu patriarchální společnosti na scénář a vykreslení postav. Skvělý film. ()

Palisander

Uťahaný polodokument. Prakticky bez deja, ale zato kopa rečí. Respektíve skôr hádok, ktoré nič neriešia. Tri minúty film nezachránia. ()

Kornout

Velice zvláštní film. V první půlhodině filmu má divák zdánlivě pocit, že se nic neděje, načež ve zbytku filmu se rozjede drama, které staví na tom, co se v té první půlhodině vlastně stalo a nestalo. Je to rafinovaný způsob a musím říct, že funguje dobře. Za zmínku stojí realističnost snímku, i když si nejsem jist, zda to takto skutečně v současném Iránu chodí. A určitě musím vypíchnout bez výjimky znamenité herecké výkony. ()

wocicko

Film je výjimečný svou výpovědí, nikoli kinematografickou technikou, je to vlastně něco jako stylizovaný dokument. ()

Sticks

Trochu ma zarážajú tie komenty, hľadajúce v tomto snímku nejakú protirežimskú tématiku. Rovnako, tie, ktoré vyznievajú prekvapujúco z Iráncov, verte tomu alebo nie, sú to tiež ľudia. Film, ako sociálna dráma, veľmi fajn, aj keď zo začiatku vyzerá dosť obyčajne, tak tá obyčajnosť sa okorení. ()

Bau.Baushka

Sociální drama se vším všudy. Bylo skvělé pozorovat tak klasický a pro nás všechny známý problém jako je rozvod v kultuře tak vzdálené té naší. Bavilo mě sledovat Íránský každodenní život, zjišťovat co je pro ně normální a co zase ne. Ve zprávách tohle člověk nevidí, takže mě překvapila i myčka nádobí. ()

muti

necakane napinava drama, ktorej hladina beznadeje na zaciatku filmu je celkom nizko a pocas celeho filmu stale klesa. (co mi pripomina korejsky Address Unknown, len s tym ze tu sa nezabijaju a nejedia psy :v ). drama je to naozaj kvalitna, ako keby este nestacilo ze rodina hlavneho hrdinu sa ma zle, tak dostavaju daksie a dalsie facky od zivota. nezavideniahodna situacia veru. uznanie patri Irancom za takyto skvely pochmurny film, hercom Oskar ()

lobo87

Majstrovská sociálna dráma, ktorá ťaží z exotického prostredia Iránu a odlišnej viery. Ťaživá, dusná atmosféra, ktorá postupne preniká do každého jedného pohľadu i skutku, skvelé herecké výkony a skvelý záver. Silný film, silný zážitok, ktorý som musel ešte hodnú chvíľu predýchavať... 80% ()

Fin_429

O rozchodu to vlastně vůbec není. Je to takové krimi, kdy sledujeme výpovědi obou stran, kdy je každá jiná. Bylo to velmi dobré. Moc se mi to líbilo, avšak mi asi vadil ten vizuál a režie. Připomínalo mi to velmi lacný dokument. Což je škoda, protože se jedná o téměř dokonalý film 8/10 ()

Leník

Vynikající výkony všech herců včetně dětských rolí. Psychologické drama, které by se mohlo odehrávat v kterékoli zemi. Vedle téměř detektivního příběhu nabízí i pohled do íránské společnosti jinak, než jak ji známe ze sdělovacích prostředků. Velmi zajímavé! ()

confuoco

Napínavá dráma s až detektívnym nádychom a deprimujúcimi náhľadmi do moslimskej spoločnosti, ktorá so sebou prináša dilemy pre Európana často nepredstaviteľné, a na druhej strane pôsobivá obhajoba univerzálnych hodnôt, ako sú česť a pravda, ktoré sa už v západnom svete bohužiaľ zrelativizovali a svojím spôsobom prestali ceniť. K silnému zážitku prispievajú aj autentické herecké výkony. Jediným mínusom je asi prílišna a už trochu unavujúca rozkošatenosť deja v druhej polovici filmu. ()

saillor

Rodinné drama s nečekanou hloubkou (obvykle se ve Varech íránským filmům vyhýbám po předchozích neblahých zkušenostech). Neznám ŕánské prostředí, tak nemohu přesně soudit, ale měla jsem pocit, že sleduji velmi reálně vykreslenou situaci rozcházejícího se páru, starosti s nemocným otcem, jeho ošetřovatelkou a její rodinou silně nábožensky založenou. Větší i menší lži, otázky viny a svědomí, snaha zachránit, co se dá, vztahy rodičů a dětí ve více generacích. Marně hledám, co snímku vytknout. Se všemi postavami člověk soucítí, chápe jejich pohnutky a přeje jim šťastný konec, i když ten je zdá se nemožný.... ()

petulik

Film o životných hodnotách ľudí veriacich, ich postojoch, sporoch i morálke. Zobrazuje nádherný vzťah otca a dcéry, dcéra ako otcovo svedomie bola úplne autentická. Otec zase ako vzor trpezlivosti pri opatere chorého otca. Napriek rozuzleniu v závere názorne ukázané, koľko ťažkosti i zla spôsobuje prisahanie. Jeden z mála filmov, kde je pravdovravnosť šik. A lúbil sa mi tiež duchovný poradca na telefóne, ktorý vedel poradiť bezhriešne riešenie v každej životnej situácii. ()

david666

Přiznávám, že tak vysoké hodnocení člověk dává i díky tomu, jak šokovaně někdy hledí na situace, které doma absolutně nezná a je rád, že bydlí tam kde bydlí. Herci jsou tady skvělí, připadalo mi to, že vlastně ani nehrají ale prostě takhle žijí. Systém oko za oko mám rád, co ale nechápu., je druhá strana mince a tím je to, že se člověk může vykoupit pěnězi pomalu i z vraždy, a to oficiálně. Zajímavá kultura. ()

Sonome

Už dlouho mě žádný film tak nezasáhl. Geniální, téměř „čapkovsky“ laděný scénář nás jemně odvádí od zažitého duálního vnímání tohoto světa, završeného očekávaným happy endem. Zpod hidžábu na nás upřímně promluvil život sám; a já jsem si při jeho pozorování o to víc uvědomila, že přese všechny kulturní a náboženské rozdíly jsme si všichni podobní už jen proto, že řešíme stejné základní životní potřeby a problémy. Tvůrcům filmu skládám hlubokou poklonu. ()

Oscar 2012 - výsledky

Oscar 2012 - výsledky

27.02.2012

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

Oscarové nominace 2012